Drzwi lewe czy prawe – jak rozpoznać i które wybrać? - dekoportal.pl

Drzwi lewe czy prawe – jak rozpoznać i które wybrać?

04 Wrz 2020 / Napisane przez  / Inne wnętrza

Odpowiedni dobór drzwi sprawia, że całość aranżacji wygląda harmonijnie i elegancko. Materiał, z jakiego są wykonane, ich budowa i styl mają znaczenie zarówno w przypadku drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Nie mniejsze znaczenie ma tu jednak wybór strony, na którą drzwi mają się otwierać. Bierzemy tu pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo, ale również funkcjonalność i wygodę użytkowania. Co wybrać: prawe czy lewe drzwi? Jak rozpoznać, które są prawe, a które lewe? Na co zwrócić uwagę, dobierając je do swojego domu lub mieszkania? Jakie czynniki będą miały znaczenie w przypadku drzwi wejściowych, a jakie w przypadku drzwi wewnętrznych? Na te, a także na wiele innych pytań, odpowiadamy poniżej.

Tytuł Drzwi lewe czy prawe jak rozpoznać i które wybrać
Kupując drzwi zastanawiamy się nie tylko nad kolorem, materiałem z jakiego są wykonane ale również funkcjonalnością i bezpieczeństwem w naszym domu.

O czym przeczytasz w artykule?

Drzwi lewe a prawe. Kilka wstępnych uwag

Drzwi wejściowe lub też do wnętrza wybieramy najczęściej przede wszystkim ze względu na wzór, materiał i kolor. Kwestia strony, w którą będą się otwierać, ma tu jednak również duże znaczenie. Jakie drzwi wybrać: otwierane do wewnątrz, czy na zewnątrz (prawe czy lewe drzwi)? Przede wszystkim bierzemy tu pod uwagę kwestie bezpieczeństwa, komfortu i funkcjonalności. Co to oznacza?

Na przykład drzwi do łazienki powinny zawsze otwierać się na zewnątrz. Dzięki temu, w przypadku gdy osoba znajdująca się w środku zasłabnie, będzie je o wiele łatwiej otworzyć. Zasada ta dotyczy także innych pomieszczeń, w których znajduje się urządzenie zasilane gazem (piec, kuchenka).

Przedpokój, z którego prowadzą drzwi do poszczególnych pomieszczeń, wymaga osobnego komentarza. Tu należy zadbać również o to, by skrzydła drzwi nie blokowały się nawzajem (nie zachodziły na siebie). Ograniczenia takie trzeba wziąć pod uwagę już na etapie projektowania sposobu i kierunku otwierania się drzwi w mieszkaniu lub w domu. Choć kwestia ta wydaje się drugorzędna, w rzeczywistości, podczas długich lat użytkowania drzwi, może się okazać bardzo niekomfortowa.

Jakie czynniki jeszcze mają wpływ na to, które drzwi wybrać, lewe czy prawe? Warto sprawdzić, z której strony najczęściej będziemy podchodzić do drzwi, by je otworzyć i z której strony łatwiej będzie nam chwycić klamkę. Tu znaczenie będą miały nasze przyzwyczajenia, których zmiana może być uciążliwa. Co więcej, na wybór kierunku otwierania drzwi będzie też miało umiejscowienie włączników światła. Po otwarciu drwi i wejściu do pomieszczenia, powinny one się znajdować na ścianie, tuż przy drzwiach, po tej samej stronie, co klamka.

Najlepszym rozwiązaniem jest taki montaż drzwi, by otwierały się one na pustą ścianę, by uniknąć uszkodzenia stojących w pobliżu mebli. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, jednak warto zrobić wszystko, by uniknąć uderzania drzwiami w jakiekolwiek elementy wyposażenia. Zwróćmy też uwagę na to, by dobrać odpowiednio wielkość dywanu do pomieszczenia. Jego podwijanie się przy każdym otwarciu drzwi może być bardzo irytujące.

Jak sprawdzić jakie drzwi prawe czy lewe dobrać do pomieszczenia?

  • Trzeba wziąć pod uwagę kwestie komfortu, bezpieczeństwa i funkcjonalności.
  • Drzwi w łazience (a także we wszelkich innych pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia zasilane gazem) zawsze powinny otwierać się na zewnątrz.
  • W przypadku przedpokoju, w którym znajdują się drzwi do poszczególnych pomieszczeń, trzeba zadbać o to, by skrzydła drzwi na siebie nie zachodziły podczas otwierania.
  • Sprawdzamy, z której strony będzie nam wygodniej chwycić klamkę.
  • Drzwi lewe prawe wybierzemy także ze względu na umiejscowienie włącznika światła.
  • Decyzję, które drzwi lewe czy prawe, podejmujemy także, biorąc pod uwagę wielkość dywanu w pomieszczeniu oraz znajdujące się w pobliżu drzwi meble.
Drzwi lewe a prawe. Kilka wstępnych uwag
Wybór kierunku otwierania drzwi ma bardzo istotne znaczenie

Drzwi prawe czy lewe – jakie wybrać?

Które wybrać drzwi prawe czy lewe? Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, przejdźmy się po mieszkaniu i sprawdźmy, z której strony podchodzimy do drzwi. Jeśli z prawej strony, to powinniśmy wybrać drzwi lewe. Jeśli z lewej strony, wybierzmy drzwi prawe. W przypadku, gdy montujemy drzwi przy schodach, warto wziąć pod uwagę fakt, iż muszą one umożliwiać utrzymanie równowagi na spoczniku podczas ich otwierania.

Drzwi wejściowe do domu lub do mieszkania mogą być montowane zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Szczególną uwagę na kierunek montażu drzwi wejściowych trzeba zwrócić wtedy, gdy mamy do czynienia z drzwiami montowanymi na klatkach schodowych w budynkach wielorodzinnych lub w blokach. Nasze otwarte drzwi nie mogą kolidować z drzwiami sąsiadów i od tego będzie uzależniona odpowiedź na pytanie: drzwi prawe czy lewe?

Dodajmy tu jeszcze, że drzwi wewnętrzne montujemy najczęściej w taki sposób, by otwierały się do wewnątrz pomieszczenia. Dlaczego? Wychodząc na przykład z sypialni, mamy pewność, że nie uderzymy nikogo, kto akurat znajduje się w pobliżu, za drzwiami. Drzwi otwierane na zewnątrz będą jednak miały sens w przypadku bardzo małych pomieszczeń, w których zależy nam na wykorzystaniu każdego centymetra przestrzeni.

Co wpływa na wybór prawych lub lewych drzwi?

  • Nasze przyzwyczajenia,
  • Schody przed wejściem,
  • Sąsiedztwo innych drzwi,
  • Rodzaj pomieszczenia,
  • Wielkość pomieszczenia.
Drzwi prawe czy lewe jakie wybrać
Przy zakupie drzwi bardzo dużą uwagę należy zwrócić czy zawiasy znajdują się po prawej, czy po lewej stronie.

Drzwi prawe czy lewe – jak rozpoznać?

Kwestia, jak rozpoznać prawe i lewe drzwi, jest bardzo prosta, jednak ponieważ przedstawia się ją na wiele sposobów, może się zdarzyć, że w końcu sprawa się zagmatwa. Dlatego też przedstawiamy najłatwiejszy sposób na rozpoznanie, z jakimi drzwiami mamy do czynienia, lewymi czy prawymi.

Wyobraźmy sobie, że stoimy przed drzwiami tak, by otwierały się one „na nas”. Teraz zwracamy uwagę na zawiasy. Jeśli znajdują się one po naszej prawej stronie, to  są to drzwi prawe (i otwierają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara). Jeśli natomiast zawiasy w drzwiach znajdują się po naszej lewej stronie, to są to drzwi lewe, które otwierają się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

Wybierając drzwi prawe lewe do pomieszczeń, warto wiedzieć, że niektóre elementy okuć i akcesoria do drzwi mogą występować w dwóch wersjach, do drzwi prawych i do drzwi lewych.

Drzwi prawe czy lewe – jak odróżnić?

  • Stajemy przodem do drzwi tak, by otwierały się „na nas”.
  • Jeśli zawiasy znajdują się po prawej stronie, to są to drzwi prawe.
  • Jeśli zawiasy znajdują się po lewej stronie, to są to drzwi lewe.
Drzwi prawe czy lewe jak rozpoznać
Od kierunku drzwi zależy ich funkcjonalność, a co za tym idzie komfort codziennego użytkowania.

Kilka słów na temat drzwi zewnętrznych

Poruszając temat wyboru drzwi prawych i lewych, nie sposób nie zatrzymać się na chwilę przy samej ich budowie. Najpierw weźmy pod lupę drzwi zewnętrzne.

W skład zestawu drzwiowego wchodzą skrzydło, ościeżnica oraz próg. Skrzydło drzwi może mieć budowę płycinową lub płytową. Drzwi z budową płycinową mają ramę podzieloną na mniejsze pola wypełnione płycinami. Takie drzwi są zwykle cieńsze, ale jednocześnie bardziej dekoracyjne. Z kolei drzwi płytowe mają ramę pokrytą (zwykle dość grubą) płytą. Wewnątrz takiego panelu znajduje się materiał izolacyjny.

Ościeżnica to rama, w skład której wchodzą dwa pionowe profile połączone u góry profilem poziomym. Po jednej stronie ościeżnicy mocuje się zawiasy, na których następnie osadza się skrzydło drzwi. Ościeżnice mogą być wypełnione materiałem termoizolacyjnym.

Progi wykonywane są zwykle ze stali, aluminium lub drewna. Mają one kształt profilu wielokomorowego, który można także wypełnić izolacją. Progi z litego drewna stosuje się w przypadku tradycyjnych rozwiązań aranżacyjnych.

Na obwodzie ościeżnicy i skrzydła mocowane są uszczelki (podwójne lub potrójne). Ich konstrukcja sprawia, że zachodzą one na siebie w chwili zamknięcia drzwi. Uszczelki mocuje się również w progu oraz na dole skrzydła drzwi.

Jakie elementy wchodzą w skład drzwi zewnętrznych?

  • Skrzydło (płytowe lub płycinowe),
  • Ościeżnica (na której mocuje się zawiasy i osada skrzydło),
  • Próg (aluminiowy, stalowy lub drewniany).
interior of the modern bathroom XZ9XR8S
Wybierając drzwi wejściowe, należy zwrócić uwagę na to, czy będą to skrzydła prowadzące do domu jednorodzinnego czy mieszkania w bloku.

Drzwi prawe czy lewe do wnętrza? O alternatywach

Wybierając drzwi prawe czy lewe do wnętrza, najczęściej kupuje się osobno drzwi i ościeżnice. Standardowe szerokości skrzydeł to 60, 70, 80, 90 i 100 cm. Ich wysokość to 200 cm. Można także zamówić modele o niestandardowych wymiarach, jednak oczywiście będą one droższe.

Kiedy jest najlepszy czas na podjęcie decyzji, drzwi lewe czy prawe? Dobrze jest zaplanować to jeszcze przed położeniem podłóg. Dzięki temu będzie można zadbać o to, by drzwi zakrywały szczelinę dylatacyjną.

W przypadku drzwi wewnętrznych mamy do wyboru dwa rodzaje skrzydeł: przylgowe i bezprzylgowe. Pierwsze z nich stosuje się najczęściej. Są to klasyczne skrzydła z wcięciem w bocznej krawędzi (które nazywamy właśnie przylgą). Dzięki przyldze drzwi po zamknięciu idealnie przylegają do futryny, gwarantując dobre wytłumienie pomieszczenia. Z kolei drzwi bezprzylgowe, jak wskazuje sama nazwa, nie mają przylgi. Skrzydło po zamknięciu wpasowuje się w ościeżnicę, tworząc z nią jedną płaszczyznę.

Choć drzwi prawe i lewe, rozwierane, jednoskrzydłowe, stosowane są najczęściej w naszych domach i mieszkaniach, warto dodać na koniec jeszcze kilka słów na temat innych rozwiązań. Na przykład na większych powierzchniach doskonale będą się prezentować drzwi dwuskrzydłowe, dzięki którym w szybki, łatwy (i efektowny!) sposób można zmienić funkcję salonu i wydzielić z niego część sypialną.

Coraz większym powodzeniem cieszą się również drzwi harmonijkowe. Jeszcze do niedawna kojarzyły się z aranżacjami popularnymi w PRL, jednak obecnie w sklepach znaleźć można wiele solidnych, nowoczesnych modeli takich drzwi. Warto też wspomnieć w tym miejscu o drzwiach rozsuwanych, inspirowanych kulturą wschodnią. Pozwalają one, podobnie jak drzwi harmonijkowe, na dużą oszczędność miejsca, a jednocześnie w niczym nie ustępują klasycznym drzwiom, jeśli chodzi o przedzielenie poszczególnych pomieszczeń i zapewnienie prywatności.

Alternatywy dla klasycznych, jednoskrzydłowych, prawych i lewych drzwi:

  • Drzwi dwuskrzydłowe, niezwykle efektowne i funkcjonalne, zwłaszcza w domach i mieszkaniach o większej powierzchni,
  • Drzwi harmonijkowe, wracające do łask dzięki nowoczesnym, solidnym formom,
  • Drzwi rozsuwane, które podobnie jak drzwi harmonijkowe, pozwalają na dużą oszczędność miejsca.


Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2020 09:04
komentarz /( 1 )
  • Roma
    Roma

    środa, 22 czerwiec 2022 10:07

    zawsze miałam z tym problem, ale teraz już wiem! dzięki za wyjaśnienia. Może remont mieszkanie pójdzie bez pomyłek :P

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.