Optymalna izolacja kominka od ściany – porady - dekoportal.pl

Optymalna izolacja kominka od ściany – porady

25 Lip 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
 izolacja kominka od ściany

Kominek to pożądany element każdego domu. Nie tylko jest piękną dekoracją, nadającą klimat pomieszczeniu i umilającą czas spędzony w gronie rodziny czy przyjaciół, ale także jest dodatkowym źródłem ciepła w zimne wieczory. Jednak żeby móc w pełni korzystać ze wszystkich zalet kominka, należy zadbać o bezpieczeństwo domu oraz domowników. Jak to zrobić? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.


Dlaczego izolacja termiczna kominka jest tak istotna?

Odpowiednia izolacja termiczna kominka jest niezbędna dla bezpieczeństwa domu oraz jego mieszkańców. Wkład kominkowy może osiągnąć nawet sześćset stopni Celsjusza, co może sprzyjać wystąpieniu pożaru lub innych zniszczeń w domu, których na pewno nikt by nie chciał. Należy zwrócić na to szczególną uwagę w przypadku kominków z obiegiem wymuszonym i grawitacyjnym obiegiem powietrza, gdzie odpowiednia izolacja kominka zabezpieczy nie tylko przed nadmiernym nagrzaniem obudowy, lecz również uchroni przed stratami ciepła.

Aby ochronić elementy konstrukcji budynku, takie jak tylna ściana kominka, sufit czy podłoga wokół kominka, trzeba zadbać o jego odpowiednią izolację termiczną. Do tego zadania należy użyć materiałów wysokiej jakości, które zagwarantują niezawodną ochronę przed wysoką temperaturą, a jednocześnie pełną szczelność zabezpieczającą przed osadzaniem się sadzy, a więc również zapewnią bezpieczeństwo dla zdrowia.

Jakie materiały izolacyjne wybrać?

Płyty izolacyjne – rodzaje

 Wełna mineralna skalna, izolacja termiczna, izolacja kominka od ściany

Aby izolacja kominka była pewna i bezpieczna, należy użyć sprawdzonych materiałów izolacyjnych najwyższej jakości. Powinny się one cechować odpornością na wysokie temperatury, trwałością i szczelnością. Obecnie przy budowie kominka najczęściej stosuje się trzy rodzaje materiałów izolacyjnych: wełna mineralna skalna z folią aluminiową, płyty krzemianowo-wapniowe i wermikulit.

Wełna mineralna (kominkowa)

Wełna kominkowa to najpopularniejszy materiał izolacyjny do kominka. Cechuje się niepalnością i trwałością, a dzięki swoim właściwościom gwarantuje bezpieczeństwo używania na wiele lat. Najczęściej stosowane są płyty kominkowe z wełny mineralnej skalnej w połączeniu z folią aluminiową, która jest bardzo dobrym izolatorem i zapewnia szczelność izolacji, jeśli jest poprawnie zamontowana. Przy nieszczelnej izolacji z wnętrza kominka wydobywają się włókniste cząsteczki, które mogą spowodować alergie, a także choroby dróg oddechowych.

Płyty kominkowe z wełny mineralnej najczęściej stosuje się wraz z obudowaniem z ognioodpornych płyt gipsowo-kartonowych.

Płyty krzemianowo-wapniowe

Płyty wykonane z krzemianu wapnia pierwotnie wykorzystywane były w przemyśle, a co za tym idzie, są sztywne, niepalne oraz odporne na wyższe temperatury od wełny mineralnej skalnej. Dodatkowo nie kruszą się ani nie pylą, jak to bywa w przypadku wełny kominkowej. Płyty są dostępne na rynku w wielu rozmiarach, co pozwala łatwo je dopasować do każdego kominka. Ponadto płyty krzemianowo-wapniowe z uwagi na dość niską wagę są łatwe i szybkie w montażu (nie wymagają stelażu) oraz nie powodują reakcji alergicznych, co zdecydowanie jest ich zaletą.

Wadą płyty krzemianowo-wapniowej jest nieco wyższa cena w stosunku do zastosowania płyt z wełny mineralnej.

Płyty wermikulitowe

Płyta izolacyjna wermikulitowa to najnowsze rozwiązanie w izolacji kominka i całkowicie naturalne. Wermikulit jest odporny na bardzo wysokie temperatury (nawet ponad tysiąc stopni Celsjusza), a także wyjątkowo wytrzymały, bezpieczny dla zdrowia i można go zamontować w bezpośrednim kontakcie z ogniem. Warto również zaznaczyć, że płyty wermikulitowe do przycinania nie wymagają specjalistycznych narzędzi, ponieważ wystarczy piłka ręczna. Ponadto płyty nie pylą podczas obróbki.


Na co zwrócić uwagę podczas izolacji kominka?

Odpowiednia izolacja kominka to bardzo ważna sprawa i warto najpierw dokładnie zaplanować wszystkie kroki jeszcze na etapie samego projektowania domu.

W pierwszej kolejności należy wybrać i przystosować odpowiednio miejsce, gdzie zamontowany będzie kominek, ponieważ wymaga on połączenia z przewodem kominowym. Kolejnym krokiem będzie odpowiednia izolacja termiczna kominka.

Najpierw należy wybrać materiały izolacyjne, a następnie zaopatrzyć się w narzędzia do przycinania (piłka ręczna czy wyrzynarka), ponieważ może zdarzyć się konieczność docięcia płyt, aby je wszystkie dobrze dopasować. Pomiędzy wkładem kominkowym a płytami trzeba zachować odstęp (ok. 10 cm), aby zachować swobodny przebieg powietrza. Jeśli nie ma tyle miejsca do dyspozycji, odstępy mogą być mniejsze, jednakże należy zamontować kratki wentylacyjne.

Płyty izolacyjne nie mogą stykać się z ramą drzwi – należy zachować ok. 2 cm odstępu. Pod wkładem kominkowym powinny znaleźć się kratki wentylacyjne i oczywiście nie można zapomnieć o tylnej ścianie kominka, którą również należy okleić płytami. W taki sposób wykonaną izolacją termiczną kominka zyskamy prawidłowy przepływ powietrza oraz chłodzenie stropu.

Należy pamiętać, że odpowiednia izolacja termiczna kominka jest niezbędna, aby zapobiec sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu. Dlatego bardzo ważne jest, by płyty izolacyjne były dobrze dopasowane, a całość konstrukcji zapewniała pełną szczelność.

 Kominek, izolacja kominka od ściany, ogień

Podsumowanie

Posiadanie kominka w salonie nadaje pomieszczeniu nie tylko przytulnego klimatu, lecz również wrażenia elegancji i luksusu, a jednocześnie jest dodatkowym źródłem ciepła w chłodne dni. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na zamontowanie kominka w domu. Trzeba jednak pamiętać, że chodzi tu o otwarty ogień, a więc przy budowie kominka najważniejsze jest zadbanie o pełne bezpieczeństwo w postaci izolacji termicznej kominka.

Izolacja kominka zabezpieczy elementy konstrukcyjne domu przed nadmiernym nagrzewaniem się, które może doprowadzić do uszkodzenia elementów ściany czy stropu budynku, co mogłoby zakończyć się pożarem. Pełna szczelność izolacji natomiast zabezpieczy przed przedostawaniem się sadzy, co pozwoli chronić zdrowie domowników.

Na szczęście obecnie zastosowanie izolacji w formie płyt pozwala na stosunkowo łatwą i szybką instalację skutecznej izolacji kominka. Sposób montażu oraz jego łatwość zależy od wyboru materiału izolacyjnego. Niezależnie jednak od dokonanego wyboru trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności i dokładności przy montażu, ponieważ nawet niewielki błąd może skutkować niebezpiecznymi konsekwencjami.

Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z marką VITCAS Polska Sp. z o.o.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 luty 2024 16:57
komentarz /( 1 )
  • uFik
    uFik

    piątek, 29 marzec 2024 12:09

    dobre pomysły. Taka izolacja to podstawa bezpieczeństwa

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.