Polskie płytki; przegląd najlepszych producentów - dekoportal.pl

Polskie płytki; przegląd najlepszych producentów

07 Paź 2022 / Napisał  / Polski design
polskie płytki cersanit
Kolekcja płytek ceramicznych Cersanit Hika

Do krajów najbardziej znanych z produkcji płytek ceramicznych należą Hiszpania i Włochy. Producenci z południa Europy cieszą się zainteresowaniem architektów oraz klientów, którzy samodzielnie poszukują materiałów wykończeniowych. Warto jednak zwrócić uwagę na polskie płytki. Rodzima ceramika cieszy się popularnością w kraju i poza jego granicami. Dlaczego? Dowiedz się więcej o polskich markach.

O czym przeczytasz w artykule?

Nie tylko hiszpańskie i włoskie – polskie płytki też cieszą się uznaniem!

Hiszpańskie i włoskie płytki cieszą się popularnością od lat. Okazuje się jednak, że polscy producenci materiału wykończeniowego też mają się czym pochwalić. Przykładowo, w 2015 roku polskie płytki ceramiczne były w ogromnych ilościach eksportowane do Niemiec czy Austrii.

Materiały wykończeniowe są sprzedawane również do innych krajów, na przykład na Słowację. Polskie płytki trafiają nawet tam, gdzie kafelków z pewnością nie brakuje, czyli do Włoch. Materiały z naszego kraju docierają jeszcze dalej – niektórzy producenci zdobywają partnerów handlowych w Chinach, Kanadzie czy Nowej Zelandii.

Za obszar, w którym skupia się przemysł ceramiczny, uznaje się województwo łódzkie. Większość płytek powstaje w zagłębiu ceramiczno-budowlanym Opoczno-Tomaszów Mazowiecki. To właśnie w województwie łódzkim odbywa się produkcja czołowych firm z Polski.

Eksport polskich płytek – co warto wiedzieć?

  • Polska jest jednym z większych eksporterów płytek ceramicznych,
  • Materiał trafia między innymi do Europy, na przykład Niemiec,
  • Niektórzy producenci współpracują nawet z Chinami czy Kanadą.
 polskie płytki cersanit
Płytki Cersanit Patchwork

 polskie płytki cersanit
Płytki drewnopodobne Cersanit Raw Wood

Polskie płytki ceramiczne – z czego wynika ich popularność?

Eksportowa działalność firm tworzących polskie płytki ceramiczne wynika z wielu czynników. Jednym z nich jest wprowadzanie co rok nowych kolekcji, co pozwala na podążanie za trendami. Modne kafelki są bez wątpienia konkurencyjne. Polscy producenci zwracają uwagę na to, co dzieje się w świecie designu. Czerpią inspiracje podczas zagranicznych wydarzeń związanych ze wzornictwem.

Polskie firmy zatrudniają również projektantów. Zdarza im się pracować z artystami ze świata mody, których kolekcje cieszą się dużym zainteresowaniem.

Bez wątpienia cenione są nowoczesne rozwiązania w produkcji. Techniczno-technologiczne innowacje pozwalają firmom tworzyć kafelki, które zachwycają jakością. Surowce przed wprowadzeniem do produkcji są dokładnie i wielokrotnie weryfikowane, przeprowadzane są różnorodne testy, na przykład laboratoryjne.

Z czego wynika popularność polskich płytek?

  • Marki dbają o to, żeby co rok pojawiały się nowe motywy, dzięki czemu podążają za trendami,
  • Producenci podejmują ciekawe współprace, na przykład z projektantami mody, którzy tworzą niebanalne kolekcje,
  • Firmy dbają o wprowadzanie technologicznych innowacji i dokładne testowanie produktów, co zapewnia wysoką jakość.
 polskie płytki tubądzin
Kuchnia w stylu boho w aranżacji z płytkami Tubądzin Boho, Timeless, Wood

 polskie płytki opoczno
Mrozoodporne płytki Opoczno Rustic Brown

Ceramika Paradyż – dowiedz się więcej o popularnym producencie

Działalność Ceramiki Paradyż rozpoczęła się w 1989 roku, natomiast zakład w Opocznie uruchomiono w 1991. Marka wielokrotnie przodowała w rozwiązaniach oferowanych przez rodzimych producentów. W 1997 Ceramika Paradyż stworzyła pierwszą polską szkliwioną płytkę mrozoodporną. W 2000 roku marka oferowała największy w naszym kraju format kafelków ściennych. W tym samym powstała pierwsza polska płytka w technologii monoporozy.

Polskie płytki marki Ceramika Paradyż są tworzone w oparciu o innowacyjne rozwiązania. W ofercie nie brakuje rektyfikowanych kafelków. Są to płytki poddawane specjalnej obróbce, która polega na frezowaniu ich krawędzi pod kątem prostym w stosunku do kafelka. Dzięki temu nie powstają rozbieżności rozmiarowe, co przekłada się na możliwość zastosowania nawet bardzo cienkich spoin.

Polskie płytki Ceramiki Paradyż przetrwają wiele lat nie tylko w domu, lecz także na zewnątrz. To w wielu przypadkach mrozoodporne materiały wykończeniowe – można je zastosować między innymi na tarasie. Przez wiele sezonów zachowają estetyczny wygląd, mimo że będą narażone na deszcz, śnieg, promieniowanie UV oraz ujemne temperatury.

Wyjątkowa kolorystyka, na którą nie każdy ma odwagę, trójwymiarowa powierzchnia, niebanalny patchwork – to tylko część oryginalnych wariantów płytek od polskiego producenta. W ofercie można znaleźć mnóstwo wzorów – typowe, geometryczne motywy mieszają się z nietuzinkowymi, roślinnymi ornamentami.

Ceramika Paradyż:

  • Powstała w 1989 roku,
  • Wielokrotnie proponowała różnorodne rozwiązania jako pierwsza w naszym kraju,
  • Przykładowo, w 1997 stworzyła pierwszą szkliwioną płytkę mrozoodporną,
  • Marka dba o jakość płytek, tworząc między innymi rektyfikowane kafle,
  • W asortymencie każdy znajdzie coś dla siebie dzięki różnorodności wzorów i kolorów.
 polskie płytki cersanit
Płytki Paradyż Modern Patchwork w aranżacji kuchni

 polskie płytki cersanit
Płytki Paradyż Modern Patchwork w aranżacji łazienki

Tubądzin – co wyróżnia produkty tej marki?

Tubądzin to marka, która powstała w 1983 roku. Cieszy się zainteresowaniem na polskim rynku, ale eksportuje też swoje produkty do kilkudziesięciu krajów poza granicami Polski.

Marka podejmuje ciekawe współprace. Producent zdecydował się na zaangażowanie w projektowanie płytek Macieja Zienia, który stworzył już kilka kolekcji. Artysta na co dzień związany z modą zaproponował między innymi kafelki imitujące marmur czy płytki, które przyciągają wzrok złotymi dekorami.

Tym, co bez wątpienia wyróżnia producenta polskich płytek, jest nieskończona liczba pomysłów. Wciąż proponowane są nowe kolekcje, co udowadnia, że marka zna się na trendach. Jednocześnie w ofercie nie brakuje tego, co klasyczne i ponadczasowe.

Płytki łazienkowe i kuchenne od polskiego producenta świetnie imitują inne materiały. Popularne jest wykorzystanie kafelków naśladujących drewno, które jest pięknym surowcem, ale wymagającym pielęgnacji. Polskie płytki ceramiczne imitują też inne materiały, na przykład kamień. Dzięki temu można cieszyć się motywem marmuru w bardziej atrakcyjnej cenie.

Producenci tworzą wiele propozycji płytek, które odznaczają się odpornością na ścieranie. Kafelki mogą być dzięki temu układane w miejscach podlegających natężonemu ruchowi pieszemu.

Polskie płytki ceramiczne marki Tubądzin – co warto o nich wiedzieć?

  • Są odporne na ścieranie,
  • Niektóre kafle imitują inne materiały, na przykład drewno,
  • Marka powstała w 1983 roku,
  • Producent podejmuje ciekawe współprace, na przykład z projektantem mody Maciejem Zieniem.
 polskie płytki tubądzin
Łazienka z wykorzyastaniem kolekcji Tubądzin Funky

 polskie płytki tubądzin
Nowoczesna łazienka z Tubądzin Macchia 

Polskie płytki Opoczno – czym się charakteryzują?

Płytki łazienkowe czy kuchenne od polskiego producenta zaspokoją gusta fanów nowoczesnego stylu i odpowiedzą na potrzeby sympatyków klasyki. Z propozycji skorzystają również osoby zachwycone surowym stylem industrialnym oraz te, które uwielbiają retro wnętrza „z duszą”. Dowodem na różnorodność polskich płytek jest oferta marki Opoczno.

Historia firmy Opoczno jest bardzo długa, a zaczęła się w 1883 roku, kiedy to zajęto się produkcją wyrobów ceramicznych i czerwonej cegły. Charakterystyczne dla firmy były płytki określane gorsecikami, które szczególną popularnością cieszyły się w 20-leciu międzywojennym. Zdobiły one klatki schodowe kamienic w całej Polsce.

Biel, czerń, szarość – podstawowe warianty kolorystyczne jednobarwnych płytek są lubiane, stosowane od lat i z pewnością ich popularność nie zmaleje. Takie propozycje oczywiście znajdują się w ofercie marki Opoczno. To jednak nie znaczy, że nie poszukuje ona nietuzinkowych rozwiązań.

Marka oferuje płytki, które naśladują onyks, labradoryt czy granit – spodobają się sympatykom klasyki. Kafle o chropowatej strukturze, z efektem spękań, zacieków czy ubytków naśladują beton – to idealny wybór dla fanów industrialnego stylu! Polskie płytki marki Opoczno odwzorowują ciekawe tekstury – ich struktura może być trójwymiarowa.

Co warto wiedzieć o polskich płytkach marki Opoczno?

  • Pasują do różnych stylów urządzania wnętrz,
  • Naśladują inne materiały, na przykład granit lub beton,
  • Występują w trójwymiarowej wersji,
  • Marka powstała w 1883 roku.
 polskie płytki opoczno
Aranżacja łazienki z Opoczno Geometric Flower

 polskie płytki opoczno
Wnętrze z płytkami Opoczno Salsa & Metro


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 07 październik 2022 10:12
komentarz /( 1 )
  • Perła
    Perła

    czwartek, 27 październik 2022 09:36

    stawiam na Tubądzin! Lubię ich design oraz jakość

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.