Jak dbać o żaluzje drewniane? - dekoportal.pl

Jak dbać o żaluzje drewniane?

23 Maj 2023 / Napisał  / Porady
żaluzje drewniane

Żaluzje drewniane w ostatnich latach cieszą się w Polsce dużą popularnością. Chętnie stosuje się je zarówno w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, jak i w gabinetach czy biurach. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ znakomicie łączą one w sobie naturalne piękno klasycznego drewna z nowoczesnym, minimalistycznym designem. Pamiętajmy jednak o tym, że o żaluzje drewniane należy dbać nieco inaczej niż te wykonane z PCV czy aluminium. Jak zatem dbać o żaluzje z drewna? Dowiedz się z naszego tekstu!


Żaluzje drewniane – pielęgnacja na co dzień

Żaluzje – tak jak meble i inne elementy wystroju wnętrza – łatwo zbierają kurz. Jeżeli zatem chcesz uniknąć nieestetycznych warstw zabrudzeń, musisz regularnie, najlepiej co kilka dni, czyścić powierzchnię żaluzji.

Dobra informacja: nie jest to skomplikowane. Do czyszczenia żaluzji drewnianych na co dzień znakomicie nadają się klasyczne, delikatne i miękkie miotełki do kurzu. Żeby pozbyć się nieestetycznych zabrudzeń, wystarczy zamknąć żaluzje (czyli ustawić je tak, by tworzyły nieprzerwaną powierzchnię), a następnie przetrzeć je od góry do dołu lub od lewej do prawej, dbając o to, by nie pominąć żadnej powierzchni. Kolejnym krokiem powinno być otworzenie żaluzji (ustawienie listew pozycji poziomej) i przetarcie każdej lameli od góry i od dołu.

I… to wszystko! Jeżeli żaluzje w Twoim domu będą regularnie czyszczone, czyszczenie zwykłą miotełką powinno być jak najbardziej wystarczające. Jeżeli natomiast do codziennej pielęgnacji chcesz wykorzystać odkurzacz, pamiętaj, by ustawić niskie ssanie i użyć końcówki z miotełką (w ten sposób unikniesz nieestetycznych zarysowań powierzchni).


Czym myć zabrudzone żaluzje z drewna?

Może się zdarzyć, że na żaluzjach drewnianych powstaną bardziej nieestetyczne i uporczywe zabrudzenia. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi w kuchni i łazience (gdzie może pojawić się wilgoć i osady) oraz w pokojach, na przykład na skutek dotknięcia żaluzji brudnymi rękami. Co zrobić w takim przypadku?

Niezależnie od tego, czy masz drewniane żaluzje marki Karnix czy inne, możesz skorzystać z delikatnego środka do czyszczenia drewna i spryskać nim ściereczkę z mikrofibry (lub specjalnej do czyszczenia drewna). Przecierając poziomo lamele, powinieneś szybko pozbyć się plam, odcisków palców i innych zabrudzeń.


Czego nie robić?

W tym miejscu warto krótko zaznaczyć, czego nie należy robić. Przede wszystkim, nie stosuj silnych detergentów i środków chemicznych, które nie są przewidziane do drewna. Mogą one przyczynić się do powstania brzydkich przebarwień. Nie wkładaj też żaluzji bezpośrednio do wody i nie czyść ich bardzo mokrą ścierką – pamiętaj, że drewno pod wpływem wody może ulec odkształceniom, wybrzuszeniom i przebarwieniom.


Wybierz żaluzje drewniane Karnix

Szukasz wysokiej jakości, eleganckich żaluzji drewnianych? W takim razie zobacz żaluzje drewniane w sklepie Karnix – jest to sklep internetowy z osłonami okiennymi, który cieszy się bardzo dużym uznaniem i renomą wśród klientów!

Artykuł sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 23 maj 2023 16:29

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.