Czym myć lodówkę? Z tych niezawodnych sposobów korzystały nasze babcie! - dekoportal.pl

Czym myć lodówkę? Z tych niezawodnych sposobów korzystały nasze babcie!

30 Paź 2020 / Napisał  / Porady
 czym myć lodówkę
Pielęgnacja lodówki wpływa pozytywnie na jej żywotność.

Mycie lodówki jest konieczne, żeby usunąć z niej uciążliwe zapachy po potrawach. Pielęgnacja urządzenia wpływa pozytywnie na jego żywotność. Podpowiadamy, czym myć lodówkę. Poznaj sposoby na usuwanie zabrudzeń z drzwi i środka urządzenia.

O czym przeczytasz w artykule?

Jak często czyścić lodówkę?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy przemyć półki czy szuflady natychmiast, jeśli cokolwiek się wyleje. Zostawienie plamy sprawi, że jej usunięcie będzie trudniejsze, a poza tym może doprowadzić do wytworzenia się nieprzyjemnego zapachu.

Warto co jakiś czas (na przykład 2-3 tygodnie) przejrzeć, co znajduje się w lodówce. Dzięki temu pozbędziesz się przeterminowanych produktów czy owoców, które nie nadają się już do spożycia. To też dobry moment, żeby wilgotną ścierką przetrzeć wszystkie półki. Raz na jakiś czas należy jednak przeprowadzić generalne czyszczenie lodówki. Warto to robić co kilka miesięcy.

  • Generalne mycie lodówki należy przeprowadzać raz na kilka miesięcy. Jeśli cokolwiek się wyleje, warto od razu usunąć zabrudzenie, a co jakiś czas dobrze jest też przejrzeć produkty spożywcze i wyrzucić te, które nie nadają się już do spożycia.
 czym myć lodówkę wewnątrz
Warto co jakiś czas przejrzeć, co znajduje się w lodówce. Dzięki temu pozbędziesz się przeterminowanych produktów.

Co zrobić przed umyciem lodówki?

Przed rozpoczęciem prac należy odłączyć urządzenie od prądu. Generalne mycie lodówki wymaga wyjęcia z niej wszystkich produktów. To dobry moment, żeby sprawdzić, co wciąż nadaje się do spożycia, a co należy wyrzucić.

Z lodówki trzeba też wyjąć wszystkie półki, szuflady oraz przegródki, na przykład na jajka, które często znajdują się na drzwiach urządzenia. Usunięcie tych akcesoriów ułatwi Ci dotarcie do wszystkich zakamarków oraz ścianek. Wyjęte elementy również będzie Ci łatwiej wyczyścić.

Do czyszczenia półek, szuflad i przegródek wykorzystaj płyn do mycia naczyń. Następnie opłucz elementy pod bieżącą wodą i wytrzyj do sucha. Jeśli na szufladach znajdują się trudne do usunięcia plamy, możesz je namoczyć. Do szklanych elementów nie używaj gorącej wody, ponieważ mogłoby to prowadzić do pęknięcia.

Co zrobić przed czyszczeniem lodówki?

  • Odłącz urządzenie od prądu,
  • Wyjmij z lodówki wszystkie produkty spożywcze,
  • Sprawdź, które wciąż nadają się do spożycia, a które należy wyrzucić,
  • Wyjmij szuflady, półki i przegródki, żeby dotrzeć do wszystkich zakamarków urządzenia.
 czym myć lodowke zeby nie smierdziala
Do czyszczenia półek, szuflad i przegródek wykorzystaj płyn do mycia naczyń.

Czym myć lodówkę w środku?

Zastanawiając się, czym myć lodówkę w środku, weź pod uwagę preparaty, które z pewnością znajdują się w Twojej kuchni. Do usunięcia zabrudzeń sprawdzi się płyn do mycia naczyń. Wybierz ten o neutralnym, delikatnym zapachu. W innym przypadku woń pozostanie w lodówce na dłużej.

Myśląc o tym, czym myć lodówkę wewnątrz, weź pod uwagę zastosowanie specjalnego preparatu. Środek przeznaczony do tego typu zastosowań usunie rozmaite zapachy, uciążliwe plamy, a dodatkowo zostawi w urządzeniu świeży zapach. Preparaty do mycia lodówek sprawdzą się też do wyczyszczenia zamrażarki.

Zastanawiając się, czym myć lodówkę w środku, weź pod uwagę ekologiczne sposoby. W kuchennych szafkach z pewnością znajdziesz produkty, które umożliwią usunięcie plam z urządzenia. Mycie lodówki octem jest jedną z popularnych metod. Do wykonania roztworu możesz wykorzystać ocet jabłkowy.

Woda z octem powinna być wymieszana w odpowiednich proporcjach, żeby roztwór był skuteczny. Połącz jedną szklankę wody na jedną octu, żeby uzyskać ekologiczny i tani preparat umożliwiający dokładne czyszczenie lodówki. Ważne jest nie tylko, czym myć lodówkę, lecz także w jaki sposób to robić. Zacznij od górnej części i kieruj się ku dołowi, pamiętając także o drzwiach.

Myśląc o tym, czym myć lodówkę, weź pod uwagę wybór odpowiedniego akcesorium. Zrezygnuj z druciaka, który mógłby zarysować powierzchnię urządzenia. Lepiej sprawdzi się delikatna strona gąbki do naczyń. Pamiętaj, żeby wyczyścić nią lodówkę nie tylko wewnątrz, lecz także na krawędziach, gdzie znajduje się uszczelka.

Mycie lodówki należy zakończyć dokładnym wytarciem jej do sucha. Do tego celu możesz wykorzystać ręczniki kuchenne. Bardziej ekologiczne będzie jednak zastosowanie bawełnianej ściereczki.

Czym myć lodówkę wewnątrz?

  • Płyn do mycia naczyń – najlepiej sprawdzi się produkt o delikatnym zapachu,
  • Preparat do czyszczenia lodówek i zamrażarek – specjalny produkt, który poradzi sobie z uciążliwymi plamami i nieprzyjemnym zapachem,
  • Woda z octem – ekologiczny i tani sposób,
  • Do czyszczenia należy wykorzystać delikatną stronę gąbki do mycia naczyń, żeby nie zarysować lodówki,
  • Mycie warto przeprowadzać od góry do dołu,
  • Po wyczyszczeniu lodówki trzeba ją dokładnie wytrzeć, na przykład bawełnianą ściereczką.
 woda z octem
Mycie lodówki octem jest jedną z popularnych metod.

Czym myć lodówkę, żeby nie śmierdziała?

Z Twojej lodówki wydobywa się nieprzyjemna woń? Zastanawiasz się, czym myć lodówkę, żeby nie śmierdziała? Powyższe sposoby z użyciem octu lub płynu do mycia naczyń sprawdzą się doskonale i pozwolą pozbyć się uciążliwej woni.

Możesz wykorzystać również sodę oczyszczoną, która świetnie pochłania zapachy. Wystarczy, że połączysz ją z wodą w taki sposób, żeby powstała gęsta pasta. Przetrzyj domowym środkiem wnętrze urządzenia, następnie spłucz resztki sody i wytrzyj lodówkę do sucha.

Zastanawiając się, jak umyć lodówkę, żeby nie śmierdziała, weź pod uwagę wykorzystanie cytryny. Wyciśnięty z niej sok połącz z wodą i takim roztworem wyczyść urządzenie. Następnie przetrzyj na mokro samą wodą i wytrzyj do sucha.

Nie za każdym razem musisz myć lodówkę, żeby pozbyć się z niej nieprzyjemnych zapachów. Warto też wykorzystać pochłaniacze nieprzyjemnej woni. Nie musisz ich kupować, ponieważ z pewnością masz je już w kuchni.

Jako pochłaniacz zapachu do lodówki sprawdzi się mielona kawa. Wsyp ją do małej miseczki, ustaw na półce, a przykra woń zniknie. Często wymieniaj kawę – najlepiej co drugi dzień, żeby metoda była skuteczna. Dobrym sposobem jest też włożenie do lodówki jabłka – powinno być przekrojone na pół, a w jego powierzchnię warto dodatkowo wbić goździki.

Jak umyć lodówkę, żeby nie śmierdziała?

  • Roztwór wody z octem lub wody z płynem do mycia naczyń dobrze poradzi sobie z nieprzyjemną wonią,
  • Warto zastosować także sodę oczyszczoną – wystarczy połączyć ją z wodą, a uzyskaną pastą wyczyścić wnętrze lodówki,
  • Usunięcie woni ułatwi też sok z cytryny wymieszany z wodą,
  • Jeśli zależy Ci na szybkim usunięciu zapachu bez konieczności mycia urządzenia, zastosuj mieloną kawę,
  • Wystarczy, że wsypiesz ją do miseczki i włożysz do lodówki, żeby pochłonęła nieprzyjemne zapachy,
  • W podobny sposób zadziałają połówki jabłka z wbitymi w nie goździkami,
  • Pamiętaj jednak, że te naturalne preparaty należy często wymieniać, żeby działały skutecznie.
 jak wyczyścić lodówkę
Warto zastosować także sodę oczyszczoną – wystarczy połączyć ją z wodą, a uzyskaną pastą wyczyścić wnętrze lodówki.

Mycie lodówki – o czym jeszcze warto pamiętać?

Przed włożeniem do umytej lodówki produktów spożywczych przetrzyj ich opakowania roztworem wody i octu. To ważne, jeśli urządzenie czyścisz ze względu na nieprzyjemną woń, która pojawiła się w urządzeniu. Szczególną uwagę zwróć na słoiki i pudełka.

Warto przeprowadzić nie tylko generalne mycie lodówki, lecz także przestrzeni wokół niej. Jeśli masz taką możliwość, odsuń urządzenie od ściany i pozbądź się zebranego tam kurzu. Warto usunąć także zabrudzenia spod lodówki, gdzie mogą zbierać się resztki jedzenia. Podłogę w tym miejscu przemyj wodą z octem. Nie zapomnij o umyciu lodówki z zewnątrz.

  • Pamiętaj, żeby wyczyścić wodą z octem również słoiki i opakowania, które wcześniej stały w lodówce. Warto też usunąć zabrudzenia zebrane za urządzeniem oraz pod nim.
 czym myć lodówkę w środku
Warto przeprowadzić nie tylko generalne mycie lodówki, lecz także przestrzeni wokół niej.

Czym myć lodówkę z zewnątrz?

Lodówka z zewnątrz jest narażona na wiele zabrudzeń. Często otwieramy ją brudnymi dłońmi podczas gotowania, a na jej szczycie zbiera się kurz. Czym myć lodówkę z zewnątrz, żeby jej nie zniszczyć? Najlepiej sprawdzi się woda z płynem do mycia naczyń, a jako akcesorium wykorzystaj delikatną stronę gąbki.

Myjąc lodówkę z zewnątrz, szczególnie skoncentruj się na przestrzeni przy klamce. Otwórz drzwi od zamrażalnika i wyczyść kurz, który zebrał się na ich szczycie. Nie zapomnij też o bocznych ściankach lodówki.

Zastanawiasz się, jak wyczyścić lodówkę z resztek naklejek, które niegdyś zdobiły jej drzwi? Na pozostałości kolorowych dekoracji nałóż płatek nasączony zmywaczem do paznokci – preparat powinien poradzić sobie z klejem. Niestety sposób niesie za sobą pewne zagrożenia – może bowiem uszkodzić delikatnie powierzchnię drzwi, na przykład zmatowić je.

Bezpieczniejsza, ale nie zawsze skuteczna, jest metoda z nasączeniem pozostałości naklejki olejem. Możesz też spróbować usunąć resztki wodą. Włóż gumowe rękawiczki, a gąbkę nasącz bardzo gorącą wodą, a następnie przetrzyj naklejkę.

Jeśli naklejka była przyczepiona niedawno, potraktuj ją gorącym powietrzem z suszarki. Po kilkuminutowym nagrzaniu zdjęcie naklejki powinno być prostsze. Wystarczy, że użyjesz zwilżonej gąbki. Do usuwania resztek kleju nie stosuj druciaków, które mogłyby porysować lodówkę.

Jak wyczyścić lodówkę z zewnątrz?

  • Wykorzystaj wodę z płynem do mycia naczyń,
  • Do czyszczenia zastosuj delikatną stronę gąbki,
  • Pamiętaj o dokładnym usunięciu zabrudzeń zbierających się w okolicy klamki,
  • Jeśli chcesz zdjąć z drzwi pozostałości naklejek, wykorzystaj zmywacz do paznokci – niestety może on w niektórych przypadkach doprowadzić do zmatowienia powierzchni,
  • Spróbuj nasączyć naklejkę olejem, a następnie zdjąć ją i resztki kleju usunąć mokrą gąbką,
  • Popularna jest też metoda z wykorzystaniem gorącego powietrza z suszarki – osłabi ono nieco klej, dzięki czemu łatwiej będzie Ci usunąć naklejkę,
  • Do pozbycia się resztek kleju nie używaj druciaka, który zarysuje powierzchnię drzwi.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 08 styczeń 2021 13:03
komentarzy /( 2 )
  • Ewka
    Ewka

    piątek, 11 grudzień 2020 13:14

    Dla mnie soda + ocet = skuteczny środek do czyszczenia.
  • Aneta
    Aneta

    piątek, 06 listopad 2020 14:17

    Wypróbowałam sposób na brzydki zapach w lodówce, czyli plasterki cytryny - rzeczywiście działa!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.