Polskie malarki
– najbardziej znane artystkiMalarki polskie w historii sztuki zajmują ważne miejsce. Wiele artystek sprzed lat oraz współczesnych jest docenianych za granicami kraju, a ich dzieła są sprzedawane za ogromne kwoty. Poznaj polskie malarki, które tworzyły i tworzą polską sztukę.
O czym przeczytasz w artykule?
- Polska malarka art deco: Tamara Łempicka
- Zofia Stryjeńska – słynna malarka międzywojnia
- Olga Boznańska – polska malarka, której sławę przyniosły portrety
- Maria Korsak – malarka warszawska
- Ewa Juszkiewicz – polska malarka współczesna
- Kinga Nowak – artystka z Krakowa
- Paulina Ołowska – polska malarka, która wierzy, że sztuka może zmienić świat
- Agata Bogacka – malarka, która pozbawia kompozycje detali
Polska malarka art deco: Tamara Łempicka
Omawiając polskie malarki, trudno byłoby nie wspomnieć o Tamarze Łempickiej. Ta słynna artystka jest przedstawicielką stylu art deco. Jej dzieła osiągają dzisiaj zawrotne ceny podczas aukcji. To postać, której życie można określić kontrowersyjnym, natomiast obrazy – niezwykle dokładnymi.
Na uwagę zasługuje sposób malowania postaci przez Tamarę Łempicką. Polska malarka art deco tworzyła bohaterów swoich obrazów niejako z brył, stosowała mocne kolory i wyraziste cienie. Wiele z jej dzieł przedstawia kobiety, a jednym z najpopularniejszych jest Autoportret w zielonym Bugatti. Inne obrazy polskiej malarki art deco to: Piękna Rafaela, Kobieta w zielonej sukni, Kobieta z gołębiem.
- Tamara Łempicka słynie z przedstawiania kobiet w odważny sposób, przy pomocy mocnych kolorów i geometrycznych form. Jej dzieła są wyjątkowo dziś cenione i poszukiwane przez kolekcjonerów.
- Więcej o twórczości artyski znajdziesz tutaj: Tamara Łempicka.
Zofia Stryjeńska – słynna malarka międzywojnia
Polskie malarki 20. wieku to Tamara Łempicka oraz Zofia Stryjeńska. Ta druga również należy do przedstawicielek art deco. Chcąc się rozwijać, podjęła studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, podając się za mężczyznę. Po roku została rozpoznana i musiała zrezygnować.
Dla tej kobiety malarki ważne były motywy ludowe i mitologia słowiańska. W jej obrazach można dostrzec różnorodność kolorystyczną i swobodne podejście do folkloru. Postaci w dziełach Stryjeńskiej były pełne nie tylko barw, lecz także energii. Ważniejsza niż oddanie rzeczywistości była dla niej dekoracyjność. Do znanych obrazów polskiej malarki art deco należą: Góralka z dzbanem, Prządka, Rozniecanie ogniska.
- Zofia Stryjeńska wykorzystywała motywy ludowe. Na jej barwnych obrazach można dostrzec energiczne postaci.
- Więcej o twórczości artystki znajdziesz we wpisie: Zofia Stryjeńska.
Olga Boznańska – polska malarka, której sławę przyniosły portrety
To jeszcze nie wszystkie słynne malarki polskie. Do tego grona zalicza się również Olga Boznańska, która jest przedstawicielką modernizmu. Artystka okresu Młodej Polski zajmowała się przede wszystkim portretami, jednak w jej dorobku znajdują się też dzieła takie jak martwe natury. Jako motyw wykorzystywała również wnętrze pracowni.
Dla Boznańskiej ważne było portretowanie postaci w taki sposób, żeby oddać ich stan psychiczny i jednocześnie nastrój chwili. W jej palecie barw dominują ciemne kolory – przede wszystkim to brązy i szarości, ale pojawia się też czerń czy zieleń. Jej znane obrazy to między innymi: Dziewczynka z chryzantemami, Imieniny Babuni, W oranżerii.
- Olga Boznańska stosowała ciemną paletę barw. Znane są przede wszystkim jej portrety, które oddają nastrój malowanej osoby.
Maria Korsak – malarka warszawska
Jeśli interesują Cię malarki warszawskie, musisz poznać Marię Korsak. Słynna malarka polska zajmowała się uwiecznianiem na obrazach parków Warszawy, które przedstawiała w wyidealizowany sposób. Postacie były odświętnie ubrane, a niebo zawsze pięknie niebieskie. Z dzieł artystki bije spokój.
Zajmująca się sztuką naiwną Maria Korsak przez całe życie była związana z Warszawą. Jej dzieła ukazywały nie tylko parki, lecz także inne części miasta.
- Maria Korsak malowała Warszawę w wyidealizowany sposób. Z obrazów przedstawiających między innymi parki stolicy bije spokój.
Ewa Juszkiewicz – polska malarka współczesna
Czas poznać słynne polskie malarki współczesne! Jedną z nich jest Ewa Juszkiewcz, urodzona w 1984 roku. Artystka zajmuje się nie tylko malarstwem, lecz także animacją i kolażami. Ta polska malarka współczesna została zaliczona do setki malarzy przyszłości w książce-albumie 100 Painters of Tomorrow.
Głównym tematem twórczości Ewy Juszkiewicz są kobiety. Portretuje je, odnosząc się do innych znanych dzieł. Cechą charakterystyczną jest fakt, że postaci na obrazach mają właściwie niewidoczną twarz. Artystka zniekształca ją lub zmienia w kwiaty czy liście. Dzięki temu powstają surrealistyczne dzieła. Ewa Juszkiewicz stworzyła między innymi serię obrazów Upadek kusi, inspirowaną dziełami, które zaginęły, na przykład wskutek pożarów.
- Ewa Juszkiewicz nawiązuje w portretach do znanych dzieł. Tworzy postaci, których twarz przyjmuje formę kwiatów czy liści.
Kinga Nowak – artystka z Krakowa
Kolejną słynną malarką współczesnej Polski jest Kinga Nowak, urodzona w 1977 roku. Jest współzałożycielką stowarzyszenia, według którego sam warsztat nie jest wystarczający. Oprócz niego ważna jest idea.
Kinga Nowak chętnie obserwuje człowieka, ale tworzy również miejskie pejzaże. Polska malarka współczesna stosuje abstrakcję. Jej obrazy są surrealistyczne, pełne mocnych barw i wyróżniające się odważną kompozycją. Obrazy artystki znalazły się w albumie 100 Painters of Tomorrow.
- Kinga Nowak maluje miejskie pejzaże. Artystka używa abstrakcji, ciekawej kompozycji i mocnych barw.
Paulina Ołowska – polska malarka, która wierzy, że sztuka może zmienić świat
To jeszcze nie wszystkie najsłynniejsze malarki współczesnej Polski. Kolejną artystką jest Paulina Ołowska, która nie tylko maluje, lecz także fotografuje i tworzy wideo. Chętnie łączy ze sobą różne sztuki. W jej pracach widoczna jest wiara w to, że sztuka może zmieniać świat. Inspirację znajduje niemal wszędzie. Stworzyła między innymi serię obrazów nawiązujących do fotografii, które pojawiały się w magazynie Ty i Ja z lat 60.
Artystka chętnie podejmuje się nietypowych wyzwań. Dobrym przykładem jest prowadzenie przez miesiąc kawiarni w Warszawie, która miała być odtworzeniem obiektu typowego dla artystycznej bohemy sprzed lat. W twórczości Pauliny Ołowskiej jednym z tematów jest kobieta.
- Paulina Ołowska wykorzystuje nie tylko malarstwo, lecz także performance. Jednym z tematów jej dzieł jest kobieta.
Agata Bogacka – malarka, która pozbawia kompozycje detali
Znane polskie malarki chętnie odnoszą się do starych dzieł. W taki sposób powstały prace Agaty Bogackiej, która stworzyła serię inspirowaną znanymi obrazami. Umieściła na nich postaci wyjęte ze współczesnych czasów, na przykład używające telefonu komórkowego. Jedną z inspiracji dla artystki był obraz Śniadanie na trawie Maneta.
Paleta barw tej polskiej artystki jest ograniczona. Malarka koncentruje się na przemyślanej kompozycji, natomiast rezygnuje ze zbędnych detali. Na obrazach Agaty Bogackiej często można dostrzec właśnie ją. Artystka chętnie wykorzystuje autobiograficzne wątki, ukazując między innymi swoje relacje romantyczne, które stają się sposobem na opowiadanie o samotności i rozczarowaniach.
- Agata Bogacka wykorzystuje swoją historię jako inspirację do tworzenia. Malarka stosuje ograniczoną liczbę kolorów i rezygnuje ze szczegółowości na rzecz przemyślanej kompozycji.
wtorek, 02 kwiecień 2024 12:37