Prasowanie firanek – w pionie czy na desce? - dekoportal.pl

Prasowanie firanek – w pionie czy na desce?

28 Kwi 2022 / Napisał  / Porady

Prasowanie firan ze względu na ich dużą powierzchnię i delikatny materiał, który łatwo zniszczyć, nie należy do najłatwiejszych zadań. Jak szybko pozbyć się zagnieceń i przy tym nie spędzić wielu godzin z żelazkiem w ręku? Poznaj najlepsze metody prasowania firanek.

Prasowanie firanek możemy ułatwić sobie już na etapie prania. Warto wiedzieć, że niektórych delikatnych materiałów lepiej nie wkładać do pralki. Prania ręcznego wymagają np. firanki jedwabne czy posiadające ozdobne elementy, takie jak cekiny, aplikacje czy kryształki. Jeżeli chcemy uprać je jednak w pralce, warto włożyć wykorzystać do tego specjalne woreczki ochronne.

Aby uniknąć silnych zagnieceń, firanki przed włożeniem do pralki warto złożyć w kostkę. Ważne jest także stosowanie detergentów piorących odpowiednich do rodzaju tkaniny oraz ustawienie właściwego programu i temperatury prania. Najlepiej zrezygnujmy z wirowania lub ustawmy najniższe obroty. Pralkę należy ustawić także na temperaturę maksymalnie 30°. Jeżeli chcemy uniknąć prasowania firanki od razu po wyjęciu z pralki, możemy powiesić ją na karniszu. Niektóre materiały (m.in. sable, woal kreszowany, organtyna kreszowana, żakard i markizeta) rozprostują się pod wpływem własnego ciężaru.

Prasowanie firanek tradycyjnym żelazkiem na desce

Przed prasowaniem warto upewnić się, jaka jest odpowiednia temperatura dla danej tkaniny. Firany wykonane są zwykle z delikatnych materiałów, które łatwo zniszczyć. Wymagają jednak prasowania i dlatego należy zachować ostrożność. Firany z poliestru i jedwabiu powinny być prasowane w możliwie jak najniższej temperaturze. Wymagające są także takie tkaniny, jak woal czy tiul.

Prasowanie firan tradycyjnym żelazkiem na desce ze względu na długość jest czasochłonne i często przynosi zadowalające efekty. Materiał zsuwa się i opada na podłogę, a przez to gniecie i brudzi. W pewnym stopniu problem ten można rozwiązać, ustawiając za deską krzesło lub nawet kilka, na których układa się wyprasowane fragmenty. Jednak zamiast budować konstrukcje i marnować czas, lepiej użyć generatora pary. Urządzenie wyrzuca parę pod dużym ciśnieniem, dzięki czemu można swobodnie prasować w pionie.

Jak i czym prasować firany w pionie?

Idealnym sposobem wygładzania zagnieceń na firankach jest parowe prasowanie w pionie. Umożliwia to żelazko z generatorem pary, które bez problemu prasuje pod różnymi kątami. Ponadto prasowanie z wykorzystaniem pary ma także inne zalety. Za pomocą żelazka parowego możemy bezpiecznie wygładzać materiały, których nie można prasować sprzętem tradycyjnym. Nie ma bowiem ryzyka przypalenia. Umożliwia także niwelowanie zagnieceń na firankach z ozdobnymi aplikacjami, np. koralikami czy cekinami. Co więcej, para wodna podczas prasowania nie powoduje wyświecania materiału.

Jak prasować firany w pionie z pomocą żelazka z generatorem pary? Wystarczy powiesić je na karniszu, a następnie zacząć wygładzać zagniecenia. Żelazko trzymamy lekko pochylone do przodu w pozycji pionowej oraz przesuwamy w górę i dół. Dozujemy przy tym odpowiednią ilość pary w zależności od rodzaju tkaniny oraz stopnia zagniecenia.

Najlepszy sposób na prasowanie firan – parownica

Co ciekawe, do prasowania firan w pionie możemy wykorzystać parownicę Kärcher. Urządzenie, które generuje gorącą parę wodną, służy do higienicznego czyszczenia, ale dzięki dodatkowym akcesoriom możemy poszerzyć zakres jego zastosowania.

Czytaj: Parownica do ubrań i firan – jaką kupić? Poradnik od kaercher.com >>.

Parownicę możemy wyposażyć w żelazko parowe, ale w przypadku firanek lepszym rozwiązaniem jest dysza do tekstyliów. Kształt i wielkość stopy sprawiają, że wygładzenie firan zajmuje dużo czasu i jest pracochłonne. Podobnie jak stosowanie ręcznego steamera, który posiada niewielką płytkę parową.

Dysza do tekstyliów została specjalnie zaprojektowana z myślą o wygodnym i skutecznym prasowaniu firan i innych obszernych tkanin. Końcówka cechuje się długim i wąskim kształtem oraz posiada optymalnie rozlokowane ujścia pary. To sprawia, że wygładzanie nawet dużych firanek jest znacznie szybsze i wygodniejsze. Dodatkowo dysza wyposażona jest w element do usuwania włosów i zmechaceń.

Praktyczna dysza do tekstyliów Kärcher jest kompatybilna ze wszystkimi parownicami marki. Oznacza to, że nie musisz kupować drogiego generatora pary, wystarczy wykorzystać posiadane urządzenie do sprzątania. Co więcej, dysza przyda się także do odświeżania tkanin i usuwania przykrych zapachów np. z garniturów, garsonek, płaszczy, kurtek i innych ubrań, których nie można prasować przy pomocy tradycyjnego żelazka.

Artykuł sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 październik 2022 15:33
komentarzy /( 2 )
  • Ola
    Ola

    piątek, 20 maj 2022 09:47

    a jaką parownicę polecacie?
  • Beti 89
    Beti 89

    czwartek, 19 maj 2022 09:01

    Zawsze prasowałam na desce, ale od kiedy mam parownice to firanki prasuje w pionie. Jakie to jest ułatwienie życia!!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.