Lampy polskich projektantów! Zobacz 6 zachwycających propozycji - dekoportal.pl

Lampy polskich projektantów! Zobacz 6 zachwycających propozycji

08 Cze 2019 / Napisał  / Polski design
polskie projekty lamp, oświetlenie polski design, polskie wzornictwo lamp
Pomieszczenie z lampami Allow fot. Lako

Dodatek potrafi wpłynąć na aranżację i zmienić jej charakter. To widoczne, zwłaszcza jeśli akcesorium charakteryzuje się wyjątkowym designem. Przeczytaj przygotowany przez nas artykuł o lampach od polskich projektantów i zainspiruj się ich niebanalnymi pomysłami. Nieszablonowy styl i wysoka jakość wykonania – to tylko część cech, którymi charakteryzują się nietuzinkowe źródła światła.

O czym przeczytasz w artykule?

Betonówa – surowy model do industrialnego wnętrza

Oryginalny model lampy zaprojektowała Anna Szuflicka ze studia Natural Born Design, którego projekty są wyjątkowe ze względu na ich ręczne wykonanie oraz niewielką liczbę sprzedawanych sztuk. Dodatek w całości wykonany z betonu i zawieszony na stalowych linkach charakteryzuje się minimalistycznym projektem, a jednocześnie wyrazistością. Betonówa będzie mocnym akcentem we wnętrzu industrialnym – pasuje do niego dzięki wykorzystaniu do produkcji betonu, co jest jednym z elementów charakterystycznych dla loftów. Model ze studia Natural Born Design to także doskonała propozycja do minimalistycznych i nowoczesnych przestrzeni, w których stawia się na proste projekty, które przyciągają wzrok.

Betonowa oprawa w formie belki wyróżnia się nie tylko surowym projektem, lecz także trwałością, która wynika z użytych do produkcji materiałów. Lampa otrzymała wyróżnienie na festiwalu Łódź Design. Model ten występuje także w wersji kinkietowej. Za Betonówę trzeba zapłacić około 1000 złotych.

Betonówa Anny Szuflickiej:

  • Jest wykonana z betonu i zawieszona na stalowych linkach,
  • Pasuje do wnętrz industrialnych,
  • Została zauważona na festiwalu Łódź Design,
  • Jest również dostępna w wersji kinkietowej.
betonówa, lampa z betonu, betonowa oprawa lampy
Lampa Betonówa projektu Anny Szuflickiej ze studia Natural Born Design fot. annaszuflicka.com

Lampa Allow – niezwykły efekt rozproszenia światła

Alicja Nawracaj-Szramowiat odpowiada za powstanie koncepcji na lampę Allow, a produkcja modelu należy do firmy Lako. Premiera nietuzinkowego dodatku do wnętrz odbyła się w 2016 roku na Łódź Design Festival. Zaletą Allow jest jej niepowtarzalny, wygięty kształt, ale docenić trzeba także lekkość.

Projektantka zrezygnowała z użycia ciężkiego i drogiego szkła, które zastąpiła błoną termonapinalną. Materiał pozwolił stworzyć Alicji Nawracaj-Szramowiat efektowną, lekką i doskonale rozpraszającą światło lampę. Tworzywo, choć wydaje się delikatne, jest niezwykle trwałe – błona termonapinalna charakteryzuje się zwiększoną odpornością na ogień, wodę, substancje chemiczne, a dodatkowo jest łatwa w czyszczeniu oraz antystatyczna.

Wyjątkowość modelu Allow podkreśla fakt, że można wykonać w nim mikroperforację, która sprawi, że lampa zacznie tłumić dźwięki, co jest przydatne zwłaszcza w otwartych przestrzeniach. Nazwa produktu nie jest przypadkowa. Okazuje się bowiem, że Allow można ozdobić samodzielnie wybraną grafiką, która uczyni ten element aranżacji niepowtarzalnym.

Produkowana przez firmę Lako lampa wyróżnia się systemem Tunable White. Dzięki niemu można sterować światłem modelu, nadając mu chłodny lub ciepły odcień. Inspirowany naturą dodatek będzie współgrał z nowoczesnym mieszkaniem, a także prostą i elegancką przestrzenią biurową.

Lampa Allow Alicji Nawracaj-Szramowiat:

  • Powstała z błony termonapinalnej,
  • Jest lekka, odporna na wodę i łatwa w czyszczeniu,
  • Nadaje się do modyfikacji – można nadrukować na niej wybraną grafikę.
lako allow, lampa allow design, polski design lampy
Lampa Allow, proj. Alicja Nawracaj-Szramowiat, fot. Lako

Cebula – delikatny model z pianki polietylenowej

Oryginalna lampa została zaprojektowana przez Darię Burlińską, która jest częścią studia DBWT. Model powstał z pianki do pakowania, a jako źródło światła można w nim wykorzystać wyłącznie żarówki energooszczędne i LED – zapobiegnie to przegrzaniu materiału. Projekt lampy wiszącej powstał w 2007 roku, a już w 2009 produkt został nagrodzony na festiwalu Dobry Wzór przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Studio DBWT zwraca szczególną uwagę na środowisko, dlatego wykorzystuje elementy, które pierwotnie służyły w innym celu. Widać to między innymi w projekcie Produkt Mleczny. To nieszablonowa lampa, która powstała dzięki odzyskanym opakowaniom po jogurtach.

Model Cebula daje rozproszone światło, dlatego świetnie sprawdzi się w sypialni. Lampa pasuje do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim i nowoczesnym – warto zawiesić kilka sztuk obok siebie, żeby zyskać wyrazisty efekt. Dodatek z pianki polietylenowej kosztuje około 600 złotych.

Lampa Cebula Darii Burlińskiej:

  • Powstała z pianki polietylenowej,
  • Została wyróżniona przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego,
  • Daje delikatne światło, które będzie odpowiednie do sypialni.
lampa cebula dbwt, cebula daria burlińska, lampa nowoczesna
Zaprojektowana przez Darię Burlińską lampa "Cebula", fot. DBWT

Misia – zwiewna lampa w kształcie kapelusza

Lekki model został zaprojektowany przez Barbarę Turską-Knyziak, czyli założycielkę Barbórka Design. Marka stawia na produkty wykonane z recyklingowanego papieru, który dzięki wykorzystaniu wielu warstw i polakierowaniu staje się znacznie wytrzymalszy. Projekty firmy powstają z miłości do natury i nietuzinkowych form. Lampy są wykonywane ręcznie, co sprawia, że każda sztuka jest jedyna w swoim rodzaju.

Model Misia swoim wyglądem przypomina kobiecy kapelusz, a nazwa lampy nawiązuje do gwiazdy czasów Belle Epoque, czyli Misi Godebskiej. Zwiewny projekt w białym kolorze jest jednocześnie delikatny i wyrazisty. Będzie pasował do pokoju dziennego, ale sprawdzi się także w sypialni.

Ze względu na materiał użyty do produkcji lampy Misia firma zaleca stosowanie żarówek energooszczędnych lub LED. Lakierowana powierzchnia sprawia, że z modelu można bez obaw wytrzeć kurz. Ażurowa lampa z papieru to koszt około 600 złotych.

Lampa Misia Barbary Turskiej-Knyziak:

  • Powstała z papieru z odzysku,
  • Jest polakierowana, dzięki czemu wytrzymalsza,
  • Przypomina damski kapelusz,
  • Ma swoją nazwę od imienia osobistości czasów Belle Epoque, czyli Misi Godebskiej.
lampa misia godebska, misia barbórka design, lampa w kształcie kapelusza
Zaprojektowana przez Barbarę Turską-Knyziak lampa Misia fot. Barbórka Design

Green Lamp – lampa blisko natury

Green Lamp to pomysł Zuzanny Malinowskiej, która połączyła źródło światła z doniczką. Oryginalny projekt jest ręcznie wykonywany z metalowych elementów. Podstawa modelu jest wytwarzana metodą drykowania – polega ono na odkształcaniu blachy na formie. Kolejną osobą, która pracuje nad Green Lamp, jest ślusarz – odpowiada za połączenie uformowanej donicy z abażurem i nóżką.

Aluminiowa lampa jest lakierowana proszkowo, dzięki czemu nie trzeba się obawiać jej rdzewienia. Kabel ukryto w nóżce, dlatego nie ma kontaktu z ziemią, co sprawia, że model jest w pełni bezpieczny. Zasadzona, wspinająca się po abażurze roślina powoduje, że na ścianie pojawiają się piękne efekty ze światła i cienia.

Model Green Lamp jest idealnym rozwiązaniem do niewielkich mieszkań w środku miast. Dzięki niemu nawet w kawalerce nie zabraknie nieco zieleni w nieszablonowej formie. Kilka wersji kolorystycznych sprawia, że lampa będzie pasowała do rozmaitych stylów urządzania wnętrz. Czerwona wersja świetnie zaprezentuje się w industrialnej aranżacji, czarna wzbogaci nowoczesny wystrój, a biała Green Lamp urozmaici wnętrze zaaranżowane w skandynawski sposób.

Green Lamp Zuzanny Malinowskiej:

  • Łączy lampę z doniczką,
  • Jest wykonana z aluminium i lakierowana proszkowo,
  • Tworzy efektowne cienie na ścianie dzięki zasadzonej w niej roślinie,
  • Urozmaici aranżację w dowolnym stylu.
lampa green lamp, lampa zuzanna malinowska, lampa doniczka
Lampa Green Lamp - oryginalne połączenie doniczki na kwiaty z oświetleniem, fot. Siesta Studio

Lampa Wiecha – otwarty projekt, który możesz urozmaicać

Model składający się ze 120 jedwabnych wstążek zaprojektowała Agnieszka Lasota. Jej głównym założeniem było stworzenie lampy, którą mieszkańcy domu mogą rozbudowywać według własnego pomysłu, na przykład wieszając na niej pamiątki czy talizmany. Interesujący projekt przywodzi na myśl wiechę, czyli element symbolizujący zakończenie budowy domu, dlatego doskonale sprawdzi się w roli prezentu dla osoby, która właśnie wprowadziła się do nowego mieszkania.

Lampa Wiecha jest dostępna w kilku wersjach kolorystycznych, na przykład inspirowanych łużycką zapaską lub kolorami, którymi dekoruje się przydrożne kapliczki. Model Agnieszki Lasoty pasuje do wnętrz spokojnych – przełamie wszechobecną biel oraz stonowaną szarość. Lampa, której wygląd nawiązuje do polskiej tradycji, sprawdzi się jako element wystroju sypialni, a dzięki wykorzystaniu wielu barw będzie też świetnym uzupełnieniem aranżacji pokoju dziecięcego.

Lampa Wiecha Agnieszki Lasoty:

    • Składa się ze 120 wstążek,
    • Symbolizuje zakończenie pewnego etapu,
    • Jest idealna do uzupełnienia pamiątkami z podróży,
    • Występuje w kilku wersjach kolorystycznych.
wiecha agnieszka lasota, folkowa lampa, lampa w stylu folk, polski folk lampa
Lampa Wiecha nawiązuje do tradycji wieszania wiechy na dachu, która oznacza zakończenie budowy domu fot. Projekt Wiecha

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 06 czerwiec 2019 21:22
komentarzy /( 2 )
  • Marcin
    Marcin

    wtorek, 12 lipiec 2022 09:32

    Wiecha jest zachwycająca! Tylko kurczę... wyczyść ją..
  • Elka
    Elka

    środa, 09 grudzień 2020 08:24

    Podoba mi się lampa cebula :)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.