Jaka powinna być odległość kozy od ściany? - dekoportal.pl

Jaka powinna być odległość kozy od ściany?

07 Lip 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
 odległość kozy od ściany
Przyjmuje się, że odległość kozy od ściany powinna wynosić 20-90 cm.

Koza to popularne rozwiązanie ze względu na niewielkie rozmiary i jednocześnie dużą moc. Piec kominkowy musi być odpowiednio ustawiony, żeby ogrzewał wydajnie, a dodatkowo był bezpieczny. Szczególnie ważna jest odległość kozy od ściany. Podpowiadamy, jaki odstęp zachować podczas montażu.

O czym przeczytasz w artykule?

Odległość kozy od ściany – od czego zależy?

Piec kominkowy nie dotyka ściany bezpośrednio. Trzeba jednak pamiętać, że nagrzewa się jego zewnętrzna powierzchnia, a ciepło emitowane z kozy może uszkodzić powierzchnię ściany znajdującej się zbyt blisko. To, jaką odległość kozy od ściany zastosować, zależy od materiałów wykończeniowych zastosowanych we wnętrzu.

Ważne jest, czym została pokryta ściana. Odległość kozy od ściany musi być większa, jeśli w roli okładziny zastosowano tapetę czy boazerię. Przede wszystkim jednak należy zapoznać się z instrukcją obsługi, w której producenci określają wymaganą odległość od różnych materiałów.

  • Odległość kozy od ściany zależy od materiałów, którymi wnętrze zostało wykończone. Od tapet i boazerii piec musi znaleźć się dalej niż od płaszczyzny pokrytej specjalnym tynkiem i farbą.
 odległość kozy od ściany
Koza to popularne rozwiązanie ze względu na niewielkie rozmiary i jednocześnie dużą moc.

Jaka powinna być odległość kozy od ściany?

Produkowane obecnie piece kominkowe nie sprawiają problemu i można zamontować je nawet w mniejszym pomieszczeniu. Nie muszą być bowiem bardzo odsunięte od ściany. Mniejsza odległość kozy od ściany to wygodne rozwiązanie – pozwala urządzić funkcjonalnie nawet niewielkie pomieszczenie.

Oczywiście warto, na przykład w domku letniskowym wyłożonym drewnem, zastosować większą odległość od ściany lub zdecydować się na specjalną osłonę odporną na wysoką temperaturę. Dzięki niej zwiększysz bezpieczeństwo domowników. Ogólnie przyjęta zasada mówi, że odległość kozy od ściany powinna wynosić 20-90 cm. Warto jednak kierować się wskazówkami producenta.

  • Przyjmuje się, że odległość kozy od ściany powinna wynosić 20-90 cm. Należy jednak kierować się informacjami zawartymi w instrukcji obsługi.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 07 lipiec 2021 14:54
komentarz /( 1 )
  • Dianka
    Dianka

    środa, 08 czerwiec 2022 09:41

    kurczę, ale taka koza to jest super sprawa!!!!! chyba czas na przearanżowanie salonu :D

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.