Bez ścianek i kosztów, czyli ukryta garderoba w sypialni tanim sposobem - dekoportal.pl
Bez ścianek i kosztów, czyli

ukryta garderoba w sypialni tanim sposobem

30 Kwi 2024 / Napisał  / Porady
ukryta szafa
Zaaranżowanie niezależnej garderoby jest przywilejem osób zamieszkujących przestronne apartamenty oraz domy jednorodzinne.

Zaaranżowanie niezależnej garderoby jest przywilejem osób zamieszkujących przestronne apartamenty oraz domy jednorodzinne. Niestety, w przypadku standardowych lokali mieszkalnych wydzielenie osobnego pomieszczenia do przechowywania odzieży, obuwia i galanterii, jest zazwyczaj niemożliwe. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na wygospodarowanie przestrzeni, w której zmieścisz swoje ubrania i buty. Sprawdź, jak wygląda ukryta garderoba w sypialni i jak sprytnie urządzić taki kącik.

Z tego artykułu dowiesz się:

Garderoba w sypialni — za zasłoną, ścianką czy drzwiami?

Niewielki metraż sypialni często utrudnia wydzielenie przestrzeni na garderobę, dlatego musisz zastanowić się, czy taki projekt jest w ogóle możliwy. Rozważ, czy ukryta garderoba w sypialni nie sprawi, że pomieszczenie stanie się mało funkcjonalne. Jeżeli mimo wyznaczenia granic między strefą nocną a garderobą wciąż masz wystarczająco dużo miejsca, aby się poruszać, możesz przystąpić do wyboru metody ich rozgraniczenia.

Masz kilka możliwości — drzwi zamykane na klamkę, drzwi przesuwne lub harmonijkowe, drzwi przylgowe czy bezprzylgowe. A co zamiast drzwi do sypialni? Kotara oraz zasłony. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby wejście do garderoby z sypialni było otwarte. Na co się zdecydować? To zależy od Twojego stylu życia i preferencji.

Otwarta garderoba za łóżkiem będzie dobrym wyborem dla osób, które nie mają problemu z utrzymaniem porządku. Z kolei garderoba w sypialni za zasłoną sprawdzi się, jeżeli wydzielona przestrzeń mocno rzuca się w oczy i jest widoczna od razu po przekroczeniu progu sypialni. Nie ulega wątpliwości, że najbardziej stylowym i eleganckim rozwiązaniem jest montaż drzwi uchylnych. Oczywiście, takie rozwiązanie generuje zdecydowanie wyższe koszty — musisz bowiem zbudować ściankę działową. Innym sposobem jest wykorzystanie naturalnej wnęki występującej w pomieszczeniu. W tym drugim przypadku lepiej sprawdzą się drzwi harmonijkowe lub przesuwne zamontowane na szynie.

Garderoba za łóżkiem, we wnęce czy w wydzielonej strefie?

 • Dużą popularnością wśród inwestorów cieszy się garderoba w sypialni za zasłoną, którą można wydzielić bez konieczności wznoszenia ścianek działowych.
 • Ukryta szafa we wnęce może być odgrodzona od reszty pomieszczenia przy pomocy drzwi przesuwnych na prowadnicy.
 • Nie we wszystkich w sypialniach można wygospodarować garderobę — bardzo małe pomieszczenia mogą stać się przez to zupełnie niefunkcjonalne.
garderoba w sypialni za zasłoną
Niewielki metraż sypialni często utrudnia wydzielenie przestrzeni na garderobę.

Funkcjonalna garderoba za łóżkiem — jak ją zaaranżować?

Wiesz już co wybrać — zasłonę, drzwi harmonijkowe czy drzwi przesuwne? Ukryta garderoba w sypialni może być rozwiązaniem wszystkich Twoich problemów z uporządkowaniem ubrań, o ile podejmiesz świadome i przemyślane decyzje. Wybór odpowiedniej formy odgrodzenia to podstawa, ale równie ważne jest zaplanowanie miejsca aranżacji garderoby.

Wykorzystaj każdy centymetr kwadratowy powierzchni. Zastanów się, które obszary sypialni są przez Ciebie najrzadziej użytkowane i właśnie tam postaraj się umieścić wejście do garderoby z sypialni. W pierwszej kolejności ustal, jaki sposób porządkowania ubrań preferujesz — zawieszenie ich na wieszakach, a może układanie na półkach? Zaprojektuj zabudowę pod sam sufit, aby wykorzystać cały potencjał ukrytej szafy. Dowiedz się też, jak układać ubrania w głębokiej szafie. Dzięki temu optymalnie wykorzystasz przestrzeń.

Półki, szuflady czy wieszaki na spodnie, to elementy, które muszą się znaleźć w Twoim projekcie. Zainwestuj również w praktyczne pudełka czy organizery, w których będziesz trzymał bieliznę i inne drobne elementy odzieży. Nie zapominaj przy tym o oświetleniu — szczególnie jeżeli garderoba za łóżkiem w sypialni będzie integralnym pomieszczeniem oddzielonym ściankami działowymi. W takim przypadku musisz zamontować punktowe źródła światła. Producenci mebli oferują praktyczne systemy oświetlenia LED, w tym na baterie, dzięki czemu nie będziesz musiał podciągać instalacji i martwić się okablowaniem. Jeżeli ukryta szafa w sypialni jest oddzielona wyłącznie zasłonką, możesz zrezygnować z dodatkowego oświetlenia.

Szafa za łóżkiem — ukryta garderoba w sypialni skrojona na miarę:

 • Dysponujesz niewielką przestrzenią? W takim razie zainwestuj w wąską szafę na wymiar i zabudowaną pod sufit.
 • Nieodłącznym elementem wyposażenia garderoby są organizery, pojemniki oraz szuflady.
 • Aby ułatwić sobie dostęp do poszczególnych części garderoby, warto zainwestować w punktowe oświetlenie.
wejście do garderoby z sypialni
Ukryta szafa we wnęce może być odgrodzona od reszty pomieszczenia przy pomocy drzwi przesuwnych na prowadnicy.

A może ukryta garderoba w sypialni za parawanem?

Ciekawym pomysłem na aranżację sypialni i to, jak zrobić garderobę tanim kosztem, jest postawienie parawanu. To rozwiązanie kompromisowe między zabudową ze ścianek działowych a zasłonami. Rynkowa oferta obejmuje zarówno parawany materiałowe, jak i panelowe, które świetnie wpisują się w założenia stylu minimalistycznego. Można je z powodzeniem postawić w każdym miejscu — narożu pomieszczenia, przy dłuższej ścianie czy za łóżkiem.

Ukryta garderoba w sypialni, zamaskowana parawanem z drewna, będzie prezentowała się bardziej stylowo niż szafa ukryta za kotarą lub innym materiałem. Oczywiście, zanim zdecydujesz się na konkretny parawan, ustal jego wymiary. Jak to zrobić?

Garderoba za łóżkiem nie może być zbyt duża, aby nie przytłaczała wnętrza. Nie ma jednej reguły dotyczącej wydzielania takich przestrzeni, niemniej przyjmuje się, że ukryta szafa nie powinna zajmować więcej niż 20% powierzchni w pomieszczenia. Wiele też zależy od samego sposobu jego zagospodarowania. Jeżeli w sypialni znajduje się jedynie łóżko i pomieszczenie pełni wyłącznie funkcję strefy nocnej, Możesz pozwolić sobie na wygospodarowanie większej przestrzeni. W miarę możliwości spróbuj jednak zaaranżować garderobę w miejscu, które nie jest widoczne zaraz po wejściu do pomieszczenia.

Parawan jako alternatywa dla zasłon i ścianek działowych:

 • Przestrzeń wydzielona jako garderoba nie powinna zajmować większej części pomieszczenia.
 • Parawany do sypialni są wykonywane z różnych materiałów, z czego największą popularnością cieszy się drewno.
 • Parawan czy drzwi przesuwne? Ukryta garderoba w sypialni może być aranżowana na różne sposoby, niemniej tańszym i bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem wydaje się parawan.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 maj 2024 09:48
komentarz /( 1 )
 • Alka
  Alka

  czwartek, 09 maj 2024 11:04

  Nie jestem przekonana do tego, żeby garderoba w sypialni za parawanem to był dobry pomysł, ale w sumie, gdy się ma mało miejsca to lepsze to niż ciuchy na fotelu. Fajne te pomysły na tą ukrytą garderobę

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.