Co zamiast drzwi do sypialni? 8 modnych rozwiązań! - dekoportal.pl

Co zamiast drzwi do sypialni?

8 modnych rozwiązań!
11 Cze 2019 / Napisała  / Porady
co zamiast drzwi w mieszkaniu, mieszkanie bez drzwi, rozwiązania do mieszkania bez drzwi
W niewielkim mieszkaniu brak tradycyjnych drzwi do pomieszczeń pomoże zaoszczędzić sporo niezbędnej przestrzeni

Sypialnia to przestrzeń wyjątkowo prywatna, dlatego zawsze powinna być oddzielona drzwiami. Niestety zdarza się, że jest to niemożliwe, na przykład w kawalerce, gdzie samo znalezienie miejsca na dodatkowe łóżko jest wyjątkowo trudne. Istnieją ciekawe sposoby, którymi zastąpisz tradycyjne skrzydło. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak oddzielić salon od sypialni i co zamiast drzwi pozwoli zachować prywatność.

O czym przeczytasz w artykule?

Drzwi harmonijkowe – poznaj zalety taniego rozwiązania

Jeśli nie masz zbyt wiele miejsca, żeby zamontować tradycyjne skrzydło, którego otwieranie przeszkodzi domownikom w poruszaniu się po ciągach komunikacyjnych, zdecyduj się na drzwi harmonijkowe. Dzięki nim zyskasz więcej miejsca do ustawienia mebli w sypialni. Model poruszający się na jednej linii kupisz za około sto złotych, więc to znakomite rozwiązanie do mieszkań wynajmowanych. Drzwi harmonijkowe z łatwością zamontujesz samodzielnie i co ważne, możesz zdecydować się na zamek, który pozwoli zachować prywatność.

Drzwi harmonijkowe są dostępne w wielu wersjach – możesz wybierać spośród drewnianych i plastikowych. Zaletą wygodnego modelu jest ogromna różnorodność kolorystyczna. Na rynku znajdziesz jednobarwne drzwi harmonijkowe we wszystkich odcieniach, a dodatkowo skrzydła z nadrukami – mogą przedstawiać kwiaty, panoramy popularnych miast, zwierzęta, lasy oraz abstrakcyjne grafiki. Dzięki takiej różnorodności bez trudu dobierzesz model pasujący do wybranego stylu aranżacyjnego.

Drzwi harmonijkowe:

 • Są atrakcyjne cenowo,
 • Poruszają się po jednej linii, więc jest dzięki nim więcej miejsca na postawienie mebli przy ścianie,
 • Zamontujesz je bez trudu,
 • Mogą mieć zamek jak tradycyjne skrzydło,
 • Są dostępne w wersji drewnianej i plastikowej,
 • Występują w rozmaitych wariantach kolorystycznych oraz z różnymi motywami.
drzwi harmonijkowe do sypialni, drzwi harmonijkowe, drzwi do sypialni w bloku
W niewielkim mieszkaniu drzwi harmonijkowe do sypialni pozwolą zaoszczędzić cenne miejsce

Kotara zamiast drzwi – pomysł do niewielkich mieszkań

Jeśli masz wyjątkowo wąską sypialnię, tradycyjne skrzydło może się nie sprawdzić – musisz bowiem pamiętać o konieczności pozostawienia przestrzeni do otwierania drzwi, co przyczyni się do mniejszej ilości miejsca na meble. Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie kotara. Montaż elementu nie sprawi Ci trudności – wystarczy drążek, na którym zamontujesz zasłonę ze specjalnymi otworami lub żabki.

Do osłonięcia drzwi przy pomocy kotary możesz wykorzystać zasłonę, która niegdyś zdobiła Twoje okna. Jeśli chcesz nadać wnętrzu lekkości, postaw na zwiewną firanę. Masz problem z zasypianiem przy jakimkolwiek źródle światła? Zdecyduj się na zasłonę zaciemniającą, która będzie blokować dostęp światła z pozostałych pomieszczeń, ułatwiając Ci tym samym odpoczynek.

Zasłona zamiast drzwi nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad. Nie zablokuje dostępu do sypialni dzieciom, dlatego rozmaite niebezpieczne przedmioty muszą być schowane. Nie unikniesz także wizyt w pomieszczeniu swojego pupila, więc jeśli nie chcesz, żeby w ciągu dnia odpoczywał na Twoim łóżku, zdecyduj się na inne rozwiązanie niż kotara. Wykorzystanie jej zamiast drzwi to także brak izolacji akustycznej.

Kotara zamiast drzwi:

 • Jest łatwa do zamontowania,
 • Zablokuje dostęp światła z drugiego pomieszczenia,
 • Nie uniemożliwi dostępu do sypialni dzieciom i zwierzętom,
 • Nie izoluje akustycznie.
kotara zamiast drzwi do sypialni, zasłona zamiast drzwi do sypialni, kotara zamiast drzwi
Kotara to tani i łatwy w montażu sposób na oddzielenie sypialni od innych pomieszczeń

Nie tylko do szafy, lecz także sypialni – nietypowe drzwi przesuwne!

Skrzydła przesuwne kojarzą się przede wszystkim z szafą lub małym pomieszczeniem przeznaczonym na garderobę. Sprawdzą się równie dobrze w roli drzwi do sypialni, zwłaszcza niewielkiej. Wybranie ich nie będzie równało się z koniecznością zmiany ustawienia mebli w jednym z pomieszczeń. Co ważne na nietypowe drzwi przesuwne możesz zdecydować się również długo po zakończeniu remontu ze względu na bezproblemowy montaż.

Są dwa sposoby na zamontowanie przesuwnego skrzydła – może chować się w specjalnej kasecie lub odsuwać się na ścianę. Prowadnica jest przeznaczona do umieszczenia nad otworem drzwiowym lub suficie. Żeby element ładniej się prezentował, zastosuj maskownicę w kolorze takim samym jak drzwi. Model naścienny może być jednoskrzydłowy lub dwuskrzydłowy.

Do wad drzwi przesuwnych naściennych należy słaba izolacja akustyczna, co może Ci przeszkadzać, jeśli w Twoim domu żyje wieloosobowa rodzina. Niestety zabierają także część ściany, przez co nie postawisz przy niej mebli. Ten problem nie dotyczy skrzydeł chowanych w kasecie, które dodatkowo lepiej izolują dźwięki.

Nowoczesne drzwi wewnętrzne przesuwne:

 • Mogą chować się w kasecie lub przesuwać po ścianie,
 • Występują w wersji jednoskrzydłowej i dwuskrzydłowej,
 • Słabo izolują akustycznie.
drzwi przesuwne, drzwi na rolkach, drzwi przesuwne do sypialni
Przesuwne drzwi na szynie to genialne rozwiązanie do małej kawalerki (niestety słabo izoluje akustycznie)

Ukryte drzwi niczym z bajki…

Masz niewielkie mieszkanie, w którym chcesz doskonale wykorzystać przestrzeń? Zadbaj nie tylko o wydzielenie sypialni, lecz także dodatkowe miejsce do przechowywania. Zrobisz to, decydując się na oddzielenie pomieszczeń przy pomocy drewnianej zabudowy z ukrytymi drzwiami. To idealne rozwiązanie do nieco większej kawalerki, w której bez problemu mieści się zarówno pokój dzienny, jak i sypialnia.

Pomysł na pomieszczenie ukryte w szafie zaplanuj przed remontem, żeby znaleźć zdolnego stolarza, który wykona zabudowę. Jeśli masz małe mieszkanie, zdecyduj się na mebel, który z obydwu stron będzie miał przestrzeń do przechowywania. Półki widoczne w salonie wypełnij ulubionymi książkami i zdjęciami rodzinnymi, a w szafkach po stronie sypialni ustaw segregatory wypełnione dokumentami i schowaj w nie ubrania.

Część zabudowy będą stanowiły drzwi w takim samym kolorze jak reszta mebla. Dla gości będą wyglądały jak tradycyjne skrzydło od szafy, a dla Ciebie staną się przejściem do prywatnej strefy odpoczynku. Pomysł na drzwi w zabudowie sprawdzi się jako przejście z salonu do sypialni, ale będzie też dobrym pomysłem do mieszkania, w którym chcesz wydzielić gabinet do pracy z domu.

Drzwi do sypialni w zabudowie:

 • Wyglądają nietypowo,
 • Doskonale ukrywają dodatkowe pomieszczenie,
 • Zabudowa, w której są schowane, stanowi dodatkowe miejsce do przechowywania w obydwu pomieszczeniach.
drzwi wejściowe w szafie, ukryte drzwi w mieszkaniu, ukryte wejście do sypialni
W mieszkaniach z dwoma pomieszczeniami można pokusić się o rozwiązanie jak z bajki i ukryć w szafie wejście do pokoju

Drzwi do sypialni z lustra – idealne do przedpokoju

Jeśli drzwi do Twojej sypialni są widoczne z przedpokoju, zdecyduj się na wykorzystanie na nich lustra – wykończenie możesz zastosować zarówno z obydwu stron, jak i z jednej. Skrzydło z ukrytą ościeżnicą będzie oryginalną ozdobą przestrzeni, a dodatkowo spełni swoje praktyczne zadanie – przejrzysz się w nim tuż przed wyjściem z domu. Wybieranie szafy z lustrem nie będzie konieczne, co jest szczególnie ważne, jeśli nie masz w korytarzu miejsca na taki mebel.

Nietypowe drzwi z lustrzaną taflą to doskonały sposób na optyczne powiększenie przestrzeni, a dodatkowo jej rozjaśnienie. Nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo – lustro nie stłucze się nawet przy silnym uderzeniu, więc jest odpowiednim rozwiązaniem także do domów z dziećmi. Tak nowoczesne drzwi wewnętrzne z taflą nie są pozbawione wad, a jedną z największych może się okazać trudność w utrzymaniu czystości skrzydła – zabrudzenia będą pojawiać się szczególnie w miejscu, gdzie jest zamontowana klamka.

 • Nowoczesne drzwi wewnętrzne z lustrem to niebanalna dekoracja wnętrza, które zostanie dzięki nim optycznie powiększone. Wadą takiego skrzydła jest trudność w utrzymaniu go w czystości – ślady palców mogą być widoczne zwłaszcza przy klamce.
lustrzane drzwi, drzwi z lustra, przesuwne drzwi lustrzane
Lustrzane drzwi przesuwne do sypialni mogą stać się wyjątkową ozdobą pomieszczenia fot. FOA Porta

Jak oddzielić salon od sypialni w kawalerce?

Mieszkasz w kawalerce, z której chcesz wydzielić dwa pomieszczenia i zastanawiasz się, co zamiast drzwi wybrać? Jednym ze sposobów będzie ażurowy regał – może stać tuż za narożnikiem, dzieląc pokój na dwie strefy. Mebel wypełniony tekstylnymi pudełkami będzie dodatkowym miejscem do przechowywania i spełni funkcję ścianki działowej. Zaletą takiego rozwiązania jest łatwość zastosowania go w każdym momencie, natomiast zdecydowana niekorzyść to brak izolacji akustycznej.

Zastanawiając się, jak oddzielić salon od sypialni w kawalerce, warto wziąć pod uwagę parawan. Wysoki i szeroki model pozwoli Ci ukryć strefę odpoczynku przed wzrokiem gości i zyskać dodatkowe pomieszczenie. Parawan wykorzystany jako nietypowe drzwi ma tę samą wadę co ażurowy regał – nie izoluje akustycznie. Dużą zaletą elementu jest różnorodność dostępnych kolorów i wzorów – na rynku znajdziesz modele lustrzane, zdobione ciekawymi nadrukami czy drewniane.

Jeśli w Twojej kawalerce jest wnęka na sypialnię, zdecyduj się na szklane przepierzenie – to najlepsze rozwiązanie, jeśli okna znajdują się tylko na jednej ścianie. Nowoczesna przegroda z hartowanego szkła nie pomniejszy optycznie pomieszczeni, ponieważ to, co znajduje się za nią, wciąż pozostanie widoczne. Możesz wybrać model z czarnymi szprosami – nada wnętrzu industrialny charakter. Szklane przepierzenie nie pozwoli Ci zachować pełnej prywatności, chyba że wybierzesz mleczną taflę.

 • Zastanawiając się, jak oddzielić salon od sypialni w kawalerce, sprawdź ofertę regałów ażurowych – ciekawie wyglądają, są dodatkowym miejscem do przechowywania, ale nie izolują akustycznie. Dwa pomieszczenia wydzielisz także przy pomocy parawanu, który ukryje prywatną strefę przed gośćmi i będzie zdobił wnętrze.
parawan do małego mieszkania, parawan, parawan zasłaniający łóżko
Gustowny parawan może stać się elegancką zasłoną oddzielającą salon od strefy sypialnianej

Przesłona z koralików – efektowne przepierzenie do sypialni

Oryginalne drzwi do sypialni mogą być wykonane z koralików, na przykład przypominających mieniące się kryształki. Taka przesłona świetnie sprawdzi się we wnętrzu urządzonym w stylu glamour – będzie pasować do żyrandola wykonanego z błyszczących elementów. Jeśli lubisz stylistykę boho, wybierz przesłonę wykonaną z drewnianych koralików wyróżniających się ciepłym odcieniem. W nowoczesnej aranżacji zastosuj model z matowych, czarnych kulek, które nie zaburzą wystroju.

Wykonana z koralików zasłona zamiast drzwi to sposób wyłącznie na optyczne wydzielenie przestrzeni. Niewątpliwą zaletą jest także możliwość nietypowego ozdobienia pomieszczeń. Niestety koraliki nie wytłumią dźwięków, a niektóre z modeli kotar nie ukryją również tego, co znajduje się w sypialni. Jeśli Ci na tym zależy, zdecyduj się na zasłonę, w której sznurki są gęsto ustawione.

 • Wykonana z koralików kotara zamiast drzwi sprawdzi się w wielu stylach aranżacyjnych – wszystko zależy od tego, jaki kolor przesłony wybierzesz. Sposób ten pozwoli Ci jedynie optycznie oddzielić od siebie dwie strefy, ale nie zyskasz pełnej prywatności ze względu na brak izolacji akustycznej.
zasłonka z koralików przesłona z koralików, koralikowa zasłona
We wnętrzach w stylu glamour efektownym zamiennikiem drzwi jest przesłona z koralików

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 04 kwiecień 2024 13:14
komentarzy /( 2 )
 • Marek
  Marek

  wtorek, 12 lipiec 2022 09:29

  drzwi do sypialni to must have. Nic ich nie zastąpi
 • Karolina
  Karolina

  wtorek, 22 czerwiec 2021 09:33

  Bardzo dobre rozwiązanie ! Polecam każdemu zwłaszcza do domków letniskowych :)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.