Jak wyczyścić rolety dzień noc z pleśni? - dekoportal.pl

Jak wyczyścić rolety dzień noc z pleśni?

09 Lut 2024 / Napisał  / Inne wnętrza
 pleśń na roletach
Rolety dzień noc to wygodne i bardzo praktyczne osłony.

Rolety dzień noc to wygodne i bardzo praktyczne osłony, które można z łatwością zamontować na oknie w salonie czy sypialni. Są tanie, łatwe w obsłudze, a przy tym skutecznie chronią przed słońcem i zapewniają prywatność. Niestety, mają jedną wadą – często pojawia się na nich pleśń. Mierzysz się z tym problemem? Sprawdź, jak łatwo usunąć grzyb z materiałowych rolet.

O tym przeczytasz w artykule:

Pleśń na roletach – dlaczego się pojawia?

Jeżeli na Twoich osłonach okiennych pojawiła się pleśń, nie powinieneś czekać, tylko działać od razu. Przyczyną jej rozwoju jest wilgoć, która może gromadzić się w nieprawidłowo wentylowanym mieszkaniu. Oczywiście, największe ryzyko pojawienia się pleśni występuje w łazience, niemniej można ją spotkać także w salonie czy sypialni. Pleśń na roletach może być wynikową kilku czynników m.in. suszenia prania, gotowania czy obecności dużej liczby roślin doniczkowych. Nadmiar wilgoci i ciepło tworzą doskonałe warunki do rozwoju wszelkiego rodzaju pleśni i grzybów.

Jeżeli zaobserwujesz na swoich roletach ciemne plamy, absolutnie ich nie ignoruj. To coś więcej niż defekt wizualny — grzyb, znajdujący się na osłonach okiennych, może wywoływać reakcje alergiczne, problemy z oddychaniem, a nawet przewlekłe bóle głowy. Jeżeli nie chcesz do tego dopuścić, Sprawdź, czym wyczyścić zapleśniałe rolety i jak dbać o nie na co dzień.

Czy pleść na roletach to problem? Forum „mówi”:

 • Pomieszczenia ze słabą wentylacją są narażone na pojawienie się pleśni, dlatego często otwieraj okna.
 • Pleśń na roletach nie jest wyłącznie problemem natury wizualnej.
 • Grzyb gromadzący się na osłonach okiennych może powodować alergię.
 jak czyścić rolety dzień noc w kasecie
Jeżeli na Twoich osłonach okiennych pojawiła się pleśń, nie powinieneś czekać, tylko działać od razu.

Czym wyczyścić zapleśniałe rolety?

Istnieje kilka skutecznych sposobów na pozbycie się tego uporczywego problemu. Jeżeli nie wiesz, czym umyć rolety dzień noc, zaufaj sprawdzonym domowym sposobom. Zamiast sięgać po kosztowne preparaty, stwórz własny roztwór czyszczący. Potrzebujesz do tego odrobinę proszku do prania, płynu do mycia naczyń oraz wody. Powstała mieszanka będzie skuteczna, ale na tyle łagodna, że nie naruszy delikatnej struktury materiału.

To jednak nie wszystkie sposoby. Podpowiemy Ci, jak czyścić rolety dzień noc przy użyciu innych metod. W dawnych czasach dużą popularnością cieszyło się pranie rolet dzień noc przy użyciu nadtlenku wodoru, czyli wody utlenionej o stężeniu powyżej 3%, oraz sody oczyszczonej. Te dwie substancje są bardzo skuteczne w usuwaniu ognisk pleśni, niemniej nieprawidłowo użyte mogą obniżyć trwałość materiału.

Jak prać rolety dzień noc, aby uniknąć takiego scenariusza? Zanim rozprowadzisz roztwór na całej powierzchni osłony, przeprowadź test w niewidocznym miejscu. Jeżeli woda utleniona dobrze zareaguje z powierzchnią osłony, możesz przeprowadzić czyszczenie na całej powierzchni.

Jak czyścić rolety dzień noc: forum dla miłośników domowych metod:

 • Materiałowe osłony okienne mogą być brane przy użyciu płynu do mycia naczyń oraz proszku do prania.
 • Jeżeli nie wiesz, jak wyczyścić rolety dzień noc pleśni, która zajęła dużą część powierzchni, zastosuj wodę utlenioną.
 • Przed rozpoczęciem czyszczenia warto przeprowadzić sprawdzić, czy materiał dobrze radzi sobie w kontakcie z inwazyjnymi środkami.
 jak prać rolety dzień noc
Materiałowe osłony okienne mogą być prane przy użyciu płynu do mycia naczyń oraz proszku do prania.

Jak czyścić rolety dzień noc w kasecie?

Jak wyczyścić rolety dzień noc z pleśni, aby pozbyć się problemu? Zanim przystąpisz do czyszczenia rolet, odepnij je od kasety i rozłóż na płaskiej powierzchni. Przygotuj suchą szczotkę, którą zdrapiesz pleśń, oraz delikatną ściereczkę z mikrofibry. Na początku przetrzyj tkaninę ściereczką zamoczoną w roztworze. Dokładnie oczyszczaj powierzchnię osłonę, zwracając szczególną uwagę na miejsca, na których pojawiły się zarodniki pleśni.

Czym umyć rolety dzień noc, które są szczególnie mocno zabrudzone i pokryte dużą ilością pleśni? Silniejsze zabrudzenia usuwaj przy pomocy szczotki, ale działaj bardzo delikatnie, ponieważ zbyt energiczne czyszczenie może doprowadzić do uszkodzenia materiału. Kiedy już wykonasz całą pracę, pozostaw roletę do samoistnego wyschnięcia. Jeżeli osłona jest na stałe przytwierdzona do kasety, rozwiń ją na całej długości i postępuj w analogiczny sposób.

Jak czyścić rolety dzień noc w kasecie — praktyczne wskazówki:

 • Roleta dzień noc może być czyszczona za pomocą ściereczki z mikrofibry oraz łagodnego środka.
 • Aby pozbyć się większych ognisk pleśni, należy czyścić roletę przy pomocy szczotki.
 • Do czyszczenia rolet można wykorzystać samodzielnie wykonane roztwory na bazie płynu do mycia naczyń proszku.
czym umyć rolety dzień noc
Pomieszczenia ze słabą wentylacją są narażone na pojawienie się pleśni, dlatego często otwieraj okna.

Zapobiegaj!

Wiesz już, czym wyczyścić zapleśniałe rolety. Co jednak zrobić, aby nie dopuścić do ponownego pojawienia się pleśni. Czy można prać rolety dzień noc regularnie i tym samym uniknąć podobnych niespodzianek? Pleśń na roletach może rozwijać się w różnym tempie dlatego bardzo ważne jest regularne odkurzanie i czyszczenie na mokro za pomocą wody bądź roztworu wody z octem.

Jeżeli zastanawiasz się, jak prać rolety dzień noc, aby nie uszkodzić ich struktury, zdecydowanie polecamy rezygnację z kompleksowego prania na rzecz regularnego czyszczenia. Jak czyścić rolety dzień noc? Nie musisz ich ściągać z okna. Wystarczy rozwinąć je na całej długości, a następnie nanieść przygotowaną mieszankę lub gotowy detergent.

Czy można prać rolety dzień noc, aby uniknąć pleśni?

 • Wiele osób nie wie, jak czyścić rolety dzień noc w kasecie, co przyczynia się do rozwoju pleśni.
 • Pranie rolet dzień noc nie jest obowiązkowe — w zupełności wystarczy regularne czyszczenie.
 • Przed czyszczeniem należy dokładnie odkurzyć osłonę okienną.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany środa, 28 luty 2024 09:25
komentarz /( 1 )
 • Jadzia
  Jadzia

  środa, 24 kwiecień 2024 10:03

  pleśń na roletach - moja zmora! ale udało się usunąć

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.