Garderoba za zasłoną, kotara na drzwi czy szafa bez drzwi? Zobacz, co zamiast drzwi! - dekoportal.pl

Garderoba za zasłoną, kotara na drzwi czy szafa bez drzwi? Zobacz, co zamiast drzwi!

25 Lis 2021 / Napisane przez  / Porady
garderoba za zasłoną w sypialni
Kotara oddzielająca garderobę od sypialni jest pięknym elementem dekoracyjnym

Garderoba za zasłoną jest doskonałym rozwiązaniem dla niewielkich mieszkań. Osłonięcie szafy tkaniną sprawdzi się też w przestronnym domu. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, jakie zalety ma umieszczenie garderoby za kotarą. Podpowiadamy, jak dopasować tkaninę do wnętrza.

O czym przeczytasz w artykule?

Garderoba za zasłoną – poznaj wady i zalety rozwiązania

Nie w każdym mieszkaniu znajduje się przestronne pomieszczenie, które można przeznaczyć wyłącznie na przechowywanie ubrań. Szczególnie w kawalerce może okazać się to problematyczne. Doskonałym rozwiązaniem jest garderoba za zasłoną, którą wkomponujesz we wnętrze w ciekawy sposób. Dzięki temu zyskasz nie tylko funkcjonalną przestrzeń do przechowywania, lecz także możliwość dodatkowego ozdobienia wnętrza.

Garderobą za zasłoną stanowi oszczędność miejsca. Nie musisz bowiem planować przestrzeni na drzwi uchylne. Szafa z zasłoną pozwoli Ci również zmniejszyć wydatki na remont – fronty są bowiem dużym kosztem, zwłaszcza jeśli mebel był wykonywany wymiar. Zastępując drzwi kotarą, zredukujesz koszty urządzania mieszkania.

Szafa z zasłoną może być rozwiązaniem tymczasowym. Świetnie sprawdzi się, kiedy remont już się skończył, ale brakuje jeszcze drzwi do garderoby we wnęce. Szafa z zasłoną zamiast drzwi może okazać się też idealna do wynajmowanego mieszkania, w które nie planujesz dużo inwestować, ale jednocześnie chcesz na co dzień mieć komfortowe miejsce do przechowywania ubrań. Wygodną garderobę stworzysz, montując kilka wiszących półek, które wypełnisz organizerami do odzieży, a całość ukryjesz za efektowną zasłoną.

Garderoba za zasłoną jest też łatwa w wykonaniu. Kotarę zawiesisz na karniszu. Prowadnicę wystarczy przymocować do sufitu. Z tym zadaniem poradzisz sobie samodzielnie.

Zastanawiając się, co zamiast drzwi wybrać, musisz mieć na uwadze, że garderoba za zasłoną nie jest pozbawiona wad. Ubrania ukryte za materiałem mogą być bardziej narażone na kurz. Od czasu do czasu konieczne będzie wypranie kotary oraz wyprasowanie jej. Szafa bez drzwi oznacza rezygnację z dodatkowego lustra, które mogłoby posłużyć Ci nie tylko do przejrzenia się w wybranej stylizacji, lecz także optycznego powiększenia przestrzeni.

Szafa bez drzwi – jakie są jej wady i zalety?

  • Zapewni oszczędność miejsca – nie musisz planować przestrzeni na otwieranie drzwi uchylnych,
  • Jest tańszym rozwiązaniem niż fronty z drewna czy płyty MDF,
  • Sprawdzi się jako tymczasowe rozwiązanie,
  • Jest łatwa w wykonaniu,
  • Brak drzwi w szafie ma też wady – ubrania są bardziej narażone na kurz, konieczne jest prasowanie kotary, a montaż lustra na meblu staje się niemożliwy. Z pewnością nie zda egzmianu w prztypadku bałaganiarzy.
co zamiast drzwi
Oddzielenie garderoby kotarą nada mu lekkości i przestronności

Garderoba za zasłoną – w jakim pomieszczeniu sprawdzi się najlepiej?

Szafa z zasłoną zamiast drzwi jest wygodnym rozwiązaniem, ale nie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Stanowi oszczędność miejsca, dlatego mogłaby wydawać się idealna do wąskiego, pozbawionego światła przedpokoju. Niestety w ten sposób pozbawisz się możliwości wykorzystania w pomieszczeniu ogromnego lustra, które stanowi ważny element wyposażenia korytarza.

Dodatkowo przedpokój jest szczególnie narażony na zabrudzenia. Za zasłoną często konieczne byłoby wieszanie mokrych ubrań, co nie jest praktycznym rozwiązaniem. Kotara szybko uległaby zabrudzeniu, również w dolnej części, gdzie byłaby narażona na przypadkowy kontakt z podeszwą buta.

Szafa bez drzwi jest natomiast doskonałym rozwiązaniem do kawalerki. Jedno pomieszczenie musi pełnić w takim mieszkaniu mnóstwo funkcji, dlatego każda oszczędność miejsca jest na wagę złota. Szafa z zasłoną w kawalerce może pomieścić nie tylko ubrania, lecz także sprzęty, na przykład żelazko i odkurzacz. Jeśli zabudowa bez frontów jest umieszczona na całej, długiej ścianie, za kotarą znajdzie się również miejsce na spiżarkę.

Garderoba za zasłoną sprawdzi się w pokoju dziennym, zwłaszcza jeśli znajduje się w nim wnęka. Warto umieścić szafę za szklanymi drzwiami, żeby uzyskać więcej światła dziennego podczas wybierania ubrań. Jeśli nie chcesz, żeby wnętrze garderoby było widoczne podczas wizyty gości, jest na to rozwiązanie. Kotara na drzwi szklane pozwoli Ci ukryć ewentualny bałagan, a w razie potrzeby odsłonisz szafę we wnęce.

Szafa za zasłoną – w jakich pomieszczeniach się sprawdzi, a do jakich nie będzie najlepsza?

  • Nie sprawdzi się w przedpokoju, ponieważ pozbawi Cię możliwości zawieszenia dużego lustra na froncie mebla,
  • Ubrania będą też bardziej narażone na zabrudzenia niż w przypadku tradycyjnych drzwi,
  • Szafa za zasłoną świetnie sprawdzi się w kawalerce,
  • Zabudowa za kotarą posłuży do przechowywania nie tylko ubrań, lecz także urządzeń,
  • Szafa za zasłoną znajdzie zastosowanie w pokoju dziennym; dobrze zaprezentuje się tam kotara na drzwi szklane – transparentne skrzydło wpuści na co dzień światło dzienne do garderoby, a kotara ukryje ewentualny bałagan na półkach.
szafa z zasłoną
Kotara będzie idealnym rozwiązaniem również w większych pomieszczeniach

Garderoba za zasłoną w sypialni – jak ją zaaranżować?

Zasłona do szafy zamiast drzwi jest dobrym rozwiązaniem do sypialni. Taki sposób ukrycia ubrań sprawdzi się rewelacyjnie, jeśli masz do dyspozycji wnękę. Nawet niewielki zakątek w pomieszczeniu sprawi, że sypialnia z garderobą będzie funkcjonalna. Brak drzwi pozwoli Ci zaoszczędzić nieco miejsca.

Jeśli nie chcesz korzystać z usługi zamawiania mebli na wymiar, samodzielnie zaplanuj wygodną garderobę za zasłoną. Pamiętaj o zamontowaniu drążka – będzie idealny do odwieszenia sukienek czy płaszczy. Zaplanuj go na wysokości około 160 cm, żeby ubrania nie dotykały podłogi i nie były nieustannie pogniecione. Odpowiednia długość drążka to około 120 cm – zbyt długi będzie uginał się pod ciężarem odzieży.

Garderoba za zasłoną w sypialni musi też zapewnić Ci miejsce na swetry, których nie należy umieszczać na wieszakach, ponieważ tracą swój kształt. Wykorzystaj płyty meblowe – wykonasz z nich półki. W ten sposób zyskasz idealne miejsce na swetry i koszulki, ale też na tekstylne organizery na bieliznę.

Garderoba za zasłoną powinna być świetnie oświetlona. Światło z sypialni nie dotrze w każdy zakamarek, co utrudni Ci szukanie ubrań w zimowy poranek czy letni wieczór. Oświetlenie jest też konieczne, jeśli garderoba za zasłoną w sypialni jest na tyle duża, że możesz w niej prasować. Zdecyduj się na żarówki o wysokim współczynniku oddawania barw i imitujące światło dzienne.

Jeśli w Twojej sypialni nie ma wnęki, nic straconego. Wystarczy, że łóżka nie będziesz dostawiać do ściany, a ustawisz je nieco dalej, tym samym dzieląc pomieszczenie na dwie części. Za zagłówkiem zawiesisz kotarę – musi mieć taką szerokość jak pokój – a za nią znajdzie się garderoba.

Sypialnia z garderobą za kotarą – o czym warto pamiętać?

  • Jeśli masz taką możliwość, wygospodaruj miejsce na garderobę we wnęce,
  • Możesz zamówić pasujące wyposażenie na wymiar lub samodzielnie zaplanować wnętrze szafy za zasłoną,
  • Pamiętaj o umieszczeniu w garderobie drążka na wysokości około 160 cm – odwiesisz na nim płaszcz lub sukienkę,
  • Miejsce na swetry i koszulki uzyskasz dzięki płytom meblowym, z których wykonasz półki,
  • Zmieszczą się na nich również organizery na bieliznę,
  • Garderobę za zasłoną możesz oświetlić – wybierz żarówki o wysokim współczynniku oddawania barw oraz emitujące światło zbliżone do naturalnego,
  • Jeśli w pomieszczeniu nie ma wnęki, ustaw łóżko z dala od ściany, a za nim zamontujesz kotarę na prowadnicy – za zasłoną znajdzie się idealne miejsce na ubrania.
garderoba za zasłoną
Kotara w garderobie jest dobrym sposobem na oddzielenie pomieszczeń, bez konieczności montażu drzwi.

Szafa z zasłoną w oddzielnej garderobie – czy to dobry pomysł?

Niektórzy mogą sobie pozwolić na umieszczenie garderoby w zupełnie oddzielnym pomieszczeniu. Jeśli masz taką możliwość, nie rezygnuj z tradycyjnych drzwi, nawet jeśli do pokoju prowadzi wąski korytarz. Zastanawiając się, co zamiast drzwi tradycyjnych wybrać, żeby zaoszczędzić miejsce, postaw na harmonijkowe skrzydło.

Oddzielna garderoba za zasłoną uniemożliwi Ci wykorzystanie lustra w wąskim korytarzu. Problematyczne może się również okazać, że do szafy każdy będzie miał dostęp. Nie zamkniesz pomieszczenia przed dziećmi czy pupilem.

Oddzielna garderoba za zasłoną – czy to dobre rozwiązanie?

  • Tradycyjne drzwi dają możliwość zamknięcia garderoby przed pupilem lub dziećmi,
  • Zasłona zamontowana w futrynie nie będzie wygodnym rozwiązaniem,
  • Ze względu na kotarę nie będzie możliwe zamontowanie lustra,
  • Jeśli chcesz oszczędzić miejsce, wybierz harmonijkowe drzwi zamiast tradycyjnych.
kotara na drzwi
Kotara mimo kilku wad, jest rozwiązaniem które sprawdzi się w większości sypialni.

Zasłona garderoby – jak dopasować ją do aranżacji wnętrza?

Nawet najmniejsza szafa za zasłoną będzie miała wpływ na aranżację wnętrza. Warto dopasować tkaninę do wystroju. Wybór jest ogromny, dlatego bez trudu znajdziesz materiał dostosowany do Twojego pomysłu na urządzenie wnętrza.

Jeśli chcesz nieco urozmaicić wystrój, zdecyduj się na wzorzystą zasłonę szafy. Skandynawskie wnętrze wzbogacisz dzięki tkaninie w monstery. To intensywny wzór, dlatego łącz go z niewielką liczbą dodatków.

Jeśli lubisz stonowaną kolorystykę, doskonale sprawdzi szarość lub beż. Zdecyduj się na jedną z tych barw, biorąc pod uwagę, w jakich odcieniach jest urządzone pomieszczenie. Jeśli królują w nim zimne barwy, lepsza będzie szarość. Do przytulnego wnętrza w ciepłych kolorach dopasuj beżową zasłonę.

Urządzasz garderobę za zasłoną w sypialni? Wybierz kotarę w takim samym kolorze co narzuta na łóżko. Zasłona do szafy zamiast drzwi może być też zwiewna. Sprawdzi się delikatna firanka – taka sama, którą osłaniasz pomieszczenie przed wzrokiem osób z zewnątrz.

Jak dopasować kotarę do wystroju wnętrza?

  • Zdecyduj się na wzorzystą tkaninę, jeśli chcesz wzbogacić wystrój – świetnie sprawdzi się motyw monstery,
  • Jeśli wolisz stonowaną kolorystykę, skorzystaj z chłodnej szarości lub przytulnego beżu,
  • Sypialnia z garderobą za zasłoną będzie spójna, jeśli wykorzystasz ten sam kolor kotary co narzuty na łóżko,
  • Możesz też zastosować delikatną firanę.


Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 24 listopad 2021 13:57
komentarz /( 1 )
  • Delicja
    Delicja

    poniedziałek, 06 czerwiec 2022 09:54

    nie jest to głupi pomysł, zwłaszcza w małym mieszkanku.
    Polecę chyba siostrze, która zawsze narzeka na brak miejsca na ubrania

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.