Do krajów najbardziej znanych z produkcji płytek ceramicznych należą Hiszpania i Włochy. Producenci z południa Europy cieszą się zainteresowaniem architektów oraz klientów, którzy samodzielnie poszukują materiałów wykończeniowych. Warto jednak zwrócić uwagę na polskie płytki. Rodzima ceramika cieszy się popularnością w kraju i poza jego granicami. Dlaczego? Dowiedz się więcej o polskich markach.
Design po polsku zachwyca różnorodnością. Część prac jest niezwykle użyteczna, a inne zachwycają formami, które są nie do podrobienia. Przeczytaj nasz artykuł, żeby poznać przedstawicieli polskiego designu. Przedstawiamy sylwetki twórców, którzy są doceniani nie tylko u nas, lecz także w innych krajach.
Czy historia jednego fotela może być fascynująca? Czy sytuacja polityczna może na niej odcisnąć swoje piętno? Czy projekt sprzed pięćdziesięciu lat może stać się równie popularny, jak nowość? Jeśli chodzi o fotel RM58, odpowiedź brzmi jak najbardziej: tak! Ten unikatowy, zarówno w skali naszego kraju, jak i całego świata, projekt nie doczekał się masowej produkcji u początków swojego powstania i musiał na nią czekać aż pół wieku.
Dodatek potrafi wpłynąć na aranżację i zmienić jej charakter. To widoczne, zwłaszcza jeśli akcesorium charakteryzuje się wyjątkowym designem. Przeczytaj przygotowany przez nas artykuł o lampach od polskich projektantów i zainspiruj się ich niebanalnymi pomysłami. Nieszablonowy styl i wysoka jakość wykonania – to tylko część cech, którymi charakteryzują się nietuzinkowe źródła światła.
Kolorowe zestawy do kawy o opływowych kształtach, futurystyczne lampy czy krzesła przywodzące na myśl nowoczesne, minimalistyczne wzornictwo — zaskakującym jest, jak nasz rodzimy, polski design sprzed paru dekad świetnie wpisuje się we współczesne trendy. Po meble i akcesoria sprzed lat warto sięgnąć, szczególnie kiedy szukamy przedmiotów wyjątkowych — takich, które dodadzą naszemu mieszkaniu tak cennej w dzisiejszych czasach oryginalności.
Innowacyjne i eleganckie. Wyjątkowo oryginalne lub zupełnie klasyczne. Z nutką ekstrawagancji lub też proste i minimalistyczne. Ceramika Paradyż oferuje dziś szeroki wybór najwyższej klasy produktów (i nie są to puste słowa!). Kto by pomyślał, że założyciele firmy zaczynali od produkcji palet i pustaków? Obecnie Ceramika Paradyż to obecnie pięć wyspecjalizowanych zakładów produkcyjnych, w których wytwarzane są płytki importowane do wielu krajów świata.
Jak się ma obecnie polski design? Czy święci triumfy, zachwycając swoją oryginalnością bywalców światowych wystaw? Czy cechuje go oryginalność, niepowtarzalność i nowoczesność, których tak bardzo szukamy? A może pozostaje zaściankowy, naśladując bezpiecznie designerskie cacka z zachodu Europy (czy też ze Skandynawii)? Odpowiedź na te pytania nie jest jednoznaczna.
Unikatowe wzory, tradycyjna metoda produkcji, wyjątkowy surowiec – te cechy sprawiają, że ceramika bolesławiecka jest znana nie tylko w Polsce, lecz także w rozmaitych zakątkach świata. Naczynia z fabryk pochodzących z województwa dolnośląskiego łączy tradycyjny sposób wytwarzania, ale można zauważyć różnice pomiędzy wyrobami z różnych zakładów.
Piękna, ponadczasowa, klasyczna, ale i zaskakująco nowatorska — taka właśnie jest porcelana z Ćmielowa. Jak to się stało, że niewielkie świętokrzyskie miasteczko kojarzone jest z najlepszymi polskimi tradycjami ceramicznymi i działającą do dziś wytwórnią porcelany? Co czyni ćmielowskie wyroby tak wyjątkowymi i skąd wzięły się słynne figurki ćmielowskie?