Wilgoć na ścianie? Mam genialny patent: „Tak robiła moja babcia i nigdy nie miała wilgoci w domu”.

Zbyt wilgotne powietrze w domu może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, a także pojawienia się nieprzyjemnego zapachu. Problem często występuje w mieszkaniach o słabej wentylacji. Warto korzystać z rozwiązań, które stosowały starsze pokolenia. Istnieją tanie, a skuteczne patenty! Sekret mojej babci to rośliny pochłaniające wilgoć w domu.
O czym przeczytasz w artykule?
- Rośliny pochłaniające wilgoć – sposób, który działa!
- Paproć, sansewieria, aloes – rośliny, które pochłaniają wilgoć
- Odkryj więcej gatunków roślin, które radzą sobie z nadmiarem wilgoci
- Co na wilgoć w domu? Poznaj kilka dodatkowych patentów!
Rośliny pochłaniające wilgoć – sposób, który działa!
Dom babci kojarzy mi się z mnóstwem zielonych roślin doniczkowych. Wyglądały pięknie, choć wiem, że nie były jedynie ozdobą. Pełniły też funkcję gąbki na wilgoć w domu.
Zbyt wysoki poziom wilgotności zwiększa ryzyko rozwoju pleśni i grzybów. One natomiast nie pozostają bez wpływu na zdrowie – mogą przyczyniać się do rozwoju alergii i chorób układu oddechowego. Jeśli w domu zdarzały się już problemy z nadmiarem wilgoci, warto im przeciwdziałać, nim wrócą.
Takie domowe osuszacze powietrza w postaci roślin nie muszą być trudne w uprawie. Wiele spośród nich sprawdzi się dla osób, które nie mają tak zwanej ręki do kwiatów. Istnieją rośliny pochłaniające wilgoć w domu proste w uprawie, na przykład niewymagające częstego podlewania.
- Rośliny mogą jednocześnie zdobić pomieszczenie i pomagać w regulacji poziomu wilgotności. Ta domowa metoda sprawdzi się również dla osób bez doświadczenia w pielęgnacji kwiatów, ponieważ wiele spośród nich jest łatwa w uprawie.
Sprawdź: Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?

Paproć, sansewieria, aloes – rośliny, które pochłaniają wilgoć
Nim dostrzeżesz wilgoć w domu, zdecyduj się na kilka paprotek. Pozwolą uzyskać styl urban jungle nawet w środku miasta. Paproć możesz umieścić w słabiej oświetlonych miejscach mieszkania, ponieważ nie czuje się dobrze w dużym nasłonecznieniu. Roślina o bujnych liściach sprawdzi się nawet w łazience.
Sansewieria określana również „językiem teściowej” działa niczym oczyszczacz powietrza. Usuwa z niego szkodliwe toksyny, na przykład formaldehyd i pomaga, gdy wilgoci jest zbyty dużo. Poza tym prezentuje się niezwykle atrakcyjnie za sprawą swoich grubych liści i ma niewielkie wymagania uprawowe.
Przeczytaj: Czy aloes lubi słońce? Jeśli stawiasz go na parapecie, musisz na to uważać
Co na wilgoć w domu?
Aloes! To kolejna roślina, która radzi sobie ze zbyt wysokim poziomem wilgotności w powietrzu. Możesz ustawić aloes nawet w parnej łazience, jednak wyłącznie przy oknie, ponieważ lubi światło. Warto mieć go też w sypialni, ponieważ w nocy wytwarza tlen, a pochłania dwutlenek węgla.
Jakie rośliny sprawdzą się na wilgoć w domu?
- Paproć – może stanąć w łazience, ponieważ radzi sobie ze słabym nasłonecznieniem.
- Sansewieria – nie tylko pomaga przy problemach z wilgocią, lecz także usuwa toksyny z powietrza.
- Aloes – chroni przed nadmierną wilgocią. W nocy produkuje tlen, więc to dobry wybór do sypialni.

Odkryj więcej gatunków roślin, które radzą sobie z nadmiarem wilgoci
To jeszcze nie wszystkie rośliny pochłaniające wilgoć. Jest ich znacznie więcej! Możesz zdecydować się między innymi na dracenę, która wyróżnia się cienkimi, ale długimi liśćmi. Roślina uwielbia wilgoć w powietrzu, więc w domu z problemem nadmiernej wilgotności będzie czuła się świetnie. Żeby rosła pięknie, potrzebuje nasłonecznionego stanowiska z rozproszonym światłem.
Kiedy wilgoć w domu jest problemem, możesz zdecydować się też na zastosowanie bluszczu angielskiego. Będziesz uprawiać go w pozycji zwisającej lub owijać o podporę. Pamiętaj, żeby dbać o wilgotne podłoże dla tej rośliny. Wybierz dla niej miejsce w półcieniu.
Skrzydłokwiat to roślina, która dobrze czuje się w wilgotnym otoczeniu. Świetnie radzi sobie też z zanieczyszczeniami powietrza. Wyróżnia się szerokimi, zielonymi liśćmi. Zapewnij jej miejsce, w którym światło jest rozproszone.
Rośliny, które pomogą z nadmiarem wilgoci w domu, to:
- Dracena – wyróżnia się długimi liśćmi. Lubi wilgoć.
- Bluszcz angielski – nadaje się do uprawy w pozycji zwisającej lub owinięty o podporę.
- Skrzydłokwiat – sprawdzi się jako dodatkowy oczyszczacz powietrza.
Co na wilgoć w domu? Poznaj kilka dodatkowych patentów!
Rośliny to nie wszystko, co możesz zastosować. Co na wilgoć w domu również się sprawdzi? Ważne jest regularne wietrzenie pomieszczeń. To najłatwiejsze, co możesz zrobić, jeśli wilgoć zbiera się przykładowo w łazience i kuchni. Pozbędziesz się dzięki temu nagromadzonej podczas gorącej kąpieli lub gotowania pary wodnej.
Rozważ też zakup osuszacza powietrza. To niewielkie urządzenie, które radzi sobie z nadmiarem wilgoci, zapobiegając tym samym rozwojowi pleśni i nieprzyjemnym zapachom. Co ważne, taki sprzęt może być wyposażony w filtr antybakteryjny, który pochłania zanieczyszczenia.
Są też domowe sposoby, które pomogą Ci zredukować wilgoć w domu. Sól kuchenna, węgiel aktywny czy ryż to produkty, które możesz umieścić w otwartych pojemnikach, a następnie rozstawić tam, gdzie problem jest najbardziej dokuczliwy.
Pamiętaj, że w przypadku nasilonych kłopotów potrzebne mogą być bardziej radykalne działania. Jeśli zbiera się wilgoć na ścianie przy podłodze w nowym domu, istnieje ryzyko, że to wina źle wykonanej izolacji przeciwwilgociowej fundamentów lub nieprawidłowego odprowadzania wody opadowej. Jeśli jednak problem nie jest na tyle poważny, rośliny pochłaniające wilgoć i inne domowe metody mogą okazać się wystarczające.
Co na wilgoć w domu zastosować?
- Regularnie wietrz pomieszczenia – to szczególnie pomocne w łazience i kuchni.
- Zdecyduj się na osuszacz powietrza – może mieć dodatkowo filtr oczyszczający.
- Ustaw w szczególnie narażonych na wilgoć miejscach pudełka z ryżem lub solą kuchenną.
- Jeśli zbiera się wilgoć na ścianie przy podłodze w nowym domu, przeprowadź diagnostykę. Problem może wymagać innych niż domowe metod.

Redakcja Dekoportal.pl