Jak układać ubrania w głębokiej szafie? Kluczowe zasady - dekoportal.pl

Jak układać ubrania w głębokiej szafie?

Kluczowe zasady
28 Lut 2024 / Napisał  / Porady
wysokość półek w szafie
Głębokie półki w szafie dają dużą swobodę i pozwalają przechowywać części garderoby o większej objętości.

Każdy z nas marzy o dużej garderobie, która pomieści ubrania, sprzęty sezonowe i przedmioty codziennego użytku. Niestety, wydzielenie osobnej przestrzeni może okazać się dość problematyczne, dlatego większość osób decyduje się na zakup szafy. Głęboka zabudowa meblowa daje duże możliwości aranżacyjne, ale wymaga też odpowiedniej organizacji. Sprawdź, co zrobić, aby utrzymać porządek w dużej szafie.

O tym przeczytasz w artykule:

Przechowywanie ubrań w szafie – organizacja garderoby

Utrzymanie porządku w szafie będzie zdecydowanie łatwiejsze, jeżeli zainwestujesz w zabudowę meblową, która będzie o 10% większa niż początkowo zakładałeś. Zbyt mała garderoba uniemożliwi odpowiednią ekspozycję ubrań i spowoduje, że ubrania będą ściśnięte i wygniecione.

Głębokie półki w szafie dają dużą swobodę i pozwalają przechowywać części garderoby o większej objętości, np. swetry czy polarowe bluzy. Przyjmuje się, że głębokość półek w małej szafie nie powinna być mniejsza niż 60 cm, przy czym optymalna wartość to ok. 80 cm. Jeżeli chodzi o długość, najlepiej, aby nie przekraczała 100 cm – w innym wypadku może ugiąć się pod ciężarem ubrań.

Wysokość półek w szafie to równie istotna kwestia. Aby zapewnić sobie komfortowe przechowywanie ubrań, zadbaj o to, aby środkowe półki miały podobną wysokość – najlepiej nie większą niż 30-40 cm, niemniej to kwestia osobistych preferencji. W górnej części szafy przechowuje się zazwyczaj rzeczy sezonowe lub rzadko używane, dlatego lepiej sprawdzą się wyższe półki, na których ustawisz funkcjonalne organizery lub pojemniki z pokrywką. Przechowywanie ubrań w szafie na samym dole jest niepraktyczne, dlatego zarezerwuj to miejsce na buty, bieliznę lub galanterię.

Jak układać ubrania w głębokiej szafie zgodnie z zasadami ergonomii?

  • Każda szafa powinna być podzielona na trzy strefy – środkową, górną oraz dolną. Ubrania, z których korzystasz na co dzień, najlepiej umieścić w centralnej części.
  • Głębokość półek w szafie nie powinna być mniejsza niż 60 cm.
  • Półki w górnej części szafy powinny być na tyle wysokie, aby umożliwić swobodne przechowywanie organizerów.
jak układać rzeczy w szafie
Jeżeli masz niezbyt głębokie półki w szafie, składaj odzież w prostokąty i układaj w jednym rzędzie.

Jak układać ubrania w szafie? Metody składania

Sposób przechowywania odzieży ma duży wpływ na ilość dostępnej przestrzeni. Jeżeli zastanawiasz się, jak układać rzeczy w szafie, aby zajmowały jak najmniej miejsca, spieszymy z pomocą! Koszulki, swetry, bluzy, a nawet sukienki, można układać w taki sam sposób — wystarczy ułożyć ubranie na płaskiej powierzchni, a następnie złożyć rękawy do środka, po obu stronach, na mniej więcej jedną czwartą szerokości. Następnie, trzymając dolną część, złóż ubranie na pół i ponownie na pół. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku sukienek, z tym że musisz powtórzyć składanie jeszcze kilka razy. Stosując tę metodę, możesz zaoszczędzić wiele cennej przestrzeni i zwolnić miejsce na inne domowe przedmioty.

Oczywiście, to niejedyny sposób na to, jak układać ubrania na półkach. Często spotykaną praktyką jest składanie ubrań w prostokąty i ustawianie pionowo obok siebie. Taki sposób porządkowania garderoby jest szczególnie efektowny, jeżeli posiadasz wiele sztuk odzieży w szerokiej gamie kolorystycznej. Wyciągając ubrania, nie musisz obawiać się, że przy okazji pociągniesz przypadkowo inne rzeczy i "zniszczysz" uporządkowany stosik. Koncepcja, promowana przez ekspertkę od sprzątania KonMari, świetnie sprawdzi się w przypadku szaf, w których półki nie są bardzo głębokie.

Jak układać ubrania w szafie, aby uniknąć chaosu?

  • Jeżeli chcesz, aby przestrzeń w garderobie była uporządkowana, zastosuj jeden sprawdzony sposób na przechowywanie ubrań w szafie.
  • W zależności od preferencji możesz wykorzystać składać ubrania metodą 1/4 lub techniką KonMari.
  • Jeżeli masz niezbyt głębokie półki w szafie, składaj odzież w prostokąty i układaj w jednym rzędzie.
jak składać swetry w szafie
Sposób przechowywania odzieży ma duży wpływ na ilość dostępnej przestrzeni.

Przechowywanie ubrań w szafie – zasady

Jak już wspomnieliśmy, kluczem do sukcesu jest efektywne zarządzanie przestrzenią. Nie wiesz, jak układać ubrania w głębokiej szafie? To nie musi być trudne! W pierwszej kolejności ustal, ile miejsca masz do dyspozycji i jaka jest wysokość półek w szafie.

Jeżeli masz sporo wolnej w przestrzeni w górnej strefie, zamów pudełka, np. na wymiar, w których będziesz przechowywać buty, kurtki zimowe oraz inne elementy garderoby, które zajmują dużo miejsca i są przy tym używane, tylko przez niewielką część roku. Jeżeli masz problem z tym, jak układać ciuchy w szafie, takie organizery mogą być bardzo dużym ułatwieniem.

Wiele osób nie wie, jak składać swetry w szafie. Wszystkie ubrania z mięsistych tkanin i watowanych materiałów najlepiej przechowywać na wieszaku. Rzeczy używane najczęściej, np. koszulki czy spodnie, umieść na środkowych półkach. A jak układać ubrania na półkach, które są dość wysokie? Aby zachować zasady ergonomii, unikaj układania dużych stosów ubrań, które mogą wywracać się podczas wyciągania poszczególnych rzeczy. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie praktycznych pojemników i przechowywanie w nich bielizny lub skarpet.

Jak układać ubrania w szafie?

  • Kurtki zimowe oraz elementy odzieży wierzchniej, wykonane z puszystych materiałów, najlepiej przechowywać na górnych półkach.
  • Nie wiesz, jak składać swetry w szafie? Zamiast trzymać je złożone na półkach, powieść na wieszakach — zaoszczędzisz dzięki temu cenne miejsca.
  • Zastanawiasz się, jak układać rzeczy w szafie, aby zachować porządek? Postaw na praktyczne organizery na wymiar!

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 09 kwiecień 2024 14:32

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.