Jak zrobić antresolę do spania, na poddaszu lub w bloku? Porady fachowców! - dekoportal.pl

Jak zrobić antresolę do spania, na poddaszu lub w bloku? Porady fachowców!

24 Sie 2019 / Napisała  / Porady
antresola loft, antresola w niewielkim mieszkaniu, jak urządzić antresolę
Właściciele wysokich mieszkań w stylu loft pokochają antresole

Antresola to wymarzone rozwiązanie aranżacyjne dla wysokiego pokoju, w którym przydałaby się dodatkowa powierzchnia przeznaczona do spania, na biuro czy kącik do czytania książek. Metalowe bądź drewniane półpiętro ma także tę zaletę, że wizualnie poprawia proporcje wnętrza, a także nadaje mu wyjątkowego charakteru. Zanim jednak przystąpimy do remontu, sprawdźmy, jak poprawnie zaplanować i zbudować antresolę, aby była równie stylowa, co bezpieczna.

O czym przeczytasz w artykule?

Antresola w domu, antresola w bloku…?

Każdy z nas marzy czasem o dodatkowym pokoju – szczególnie gdy nasze mieszkanie nie grzeszy dużym metrażem, a miejsca na kącik do pracy czy relaksu zwyczajnie brakuje. W takim wypadku spełnieniem marzeń o ekstra powierzchni może być antresola. Dodatkową przestrzeń na podwyższeniu wykorzystać możemy również na przytulną sypialnię czy nadprogramową garderobę – nie ma co ukrywać, wolnego miejsca nigdy dość.

Antresolę zbudować możemy tak naprawdę w każdym pomieszczeniu – salonie, sypialni czy pokoju dziecka – jeżeli tylko są odpowiednio wysokie. Nie ma również przeciwwskazań, z powodu których antresola w bloku nie miałby być dobrym rozwiązaniem – szczególnie gdy dysponujemy wysokim mieszkaniem w kamienicy. Powszechnie panuje przekonanie, że półpiętra buduje się, gdy jest dużo miejsca do zagospodarowania – tymczasem antresola sprawdzi się najlepiej właśnie tam, gdzie do czynienia mamy z wnętrzem trudnym do zaaranżowania – np. wąskim, wysokim pokojem ze strzelistymi skosami.

O budowę antresoli warto pokusić się z paru względów:

 • Doskonale zamaskuje mankamenty wysokiego i wąskiego pokoju – z antresolą będzie wyglądał na przytulniejszy i lepiej zagospodarowany,
 • Wykreuje dodatkową przestrzeń do relaksu, nauki czy zabawy,
 • Pomoże zaaranżować przestrzeń pod skosami.
antresola w wysokim domu, antresola pod dachem, pokój na antresoli
Wysokie wnętrza idealnie nadają się do budowy antresoli

Budowa antresoli – co wziąć pod uwagę?

Oczywiście, nie w każdym pomieszczeniu możliwa jest budowa antresoli – jeżeli nasze mieszkanie ma mniej niż min. 4 m wysokości o podwyższeniu, z którego skorzystamy w pozycji stojącej, będziemy musieli niestety zapomnieć. Projekty antresoli przewidują zwykle umiejscowienie jej na wysokości ok. 2 m nad powierzchnią podłogi – to, czy ilość wolnego miejsca, która pozostanie nam do wykorzystania na antresoli, będzie dla nas przydatna i praktyczna, należy już do naszej indywidualnej oceny. Pamiętajmy, że pokój na półpiętrze może być niższy, gdy przeznaczony ma być wyłącznie do spania – już nawet 1,2 m wysokości umożliwia wygodne korzystanie z przestrzeni sypialnej z materacem.

Projektując antresolę, nie zapomnijmy również o dodatkowej przestrzeni, którą zajmą prowadzące na nią schody. Kiedy miejsca jest naprawdę niewiele, stylową i nowoczesną alternatywą dla schodów może być drewniana drabinka. Nie bez znaczenia będzie również materiał, z którego wykonana zostanie konstrukcja podwyższenia – może to być zarówno stylowa i powszechnie znana antresola drewniana, jak i nowoczesna, żelbetonowa bądź metalowa antresola godna prawdziwego nowojorskiego loftu.

Miejmy jednak w pamięci, że ostatecznie o możliwości zabudowy antresoli przesądza względy bezpieczeństwa – półpiętro zamontować możemy do elementów konstrukcyjnych budynku, czyli do ścian nośnych – w żadnym przypadku do cienkich ścian działowych! Równie ważne, co sam typ ścian, będzie również ich stan techniczny – powinny być gładkie, bez widocznych pęknięć czy ubytków. Na koniec nie sposób nie wspomnieć o niezbędnych zabezpieczeniach – wyższa antresola, a już szczególnie taka, z której korzystać będą najmłodsi, wymaga barierek i poręczy, a także odpowiedniego oświetlenia.

Zanim przystąpimy do budowy antresoli, rozważmy następujące kwestie:

 • Odpowiednia wysokość pomieszczenia – min. 4 metry w przypadku pełnowymiarowego półpiętra, min. 3,2 w przypadku antresoli przeznaczonej wyłącznie do spania,
 • Z jakiego materiału będzie wykonana? Stawiając na drewno, rozważmy odporne gatunki liściaste, np. dąb lub jesion. Jeżeli jednak w planach jest intensywne użytkowanie takiej konstrukcji (ciężkie sprzęty, skaczące dzieci), bezpieczniejsza będzie żelbetonowa bądź metalowa antresola,
 • Jak będzie się na nią wchodzić? Schodami klasycznymi, kręconymi, czy może drabinką?
 • Czy w miejscu, w którym ma być zbudowana, stoją co najmniej dwie ściany nośne?
 • Czy ściany, na których będzie się opierać, są w dobrym stanie technicznym?
 • Zawczasu należy pomyśleć również o okalających antresolę barierkach, a także o niezbędnym oświetleniu.
antresola a ściany nośne, wysokość pomieszczenia a antresola, plan budowy antresoli
Budowę antresoli należy rozpocząć od dokładnych pomiarów pomieszczenia

Jak zbudować antresolę? Podstawa to dobry plan!

Drewniane lub metalowe półpiętro to praktyczne i zarazem stylowe wyzwanie aranżacyjne, które całkowicie odmieni charakter naszego wnętrza. Jeżeli zatem zastanawiamy się, jak zrobić antresolę na własną rękę, w pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od planu – najlepiej wykonanego przez profesjonalnego architekta. To właśnie na tym etapie potrzebna będzie nam ekspercka wiedza, dotycząca odpowiednich dla naszego typu budynku materiałów konstrukcyjnych.

 • Samodzielna budowa antresoli to dobry pomysł, o ile czujemy się pewnie w pracach remontowych i mamy już doświadczenie w podobnych projektach – w innym razie, rozsądniej będzie skorzystać z pomocy fachowca, zarówno na etapie planowania, jak i samej budowy półpiętra.
jak wykończyć antresolę, pomysł na antresolę, wystrój antresoli
Antresola to ciekawe rozwiązanie aranżacyjne, które pozwala wykorzystać w pełni wysokie pomieszczenia

Prosta antresola – jak zrobić samemu?

Antresole mogą być różne – od kameralnych kącików pod skosami, po czysto użytkową przestrzeń służącą do przechowywania ubrań i sprzętów. My przyjrzyjmy się – w zarysie – najpopularniejszemu i zarazem najprostszemu z projektów, czyli – jak zrobić antresolę do spania z prostych belek-kantówek? Solidny projekt, a także rozrysowanie planu na ścianie, zanim jeszcze przystąpimy do działania, da nam jasny obraz sytuacji.

Kiedy zakończyliśmy już etap planowania – samodzielnie, czy też korzystając z pomocy profesjonalnego architekta – najwyższa pora zamówić materiały niezbędne do budowy antresoli. W tym celu możemy udać się do hurtowni drewna lub bezpośrednio do tartaku w celu zakupu i przycięcia na odpowiednią długość belek-kantówek, a także desek, którymi wyłożymy podłogę podwyższenia. Pierwszym etapem powstania antresoli będzie wywiercenie otworów pod belki, a następnie przymocowanie ich do ściany.

Kiedy to mamy już za sobą, nadchodzi moment na otynkowanie i pomalowanie ścian wokół mocowań. Kolejne krok to przykręcenie do belek podłogi z desek oraz zamontowanie wybranego typu wejścia na antresolę – drabinki albo schodów. Chociaż sama aranżacja nowo powstałej przestrzeni zależy już od naszych indywidualnych upodobań, nie zapominajmy o tak ważnych jej elementach, jak niezbędne oświetlenie (odpowiednie przewody należy pociągnąć po ścianie, zanim przymocujemy do niej belki), czy barierki ochronne.

Jak zrobić antresolę do spania?

 • Niewielka antresola przeznaczona na sypialnię nie wymaga kosztownego remontu, ani nawet bardzo wysokiego mieszkania, stąd możliwa jest do wykonania nawet w bloku,
 • Powyższy schemat – jak zbudować antresolę – przybliża nam w zarysie zakres prac, jaki wiąże się z wykonaniem takiej konstrukcji,
 • Aby jednak nasza antresola była nie tylko estetyczna, ale i stabilna oraz solidna, konieczna może okazać się pomoc fachowców.
antresola w małym domku, samodzielna budowa antresoli, jak zbudować antresolę
Antresolę można zbudować samemu

Wygodna alternatywa: gotowe antresole

Deficyt fachowej wiedzy, czas potrzebny na prace remontowe, a także brak spójnej wizji co do tego, w jaki sposób ma być urządzona antresola – jak zrobić samemu wymarzony projekt, który często niestety przerasta nasze możliwości? Jeżeli marzy nam się niewielkie podwyższenie, przeznaczone, np. na sypialnię dla dziecka, warto rozważyć łatwe w montażu i niewymagające wiercenia w ścianach gotowe antresole. Ceny takiej drewnianej ramy na podwyższeniu zaczynają się już od ok. 500 zł – bez problemu zaaranżujemy na niej przytulny kącik do spania, zyskując na dole dodatkową przestrzeń do nauki czy zabawy.

Gotowe antresole – ile kosztują?

 • Za najtańsze, sosnowe łóżka dla dziecka na antresoli o wymiarach 90 × 180 cm zapłacimy co najmniej 500 zł – do tego doliczyć należy również cenę materaca,
 • Za nieco większe łóżko piętrowe o wymiarach 90 × 200 cm, na którym spać może także osoba dorosła, zapłacimy więcej – ceny zaczynają się od ok. 1000 zł,
 • Na rynku znajdziemy także gotowe zestawy meblowe, łączące łóżko na antresoli o wymiarach 90 × 200 cm z biurkiem, a nieraz również szafą – cena takiego kompletu to od 1500 zł w górę – w zależności od wyposażenia i jakości wykonania,
 • Istnieje także gotowe antresole przystosowane pod łóżko dwuosobowe – najtańsze, sosnowe konstrukcje tego typu to koszt ok. 1000 zł.
łóżko na antresoli, gotowa antresola, antresola z biurkiem
Ciekawą alternatywą dla budowy antresoli w domu jest kupno gotowego rozwiązania, fot. IKEA

Antresola na poddaszu – pomysł na sypialnię

Niewykorzystane poddasze aż prosi się o gustowną aranżację – szczególnie gdy jest na tyle wysokie, że możemy zainstalować na nim antresolę. Jest to wyjątkowo trafiony pomysł, zwłaszcza gdy myślimy o nastrojowej sypialni pod skosami. Takie rozwiązanie zapewni nam nie tylko maksimum prywatności i intymności, ale również w ciekawy sposób połączy świecące dotychczas pustkami poddasze z resztą wnętrza.

Antresola na poddaszu, w zależności od wysokości stropu i ilości wolnego miejsca, może być wykorzystana jako:

 • Mała, kameralna sypialnia z samym tylko materacem o wysokości zaczynającej się już od 1,2 m – sprawdzi się, np. w nowoczesnym, niedużym mieszkaniu urządzonym na minimalistyczną modłę,
 • Funkcjonalna, w pełni wyposażona sypialnia z łóżkiem, zabudowaną szafą i pozostałym wyposażeniem – możliwa będzie do wygospodarowania w domu lub mieszkaniu o wysokości co najmniej 4 m.
łóżko na antresoli, materac na antresoli, antresola na poddaszu
Antresola na poddaszu to idealne miejsce na urządzenie sypialni

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Ostatnio zmieniany niedziela, 25 sierpień 2019 13:08
komentarz /( 1 )
 • Sabina R.
  Sabina R.

  środa, 06 lipiec 2022 09:06

  ale mi się marzy mieszkanie z antresolą. Na antresoli zrobiłabym domową biblioteczkę. Piękne są takie wnętrza

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.