Czym wyłożyć ścianę za kozą? Sprawdź najlepsze rozwiązania - dekoportal.pl

Czym wyłożyć ścianę za kozą?

Sprawdź najlepsze rozwiązania
09 Lip 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
 czym wyłożyć ścianę za kozą
Ścianę za kozą możesz wyłożyć cegłą, która sprawdzi się w rustykalnym i industrialnym wnętrzu.

Montaż kozy to jeden z najchętniej wybieranych sposobów na dogrzanie domu. Piecyk nie zajmuje wiele miejsca, a jest wydajny. Przestrzeń przy nim trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Podpowiadamy, czym wyłożyć ścianę za kozą.

O czym przeczytasz w artykule?

Ściana za kozą – o czym warto pamiętać?

Koza nie styka się ze ścianą bezpośrednio, jednak emitowane przez nią ciepło wpływa na tę powierzchnię. Może się zdarzyć, że ściana będzie na tyle gorąca, że nie da się dotknąć jej ręką. To duże zagrożenie, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci i zwierzęta. To dlatego aranżacja ściany z kozą musi być odpowiednio zabezpieczona. Równie istotna jest odległość kozy od ściany. Średnia wartość wynosi od 20 do 90 cm, w zależności od użytego materiału.

Wysoka temperatura może doprowadzić do zniszczenia niektórych materiałów wykończeniowych. Powłoka wykonana przy pomocy tynku, gładzi i farby może zacząć się łuszczyć lub zmieniać odcień. Powierzchnia za kominkiem może też popękać, co w efekcie sprawi, że aranżacja ściany z kozą ucierpi na jakości.

  • Koza nie styka się ze ścianą, ale emitowane przez nią ciepło oddziałuje na powierzchnie znajdujące się w pobliżu. Wysoka temperatura może spowodować łuszczenie się, pękanie czy zmianę odcienia materiału wykończeniowego na ścianie.
 czym wyłożyć ścianę za kozą
Koza to popularny sposób na ocieplanie domków letniskowych.

Czym wyłożyć ścianę za kozą?

Istnieje kilka rozwiązań, a jednym z nich jest pomalowanie powierzchni, jednak najlepiej zastosować w tym celu specjalne preparaty. W przypadku murowanej z cegieł ściany możesz wykorzystać połączenie ognioodpornych tynku i gładzi.

Tynk ognioodporny jest przeznaczony do kładzenia w miejscach narażonych na działanie wysokiej temperatury. Ognioodporna gładź to dobra alternatywa dla tradycyjnej gładzi gipsowej. Niewrażliwość na wysokie temperatury sprawia, że uzyskana powierzchnia jest zabezpieczona przed pękaniem. Preparat pozwala uzyskać równą, gładką powłokę, więc efekt jest tak samo dobry jak w przypadku tradycyjnej gładzi.

Zastanawiając się, czym wyłożyć ścianę za kozą, weź pod uwagę płytki. Ważny jest preparat przeznaczony do ich przyklejenia. Zdecyduj się na zastosowanie ognioodpornej zaprawy klejącej, która charakteryzuje się niewrażliwością na działanie wysokich temperatur. To gwarancja, że mocowanie płytek będzie trwałe. Zwróć też uwagę na fugi – spoinowanie wykonaj przy pomocy ognioodpornego preparatu, który jest stosowany między innymi do fugowania płytek na obudowach kominków. Opórcz parametrów spoiny, ważny będzie jej odcień. Jak dobrać kolor fugi? Dla efektu jednolitości postaw na barwę jak najbardziej zbliżoną do tonacji kafelek. Kontrast sprawdzi się z kolei, gdy chcesz wyróżnić tę strefę.

Ścianę za kozą możesz wyłożyć cegłą, która sprawdzi się w rustykalnym i industrialnym wnętrzu. Z materiału możesz wykonać ozdobny pas nieco większej szerokości niż piecyk i sięgający do sufitu. Cegła sprawdzi się też na całej ścianie i będzie świetnym tłem dla czarnej kozy. To materiał, który nie tylko świetnie wygląda, lecz także ma praktyczną zaletę – świetnie akumuluje ciepło. Kolor cegły dopasuj do wystroju. Ściana z białej cegły nieco rozświetli wystrój. Czerwone kafelki bardziej ocieplą pokój. Dzięki temu aranżacja ściany z koza będzie wydawać się jeszcze przytulniejsza.

Możesz zdecydować się na zwykłą cegłę w ciemnoczerwonym kolorze lub wybrać cegłę klinkierową. To materiał dostępny w wielu wariantach kolorystycznych – zarówno rdzawych, jak i beżowych czy czarnych. Dzięki temu z łatwością dopasujesz ją do aranżacji klasycznej, nowoczesnej czy rustykalnej. Ostatnia, rustykalna aranżacja ściany z kozą, wymagać też będzie drewianych dodatków i naturalnych dekoracji; wiklinowych krzeseł, jutowych dywanów czy drewnianych ozdób.

Czym wyłożyć ścianę za kozą?

  • Jeśli planujesz pomalować ścianę za kozą, zdecyduj się na zastosowanie ognioodpornych tynku i gładzi, które są przeznaczone do używania w miejscach narażonych na działanie wysokiej temperatury. Taka aranżacja ściany z kozą będzie bezpieczna.
  • Specjalne gładzie działają podobnie do tradycyjnych – pozwalają uzyskać gładką powierzchnię.
  • Przestrzeń za kozą możesz wyłożyć płytkami, do których warto zastosować ognioodporną zaprawę klejącą oraz preparat do fugowania o takiej samej właściwości.
  • Za piecykiem świetnie zaprezentuje się cegła, która dobrze akumuluje ciepło.
  • Możesz też wybrać cegłę klinkierową, która występuje w wielu wersjach kolorystycznych.
 czym wyłożyć ścianę za kozą
Ognioodporna gładź to dobra alternatywa dla tradycyjnej gładzi gipsowej.

Czym wyłożyć ścianę za kozą w domku letniskowym?

Koza to popularny sposób na zmniejszenie wydatku, jakim jest koszt budowy domku letniskowego 35m2 i jego ocieplanie. Konstrukcje tego typu często są wykończone drewnem, co może wiązać się z koniecznością zachowania bardzo dużej odległości kozy od ściany. To z kolei niejednokrotnie okazuje się niemożliwe ze względu na ograniczony metraż domku na działce rekreacyjnej.

Zastanawiając się, czym wyłożyć ścianę za kozą, weź pod uwagę płytę wermikulitową niezależnie od tego, jakie materiały są wykorzystane we wnętrzu. Taki ekran za piecem będzie odporny na bardzo wysokie temperatury, które sięgają nawet 1100°C. Dzięki płycie ściana nie będzie się przegrzewać, co zapewni domownikom bezpieczeństwo.

Ekran za piecem z płyty wermikulitowej możesz wykończyć przy pomocy płytek, ale nie jest konieczne. Płyty wermikulitowe występują w estetycznych wzorach – ich powierzchnia może między innymi imitować cegłę. Co ważne, materiał izolacyjny jest bezpieczny dla zdrowia. Żaroodporny ekran za piecem pozwala na ustawienie kozy w bardzo bliskiej odległości – nawet 10 cm, co jest szczególnie ważne w małych pomieszczeniach. Taka aranżacja ściany z kozą przy pomocy płyt pozowli Ci zaoszczędzić sporo miejsca.

Czym wyłożyć ścianę za kozą w domku na działce rekreacyjnej?

  • Domki letniskowe często są wykończone przy pomocy drewna, co sprawia trudności w ustawieniu kozy.
  • Możesz zdecydować się na płytę wermikulitową, którą zamocujesz za piecykiem.
  • Taki ekran za piecem ochroni ścianę przed uszkodzeniem i zapewni domownikom bezpieczeństwo.
  • Płyta jest odporna na bardzo wysokie temperatury – nawet 1100°C.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 04 kwiecień 2024 10:05
komentarz /( 1 )
  • Pawcio
    Pawcio

    środa, 08 czerwiec 2022 09:40

    zastanawiam się nad płytkami albo cegłą.
    Ale chyba wygrają płytki – pytanie tylko jakie najlepsze? ktoś coś poleca?

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.