Jak podłączyć antenę pokojową? - dekoportal.pl

Jak podłączyć antenę pokojową?

22 Lip 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
jak podłączyć antenę pokojową do telewizora
Zadbaj o to, żeby skierować antenę w stronę nadajnika.

Antena wewnętrzna wygląda estetycznie, a jej montaż jest nieskomplikowany. Żeby działała prawidłowo, musisz zadbać o kilka kwestii. Podpowiadamy, jak podłączyć antenę pokojową do telewizora. Dowiedz się, jak zadbać o to, by siła sygnału była wystarczająco duża.

O czym przeczytasz w artykule?


Jak podłączyć antenę pokojową do telewizora?

Zastanawiając się, jak podłączyć antenę pokojową do telewizora, trzeba najpierw wiedzieć, czy urządzenie jest wyposażone w tuner DVB-T2. Obecnie większość sprzętów ma już taki odbiornik. To sprawia, że odpowiedź na pytanie, jak podłączyć antenę pokojową do telewizora Samsung, LG czy innych popularnych marek, nie będzie skomplikowana. Od czego zacząć?

Żeby naziemna telewizja cyfrowa prawidłowo działała, potrzebujesz odpowiedniego kabla. Musi być to produkt antenowy. Podłączenie anteny do telewizora nie jest trudne. Z tyłu sprzętu znajdziesz miejsce, w które włożysz końcówkę kabla.

Gniazdo może być określone jako Antena In lub Antena/Cable. Wiele zależy od modelu telewizora. Gniazdo jest niewielkie i okrągłe. Drugą wtyczkę umieścisz w antenie, a właściwie we wzmacniaczu. Wzmacniacz natomiast podłączysz do gniazda elektrycznego.

Jak podłączyć antenę pokojową do TV, które nie ma tunera DVB-T2? W tym przypadku potrzebujesz oddzielnego, niewielkiego urządzenia, a jest nim dekoder DVB-T2. To właśnie do niego podłączysz antenę, natomiast tuner połączysz z telewizorem. Dzięki temu zyskasz możliwość oglądania darmowych kanałów ogólnopolskich takich jak TVN czy Polsat.

Dekodery sprawiają, że telewizory zyskują nowe funkcje. Możesz zdecydować się na model z opcją przewijania lub zatrzymania obrazu. Niektóre pozwalają również nagrać program na dysk zewnętrzny USB.

Podłączenie anteny do telewizora to jeszcze nie wszystko! Czas na uruchomienie automatycznego skanowania programów. Dzięki niemu dowiesz się, które z nich będą dostępne przy takim ustawieniu anteny.

Antena pokojowa – jak podłączyć?

 • Jeśli Twój telewizor jest wyposażony w tuner DVB-T2, poszukaj z tyłu okrągłego gniazda.
 • Do tego gniazda włożysz końcówkę kabla antenowego, natomiast drugą umieścisz w antenie, a właściwie w jej wzmacniaczu.
 • Jeśli telewizor nie ma tunera DVB-T2, musisz kupić go oddzielnie i podłączyć do niego antenę.
 • Po podłączeniu anteny uruchomisz automatyczne skanowanie programów, żeby sprawdzić, które są dostępne.
jak podłączyć antenę pokojową do telewizora lg
Żeby naziemna telewizja cyfrowa prawidłowo działała, potrzebujesz odpowiedniego kabla.

Jak ustawić antenę pokojową?

Wiesz już, jak podłączyć antenę pokojową do telewizora LG, Samsung i innych znanych marek. To nic skomplikowanego! Nieco więcej trudności możesz napotkać, gdy będziesz poszukiwać odpowiedzi na pytanie: jak ustawić antenę domową?

Musisz wiedzieć, że prawidłowe podłączenie anteny do telewizora nie wystarczy, żeby cieszyć się dobrą jakością obrazu i dźwięku. Konieczne jest właściwe ustawienie elementu. Nawet milimetry mogą mieć znaczenie! Pamiętaj, że taka antena ma do pokonania barierę w postaci ścian czy okien. Jeśli sygnał będzie słaby, nawet małe poruszenie akcesorium zdecyduje, czy zakłócenia się pojawią, czy nie.

Myśląc o tym, jak ustawić antenę, najpierw zaplanuj dla niej odpowiednie miejsce. Najlepiej, jeśli będzie to wysoki regał. Taki, który znajduje się odpowiednio blisko telewizora, a jednocześnie obok okna. Ustawienie anteny wysoko ułatwia odebranie sygnału, a poza tym sprawia, że domownicy na co dzień nie będą niechcący przestawiać akcesorium.

Jeśli nie masz do dyspozycji trudno dostępnego miejsca dla tego urządzenia, zdecyduj się na przymocowanie go do mebla. Dzięki temu zyskasz pewność, że nikt nie będzie przesuwał anteny i tym samym zakłócał sygnału.

Zadbaj o to, żeby skierować antenę w stronę nadajnika. W sieci możesz sprawdzić, który znajduje się najbliżej Ciebie. Podczas ustawiania anteny przyda Ci się pomoc drugiej osoby. Będzie sprawdzać w telewizorze miernik natężenia sygnału, gdy Ty będziesz odrobinę przesuwać akcesorium, żeby znaleźć dla niego najlepsze miejsce.

Jak ustawić antenę?

 • Antena pokojowa ma do pokonania barierę w postaci okien i ścian, dlatego właściwe ustawienie jej jest bardzo ważne.
 • Powinna znaleźć się możliwie wysoko.
 • Zaplanuj dla niej miejsce, w którym ryzyko przypadkowego przesunięcia jej przez domownika będzie właściwie zerowe.
 • Możesz przymocować antenę do mebla.
 • Skieruj antenę w stronę nadajnika – w sieci znajdziesz, gdzie się on znajduje.
podłączanie antenty do telewizora
Po podłączeniu anteny uruchomisz automatyczne skanowanie programów, żeby sprawdzić, które są dostępne.

Antena pokojowa nie odbiera – co może być przyczyną?

Próby ustawienia się nie udają? Przesuwasz akcesorium milimetr po milimetrze, a siła sygnału wciąż jest słaba? Powodów może być kilka. Jeśli antena pokojowa nie odbiera, być może odpowiada za to kabel. Wypróbuj inny.

Jeśli antena pokojowa nie odbiera nadal, być może konieczne będzie ustawienie jej w innym pokoju. Wymagałoby to wymiany kabla na znacznie dłuższy.

Zdarza się również, że sygnał się pojawia, jednak jego siła nie jest zadowalająca. To natomiast przekłada się na zakłócenia dźwięku lub obrazu. Co zrobić, żeby antena pokojowa lepiej odbierała? Możesz spróbować zmienić jej ustawienie. Rób to cierpliwie, przesuwając ją dosłownie milimetr po milimetrze. Metodą prób i błędów znajdziesz w końcu najlepsze miejsce. Gdy mimo starań nie udaje się uzyskać odpowiedniej siły sygnału, pozostaje skorzystać z pomocy fachowców.

Zastanawiasz się, jak wzmocnić antenę pokojową? Ważne jest, żeby wybrać odpowiedni model tego sprzętu. Większość jest już wyposażona we wzmacniacz. Dodatkowe udogodnienie to natomiast filtr LTE. Jego zadaniem jest eliminowanie zakłóceń wywoływanych przez urządzenia wykorzystujące technologię LTE.

Co zrobić, jeśli antena pokojowa nie odbiera?

 • Wypróbuj inny kabel.
 • Ustaw antenę w drugim pokoju.
 • Jeszcze raz spróbuj ją odpowiednio ustawić, przesuwając dosłownie milimetr po milimetrze.
 • Jeśli żaden sposób nie działa, skorzystaj z pomocy fachowca.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 25 kwiecień 2024 10:21
komentarz /( 1 )
 • Kaśka
  Kaśka

  piątek, 29 marzec 2024 12:06

  i to jest konkret! dla mnie, czyli laika totalnego ten opis był bardzo pomocny. Dzięki dekoportal!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.