Co zrobić w przypadku pękniętej szyby w oknie? - dekoportal.pl

Co zrobić w przypadku pękniętej szyby w oknie?

30 Sty 2024 / Napisał  / Inne wnętrza
pęknięta szyba w oknie

Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z BUDVAR.


Masz problem z pękniętą szybą w oknie? To problem, który może przytrafić się w każdym domu. Powodem najczęściej jest uderzenie mechaniczne, naturalne zużycie elementów lub nieprawidłowy montaż. Niezależnie od przyczyny, ważne jest, aby wiedzieć, jak postąpić, gdy do tego dojdzie. Przeczytaj!


Pęknięta szyba w oknie – dlaczego do tego dochodzi?

Uszkodzenia szyb w oknach mają różne podłoża. Rozumienie przyczyn, dla których szyba może pęknąć, jest kluczowe do zapobiegania podobnym problemom w przyszłości. Najczęściej pęknięta szyba w oknie spowodowana jest jednym z poniższych czynników.


Wady technologiczne

Jedną z głównych przyczyn pęknięć są wady technologiczne powstałe w procesie produkcji szkła. Przykładem może być obecność siarczku niklu, który pod wpływem zmian temperatur może powodować pęknięcia. Te mikroskopijne defekty w strukturze szkła nie są widoczne gołym okiem, ale mogą prowadzić do spontanicznego pęknięcia pod wpływem różnic temperatur czy nacisku.


Uszkodzenia mechaniczne

Poza tym pęknięta szyba może być skutkiem uszkodzenia mechanicznego. Najczęściej dochodzi do tego w momencie uderzenia z dużą siłą np. kamieniem wyrzuconym przez kosiarkę. Nawet niewielki nacisk w niewłaściwym miejscu może spowodować pęknięcie, szczególnie jeśli szyba nie jest odpowiednio umocowana w ramie.


Czynniki budowlane i błędy montażowe

W nowym budownictwie, szybkie tempo prac i osiadanie budynku mogą prowadzić do nierównomiernego rozłożenia nacisku na szyby. Nieprawidłowy montaż, niewłaściwe ustawienie ramy czy błędy w konstrukcji mogą również powodować pęknięcia. Ponadto, zmiany temperatury i wilgotności, szczególnie w ekstremalnych warunkach pogodowych, mogą wpływać na rozszerzalność materiałów. Dlatego pęknięta szyba w oknie zdarza się też w nowoczesnym budownictwie.


Co zrobić w przypadku rozbitej szyby w oknie?

Gdy dojdzie do rozbicia szyby, istotne jest szybkie i bezpieczne działanie. Oto szczegółowe kroki, które należy podjąć:

  1. Oceń sytuację. Jeśli szkło jest bardzo roztrzaskane, może istnieć ryzyko skaleczenia. W takim przypadku, unikaj bezpośredniego kontaktu ze szkłem.
  2. Chroń siebie i innych. Aby zbita szyba nie uszkodziła Twojego ciała, załóż rękawice ochronne i buty. Zabezpiecz miejsce, by nikt z domowników nie skaleczył się przypadkowo.
  3. Oczyść obszar. Ostrożnie usuń większe kawałki szkła i umieść je w bezpiecznym miejscu. Małe odłamki najlepiej zebrać za pomocą miotły i szufelki. Podłogę warto bardzo dokładnie odkurzyć.
  4. Zabezpiecz okno. Jeśli okno jest duże, użyj grubej folii plastikowej, aby tymczasowo zabezpieczyć otwór. Można to zrobić, przyklejając folię do ramy okiennej za pomocą mocnej taśmy klejącej.
  5. Skontaktuj się ze specjalistą. Sięgnij po pomoc u profesjonalisty. Będzie Ci potrzebna nowa szyba do okna. Zwłaszcza te wielkoformatowe lub energooszczędne wymagają specjalistycznych umiejętności i narzędzi.

Jak wymienić szybę w oknie plastikowym?

Gdy potrzebna jest wymiana szyby w oknie plastikowym, najczęściej wzywa się do tego zadania specjalistę. Wykonuje on wtedy następujące czynności:

  • demontaż listew przyszybowych;
  • usuwanie starej szyby lub pozostałości;
  • dokładne oczyszczenie ramy z kawałków szkła;
  • montaż nowej szyby;
  • zakładanie listew przyszybowych;
  • kontrola końcowa;
  • czyszczenie.

Pamiętaj, że rozbita szyba nie oznacza wymiany całego skrzydła. W większości przypadków konieczna jest instalacja pakietu szybowego. Gdy potrzebna jest szyba do okna PCV na wymiar, prace mogą trwać nieco dłużej, ze względu na konieczność produkcji odpowiedniego pakietu.


Jak uniknąć uszkodzenia szyb w oknach?

Co zrobić, by szyba do okna PCV nie była tak podatna na uszkodzenia? Na początek, warto zainwestować w wysokiej jakości szyby, które są bardziej odporne na pęknięcia. Szyby hartowane lub laminowane, choć droższe, oferują dodatkową wytrzymałość i są mniej podatne na uszkodzenia niż standardowe szyby. Należy także zwracać uwagę na prawidłowy montaż okien, ponieważ niewłaściwie zamontowane ramy mogą prowadzić do nierównomiernego rozłożenia nacisku na szybę, co zwiększa ryzyko jej pęknięcia.

W przypadku domów położonych w miejscach narażonych na częste uderzenia, warto rozważyć dodatkowe środki ochrony, takie jak siatki ochronne czy rolety zewnętrzne. Może być dobrym sposobem na ochronę szyb przed przypadkowymi uderzeniami.


Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z BUDVAR.



Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany środa, 07 luty 2024 10:05
komentarz /( 1 )
  • Renia
    Renia

    środa, 24 kwiecień 2024 10:09

    o dzięki za dobre wskazówki.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.