22 sposoby na to, jak wyczyścić płytę indukcyjną! Sprawdź, czym wyczyścić indukcję! - dekoportal.pl

22 sposoby na to, jak wyczyścić płytę indukcyjną! Sprawdź, czym wyczyścić indukcję!

13 Sie 2020 / Napisane przez  / Porady
czyszczenie plyty indukcyjnej
Czyszczenie płyty indukcyjnej to nie lada wyzwanie, z nami stanie się to proste!

O czym dowiesz się z artykułu:

Czym wyczyścić płytę indukcyjną?

Płyta indukcyjna ma dość delikatną powierzchnię, jednak jej czyszczenie jest bardzo proste. W przypadku mniejszych zabrudzeń wystarczy niekiedy miękka ściereczka lub gąbka, woda oraz płyn do naczyń, płyn do szyb lub nawet zwykłe mydło w płynie. Przecieramy delikatnie ściereczką płytę aż do momentu, gdy pozbędziemy się zabrudzenia. Na koniec warto zawsze spryskać powierzchnię kuchenki płynem do szyb i wypolerować ją przy użyciu papierowego ręcznika. Dzięki temu będzie się bardzo estetycznie prezentować.

Na przykład, jeśli na płycie widoczne są ślady po wodzie lub niewielkie tłuste plamy, przecieramy je wilgotną (ale nie mokrą) gąbką i wycieramy do sucha ręcznikiem papierowym. Na koniec dajemy płyn do szyb i polerujemy powierzchnię kuchenki. Takie mycie płyty indukcyjnej powtarzamy za każdym razem po gotowaniu. Para wodna wraz z cząsteczkami jedzenia znajdującego się w garnku lub na patelni rozpryskuje się na powierzchni kuchenki, tworząc nieestetyczne plamy, które po dłuższym czasie trudno jest usunąć.

Czym myć płytę indukcyjną?

  • Do codziennego mycia mniejszych zabrudzeń wystarczą miękka gąbka albo ściereczka, woda, płyn do naczyń, płyn do szyb lub mydło w płynie.
  • Płytę indukcyjną myjemy po każdym gotowaniu, ponieważ pozostają na niej nieestetyczne plamy z pary wodnej i drobinek jedzenia.
funkcjonalna kuchnia
Metodę czyszczenia płyty indukcyjnej należy dostosować do stopnia jej zabrudzeń

Mycie płyty indukcyjnej z użyciem specjalnych preparatów i akcesoriów

W sklepach znajdziemy różne rodzaje środków do czyszczenia płyt indukcyjnych w postaci emulsji, mleczek, kremów lub płynów w sprayu. Najczęściej są one przeznaczone do mycia zarówno płyt ceramicznych, jak i szklanych. Pomagają pozbyć się nie tylko plam i mniejszych zabrudzeń, ale także przypaleń. Doskonale sprawdzają się również w czyszczeniu patelni, garnków, piekarników, rusztów czy też szyb kominkowych. Co więcej, można ich używać do różnego rodzaju naczyń, ceramicznych, emaliowanych, żaroodpornych i stalowych.

Dobrym rozwiązaniem dla osób korzystających z indukcji są także gotowe zestawy do czyszczenia kuchenek. Mogą one zawierać na przykład mleczko do czyszczenia płyt indukcyjnych, specjalny skrobak wraz z wymiennymi ostrzami oraz ściereczki z mikrofibry. Warto tu zwrócić uwagę, że skrobak do indukcji jest o wiele delikatniejszy na przykład od noża, którego nie polecamy stosować do czyszczenia kuchenek indukcyjnych, gdyż może pozostawić (a raczej na pewno pozostawi) na nich rysy.

Jak wyczyścić płytę indukcyjną? Po skończonym gotowaniu należy odczekać, aż kuchenka całkowicie wystygnie. Następnie nanosimy na nią wybrany detergent i dokładnie rozprowadzamy go po całej płycie. Pozostawiamy na chwilę, by środek do czyszczenia rozpuścił zabrudzenia. Na koniec zmywamy powierzchnię płyty wilgotną ściereczką i wycieramy ją do sucha.

Jak myć kuchenkę indukcyjną?

  • Po jej całkowitym wystygnięciu,
  • Najlepiej z użyciem specjalnie przeznaczonych do celu preparatów i akcesoriów,
  • Regularnie,
  • Delikatnie, by nie porysować powierzchni.
plyta indukcyjna w rustykalnej kuchni
Specjalistyczne preparaty pomogą Ci usunąć brud z nawet najbardziej ubrudzonej płyty indukcyjnej

Czym czyścić kuchenkę indukcyjną? Domowe sposoby

Do czyszczenia płyty indukcyjnej możemy również użyć sprawdzonych, domowych sposobów. Warto tu dodać, że są one skuteczne zarówno w codziennym myciu, jak i w przypadku usuwania silniejszych zabrudzeń, także po przypaleniu garnka czy patelni.

Jak wyczyścić płytę indukcyjną domowym sposobem? Jeśli mamy do czynienia z kilkuwarstwowym przypaleniem, czekamy aż płyta ostygnie, a następnie kładziemy na zabrudzone miejsce gąbkę nasączoną roztworem wody z octem. Pozostawiamy ją do momentu, aż zabrudzenia zmiękną i zmywamy kuchenkę tą samą gąbką. Jeśli zabrudzenia będą wyjątkowo uporczywe, sięgamy po wspomniany już skrobak do płyt indukcyjnych. Używamy go delikatnie, lekko naciskając, by nie uszkodzić powierzchni. Na koniec przecieramy płytę wilgotną gąbką i wycieramy do sucha.

Dobrym środkiem domowej roboty do czyszczenia kuchenek indukcyjnych jest także mieszanka sody oczyszczonej i octu. Jak wyczyścić płytę przy pomocy takiego preparatu? Wystudzoną kuchenkę spryskujemy octem i przecieramy delikatnie wilgotną ściereczką, by wstępnie usunąć zabrudzenia i tłuszcz. Następnie posypujemy całą powierzchnię płyty sodą oczyszczoną i przykrywamy ją wilgotną szmatką lub ręcznikiem. Dzięki temu zwilżony brud będzie łatwiej odchodził od powierzchni. Po upływie kilku minut zaczynamy delikatnie szorować płytę szmatką lub ręcznikiem aż do momentu, gdy będzie ona całkowicie czysta. W razie potrzeby używamy dodatkowo skrobaka do kuchenki indukcyjnej. Na koniec spryskujemy płytę jeszcze raz octem i polerujemy suchą, czystą szmatką.

Najlepsze domowe sposoby na czyszczenie płyty indukcyjnej:

  • Usuwanie mniejszych zabrudzeń i tłuszczu octem,
  • Czyszczenie płyty indukcyjnej sodą i octem,
  • W razie potrzeby stosowanie specjalnego skrobaka.
plyta w nowoczesnej kuchni
Płyta indukcyjna i nowoczesna kuchnia stanowią idealne połączenie

Jak zlikwidować plamy na płycie indukcyjnej?

Plamy powstałe po gotowaniu i smażeniu można usunąć z kuchenki indukcyjnej z łatwością. Wystarczy zwilżyć gąbkę wodą z dodatkiem płynu i przetrzeć nią powierzchnię. Następnie płuczemy gąbkę i przecieramy kilkakrotnie płytę czystą wodą. Na koniec wycieramy płytę do sucha ręcznikiem papierowym, spryskujemy ją płynem do szyb i polerujemy, by nadać jej połysk.

Do usunięcia przypalonych plam i osadów najlepiej nadaje się domowy preparat, który stworzymy z użyciem wody utlenionej i sody oczyszczonej. Rozsypujemy sodę na zabrudzeniu i polewamy ją niewielką ilością wody utlenionej. Powstałą w ten sposób pastą delikatnie szorujemy powierzchnię płyty okrężnymi ruchami.

Co ciekawe, pasta wykonana z sody oczyszczonej i wody utlenionej doskonale nadaje się również do czyszczenia kuchenek mikrofalowych, piekarników czy też powierzchni wykonanych ze stali nierdzewnej. Wystarczy przygotować taki preparat w pojemniku, a następnie nanieść go na zabrudzoną powierzchnię i wcierać ją przez chwilę okrężnymi ruchami. Na koniec spłukujemy powierzchnię czystą, letnią wodą.

Jak zlikwidować rysy na płycie indukcyjnej? Wspomniane powyżej sposoby mogą nieco zmniejszyć widoczność rys, jednak przede wszystkim należy unikać ich powstania. W jaki sposób? Jeśli na przykład mleko lub zupa wykipią z garnka, nie należy dalej gotować na przypalonej powierzchni, ponieważ taki brud trudno będzie zmyć (a intensywne szorowanie dodatkowo ją porysuje). Najlepiej więc jak najszybciej wyłączyć kuchenkę i zestawić garnek z płyty. Z wystudzonej kuchenki zbieramy zwilżoną ścierką zabrudzenie, by w następnym kroku zastosować jeden z podanych powyżej sposobów.

Jak usunąć plamy z kuchenki indukcyjnej?

  • W przypadku mniejszych plam wystarczy przetrzeć jej powierzchnię wilgotną gąbką z detergentem, a następnie zmyć gąbką zamoczoną w samej wodzie, wysuszyć i wypolerować z użyciem płynu do szyb.
  • Do usuwania bardziej uporczywych plam lub przypaleń warto użyć preparatu domowej roboty składającego się z sody oczyszczonej i wody utlenionej.

Ślad po garnku na płycie indukcyjnej, czyli czym czyścić indukcję w przypadku silnych zabrudzeń

Przypalony garnek na płycie indukcyjnej najlepiej jak najszybciej zdjąć. Chociaż zawsze podkreśla się, że do pracy przystępujemy już po wystudzeniu kuchenki, jest jeden wyjątek. Jeśli gotowana potrawa mocno wykipi, musimy zareagować od razu, w przeciwnym wypadku plama mocno przywrze do powierzchni i będzie bardzo trudna do usunięcia. Zabrudzenie usuwamy najlepiej przy pomocy papierowego ręcznika, ponieważ gąbka może się przypalić, powodując dodatkowe utrudnienia. Płyta indukcyjna szybko wystyga, jednak należy bardzo uważać, by mimo wszystko się nie poparzyć. Po zakończonym gotowaniu płytę trzeba umyć jak zwykle, miękką ściereczką lub gąbką z użyciem wody i detergentu, a na koniec wypolerować z użyciem płynu do szyb.

Co zrobić w przypadku, gdy jakiś przedmiot stopi się na kuchence indukcyjnej? Tu trzeba działać szybko, a więc natychmiast wyłączamy płytę, a następnie zakładamy rękawice kuchenne. Usuwamy od razu zabrudzenie przy pomocy ostrej krawędzi skrobaka. Jeśli przypalił się plastik lub cukier, można użyć do jego usunięcia papierowego ręcznika, który wchłonie plamę. Pozostałości po zabrudzeniu czyścimy w momencie, gdy cała powierzchnia kuchenki indukcyjnej będzie miała co najmniej temperaturę pokojową. Gotujemy na niej dopiero wtedy, gdy uda nam się usunąć zabrudzenia w całości.

Dodajmy tu jeszcze, że jeśli zdarzy nam się przypalić garnek z potrawą lub też stopi się przedmiot, który spadnie na kuchenkę, czyszczenie jej powierzchni nie będzie bardzo uciążliwe, o ile dbamy o nią regularnie i do usunięcia będziemy mieć tylko świeżą plamę.

Co robić w przypadku silnych zabrudzeń na kuchence indukcyjnej?

  • Jeśli wykipi nam potrawa, czym prędzej zbieramy zabrudzenia ręcznikiem kuchennym, nawet jeśli płyta indukcyjna jest jeszcze gorąca. Najlepiej założyć do tej pracy rękawice kuchenne.
  • W przypadku stopionego plastiku lub cukru również zakładamy rękawice kuchenne i staramy się jak najszybciej usunąć zabrudzenia przy użyciu specjalnego skrobaka lub papierowego ręcznika.
  • Do usuwania zabrudzeń z gorącej płyty indukcyjnej nie używamy gąbki, ponieważ może się przypalić, przysparzając nam tym samym więcej pracy przy czyszczeniu.
  • Nie gotujemy na kuchence, dopóki nie uda nam się całkowicie jej wyczyścić.
wnetrze kuchni z nowoczesna plyta
Płyta indukcyjna w kuchni

 



Oceń ten artykuł
(8 głosów)
Ostatnio zmieniany sobota, 15 sierpień 2020 18:46
komentarz /( 1 )
  • Andrxej
    Andrxej

    środa, 22 czerwiec 2022 15:27

    Polecam użycie preparatu domowej roboty składającego się z sody oczyszczonej i wody utlenionej. działa natychmiast

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.