Gips budowlany a szpachlowy – różnica, zastosowanie i inne budowalne porady - dekoportal.pl

Gips budowlany a szpachlowy – różnica, zastosowanie i inne budowalne porady

22 Cze 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
gips budowlany a szpachlowy roznica
Gips szpachlowy przyda Ci się podczas uzupełniania ubytków w podłożu.

Musisz wypełnić ubytki w ścianach, a może szukasz preparatu przeznaczonego do spoinowania płyt kartonowo-gipsowych? Pomocne podczas tych i innych prac remontowych będą gips budowlany oraz szpachlowy. Podpowiadamy, czym się charakteryzują. Jakie są różnice między gipsem szpachlowym a budowlanym?

O czym przeczytasz w artykule?

Gips budowlany – zastosowanie

Gips budowlany jest wykonywany z naturalnej skały gipsowej. Ma formę proszku, dlatego przed użyciem musisz go rozrobić. Gips budowlany zastosowanie znajduje zarówno podczas prac budowlanych, jak i remontowych.

Preparat sprawdzi się w miejscach, w których zależy Ci na szybkim uzyskaniu twardej powierzchni. Możesz zastosować go, żeby uzupełnić ubytki w ścianie lub suficie. Produkt sprawdzi się również do zalepienia otworów po starych kołkach. Możesz więc w mieszkaniu z rynku wtórnego samodzielnie zaplanować, gdzie znajdzie się miejsce na wiszące półki lub ramki na zdjęcia. Zamaskowanie miejsca po starych kołkach dzięki gipsowi budowlanemu nie sprawi Ci trudności.

Kolejne zastosowanie preparatu to wypełnienie bruzd przeznaczonych do prowadzenia przewodów elektrycznych. Możesz też wykorzystać gips do uzupełnienia szczelin po wymianie drzwi.

Gips budowlany – zastosowanie:

  • Przy jego pomocy wypełnisz ubytki w ścianie lub suficie,
  • Produkt wykorzystasz, żeby zalepić ślady po kołkach,
  • Wypełnisz też bruzdy do prowadzenia przewodów elektrycznych.
rodzaje gipsu
Gips budowlany zastyga nawet w 10 minut, więc trzeba przygotowywać jego niewielką ilość.

Gips budowlany – jak rozrobić?

Gips ma formę proszku, dlatego przed użyciem trzeba go odpowiednio przygotować. Jak rozrobić gips budowlany? Wystarczy wymieszać go z wodą we właściwych proporcjach. Skorzystaj ze wskazówek producenta zapisanych na opakowaniu.

Podczas rozrabiania gipsu powoli wsypuj go do wody. Dzięki temu łatwiej będzie Ci uzyskać gładką konsystencję, pozbawioną grudek. Pamiętaj, że po rozrobieniu gipsu budowlanego masz określony czas na jego wykorzystanie, ponieważ cechuje się szybkim tężeniem. Z tego powodu warto przygotowywać mniejsze porcje, żeby szybkie tężenie nie wpłynęło negatywnie na pracę.

Gips budowlany – jak rozrobić?

    • Rozrabiaj małą ilość, żeby masa nie zaschła podczas pracy,
    • Powoli wsypuj gips do wody, ciągle mieszając,
    • Uważaj na powstawanie grudek.
gips budowlany zastosowanie
Gips szpachlowy zastyga wolniej ze względu na dodatki, którymi wzbogacono skład.

Zastosowanie gipsu szpachlowego

Gips szpachlowy jest wykonywany ze skały gipsowej, która zostaje poddana obróbce termicznej. Oprócz tego produkt zostaje wzbogacony dodatkami chemicznymi. Preparat w sproszkowanej formie wymaga rozrobienia z wodą. Gips szpachlowy może być używany na różnych powierzchniach. Sprawdzi się na murach z cegły, bloczkach betonowych czy pustakach ceramicznych.

Gips szpachlowy przyda Ci się podczas uzupełniania ubytków w podłożu. Przy pomocy produktu pozbędziesz się problemu z płytkimi zarysowaniami. Możesz też zniwelować nierówności na suficie czy ścianie, nawet duże, ponieważ gips szpachlowy nałożysz bez obaw grubą warstwą. To więc preparat, który okaże się przydatny w starych budynkach, gdzie często występują spore nierówności na ścianach.

Kolejne zastosowanie gipsu szpachlowego to spoinowanie płyt kartonowo-gipsowych. Sprawdzi się w miejscach, gdzie łączysz ze sobą dwie płyty. Możesz też zastosować gips w miejscach łączenia płyt z profilami.

Jakie zastosowanie ma gips szpachlowy?

      • Gips szpachlowy jest produktem odpowiednim do uzupełniania ubytków w podłożu,
      • Sprawdzi się do płytkich rys, ale też do nierówności na dużej powierzchni ściany czy sufitu,
      • Wykorzystasz go do spoinowania płyt kartonowo-gipsowych.
gips budowlany a szpachlowy różnica
Gips szpachlowy będzie odpowiedni do uzupełniania dużych ubytków.

Gips budowlany a szpachlowy – różnica

Wiesz już, jakie zastosowania mają te dwa rodzaje gipsu. Zastanawiasz się, czym różni się gips szpachlowy a budowlany? Różnica między preparatami przeznaczonymi do prac remontowo-budowlanych dotyczy przede wszystkim czasu tężenia.

Gips budowlany zastyga bardzo szybko, natomiast szpachlowy zdecydowanie wolniej. Dzięki temu ten drugi możesz przygotować sobie od razu w większej ilości bez obaw, że nie zdążysz wykonać zaplanowanych prac. Gips szpachlowy zastyga wolniej ze względu na dodatki, którymi wzbogacono skład. Dłuższy czas schnięcia sprawia, że możesz go dłużej poprawiać.

Gips budowlany może stężeć już po około 10 minutach. To z jednej strony zaleta, ale z drugiej wada. Powoduje bowiem, że nie wykorzystasz preparatu na dużej powierzchni. Gips budowlany nie zmienia swojej objętości po wyschnięciu i co ważne, na krótko po zastosowaniu możesz poddać go obróbce.

Gips szpachlowy a budowlany – różnica:

        • Te rodzaje gipsu różnią się przede wszystkim czasem tężenia,
        • Gips budowlany zastyga nawet w 10 minut, więc trzeba przygotowywać jego niewielką ilość,
        • Szpachlowy natomiast tężeje wolniej, dzięki czemu sprawdza się do pracy na dużej powierzchni, na przykład usuwania nierówności ścian.

Masa szpachlowa a gips szpachlowy – czym się różnią?

Alternatywą dla gipsu szpachlowego są gotowe masy. Czym są? Masa szpachlowa a gips szpachlowy nie są dokładnie tym samym, ale mają zbliżone zastosowania. Różnią się przede wszystkim formą.

Masa szpachlowa jest już gotowym preparatem, więc nie musisz rozrabiać jej z wodą. Ma to taką zaletę, że przyspiesza rozpoczęcie prac. Nie jest jednak rozwiązaniem pozbawionym wad. Masa ta wiąże podczas wysychania, więc powłoka nie będzie twarda, nim całość preparatu nie wyschnie. To sprawia, że produkt nie będzie idealny do stosowania na dużej powierzchni. Bardzo grubo nałożony mógłby wysychać nawet kilka dni!

Gotowa masa sprawdzi się do łączenia płyt gipsowo-kartonowych. Gips szpachlowy przeznaczony do łączenia z wodą będzie natomiast odpowiedni do grubowarstwowego szpachlowania i uzupełniania dużych ubytków.

Masa szpachlowa a gips szpachlowy – jakie są między nimi różnice?

      • Produkty te różnią się przede wszystkim formą, co sprawia, że mają też nieco inne zastosowania,
      • Masa szpachlowa jest gotowym produktem, który sprawdzi się do łączenia płyt gipsowo-kartonowych,
      • Gips szpachlowy będzie odpowiedni do uzupełniania dużych ubytków,
      • Gotowa masa nałożona grubą warstwą wiązałaby bardzo długo, bo nawet kilka dni, dlatego nie sprawdzi się do wypełniania dużych dziur.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 22 czerwiec 2022 12:46
komentarz /( 1 )
  • Rena
    Rena

    środa, 22 czerwiec 2022 12:41

    o dzięki za wyjaśnienie. Jestem totalnym laikiem a przede mną remont - teraz już będę wiedzieć, o co chodzi

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.