Jak urządzić pokój dzienny z sypialnią? 10 najlepszych inspiracji!
Połączenie sypialni z salonem nie zawsze wynika z konieczności. Coraz częściej decydujemy się na taką aranżację także wtedy, gdy wolimy otwarte przestrzenie zamiast mniejszych pomieszczeń. Trzeba tu również dodać, że takie rozwiązanie jest niezwykle efektowne, o ile umiejętnie wykorzysta się atuty całego pomieszczenia. Urządzanie w jednym pokoju sypialni z salonem wymaga stosowania się do kilku zasad, które pozwolą nam stworzyć spójną stylistycznie, miłą dla oka i przytulną aranżację. W końcu pełnić będzie dwie, zupełnie różne, funkcje. W takim razie jak urządzić pokój dzienny połączony z sypialnią, by stał się zarówno wygodnym miejscem do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, jak i zacisznym kącikiem do odpoczynku? Jak stworzyć przestrzeń służącą jednocześnie i do rozrywki, i do snu? Mamy nadzieję, że po przeczytaniu niniejszego artykułu odpowiedź na to pytanie będzie o wiele łatwiejsza.
O czym przeczytasz w artykule?
- Aranżacja pokoju dziennego z sypialnią
- Sposoby na oddzielenie salonu od sypialni
- Pokój dzienny z sypialnią i sprytne sposoby na przechowywanie
- Sypialnia z pokojem dziennym w kolorach
- Mały pokój dzienny z sypialnią
- Jak urządzić pokój dzienny z sypialnią, by był przytulny?
Aranżacja pokoju dziennego z sypialnią
W sypialni połączonej z salonem dbamy przede wszystkim o to, by obie przestrzenie, salonowa i sypialniana, z jednej strony były ze sobą spójne, ale z drugiej strony, by były także od siebie w jakiś sposób oddzielone (nawet jeśli tylko optycznie). Dobrym sposobem na wydzielenie obu obszarów jest położenie w nich dywanów: jednakowych lub też kolorystycznie do siebie nawiązujących, najlepiej z jednej serii. Wybieramy dywany o takiej samej grubości, a w przypadku cieńszych chodników wkładamy pod spód podkładki antypoślizgowe.
W strefie sypialnianej i w strefie wypoczynkowej powinno się też znajdować oświetlenie nawiązujące do siebie kolorem i stylem. Mogą to być na przykład takie zestawy jak: biała kula w sypialni i białe reflektorki w części salonowej, duży reflektor na wysięgniku w sypialni i lampa z metalową oprawą w części wypoczynkowej, żarówki edisonowskie w części salonowej i lampa w czarnej, metalowej oprawie nad łóżkiem.
Strefa sypialni powinna się znajdować w najbardziej zacisznym i odległym miejscu w całym pomieszczeniu. Doskonałym sposobem na zaakcentowanie jej odrębności jest położenie na ścianie znajdującej się nad łóżkiem tapety lub fototapety albo pozostawienie ściany z czerwonych cegieł. Taki zabieg pozwala na uzyskanie niezwykle klimatycznego efektu.
Kilka sposobów na aranżację pokoju z sypialnią:
- Obie strefy, wypoczynkową i sypialnianą, wydzielamy poprzez dodatki, na przykład dywany (koniecznie tej samej grubości) i oświetlenie (nawązujące do siebie kolorystycznie i stylistycznie).
- Dobrym sposobem na stworzenie nastrojowego kącika do spania w salonie jest położenie na ścianie nad łóżkiem fototapety albo tapety. Jeśli to możliwe, pozostawiamy na ścianie czerwone cegły.
- Łóżko w salonie powinno się znajdować w najbardziej odległym od części salonowej miejscu.
Sposoby na oddzielenie salonu od sypialni
Jak już wspomnieliśmy, obie strefy, salonowa i sypialniana, pozostają ze sobą spójne, nawiązując do siebie stylistycznie i kolorystycznie poprzez odpowiednie dodatki. Z drugiej jednak strony często chcemy oddzielić od siebie oba kąciki, dlatego poniżej przedstawiamy na to kilka fantastycznych sposobów.
Strefę sypialni od strefy salonu można oddzielić poprzez postawienie na ich granicy mebli. Najlepiej sprawdzą się tu regały lub też komody. Doskonałym pomysłem jest też postawienie cienkiej, wąskiej ścianki (sięgającej sufitu lub nie), która będzie wyznaczać granice, ale jednocześnie nie przytłoczy całego pomieszczenia. W przypadku, gdy chcemy mieć możliwość całkowitego zasłonięcia łóżka, wybieramy nieprzezroczyste zasłony, które montujemy u sufitu (u dołu pozostawiamy dwudziestocentymetrowy zapas tkaniny, by miękko się układała). Świetnie sprawdzą się tu również lekkie, zwiewne firanki, także na baldachimie.
Ciekawe rozwiązanie stanowi zamocowanie „w nogach” łóżka białej, naciągniętej tkaniny, która będzie pełnić podwójną funkcję: parawanu i ekranu. Dla tych, którzy pragną więcej zainwestować w swoją aranżację salonu z sypialnią, mamy coś specjalnego: ścianki ze szkła. Są nowoczesne, eleganckie i świetnie będą pochłaniać dźwięk.
Sypialnia z salonem w dwóch oddzielnych strefach:
- Do oddzielenia strefy salonowej od sypialnianej mogą nam posłużyć meble, zwłaszcza wysokie i szerokie regały lub też komody.
- Inne pomysły to: postawienie wąskiej i cienkiej ścianki, powieszenie zasłon lub firanek, postawienie parawanu, zamontowanie szklanych ścianek czy też zawieszenie naciągniętej, białej tkaniny, która będzie pełnić funkcję ekranu i parawanu.
Pokój dzienny z sypialnią i sprytne sposoby na przechowywanie
Połączenie dwóch funkcji w pomieszczeniu wiąże się z koniecznością utrzymywania porządku. Tylko w ten sposób uzyskamy efekt przyjemnej dla oka aranżacji. Warto zwrócić uwagę, że z tego powodu na zewnątrz nie powinno się tu znajdować zbyt wiele przedmiotów, dlatego też szczególną uwagę poświęcimy sprytnym sposobom na przechowywanie.
W pokoju dziennym z sypialnią świetnie sprawdzi się puf z otwieranym siedzeniem, w którym będzie można na przykład schować dodatkowy koc, poduszkę czy też potrzebne drobiazgi. Wybierając kanapę do części salonowej najlepiej zdecydować się na model z otwieraną skrzynią, nawet jeśli nie będziemy na niej spać na co dzień. W ten sposób zyskujemy dużo miejsca do przechowywania, nie zabierając go z dostępnej przestrzeni.
Sięgające sufitu szafy, regały i szafki zabudowane wokół okna pozwolą na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Nie trzeba przy tym się obawiać, że pomieszczenie będzie wydawało się mniejsze czy też niższe. Jeśli mamy miejsce na pochowanie wszystkich potrzebnych rzeczy, nic nie będzie nam „zagracać” przestrzeni.
Gdzie jeszcze można znaleźć dodatkowe miejsce do przechowywania? W podnóżku ze schowkiem, z kanapą z półkami (znajdującymi się zarówno z boków, jak i z tyłu mebla), w sofie z wysuwanym barkiem.
Jak przechowywać rzeczy w małym pokoju dziennym z sypialnią?
- W szafach w zabudowie,
- W wysokich i szerokich regałach,
- W wielofunkcyjnych meblach takich jak puf z otwieranym siedzeniem, kanapa z otwieraną skrzynią, kanapa z półkami lub też z barkiem, a także w podnóżkach ze schowkami.
Sypialnia w pokoju dziennym w kolorach
W jakich kolorach najlepiej urządzić salon z sypialnią? Tu sprawdzą się klasyczne, stonowane, jasne barwy takie jak beż i szarość. Doskonałymi dodatkami będą mocne akcenty w kolorze czerni, brązu, turkusu, butelkowej zieleni, a także najmodniejszego w tym sezonie, klasycznego koloru niebieskiego (classic blue). Zarówno beżowe, jak i szare tło, będzie świetnie się komponować z różnymi kolorami, a dodatki i dekoracje łatwiej jest zmienić niż na przykład kolory mebli czy ścian.
W ostatnim czasie szczególną sympatią cieszą się aranżacje w kolorze białym i szarym (zarówno w wersjach total look, jak i łączących oba te kolory). Warto wiedzieć, że tak lubiana przez nas barwa szara ma różne odcienie, zarówno chłodne (z dodatkiem błękitu), jak i ciepłe (z dodatkiem żółci i brązu). Urządzając sypialnię z salonem w kolorze chłodnej szarości, zyskamy nieco surowe wnętrze, w którym doskonale się odpoczywa. Z kolei ciepłe szarości pozwolą nam stworzyć przytulny i zaciszny zakątek.
Wspominaliśmy już nieco o ścianach w części sypialnianej. Jeśli zdecydujemy się na położenie tapety, warto wiedzieć, że obecnie najmodniejszy motyw stanowi roślinność przywodząca na myśl dżunglę, a także ogromne, kolorowe (choć nieco przydymione) kwiaty. Jeśli z kolei zależy nam na tym, by uzyskać efekt optycznego powiększenia pomieszczenia, warto wybrać takie motywy fototapet jak panorama miasta, wierzchołki drzew czy też ścieżka wiodąca w dal.
Jakie kolory wybrać do salonu z sypialnią?
- Jasne i stonowane do „tła” (ściany, podłoga, meble) i ciemne i nasycone do dodatków i dekoracji (ciemny brąz, czerń, turkus, butelkowa zieleń, klasyczny niebieski).
- Szarość, tak lubiana i chętnie stosowana w aranżacji wnętrz, może mieć zarówno odcienie chłodne (z dodatkiem błękitu), jak i ciepłe (z dodatkiem brązu lub żółci). Chłodne szarości pozwolą nam na stworzenie pomieszczenia nieco chłodnego, lecz jednocześnie sprzyjającego odpoczynkowi. Z kolei ciepłe szarości posłużą nam do wystylizowania przytulnego i zacisznego wnętrza.
- Najmodniejsze obecnie tapety przedstawiają motywy dżungli lub też dużych, fantazyjnych kwiatów.
Mały pokój dzienny z sypialnią
Salon i sypialnia w jednym pokoju, na małym metrażu, wymagają szczególnych zabiegów aranżacyjnych, zwłaszcza jeśli chodzi o zapełnienie dostępnego miejsca. Tu być może najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie sofy w funkcji łóżka. Warto dodać, że niektóre kanapy przeznaczone są jedynie do spania okazjonalnego.
Ciekawym pomysłem na wykorzystanie miejsca w małym pokoju łączącym strefę salonową i sypialnianą, jest zbudowanie podestu. Takie rozwiązanie daje nam jeszcze jedną korzyść: w podstawie podestu lub też w schodkach na niego prowadzących, można umieścić półki na książki lub szuflady do przechowywania drobiazgów. Łóżko może się znajdować na podeście lub też w podeście (będzie wówczas wysuwane). Staną na nim biurko do pracy, stół czy też sofa.
Posiadacze mieszkania o wysokich sufitach mogą pokusić się o zbudowanie antresoli. To doskonałe, a przy tym efektowne rozwiązanie, które podobnie jak w przypadku podestu stwarza szansę na znalezienie dodatkowego miejsca do przechowywania. O ile zdecydujemy się na schodki na górę (zamiast drabinki). Wówczas to w schodkach można umieścić szuflady lub też półki na książki.
Jak urządzić mały salon z sypialnią?
- Warto zdecydować się na podest. Pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca, ponieważ w jego podstawie mogą się zmieścić półki lub szuflady, a nawet wysuwane łóżko (i wtedy na podeście mogą stanąć na przykład biurko z krzesłem, stół lub kanapa).
- Jeśli pozwala na to wysokość pomieszczenia, warto zdecydować się na antresolę. Zyskamy dzięki takiemu rozwiązaniu dużo miejsca, a dodatkowo będzie można wykorzystać schodki na górę w funkcji szufladek.
Jak urządzić pokój dzienny z sypialnią, by był przytulny?
Co decyduje o tym, czy dane pomieszczenie robi wrażenie przytulnego lub nie? Odpowiednio dobrane kolory, nastrojowe światło, miękkie i ciepłe tkaniny, a także przestrzeń zagospodarowana w taki sposób, by nie było w niej „luk”. Zobaczmy więc teraz, jak stworzyć przytulną sypialnię z pokojem dziennym, by całe wnętrze wydało się przytulne.
Urządzając sypialnię i pokój dzienny w jednym, stawiamy przede wszystkim (jak już mówiliśmy) na jasne kolory. Warto jednak zwrócić uwagę, by miały one ciepły odcień, bo dzięki temu łatwiej będzie nam stworzyć przytulną aranżację. Jednak jeśli urządzimy nasz pokój dzienny z sypialnią na biało, to nic straconego. Wystarczy „nadrobić to” ciepłymi, miękkimi tkaninami.
W przytulnej sypialni z pokojem dziennym nie może zabraknąć dywanu (a najlepiej dwóch, w obu strefach). Na oknach zawieśmy lniane lub bawełniane zasłony, a na łóżku, na grubej kapie, niech leżą dekoracyjne poduszki i pledy o grubym splocie. Przytulnego charakteru dodamy też, stawiając we wnętrzu dodatki z wikliny i drewna.
W części sypialnianej postawmy lampki nocne na stolikach, a w salonie powieśmy nad stolikiem kawowym lampę rzucającą ciepłe, żółte światło. Dobrym rozwiązaniem jest też postawienie dodatkowej, stojącej lampy przy fotelu lub kanapie.
Sypialnia i pokój dzienny w jednym w przytulnym wydaniu:
- Stosujemy ciepłe, jasne kolory na ścianach i podłodze.
- Kładziemy na podłodze miękkie dywany.
- Dbamy o dostateczną ilość światła: lampa nad łóżkiem, lampka nocna na nocnym stoliku, wisząca lampa nad stolikiem kawowym i dodatkowa, stojąca lampa przy fotelu bądź kanapie.
- Do aranżacji wybieramy ciepłe, miękkie tkaniny: gruba narzuta, lniane lub bawełniane zasłony, dekoracyjne poduszki i pledy o dużym splocie.
- Ciepłą atmosferę w pomieszczeniu tworzą także elementy wykonane z drewna lub wikliny.
wtorek, 28 czerwiec 2022 10:15