Sypialnia w stylu loftowym – aranżacyjny przewodnik i mnóstwo inspiracji! - dekoportal.pl

Sypialnia w stylu loftowym – aranżacyjny przewodnik i mnóstwo inspiracji!

12 Lut 2021 / Napisał  / Porady
sypialnia w stylu loftowym
W loftach rezygnuje się ze ścianek działowych, dlatego kuchnia jest zawsze połączona z salonem.

Przestronne wnętrza, surowe dekoracje, ciemne barwy – w tych kilku słowach można scharakteryzować styl loftowy. Sypialnia wypełniona elementami nawiązującymi do pofabrycznych wnętrz zaprezentuje się efektownie. Podpowiadamy, co zastosować na ścianach i podłogach, żeby wprowadzić loftowy styl do wnętrza. Dowiedz się, jak zaaranżować industrialną sypialnię, która sprzyja odpoczynkowi.

O czym przeczytasz w artykule?

Poznaj kilka faktów dotyczących stylu industrialnego

Styl industrialny narodził się w Ameryce z potrzeby oszczędności oraz wolności. Kiedy w latach 60. XX wieku przemysłowe budynki opustoszały, swoje życie zaczęli tam przenosić artyści. Urzekała ich nie tylko ciekawa uroda pofabrycznych wnętrz, lecz także, a właściwie przede wszystkim, niska cena.

Dobrze oświetlone promieniami słońca wnętrza stały się dla wielu osób zarówno mieszkaniem, jak i miejscem na organizację wystaw. Pofabryczne budynki szybko zaczęły interesować nie tylko artystyczną bohemę, lecz także osoby ze świata finansów. Doprowadziło to do znacznego podniesienia cen – w latach 80. lofty stały się kosztownymi nieruchomościami.

Styl industrialny charakteryzuje się otwartą przestrzenią. W loftach rezygnuje się ze ścianek działowych, dlatego kuchnia jest zawsze połączona z salonem. Czasem część reprezentacyjna łączy się również z sypialnią, co nie jest jednak popularnym rozwiązaniem w soft loftach, które najczęściej spotyka się w Polsce.

Co warto wiedzieć o stylu loftowym?

 • Styl industrialny narodził się w Ameryce,
 • Do budynków pofabrycznych swoje życie przenieśli artyści,
 • W przestronnych wnętrzach z ogromnymi oknami nie tylko mieszkano, lecz także urządzano wystawy,
 • W latach 80. lofty stały się drogimi nieruchomościami,
 • Industrialne mieszkania wyróżniają się otwartą przestrzenią – nie ma w nich zbyt wielu ścian działowych.
 sypialnia loft
W lofcie najlepiej sprawdzi się czerwona cegła.

Sypialnia w stylu loftowym – co na ściany?

Podoba Ci się styl loftowy? Sypialnia w takiej aranżacji będzie naprawdę efektowna. Zastanawiając się, jak ją urządzić, rozpocznij od wybrania okładziny ściennej. Industrialne wnętrze nie jest miejscem na tapety w kwiaty czy beżową farbę, czyli popularne rozwiązania do sypialni. W lofcie najlepiej sprawdzi się czerwona cegła.

Wystarczy, że okładzinę z czerwonej cegły wykorzystasz na jednej ścianie, najlepiej zaprezentuje się za łóżkiem. Jeśli planujesz zakup mieszkania w kamienicy, być może uda Ci się wykorzystać występującą tam cegłę. W innym przypadku konieczne będzie zastosowanie materiału z rozbiórki. Jeśli to niemożliwe, zdecyduj się na zakup cementowych płytek.

Beton to kolejny materiał, którego wykorzystaniem charakteryzuje się styl loftowy. Sypialnia utrzymana w szarościach będzie prezentowała się ponadczasowo. Zdecyduj się na wykorzystanie tynku mineralnego, który imituje beton. Odpowiednia aplikacja preparatu pozwoli Ci uzyskać nieregularne wzory – dzięki temu okładzina będzie wyglądała naturalnie.

Możesz połączyć beton z drewnem. Wystarczy, że wykorzystasz tynk na większości ścian, a tę za łóżkiem wykończysz naturalnym materiałem – tym samym, z którego wykonane jest łóżko. W roli zagłówka sprawdzą się też panele – wystarczy, że będą kolorystycznie dopasowane do ramy mebla. Panele ułóż aż do sufitu.

Jeśli sypialnia jest wyjątkowo mała i obawiasz się wykorzystania w niej czerwonej cegły, wybierz białą. Styl inspirowany pofabrycznymi wnętrzami wprowadzisz do pomieszczenia przy pomocy dodatków, mebli i oświetlenia. Białą cegłę zastosuj w miejscu zagłówka, a pozostałe ściany pomaluj tym samym odcieniem farby.

Sypialnia industrialna – co zastosować na ścianach?

 • Do industrialnego wnętrza najbardziej pasuje czerwona cegła,
 • Możesz ją odsłonić, jeśli mieszkasz w kamienicy, lub pozyskać materiał z rozbiórki budynku,
 • Sprawdzą się też cementowe płytki, które będą imitować cegłę,
 • W industrialnym wnętrzu możesz zastosować tynk mineralny naśladujący beton,
 • Warto połączyć szarą okładzinę z drewnem,
 • Wystarczy, że w roli zagłówka zastosujesz panele, które na części ściany za łóżkiem ułożysz aż do sufitu.
 sypialnia industrialna
Beton to kolejny materiał, którego wykorzystaniem charakteryzuje się styl loftowy.

Czym wykończyć podłogę w industrialnej sypialni?

Sypialnia w stylu loftowym świetnie zaprezentuje się wykończona drewnem. Deski z naturalnego surowca są ponadczasowym rozwiązaniem, które pasuje właściwie do każdego stylu. Jeśli kiedyś znudzi Ci się loftowa aranżacja, gruntowny remont wnętrza nie będzie konieczny. Drewno świetnie komponuje się zarówno z czerwoną cegłą, jak i betonem, ale także bielą czy czernią.

Sypialnia w stylu loft powinna zachwycać nie tylko efektowną aranżacją, lecz także trwałością wykorzystanych materiałów. Wybieraj więc spośród okładzin wykonanych z dębu lub egzotycznych gatunków drewna. Podłoga z tych materiałów będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne, na przykład wgniecenia. Poza tym będzie ciepła i przyjemna w dotyku, a także łatwa do odnowienia w przyszłości.

Sypialnia w stylu loftowym – co na podłogę?

 • W sypialni sprawdzi się drewno,
 • Jeśli kiedyś znudzi Ci się industrialny styl, gruntowny remont nie będzie konieczny – naturalny surowiec pasuje bowiem do każdego stylu,
 • Szukając okładziny, zwróć uwagę nie tylko na wygląd, lecz także jakość,
 • Wybieraj spośród dębu oraz egzotycznych gatunków drewna.
 sypialnia w stylu industrialnym
Drewno świetnie komponuje się zarówno z czerwoną cegłą, jak i betonem.

Sypialnia w stylu loft a meble

Loftowa sypialnia powinna być wypełniona meblami, które łączą w sobie czerń oraz dość ciemne drewno. Charakterystyczne dla stylu industrialnego są elementy wyposażenia na metalowej podstawie. Zdecyduj się na drewnianą komodę z czarnymi, cienkimi nogami metalowymi. Jeśli wydzielasz przestrzeń na sypialnię w kawalerce, możesz oddzielić łóżko od reszty pomieszczenia przy pomocy ażurowego regału.

Jeśli marzy Ci się industrialna sypialnia, loft wyposaż w drewniane łóżko. Powinno mieć minimalistyczną formę. Lekkości dodadzą mu czarne nóżki.

Sypialnia loftowa to idealne miejsce do wykorzystania mebli znalezionych na pchlim targu lub platformie transakcyjnej online. W sypialni możesz wykorzystać szklaną witrynę, którą samodzielnie pomalujesz. Warto poszukać również używanych stolików nocnych.

Szafkom nocnym z drewna dodasz industrialnego charakteru przy pomocy czarnej farby. Wystarczy, że pomalujesz brzegi mebla tym ciemnym kolorem. Estetyczny efekt pozwoli Ci uzyskać taśma malarska.

Sypialnia loftowa – jakimi meblami ją wyposażyć?

 • Wybieraj spośród drewnianych mebli z metalową podstawą,
 • Zdecyduj się na łóżko o minimalistycznej formie,
 • Przestrzeń możesz urządzić przy pomocy mebli znalezionych na pchlim targu i odnowionych,
 • Świetnie sprawdzi się szklana witryna z drugiej ręki,
 • Możesz też urozmaicić wygląd drewnianych szafek nocnych – wystarczy, że na ich brzegach namalujesz czarne pasy. Zrobisz to precyzyjnie dzięki taśmie malarskiej.
 loftowa sypialnia
Charakterystyczne dla stylu industrialnego są elementy wyposażenia na metalowej podstawie.

Sypialnia w stylu industrialnym – jakie dodatki wybrać?

Sypialnia industrialna nie jest miejscem na wielobarwne akcesoria. Wykorzystaj tylko kilka dodatków, które są utrzymane w kolorystyce wnętrza. Wybieraj spośród elementów dekoracyjnych wykonanych z materiałów charakterystycznych dla stylu loftowego. Odpowiednie będą akcesoria szklane, drewniane, metalowe i betonowe. Szukaj wśród dodatków czarnych, białych, szarych, złotych i miedzianych, a także transparentnych.

Sypialnia w stylu industrialnym stanie się nieco bardziej przytulna, jeśli umieścisz w niej kwiaty. Rośliny postaw na kwietniku. Wybierz drewniany model z metalową podstawą. Wybieraj kwiaty, które nawilżają i oczyszczają powietrze.

W sypialni sprawdzi się między innymi aloes, który nocą wytwarza tlen, a poza tym filtruje powietrze z zanieczyszczeń. Odpowiednia będzie też wonna dracena – skutecznie oczyszcza powietrze, a jej uprawa nie sprawi Ci trudności. Sypialnię nocą dotlenisz również dzięki storczykowi Dendrobium.

Na ścianie możesz zawiesić ogromny zegar. Zdecyduj się na model bez efektu tykania, który mógłby utrudniać zasypianie. Na tle czerwonej cegły świetnie zaprezentuje się matowy, czarny zegar.

W Twojej sypialni znajdzie się toaletka? Zdecyduj się na minimalistyczny model bez lustra. Dopasuj oddzielnie taflę – idealnie sprawdzi się okrągły model na skórzanym pasku.

Sypialnia w stylu loftowym powinna wyróżniać się surowym charakterem. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wprowadzić do niej rodzinnych fotografii. Wybierz jednak czarno-białe zdjęcia w czarnej, wąskiej ramce. Wykorzystaj model z efektem passe-partout.

Sypialnia industrialna – jakie dodatki do niej dopasować?

 • Zrezygnuj z wielobarwnych akcesoriów,
 • Dobrze sprawdzą się dodatki białe, czarne, złote, szare, miedziane i transparentne,
 • Zdecyduj się na akcesoria wykonane z materiałów charakterystycznych dla industrialnej aranżacji, czyli betonu, drewna, metalu i szkła,
 • W sypialni umieść kwiaty – ustaw je na drewnianym kwietniku z metalową podstawą,
 • Wybierz rośliny nawilżające i oczyszczające powietrze, na przykład aloes,
 • Na tle czerwonej cegły lub betonowej okładziny świetnie zaprezentuje się czarny, ogromny zegar,
 • W roli ozdoby możesz też wykorzystać okrągłe lustro na skórzanym pasku,
 • Na ścianach świetnie zaprezentują się czarno-białe fotografie w wąskich, czarnych ramkach z efektem passe-partout.
 styl loftowy sypialnia
Na tle czerwonej cegły lub betonowej okładziny świetnie zaprezentuje się czarny, ogromny zegar.

Oświetlenie do industrialnego pokoju sypialnego – czym powinno się charakteryzować?

Oświetlenie jest najważniejszym elementem dekoracyjnym w industrialnych wnętrzach. Jakimi lampami powinna być udekorowana sypialnia? Loft urozmaicisz przy pomocy modeli wyróżniających się surowym charakterem. Aranżację dopełnią lampy, których klosz z zewnątrz jest czarny, a wewnątrz miedziany.

Loftowa sypialnia stanie się ciekawsza dzięki lampom z ażurowym kloszem. Odsłoni on żarówkę, dlatego warto wybrać efektowne źródło światła. Możesz również zupełnie zrezygnować z abażuru. Sypialnia w stylu industrialnym świetnie zaprezentuje się, jeśli ozdobisz ją lampą składającą z drewnianej podstawy, na której zawiesisz żarówkę na kablu.

W kącie sypialni możesz też umieścić lampę stojącą. Wybieraj spośród modeli, które mają formę przypominającą reflektor. Taki model podkreśli surowy charakter aranżacji w stylu loft. Sypialnia w industrialnym stylu dobrze zaprezentuje się wyposażona w lampę na trzech nogach z czarnym kloszem, którego wnętrze jest złote.

Sypialnia w stylu loftowym – jakie oświetlenie do niej dopasować?

 • Wybieraj spośród lamp, których klosz z zewnątrz jest czarny, a w środku miedziany lub złoty,
 • Sprawdzi się stojący model przypominający reflektor,
 • Industrialną aranżację dopełnią lampy wiszące z ażurowym kloszem eksponującym żarówkę,
 • Możesz również zrezygnować z klosza i wykorzystać w aranżacji kinkiet złożony z drewnianej belki, na której owinięty będzie przewód zakończony żarówką.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 01 luty 2022 15:16
komentarzy /( 2 )
 • Tusia
  Tusia

  poniedziałek, 13 czerwiec 2022 15:06

  nieeee! to nie dla mnie. Wole klimaty bardziej przytulne, jak styl rustykalny czy angielski
 • stephi
  stephi

  poniedziałek, 15 luty 2021 12:14

  Marzy mi się taki klimat mieszkania.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.