Białe meble zżółkły? Sprawdź domowy sposób na mycie białych mebli - dekoportal.pl

Białe meble zżółkły? Sprawdź domowy sposób na mycie białych mebli

26 Sty 2024 / Napisał  / Inne wnętrza
domowy sposób na mycie białych mebli
Białe meble pasują do wielu aranżacji, dlatego są tak chętnie wykorzystywane.

Białe meble pasują do wielu aranżacji, dlatego są tak chętnie wykorzystywane. Prezentują się najlepiej od razu po zakupie, jednak z czasem mogą pojawić się na nich trudne do usunięcia zabrudzenia oraz pożółkłe plamy. Czy da się przywrócić ich piękny wygląd? Podpowiadamy, czym czyścić białe meble. Dowiedz się o sposobach na usunięcie zabrudzeń z błyszczących i matowych powierzchni.

O czym przeczytasz w artykule?


Czym czyścić białe meble? Poznaj przydatne akcesoria

Wąska komoda w korytarzu pożółkła? Szafa w sypialni ma na froncie nieco zabrudzeń? Zajmij się nimi jak najszybciej, żeby nieestetyczne ślady nie szpeciły niepotrzebnie całej aranżacji. Przez nie luksusowy salon, sypialnia czy garderoba stracą na jakości.

Rozpocznij od dobrania odpowiednich akcesoriów. Do usunięcia kurzu posłuży Ci specjalna miotełka, która jest w stanie przyciągnąć go niczym magnes. Dzięki temu podczas sprzątania zabrudzenia nie unoszą się w powietrzu, a pozostają na miotełce.

Doskonale sprawdzi się ściereczka z mikrofibry. Materiał skutecznie radzi sobie z zabrudzeniami, a jednocześnie jest niezwykle delikatny dla powierzchni. Dzięki temu nie musisz obawiać się ewentualnych zarysowań na szafkach w kuchni lub konsoli w korytarzu.

Jeśli nie masz pod ręką ściereczki z mikrofibry, zastosuj gąbkę. Uważaj jednak na te, które mają ostrą powierzchnię.

Zastanawiając się, czym czyścić białe meble, weź pod uwagę szczoteczkę do mycia zębów. Przyda się, jeśli masz bogato zdobione elementy wyposażenia. Wyobraź sobie ornamenty pełne zakamarków. Trudno byłoby do nich dotrzeć przy pomocy samej ściereczki lub gąbki. Żeby usunąć z trudno dostępnych miejsc zalegający kurz, zastosuj szczoteczkę do zębów, ale koniecznie z miękkim włosiem.

Czym czyścić białe meble?

 • Miotełka – posłuży Ci do usunięcia kurzu.
 • Ściereczka z mikrofibry – jest miękka, dlatego bezpieczna nawet dla delikatnych, podatnych na zarysowania mebli.
 • Gąbka – koniecznie bez ostrej powierzchni
 • Szczoteczka do mycia zębów – przyda się do usuwania zabrudzeń z zakamarków; powinna mieć miękkie włosie.
domowy sposób na mycie białych mebli
Nim wykorzystasz którąkolwiek z nieznanych Ci wcześniej metod czyszczenia na dużym obszarze, zastosuj ją na niewielkiej powierzchni.

Ważne wskazówki dotyczące mycia białych mebli

Nim dowiesz się, czym czyścić białe meble, jakich preparatów używać, poznaj kilka ważnych zasad. Dzięki temu unikniesz uszkodzenia powierzchni, a efekty usuwania zabrudzeń będą zadowalające.

Nim wykorzystasz którąkolwiek z nieznanych Ci wcześniej metod czyszczenia na dużym obszarze, zastosuj ją na niewielkiej powierzchni. Taki test zajmie tylko chwilę, a pozwoli uniknąć zniszczeń, których później nie da się naprawić.

Staraj się dbać o czystość białych mebli na bieżąco. Szybka reakcja to większa szansa na sukces. Nim rozpoczniesz czyszczenie na mokro, dokładnie usuń kurz na sucho. To szczególnie ważne, jeśli meble dawno nie były czyszczone. Bez tego kroku podczas sprzątania kurz będzie się mazać, a dokładne pozbycie się go stanie się trudniejsze.

Co warto wiedzieć o czyszczeniu białych mebli?

 • Każdą metodę wypróbuj na małym, niewidocznym fragmencie, żeby uniknąć przykrych niespodzianek.
 • Dbaj o czystość mebli na bieżąco.
 • Przed myciem na mokro usuń kurz na sucho.
domowy sposób na mycie białych mebli
Nim rozpoczniesz czyszczenie na mokro, dokładnie usuń kurz na sucho.

Czym czyścić białe meble z połyskiem?

Znasz już podstawowe wskazówki. Czas dowiedzieć się, czym czyścić białe meble z połyskiem. Dobrym sposobem na pozbycie się zabrudzeń jest wykorzystanie płynu do szyb. Preparat w połączeniu z miękką ściereczką pozwoli usunąć zanieczyszczenia, a dodatkowo pozostawi powierzchnię błyszczącą. Dzięki płynowi do szyb nie musisz obawiać się nieestetycznych smug.

Dobrze zadziała również ściereczka z mikrofibry nasączona wodą z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Po umyciu mebli wytrzyj szafki do sucha. Pamiętaj, żeby nie trzeć zbyt mocno. Błyszcząca powierzchnia jest podatna na powstawanie zarysowań.

Warto dowiedzieć się, czym nie wolno czyścić mebli z połyskiem. Uważaj na preparaty, które zawierają alkohol i aceton. Zrezygnuj z jakichkolwiek past ściernych oraz druciaków. Domowy sposób na mycie białych mebli w postaci sody oczyszczonej również nie będzie odpowiedni, bo ostre drobinki mogą pogorszyć wygląd szafek.

Czym czyścić białe meble z połyskiem?

 • Wykorzystaj płyn do szyb i miękką szmatkę.
 • Sprawdzi się ściereczka z mikrofibry nasączona wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń.
 • Pamiętaj, żeby nie stosować preparatów zawierających alkohol lub aceton.
 • Po usunięciu zabrudzeń wytrzyj meble do sucha.
domowy sposób na mycie białych mebli
Błyszcząca powierzchnia jest podatna na powstawanie zarysowań.

Czym czyścić białe meble matowe?

W Twoim domu królują białe meble, ale w matowej wersji? Usuwanie z nich zabrudzeń nie jest skomplikowane. Istnieje domowy sposób na mycie białych mebli. Wystarczy, że wykorzystasz roztwór octu z wodą w proporcjach 1:1. Do usuwania zabrudzeń posłuży Ci miękka gąbka lub ściereczka z mikrofibry. Powinna być tylko delikatnie nasączona roztworem.

Czym czyścić białe meble matowe? Jeśli zapach octu jest dla Ciebie nie do zniesienia, wypróbuj płyn do mycia naczyń. To kolejny nieskomplikowany domowy sposób na mycie białych mebli. Płyn do naczyń sprawdzi się szczególnie dobrze, jeśli szukasz sposobu na usunięcie tłustych plam z zabudowy kuchennej. Preparat został przecież stworzony z myślą o właśnie takich zabrudzeniach.

Czym czyścić białe meble matowe?

 • Wypróbuj roztwór wody z octem 1:1 – delikatnie namocz nim miękką ściereczkę.
 • Do usunięcia zabrudzeń sprawdzi się też płyn do mycia naczyń.
 • Preparat warto wypróbować przede wszystkim w kuchni, gdzie pojawia się najwięcej tłustych plam.
domowy sposób na mycie białych mebli
Usuwanie z nich zabrudzeń nie jest skomplikowane.

Białe meble zżółkły – co robić?

Jeśli białe meble zżółkły, możesz zastosować płyn do mycia naczyń. To bezpieczny środek, który radzi sobie między innymi z tłustymi plamami. Istnieje duża szansa, że przywróci szafkom estetyczny wygląd. Chcesz wykorzystać domowy sposób na mycie białych mebli? Na małe przebarwienie na matowych meblach możesz nałożyć pastę z sody oczyszczonej.

Najważniejsza jest jednak profilaktyka. Koniecznie czyść meble na bieżąco. Zalegający na nich długo kurz może przyczynić się do zmiany odcienia na nieestetyczny. Zwróć szczególną uwagę na białe meble kuchenne. Nie wystarczy przecieranie blatu. Konieczne jest usuwanie zabrudzeń z frontów szafek. Na nich też pojawiają się przecież zabrudzenia.

Pamiętaj, że meble mogą żółknąć od tytoniu. Jeśli w domu mieszkają palacze, istnieje ryzyko, że na szafkach pojawią się nieestetyczne ślady. Jedyny sposób to wyeliminowanie nałogu lub palenie poza domem.

Jeśli całe meble są bardzo pożółkłe, możesz spróbować je odnowić. Poradzisz sobie z tym zadaniem bez doświadczenia. Wystarczy, że wybierzesz farbę renowacyjną i będziesz postępować zgodnie ze wskazówkami producenta. Jeśli chcesz odratować meble kuchenne, zdecyduj się na preparat tworzący powłokę odporną na wysokie temperatury i wilgoć.

Co zrobić, jeśli białe meble zżółkły?

 • Wypróbuj płyn do mycia naczyń.
 • Lepiej jest jednak zapobiegać temu problemowi, czyszcząc meble z kurzu na bieżąco.
 • Warto zrezygnować z palenia w domu.
 • Rozwiązaniem na silnie pożółknięte meble może być odnowienie ich przy pomocy farby renowacyjnej.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 25 kwiecień 2024 09:21
komentarz /( 1 )
 • Ona
  Ona

  wtorek, 23 kwiecień 2024 09:39

  długo myślałam czym czyścić białe meble! Zżółkły strasznie, dobrze ze natknęłam się na Wasz tekst

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.