Uszczelnianie okien – najskuteczniejsze metody. Sprawdź, jak zrobić to dobrze! - dekoportal.pl

Uszczelnianie okien – najskuteczniejsze metody. Sprawdź, jak zrobić to dobrze!

26 Cze 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
jak uszczelnić okna plastikowe
Wystarczy, że przejedziesz dłonią wzdłuż ramy, żeby sprawdzić, czy odczuwalny jest chłód.

Nieszczelne okna wiążą się z dyskomfortem wynikającym ze zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniu. Przyczyniają się tym samym do zwiększenia opłat za ogrzewanie. Zasklepienie szpar jest więc niezbędne przed zimowym okresem. Podpowiadamy, jak uszczelnić okno samodzielnie i niewielkim kosztem pozbyć się nieprzyjemnych podmuchów wiatru dostających się do domu przez szczeliny.

O czym przeczytasz w artykule?

Jak sprawdzić, czy okno jest nieszczelne?

Okna z czasem mogą stać się nieszczelne, co wynika między innymi ze zużycia uszczelek. Zdarza się, że ulegają one zniekształceniu. Nieszczelność okien może też wynikać z nieprawidłowego ich zamontowania, dlatego tak ważne jest zatrudnienie ekipy z polecenia. Nie wyrzucaj rachunków i faktur. Wiele firm udziela gwarancji, na którą powołasz się w przypadku błędnego montażu przeszkleń czy też wadliwych okien.

Do sprawdzenia szczelności okien nie potrzebujesz specjalistycznych narzędzi. Wystarczy, że wykorzystasz dłoń. Przejedź nią wzdłuż ramy okiennej – jeśli poczujesz chłód, to znak, że czas na uszczelnianie okien. Taki test warto przeprowadzić w nieco zimniejszy dzień, żeby na pewno był wiarygodny.

Zwróć też uwagę na to, jaki tryb został ustawiony w oknach. Do wyboru jest letni i zimowy. Pierwszy przepuszcza do domu więcej powietrza, a drugi sprawia, że okno jest lepiej dociśnięte, a przez to cyrkulacja staje się znacznie słabsza i ciepło nie ucieka z domu. Możesz więc spróbować zmiany trybu letniego na zimowy, żeby sprawdzić, czy różnica jest zauważalna.

Test szczelności warto przeprowadzić jesienią. Uszczelnianie okien wymaga ich otwierania na dłużej, więc zimą groziłoby znacznym wychłodzeniem pomieszczenia.

W jaki sposób sprawdzić szczelność okna? Dlaczego przeszklenie może być nieszczelne?

  • Wystarczy, że przejedziesz dłonią wzdłuż ramy, żeby sprawdzić, czy odczuwalny jest chłód.
  • Zwróć też uwagę, jaki tryb jest ustawiony w oknie. Jeśli letni, większa cyrkulacja powietrza jest normalna. W tym przypadku wystarczy zmienić okno na tryb zimowy i ponowne przeprowadzić test szczelności przy użyciu dłoni.
  • Pamiętaj też, że nieszczelność okna może wynikać z nieprawidłowego montażu. Zachowaj wszystkie paragony i faktury, żeby w razie potrzeby skorzystać z gwarancji.
 uszczelnianie okien
Okna z czasem mogą stać się nieszczelne, co wynika między innymi ze zużycia uszczelek.

Jak uszczelnić okna plastikowe?

Okna plastikowe cieszą się dużą popularnością. Przyjmuje się, że ich nieszczelność może doprowadzić do utraty nawet do 30% ciepła z domu. Warto więc wiedzieć, jak uszczelnić okna plastikowe, nim rozpocznie się sezon grzewczy.

Atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem jest zastosowanie uszczelek. To też błyskawiczna metoda – z pracą poradzisz sobie bez trudu samodzielnie. Uszczelka nie tylko zabezpiecza pomieszczenie przed utratą ciepła, lecz także ogranicza przedostawanie się zabrudzeń.

Wypełnienie luk przebiega sprawnie, ponieważ nie wymaga zastosowania specjalnych narzędzi. Wystarczą Ci nożyczki, którymi dotniesz uszczelkę w razie potrzeby. Ma ona już na sobie klej, dlatego dodatkowe preparaty nie są potrzebne.

Co ważne, uszczelki występują w różnych wersjach kolorystycznych. Dzięki temu dostosujesz je kolorystycznie do ościeżnicy, a to przez to staną się właściwie niewidoczne. Podczas dobierania uszczelki zwróć uwagę nie tylko na kolor, lecz także profil produktu, który musi pasować do ramy okiennej. Odpowiednio dobrany produkt nie będzie w żaden sposób utrudniał otwierania i zamykania okna.

Jak uszczelnić plastikowe okna?

  • Zastosuj uszczelkę – to błyskawiczna i łatwa metoda.
  • Wystarczą Ci nożyczki, którymi dotniesz uszczelkę na potrzebny wymiar.
  • Produkt jest samoprzylepny, więc nie musisz dobierać do niego preparatu klejącego.
  • Dostosuj do okna kolor uszczelki, a także profil, żeby produkt dobrze spełnił swoje funkcje i nie utrudniał zamykania okna.
 jak uszczelnić plastikowe okna
Uszczelka nie tylko zabezpiecza pomieszczenie przed utratą ciepła, lecz także ogranicza przedostawanie się zabrudzeń.

Wymiana starej uszczelki – jak przeprowadzić?

Po przeprowadzonym teście szczelności i obejrzeniu okien okazało się, że stara uszczelka nie prezentuje się już najlepiej? Na szczęście możesz wymienić ją samodzielnie. Podpowiadamy, jak zrobić to krok po kroku.

Nim kupisz nową uszczelkę, wyjmij kawałek starej z górnej ramy. Zmierz ją przy pomocy suwmiarki – to najwygodniejsze narzędzie, ponieważ pozwoli Ci uzyskać precyzyjny pomiar tak małego elementu. Musisz zebrać wymiary, a następnie porównać je ze wzornikiem uszczelek.

Rozpocznij od skompletowania potrzebnych akcesoriów i preparatów. Przydadzą się płyn do mycia naczyń, nożyczki i ściereczka. Pierwszym krokiem jest wyjęcie starej uszczelki. Następny etap to dokładne wyczyszczenie miejsca, w którym znajdowało się uszczelnienie. Wykorzystaj do tego szmatkę nasączoną wodą z detergentem. Skoncentruj się na dotarciu w szczeliny.

Czas na zamontowanie nowej uszczelki. Rozpocznij od środka górnej części ramy. Zwróć szczególną uwagę na narożniki – w tym miejscu dopasowanie uszczelki okazuje się najtrudniejsze. Do odcięcia nadmiaru zastosuj ostre nożyczki lub nożyk. Jak widzisz, z pracą bez trudu poradzisz sobie samodzielnie, a uszczelnienie okna zapewni Ci odpowiednią izolację cieplną na zimowy czas.

Jak wymienić starą uszczelkę?

  • Wymianę poprzedź wykonaniem wymiaru starej uszczelki – do tego celu wykorzystaj suwmiarkę.
  • Porównaj uzyskane wyniki ze wzornikiem i wybierz właściwą uszczelkę.
  • Wyjmij starą uszczelkę, a następnie oczyść miejsce po niej zwilżoną ściereczką z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
  • Montaż nowej uszczelki rozpocznij od środka górnej ramy. Szczególnie przyłóż się do nałożenia jej w rogach okien.
 jak uszczelnić okno
Nieszczelność w przypadku drewnianych okien może być spowodowana podobnie jak w przypadku plastikowych nieprawidłowym montażem.

Jak uszczelnić okna silikonem?

Jednym z popularnych sposobów na uszczelnianie okien jest zastosowanie bezbarwnego silikonu szklarskiego. Taki preparat jest łatwy w użyciu, dlatego nie potrzebujesz pomocy fachowców. Silikon szklarski sprawdzi się do drewnianych przeszkleń. Jak uszczelnić okna silikonem?

Przed rozpoczęciem prac dobrze oczyść, a następnie osusz powierzchnię, na którą silikon będzie aplikowany. Preparat nałożysz przy pomocy specjalnego wyciskacza określanego również pistoletem. Wykorzystaj taśmę malarską w miejscach, które chcesz zabezpieczyć. Silikon nakładaj tam, gdzie czuć podmuchy zimnego powietrza. Uszczelnianie okien silikonem jest skuteczne, ponieważ preparat tworzy wytrzymałą spoinę, która zachowuje swoje właściwości przy skrajnych temperaturach.

Jak uszczelnić okna silikonem?

  • Bezbarwny silikon szklarski sprawdzi się do uszczelnienia drewnianego okna.
  • Przed rozpoczęciem aplikacji dobrze wyczyść i osusz powierzchnię.
  • Zabezpiecz przeszklenie taśmą malarską.
  • Silikon nakładaj przy użyciu specjalnego pistoletu w miejscach, gdzie czuć chłodne podmuchy.
 jak uszczelnić okna silikonem
Test szczelności warto przeprowadzić jesienią.

Uszczelniane okien – poznaj sprawdzone sposoby

To jeszcze nie wszystkie sposoby! Zastanawiasz się, jak uszczelnić okna na zimę? Jeśli jest już za późno na jakiekolwiek prace naprawcze, możesz zdecydować się na poduszkę w formie wałka. Wystarczy, że ułożysz ją na parapecie, dobrze dociskając do okna, a przynajmniej trochę ograniczysz stratę ciepła w pomieszczeniu. Poduszki tego typu są dostępne w tak wielu wzorach i kolorach, że bez trudu dopasujesz je do aranżacji. Istnieją też w wersjach przypominających maskotki, więc doskonale sprawdzą się w pokoju dziecka.

Jednym z produktów, które możesz wykorzystać do uszczelnienia okna, jest taśma. Jak uszczelnić okna na zimę przy pomocy tego typu produktu? Niestety nie jest to najprostsze. Osoba, której brak doświadczenia, może wybrać niewłaściwy produkt, lub nieprawidłowo zamontować taśmę. Zwróć uwagę na miejsce stosowania produktu – po wewnętrznej stronie okna aplikuje się taśmę paroszczelną, a na zewnątrz paroprzepuszczalną. Oprócz taśm należy też zastosować piankę poliuretanową, która posłuży do wypełnienia ubytków i szpar.

Zastanawiając się, jak uszczelnić plastikowe okna, zastanów się nad zastosowaniem pianki. To elastyczny preparat, który charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia. Pianka zwiększa swoją objętość po zaaplikowaniu, dzięki czemu precyzyjnie wypełnia ubytki. Po wyschnięciu preparatu wystarczy usunąć jego nadmiar, odcinając go nożykiem. Pianka jest przeznaczona do stosowania na styku muru i ramy okiennej.

Jak uszczelnić okna na zimę?

  • Możesz wykorzystać poduszkę w formie wałka – to sposób dla osób, którym nie wystarczy już czasu na przeprowadzenie prac naprawczych przed pierwszymi przymrozkami.
  • Specjalistycznym produktem jest taśma uszczelniająca. To jednak metoda, której nie poleca się dla niedoświadczonych osób, ponieważ wybór właściwego produktu oraz montaż są trudne.
  • Możesz zastosować piankę poliuretanową, która zwiększa objętość, dzięki czemu wypełnia dokładnie ubytki.
 jak uszczelnić okno
Nieszczelne okna wiążą się z dyskomfortem wynikającym ze zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniu.

Jak uszczelnić okno drewniane?

Nieszczelność w przypadku drewnianych okien może być spowodowana podobnie jak w przypadku plastikowych nieprawidłowym montażem. Okno, które codziennie jest zamykane i otwierane, może się również po prostu rozregulować. Regulację należy powtarzać co kilka lat. Oczywiście przyczyną mogą też być zużyte uszczelki.

Uszczelnianie okien drewnianych możesz przeprowadzić przy pomocy produktów stosowanych w przypadku plastikowych modeli. Doskonale sprawdzi się uszczelka, na przykład gumy EPDM. To materiał, który cechuje się odpornością na działanie wilgoci oraz zróżnicowanych temperatur.

Pomiędzy ramą okienną a ścianą możesz zastosować piankę poliuretanową. Do drewnianych okien sprawdzi się produkt niskoprężny, który charakteryzuje się mniejszym przyrostem objętości. Dzięki temu ubytki zostają precyzyjnie wypełnione, a ryzyko uszkodzenia okna nie istnieje. Podczas wybierania preparatu zwróć szczególną uwagę na wskazówki producenta – część z pianek nadaje się do stosowania latem, a inne są przeznaczone do używania zimą.

Sprawdzi się też taśma uszczelniająca. Jak już jednak wspominaliśmy, zastosowanie tego produktu wymaga pewnego doświadczenia.

Uszczelnianie okien drewnianych – czym wykonać?

  • Sprawdzi się uszczelka z gumy EPDM.
  • Odpowiednia będzie też pianka poliuretanowa – najlepiej, jeśli będzie to produkt niskoprężny.
  • Skuteczna jest też taśma uszczelniająca.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 24 czerwiec 2021 18:02
komentarzy /( 2 )
  • Rysiek Lewandowski
    Rysiek Lewandowski

    czwartek, 09 czerwiec 2022 10:09

    wymiana uszczelki to najlepsze rozwiązanie
  • Inna
    Inna

    środa, 08 czerwiec 2022 09:45

    u nas zimą tylko poduszka albo koc! To obowiązkowy element zimowej scenerii w naszym domu :D przecież najprostsze metody są najlepsze ;)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.