Czy warto zainwestować w odświeżenie materaca? - dekoportal.pl

Czy warto zainwestować w odświeżenie materaca?

25 Kwi 2024 / Napisał  / Porady
sposoby na odświeżenie materaca

Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Sennamaterace.pl


Regeneracja podczas snu na niewygodnym materacu jest praktycznie niemożliwa. Aby dbać o wypoczynek, należy nie tylko zainwestować w podłoże do spania wysokiej jakości, ale również regularnie troszczyć się o jego higienę. Kiedy dobrym pomysłem będzie odświeżenie materaca? W jakich sytuacjach lepiej zdecydować się na nowy model?


Po czym poznać, że materac potrzebuje odświeżenia?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy Twój materac potrzebuje odświeżenia, weź pod uwagę kilka podstawowych oznak. Pierwszy sygnał to nieprzyjemny zapach. Z reguły jest spowodowany przez gromadzenie się dużych ilości potu, martwego naskórka, bakterii czy pleśni. W niektórych przypadkach na podłożu do spania mogą nawet pojawić się plamy. Wszystko to oznacza, że materac jest zaniedbany i wymaga natychmiastowego odświeżenia.

Konieczne jest zadbanie o higienę również wówczas, gdy zauważysz nasilenie objawów alergii czy astmy. Materac, który nie jest poddawany systematycznemu czyszczeniu, może być siedliskiem roztoczy i alergenów.


Odświeżenie materaca – najlepsze sposoby

Istnieje wiele różnych sposobów na skuteczne wyczyszczenie i odświeżenie materaca. Które z nich warto wypróbować w pierwszej kolejności?

 • Czyszczenie parą - doskonale dezynfekuje powierzchnię i skutecznie usuwa brud. Jest to metoda, która dobrze sprawdzi się w domach osób cierpiących na alergię.
 • Pasta z sody oczyszczonej - to domowa propozycja na usunięcie nieprzyjemnego zapachu. Wystarczy zostawić sodę oczyszczoną na materacu na kilka godzin, a następnie całość odkurzyć.
 • Środki do czyszczenia tapicerki - specjalne środki czyszczące mogą pomóc w usunięciu plam i zabrudzeń. Zanim ich użyjesz, koniecznie upewnij się, że materac wykonano z materiału, który nie zniszczy się pod wpływem wybranego detergentu.
 • Ozonowanie - to profesjonalna usługa, z której warto skorzystać, aby zdezynfekować cały materac.
 • Wietrzenie - tę czynność należy wykonywać regularnie. To podstawowy element dbania o higienę panującą w sypialni.

Kiedy wymienić materac na nowy?

Nawet całkowite, dogłębne czyszczenie, nie zawsze jest w stanie przynieść wymierne efekty. Czasem po prostu podłoże do spania należy wymienić na nowe. Jest to niezbędne w szczególności wówczas, gdy po przebudzeniu odczuwasz nadmierne napięcia w plecach i szyi. Również wówczas, gdy objawy alergii lub astmy nasilają się mimo regularnego sprzątania - warto wybrać się na zakupy. O konieczności zainwestowania w nowe podłoże do spania mogą świadczyć hałasy i skrzypienie podczas zmiany pozycji w łóżku.

Pamiętaj o tym, że sen to podstawowa potrzeba Twojego organizmu. Nie bagatelizuj jej i zapewnij sobie odpowiednie warunki do nocnego wypoczynku. Ciało i umysł z pewnością Ci za to podziękują.


Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Sennamaterace.plArtykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 25 kwiecień 2024 14:11
komentarz /( 1 )
 • Hina
  Hina

  wtorek, 30 kwiecień 2024 10:12

  warto, warto i jeszcze raz warto!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.