Design po polsku – projekty, na które warto zwrócić uwagę! - dekoportal.pl

Design po polsku – projekty, na które warto zwrócić uwagę!

06 Cze 2019 / Napisała  / Polski design
gmo design, gmo design szafka rtv, polski design gmo design
Szafka pod telewizor, fot. GMO Design

Jak się ma obecnie polski design? Czy święci triumfy, zachwycając swoją oryginalnością bywalców światowych wystaw? Czy cechuje go oryginalność, niepowtarzalność i nowoczesność, których tak bardzo szukamy? A może pozostaje zaściankowy, naśladując bezpiecznie designerskie cacka z zachodu Europy (czy też ze Skandynawii)? Odpowiedź na te pytania nie jest jednoznaczna. Znajdziemy mnóstwo przykładów na polskie designerskie rozwiązania, które mogą tylko wywołać głębokie westchnienie: „To już było...”. Na szczęście jednak powstaje również wiele projektów, które zachwycają swoją innowacyjnością, świeżym spojrzeniem, odwagą i wyobraźnią ich twórców. Na takie wzory czekamy. Na takie wzory uwielbiamy patrzeć. I takie właśnie projekty chcemy dzisiaj przedstawić.

O czym przeczytasz w artykule?

Relaks dla ciała, wytchnienie dla oczu. Sofa od Tabandy

Nowatorska, oryginalna i niepowtarzalna. Wpisująca się idealnie w tak lubiany przez nas ostatnio styl minimalistyczny. Sofa powstała w studiu Tabanda musi znaleźć w naszym zestawieniu poczesne miejsce. Jest bowiem nie tylko miła dla oka, ale również niezmiernie praktyczna.

Sofa od Tabandy:

  • Produkowana jest w stonowanych kolorach. Szary kolor tapicerki i naturalny brąz sklejki świetnie będzie się prezentował w nowoczesnych wnętrzach.
  • Jest niezwykle praktyczna, co widać na pierwszy rzut oka. Zamiast zwykłych, miękkich podłokietników, wyposażona jest w miniregały, na których zmieszczą się książki, laptop, telefon czy też kubek z kawą.
  • Boki sofy produkowane są ze sklejki brzozowej. Najpierw poddawana jest ona cięciu numerycznemu, a następnie jest obrabiana ręcznie i lakierowana. Przypatrując się z bliska detalom regału, można dostrzec niezwykłą dokładność i dbałość o szczegóły wykonania.
  • Materiał pokrywający sofę ma plecioną strukturę.
  • Poszczególne elementy sofy są tu łączone śrubami lub klejone.
  • Sofę można rozłożyć, uzyskując w ten sposób wygodne miejsce do spania. W środku sofy znajduje się pojemnik na pościel.
  • To sofa, która najlepiej oddaje motto trójki młodych projektantów z Tabandy: „projektowanie i produkowanie fajnych rzeczy”.
  • Małgorzata Malinowska, Filip Ludka i Tomek Kempa, czyli gdańska grupa projektowa Tabanda ma na swoim koncie liczne sukcesy. Ich prace prezentowały między innymi „Wallpaper”, „Elle Décor”, „Designboom” i „Icon”. Aż czterokrotnie zdobyli wyróżnienie „Must have” na Łódź Design Festival.
sofa tabanda, tabanda polski design, polskie meble
Nowoczesna szara sofa fot. Tabanda

Luxum. Wyższy poziom luksusu

Szukając wyjątkowego pomysłu na urządzenie swojego domu lub mieszkania, czy też po prostu wchodząc do domów swoich znajomych, często odnosi się wrażenie, że wszystkie aranżacje są po prostu zlepkiem tych samych mebli, dekoracji i wykończeń... tylko inaczej zestawionych. Wnętrza wykończone przez firmę Luxum z pewnością nie będą do takich należeć. Tutaj powstają oryginalne, często jednostkowe lub wypuszczone w niewielkich seriach projekty, których na próżno szukać... gdziekolwiek.

Co wyróżnia firmę Luxum spośród wielu innych?

  • Tutaj wyznaje się filozofię współtworzenia. W proces ostatecznego projektowania zaangażowany jest końcowy odbiorca lub jego architekt. W rezultacie uzyskuje się niepowtarzalne, oryginalne wnętrza, oddające charakter właściciela, a jednocześnie praktyczne.
  • Luxum słynie z produkcji dekoracyjnego betonu architektonicznego. Jego receptura i technologia zostały opracowane w toku wieloletniej pracy i w jej efekcie można podziwiać wyjątkowe płyty betonowe: wytrzymałe, trwałe, niezawierające szkodliwych sztucznych włókien, przeznaczone do szybkiego montażu i proste w obróbce!
  • W ofercie firmy „Luxum” znajdziemy również wiele innych designerskich rozwiązań: panele dekoracyjne 3D (w postaci frontów meblowych i ścienne), panele pionowe, płytki lustrzane i panele ze stali COR-TECH
  • Na szczególną uwagę zasługują płytki „Kafle Krakowskie”, formowane ręcznie i wypalane w tradycyjnym piecu oraz niezwykłe, wielkogabarytowe lampy Luminato.
  • Dla wielbicieli designerskiego sznytu Luxum ma ofertę usługi metalizacji mebli, paneli dekoracyjnych i wyposażenia sanitarnego.
polskie wzornictwo, luxum, luxum polski design
Panele dekoracyjne 3D fot. Luxum

Fused Glass Story. Czy szafka pod telewizor może być zachwycająca?

Studio Beza Projekt założone przez Annę Łoskiewicz i Zofię Strumiłło proponuje odejście od standardowego postrzegania rzeczy. Jednym z przykładów niezwykłej wyobraźni i talentu artystek jest szafka pod telewizor Fused Glass Story. Mebel zdawałoby się zupełnie niepozorny i służący do postawienia tak prozaicznej rzeczy jak telewizor, wzięty na warsztat przez Bezę Projekt staje się dziełem sztuki, na które można z przyjemnością patrzeć godzinami (i zapomnieć o telewizji).

Kilka ciekawostek na temat Fused Glass Story:

  • Szafka ta powstała ze szkła spiekanego i opalizującego metalu. Szklane tafle, jakie zostały tu wykorzystane, mają niepowtarzalne kolory i wzory. Mienią się przy najmniejszej zmianie światła czy też punktu widzenia.
  • Szkło spiekane powstaje w specjalnych piecach, w wysokich (690º-830ºC) temperaturach. Jest efektem łączenia szkieł o różnych gatunkach, kształtach i kolorach. Dzięki temu każdy powstały w ten sposób element jest niepowtarzalny.
fused glass story, studio beza projekt, polskie studio projektowe
Fused Glass Story fot. Studio Beza Projekt

Niezwykły VZÓR. Fotele z historią w tle

Choć firma VZÓR działa od 2012 roku, historia foteli, które produkuje, zaczyna się już w latach pięćdziesiątych. Niezwykle uzdolniony artysta-wizjoner Roman Modzelewski, zafascynowany możliwościami, jakie daje stosowanie tworzyw sztucznych, projektuje fotele, które – choć szybko zapomniane – powróciły po pięćdziesięciu latach w nowej odsłonie. Z zachowaniem szacunku dla oryginalnych projektów artysty. Dodajmy, że nazwy foteli odnoszą się do inicjałów Romana Modzelewskiego oraz roku, w którym powstały ich prototypy.

Oferta VZORU:

  • Fotel RM56 – organiczne siedzisko uformowane ze sklejki i osadzone na nóżkach z chromowanym albo satynowym wykończeniem. Dostępne w kolorach czarnym, białym, czerwonym, turkusowym, pomarańczowym i żółtym.
  • Fotel RM57 – mebel o niezwykle oryginalnym wzorze (nawet jak na nasze czasy!). Dostępny w ogromnej gamie kolorów i tkanin. Siedzisko wykonane z pianki poliuretanowej. Metalowe nóżki można zamówić w wersji chromowanej lub satynowej (matowej).
  • Fotel RM58 to kilka modeli: classic (siedzisko z polietylenu lakierowanego na wysoki połysk), composite (siedzisko lakierowane wykonany z kompozytu), soft (siedzisko tapicerowane) oraz matte (siedzisko matowe). Wszystkie modele wyposażone są w metalowe, stosunkowo cienkie, nóżki.
  • Fotel GRID55 to mebel, który – podobnie jak poprzednio wymienione fotele – nigdy nie doczekał się seryjnej produkcji i został wskrzeszony dopiero przez VZÓR. To fotel stworzony z metalowej siatki, który – jak na lata pięćdziesiąte – był nie tylko innowacyjny, ale i wygodny. Jego projektant, prof. Czesław Knothe, wpadł na taki pomysł pod wpływem... braku innych materiałów w tamtych czasach.
fotel rm58, polski design vzor, fotele vzor
Fotel RM58 fot. VZÓR

Design i elektronika. Fibaro

Firma Fibaro zręcznie wprowadza minimalistyczne wzornictwo do urządzeń elektronicznych. Eleganckie, wtapiające się w tło, a przy tym spełniające ogromną ilość funkcji – takie właśnie są nowoczesne urządzenia do kontroli dostępu do domu lub mieszkania. Przyjrzyjmy się bliżej designerskim rozwiązaniom zastosowanym w wideodomofonach.

Czym wyróżnia się wideodomofon Fibaro?

  • Tu nie znajdziemy żadnego zbędnego elementu, a przy tym... każdy z elementów stanowić może szczególną ozdobę, natomiast wszystkie razem tworzą harmonijną całość.
  • Panel elektroniczny, głośniki, szkło i metal współgrają tu ze sobą w taki sposób, że już na pierwszy rzut oka urządzenie robi niemałe wrażenie!
  • Zawiera ogromną ilość funkcji, wśród których na szczególną uwagę zasługują: obserwacja otoczenia posesji i osób stojących przed kamerą, możliwość zdalnego wpuszczania gości, otwieranie drzwi przy użyciu telefonu komórkowego albo kodu PIN, monitorowanie nawet w całkowitej ciemności i sterowanie urządzeniem niemal z każdego zakątka świata.
  • Wideodomofon Fibaro otrzymał wyróżnienie Must have na Łódź Design Festival.
fibaro wzornictwo urządzeń, fibaro, fibaro walli
Fibaro Walli fot. Fibaro

4Nature System – rewolucja w biurze

Mało jest projektów, które wprowadzają innowacyjność w taki sposób! Przełamują standardowe postrzeganie przestrzeni i roślin. Wykorzystują naturę dla zdrowia i lepszego samopoczucia ludzi przy jednoczesnym dbaniu o ekologię. A w dodatku cały projekt powstaje tak, by jego obsługa była jak najprostsza i zajmowała jak najmniej czasu.

Poznajcie 4Nature System:

  • To propozycja od Wertykalni.pl.
  • Stanowi ją system modułów wykonanych z tworzywa sztucznego z recyklingu. Każdy moduł zawiera cztery pojemniki, w których umieszcza się wybrane rośliny. Połączone ze sobą moduły mocujemy do ściany, tworząc wertykalny, niezwykły, zielony ogród.
  • W skład modułów 4Nature System wchodzi także inteligentny system sterowania modułem roślinnym ICT, który służy do automatycznej pielęgnacji roślin. W razie potrzeby wysyła do użytkownika odpowiednie alerty. Co ciekawe, ICT można również podłączyć do systemu sterowania budynkiem.
  • Wertykalne ogrody najczęściej wykorzystuje się w biurach. Tworzą one przyjemny klimat, oczyszczają powietrze i – co tu dużo mówić – pozwalają odpocząć oczom wpatrującym się godzinami w ekrany komputerów.
  • Jak twierdzą twórcy wertykalnych ogrodów, zielone ściany stworzone z żywych, pachnących roślin wpływają korzystnie na wydajność i kreatywność w pracy, nawilżają i oczyszczają powietrze, a także poprawiają akustykę w pomieszczeniach.
  • Trzeba jednak tu dodać, że prócz tych niewątpliwych zalet, istnieje jeszcze jedna. Takie ogrody na ścianie są zaskakujące i oryginalne, dzięki czemu zasługują na poczesne miejsce wyróżnienie wśród najciekawszych designerskich rozwiązań.
pojemniki na rośliny recykling, 4nature system, zielone ściany z roślin
4Nature System fot. Wertykalni.pl

GMO Design. Meble z przeszłością i przyszłością

Nigdy nie wiadomo, w którym momencie przyjdzie natchnienie. Czasami może ono zawitać pod postacią... starych, flisackich łodzi. Maciej Czyżewski, projektant, twórca i założyciel GMO Design, w nich właśnie ujrzał niespotykane piękno i postanowił zachować je od zniszczenia. Meble, które powstają w jego firmie, zawierają deski z flisackich łodzi, a trzeba wiedzieć, że rzeka wydobywa z nich cały urok. I ten właśnie urok wykorzystywany jest w projektach GMO Design.

Kinkiet z historią:

  • Choć w GMO Design powstaje wiele mebli: stoły, szafy, komody czy stoliki, to tutaj chcemy zwrócić uwagę na jeden z drobniejszych elementów dekoracji wnętrza: kinkiet.
  • To przedmiot typu 2 w 1. Zapewnia oświetlenie, a jednocześnie pełni funkcję schowka.
  • Górna i dolna część kinkietu wykonane są ze szkła matowego, a wykończenie stanowi satynowane aluminium.
  • Podczas zamawiania kinkietu możemy się zdecydować na nowe drewno (buk, brzoza, jesion, dąb) albo na drewno z łódek flisackich. Drewniane elementy mogą być potem olejowane, lakierowane, bielone lub woskowane.
projekty gmo design, meble gmo design, polski design meble
Szafka nocna San-ki fot. GMO Design

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany środa, 05 czerwiec 2019 13:11

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.