Jakie rośliny do sypialni? TOP 18 – najlepsze kwiaty do sypialni! - dekoportal.pl

Jakie rośliny do sypialni? TOP 18 – najlepsze kwiaty do sypialni!

16 Lut 2020 / Napisała  / Porady
duże kwiaty do sypialni, rośliny oczyszczające powietrze, jakie rośliny dać w sypialni
Rośliny w sypialni poprawiają stan i jonizację powietrza

O czym przeczytasz w artykule?

Kwiaty ożywiają sypialnię i sprawiają, że jest w niej bardziej przytulnie. Stanowią też jej piękną ozdobę. Niektóre rośliny nawilżają powietrze i oczyszczają je (nawet z silnych toksyn!), podczas gdy inne mogą powodować alergie lub złe samopoczucie. Przedstawiamy więc dzisiaj najpopularniejsze kwiaty do sypialni wraz z opisem ich działania i wymaganiami pielęgnacyjnymi. Sprawdź, czy roślina, którą trzymasz w sypialni, wpływa korzystnie na zdrowie podczas snu i czy być może warto przestawić ją do innego pomieszczenia w domu. Dowiedz się też, które kwiaty mogą oczyścić powietrze ze szkodliwych substancji, na przykład pochodzących z dymu papierosowego.

O czym przeczytasz w artykule?

Jakie kwiaty doniczkowe do sypialni wybrać? Kilka najbardziej popularnych roślin

Na początek przedstawiamy kilka roślin, które warto postawić w sypialni i które dodatkowo zapewnią nam fantastyczną dekorację. Mowa tu o aloesie drzewiastym i zwyczajnym, sansewerii gwinejskiej oraz o storczyku.

Aloes drzewiasty i aloes zwyczajny to sukulenty dorastające do 1 metra wysokości. Warto je przycinać, by ograniczyć ich wzrost, a jednocześnie skorzystać z ich dobroczynnych dla naszego zdrowia właściwości (zawarte są one w żelu widocznym po przełamaniu liścia). Aloes w sypialni filtruje i nawilża powietrze. Najlepiej będzie się czuł na parapecie lub w bliskim sąsiedztwie okna. Jest niekłopotliwy w uprawie i odporny na suszę (ale jednocześnie wrażliwy na mróz). Podlewa się go raz w tygodniu, a zimą nawet rzadziej.

Sanseweria gwinejska to odmiana, która podobnie jak aloes dorasta do 1 metra wysokości. Ma długie, sztywne, wąskie i ustawione pionowo liście. Produkuje dużą ilość tlenu, zwłaszcza w nocy. Nie jest wymagającą rośliną i dobrze rośnie w zacienionych sypialniach. Trzeba pamiętać o jej podlewaniu i nawożeniu, a także przesadzaniu co kilka lat do większej donicy ze świeżą ziemią. Dobrze znosi suche powietrze.

Storczyk ma grube, skórzaste liście i rośnie do wysokości około 35 centymetrów. Ma dzwonkowate, zebrane w długi kwiatostan kwiaty o różnych barwach. To roślina wymagająca jasnego stanowiska i dużej wilgoci. Nie lubi zbyt częstego podlewania, za to dobrze reaguje na (nawet codzienne) zraszanie.

Rośliny produkujące tlen w nocy:

  • Aloes zwyczajny i aloes drzewiasty. To sukulenty dorastające nawet do 1 metra wysokości, dlatego warto je przycinać, by przy okazji skorzystać z dobroczynnych właściwości soku z jego liści.
  • Sanseweria gwinejska. Ma długie, pionowo ustawione liście i jest mało wymagającą w pielęgnacji rośliną, która produkuje duże ilości tlenu.
  • Storczyk. Ma piękne, delikatne, dzwonkowate kwiaty i jest dość wymagający w uprawie.
aloe vera, aloes w sypialni, jaki aloes do sypialni
Aloesy to niesamowite rośliny, które będą stanowiły ciekawą dekorację okna w sypialni

Najzdrowsze kwiaty do sypialni

Oczywiście aloes zwyczajny, aloes drzewiasty, sanseweria gwinejska i storczyk nie zamykają listy roślin do sypialni oczyszczających powietrze. Mamy ich do wyboru znacznie więcej, choćby wracającą powoli do łask paprotkę.

Paprotka to roślina o charakterystycznych, zielonych, soczystych liściach. Dobrze rośnie w miejscach cienistych, w których panuje umiarkowana temperatura. Może dorastać do dużych rozmiarów i dobrze prezentuje się w wiszących pojemnikach i koszach. Wymaga utrzymywania stałej wilgotności podłoża, co oznacza, że trzeba ją podlewać dwa lub trzy razy w tygodniu. Paprotka w sypialni oczyszcza powietrze z formaldehydu (o którym będzie jeszcze mowa za chwilę).

Czy fikus może stać w sypialni? Jak najbardziej! Fikus sprężysty „Robusta” ma nagie, skórzaste, błyszczące, dekoracyjne liście. Podobnie jak paprotka oczyszcza powietrze z formaldehydu. Preferuje jasne stanowiska i dobrze znosi wysoką temperaturę. Uwaga! Fikus ma trujące liście, dlatego należy trzymać go z dala od dzieci i zwierząt.

Najlepsze kwiaty do sypialni:

  • Paprotka. Jest niekłopotliwa w uprawie i bardzo dekoracyjna. Lubi cieniste miejsca o umiarkowanej temperaturze.
  • Fikus. Lubi jasne stanowiska i jest odporny na wysoką temperaturę. Jego liście są jednak trujące, dlatego należy stawiać go poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
  • Zarówno paprotka, jak i fikus, oczyszczają powietrze z toksycznej substancji, jaką jest formaldehyd (zawarta jest ona między innymi w dymie papierosowym).
paprocie do sypialni, paproć w sypialni, jaką paproć do sypialni
Paprotki wyglądają bardzo efektownie, a do tego są świetnymi oczyszczaczami powietrza

Inne kwiaty do sypialni

Jakie jeszcze kwiaty polecane są do sypialni? Przedstawiamy bliżej takie piękności jak zielistka Sternberga, skrzydłokwiat, kaktus bożonarodzeniowy i nefrolepis.

Zielistka Sternberga ma dekoracyjne, szablowate, spiczaste liście (podobne do liści traw ozdobnych). Jej uprawa nie jest wymagająca. Można ją ustawiać w różnych miejscach, ponieważ dobrze znosi zarówno półcień, jak i słońce. Nie lubi jedynie cienia. W mocno zaciemnionym miejscu traci swoje ozdobne, białe paski na liściach. Zielistka Sternberga pięknie prezentuje się posadzona w wiszących pojemnikach lub też ustawiona na wysokich meblach. Doskonale nadaje się do tworzenia kompozycji z innymi roślinami doniczkowymi.

Skrzydłokwiat to roślina o błyszczących, ciemnozielonych, dekoracyjnych liściach i oryginalnych kwiatach. Oczyszcza powietrze z toksycznych substancji, które mogą być wydzielane przez meble, wykładziny i plastik. Dobrze rośnie w miejscach półcienistych, a nawet zacienionych.

Kaktus bożonarodzeniowy pochodzi z Brazylii. Przez większą część roku podlewa się go rzadko, natomiast od chwili pojawienia się pąków kwiatowych nieco obficiej. Nie kwitnie, jeśli stoi w ciepłym wnętrzu (powyżej 22º C). W zimie najlepiej rośnie w temperaturze od 10 do 15º C. Nie lubi przesadzania, a jeśli już jest ono konieczne, najlepiej zrobić to wtedy, gdy korzenie wychodzą z doniczki. Skrzydłokwiat zasilamy nawozem niezawierającym wapnia raz na dwa tygodnie.

Nefrolepis to odmiana paproci, która lubi miejsca zacienione, o dobrej wilgotności (warto o tym pamiętać zwłaszcza w okresie grzewczym). Można ją codziennie zraszać wodą, a dodatkowo ustawić w doniczce wypełnionej wodą i kamykami. Większe paprotki Nefrolepis pięknie się prezentują w wiszących pojemnikach i doniczkach.

Kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze:

  • Zielistka Sternberga, roślina o dekoracyjnych, szablowatych, spiczasto zakończonych liściach, która lubi miejsca słoneczne i półcieniste. Łatwa w uprawie i pięknie komponująca się z innymi roślinami doniczkowymi.
  • Skrzydłokwiat, któremu sprzyjają miejsca półcieniste i zacienione. Oczyszcza powietrze z substancji, które mogą wydzielać dywany, meble i plastik.
  • Kaktus bożonarodzeniowy, który lubi chłodne miejsca. Dwa do trzech razy w okresie kwitnienia zasilamy go nawozem dla kaktusów. Nie lubi przesadzania.
  • Nefrolepis, odmiana paprotki, która dobrze rośnie w miejscach zacienionych o dużej wilgotności. Polecana jest także do pokoju dziecięcego.
skrzydłokwiat w sypialni, rośliny do sypialni, kwiaty do sypialni
Skrzydłokwiat jest jedną z roślin polecanych do oczyszczania powietrza, można go uprawiać w sypialni

Jakich roślin w sypialni unikać?

Mimo że większość roślin sprzyja naszemu zdrowiu, niektóre z nich mogą okazać się szkodliwe. Mowa tu głównie o kwiatach ciętych, o silnym zapachu, który może wywoływać u wrażliwych osób reakcje alergiczne. Co więcej, zapach taki często utrudnia zasypianie.

W sypialni lepiej więc nie stawiać takich kwiatów doniczkowych jak hiacynty czy oleandry, a także bukietów z lilii, róż czy hortensji. Nie poleca się także trzymania w sypialni begonii, prymulek, konwalii, fiołków afrykańskich czy cyklamenów perskich.

Jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta, lepiej też nie trzymać w sypialni (i w ogóle w domu) takich kwiatów jak filodendron, wilczomlecz piękny (tak zwana gwiazda betlejemska), anturium, diffenbachia, monstera, oleander, fikus, dracena, alokazja i skrzydłokwiat. Mimo że dobrze wpływają na mikroklimat w pomieszczeniu, zjedzenie ich liści grozi zatruciem.

Dodajmy jeszcze w tym miejscu, że według zasad feng shui lepiej unikać w sypialni stawiania jakichkolwiek kwiatów. Jako żywe, rozwijające się organizmy, wnoszą do pomieszczenia energię ruchu, witalności i wzrostu, co nie sprzyja wypoczynkowi. Na cenzurowanym znajdują się tu zwłaszcza kaktusy, których igły symbolizują odgradzanie się od świata zewnętrznego i obronę. Ostre kształty, według feng shui, wzmagają stany napięcia i zaburzają poczucie komfortu, których wolelibyśmy uniknąć (zwłaszcza w sypialni).

Rośliny, których nie poleca się stawiać w sypialni:

  • Kwiaty doniczkowe i cięte o intensywnym zapachu: hiacynty, oleandry, begonie, prymulki, konwalie, fiołki afrykańskie, cyklameny perskie, lilie, róże, hortensje.
  • Kwiaty, które mają trujące liście: skrzydłokwiat, monstera, alokazja, diffenbachia, anturium, gwiazda betlejemska, dracena, oleander, fikus, filodendron.
  • Według zasad feng shui powinno się unikać stawiania w sypialni kwiatów, a zwłaszcza kaktusów, których igły wprowadzają do wnętrza uczucie dyskomfortu i napięcia.
jakich roślin unikać w sypialni, rośliny w sypialni, kwiaty trujące w sypialni
Hiacynty ze względu na intensywny zapach nie są dobrym wyborem do sypialni

Powietrze w naszym domu

Powietrze w naszych domach może być zanieczyszczone substancjami chemicznymi takimi jak formaldehyd, trójchloroetylen, benzen czy amoniak. Brzmi mało wiarygodnie?

Formaldehyd znaleźć można w meblach wiórowych i tapicerowanych, a także w dywanach i dymie papierosowym. Często powoduje podrażnienia błony śluzowej i stanowi czynnik wywołujący alergie i astmę.

Trójchloroetylen znajduje się w lakierach, tkaninach, dywanach, a także w środkach czyszczących. To środek wywołujący podrażnienie oczu i skóry, który w skrajnych wypadkach powoduje także uszkodzenia nerek i wątroby i pobudzenie psychoruchowe.

Benzen może znajdować się w lakierach, farbach, mydle w płynie i środkach czystości. Może powodować nerwowość, duszność, a nawet drgawki. Obniża ciśnienie krwi.

Amoniak znajdziemy w dymie papierosowym, w częściach komputerowych i środkach czyszczących. Powoduje kaszel i ból gardła i może doprowadzić nawet do obrzęku płuc i krtani.

Jakie szkodliwe substancje mogą znajdować się w powietrzu w naszym domu?

  • Formaldehyd (w dymie papierosowym, w dywanach, tapicerowanych meblach i meblowych płytach wiórowych),
  • Trójchloroetylen (w dywanach, tkaninach i środkach czyszczących),
  • Benzen (w farbach, lakierach, środkach czystości, mydle w płynie),
  • Amoniak (w dymie papierosowym, środkach czyszczących i częściach komputerowych).
po co rośliny w sypialni, jakie kwiatki do sypialni, polecane rośliny do sypialni
Rośliny w sypialni pozwalają pozbyć się z powietrza toksycznych substancji

Jakie kwiaty do sypialni oczyszczają powietrze z toksyn?

Dlaczego o tym piszemy? Jedno z badań przeprowadzonych przez NASA wykazało, że niektóre rośliny doniczkowe są w stanie „wchłonąć” większość szkodliwych substancji, o których była mowa powyżej. Szacuje się, że dzięki nim możemy pozbyć się ich z powietrza nawet w 85%. Jakie to rośliny? O niektórych z nich już wspominaliśmy, jednak dla porządku powiemy o nich także w kontekście oczyszczania powietrza z toksyn.

Na przykład paproć nie tylko sprzyja odpowiedniemu nawilżeniu powietrza, ale także oczyszcza je z formaldehydu, ksylenu i dwutlenku węgla. Bluszcz pochłania formaldehyd, benzen i dwutlenek węgla. Sprawdza się w pomieszczeniach o słabym nasłonecznieniu, a dzięki stosowaniu odpowiednich podpór można nadawać mu ciekawe kształty.

Azalia to kwiat, który poradzi sobie z oczyszczeniem powietrza z formaldehydu. Jest to jednak roślina bardzo wymagająca w uprawie. Z kolei dracena marginata pozwala na pozbycie się z powietrza formaldehydu, ksylenu i trójchloroetylenu. Nie lubi mocno nasłonecznionych miejsc. Filodendron potrafi odfiltrować powietrze z wielu szkodliwych substancji (benzen, amoniak, formaldehyd), jednak po zjedzeniu jest niebezpieczny (dlatego lepiej nie trzymać go, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta). Chryzantemy usuwają z powietrza formaldehyd, amoniak, benzen i ksylen, a skrzydłokwiat oczyszcza je z benzenu i formaldehydu.

Dzięki anturium powietrze w sypialni będzie lepiej nawilżone, a ponadto pozbędziemy się takich substancji jak ksylen czy toluen. Scinapsus złoty i gerbera Jamesona oczyszczają powietrze z benzenu i formaldehydu. Scinapsus lubi zacienione stanowiska, natomiast gerbera słoneczne.

Rośliny do sypialni oczyszczające powietrze ze szkodliwych substancji:

  • Paproć (formaldehyd, ksylen, dwutlenek węgla),
  • Bluszcz (formaldehyd, benzen, dwutlenek węgla),
  • Azalia (formaldehyd),
  • Dracena marginata (formaldehyd, ksylen, trójchloroetylen),
  • Filodendron (amoniak, benzen, formaldehyd)
  • Chryzantema (formaldehyd, amoniak, ksylen, benzen),
  • Skrzydłokwiat (benzen, formaldehyd),
  • Anturium (ksylen, toluen),
  • Scinapsus złoty (benzen, formaldehyd),
  • Gerbera Jamesona (benzen, formaldehyd).
oczyszczanie powietrza w domu, toksyny w powietrzu w domu, szkodliwe substancje w powietrzu
Rośliny w domu oczyszczają powietrze z wielu toksyn


Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Ostatnio zmieniany niedziela, 16 luty 2020 19:50
komentarz /( 1 )
  • Paulinka_Wi
    Paulinka_Wi

    wtorek, 28 czerwiec 2022 10:14

    z kwiatami w sypialni trzeba mocno uważać. Niektóre mogą być nawet zagrożeniem dla zdrowia!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.