Kuchnia z cegłą na ścianie – porady i aranżacje z wykorzystaniem cegły - dekoportal.pl

Kuchnia z cegłą na ścianie – porady i aranżacje z wykorzystaniem cegły

19 Lut 2019 / Napisała  / Porady
cegła stegu, aranżacja kuchni z cegłą, kuchnia z białą cegłą, biała cegła w kuchni
Płytki typu cegła Stegu LOFT

Cegła staje się materiałem coraz chętniej wykorzystywanym w aranżacji wnętrz. Pojawia się nie tylko jako ozdoba sypialni czy salonu, lecz także kuchni, a każdemu z tych pomieszczeń dodaje niepowtarzalnego uroku. Surowy trend kojarzy się przede wszystkim z industrialnym stylem, ale czy pasuje także do innych aranżacji? Przekonaj się, czy ten dekoracyjny element sprawdzi się w Twoim domu.

O czym przeczytasz w artykule?

Cegła w kuchni – wady i zalety popularnego trendu aranżacyjnego

Coraz popularniejsza dekoracja w formie cegieł ma zarówno przeciwników, jak i fanów. Osoby, które nie są przekonane do takiego rozwiązania, podkreślają wysoką cenę materiału, a także możliwość przytłoczenia nim niewielkiego wnętrza. Koszty modnej dekoracji zmniejszysz, decydując się na płytki ceramiczne. Jeśli obawiasz się, że kuchnia z cegłą będzie wydawała się mniejsza ze względu na ten materiał, pomaluj ścianę na biało, co rozjaśni pomieszczenie.

Kuchnia z cegłą na ścianie ma wiele zalet, a jedną z nich jest utrzymywanie ciepła zimą, przy jednoczesnym zapewnianiu chłodu w upalne dni. Materiał uważa się także za świetną izolację akustyczną, więc wykorzystaj go, jeśli zależy Ci na wyciszeniu wnętrza. Niewątpliwą korzyścią, którą daje cegła w kuchni, jest estetyka – ścienna dekoracja pięknie załamuje światło, nadając wnętrzu trójwymiarowości.

  • Korzyściami, jakie daje cegła w kuchni, są wyciszenie wnętrza, utrzymanie ciepła w pomieszczeniu i piękna aranżacja. Główną wadą jest wysoka cena materiału – obniżysz ją, wybierając płytki ceramiczne lub winylową tapetę.

Płytki z prawdziwych cegieł – niepowtarzalny efekt na ścianie

Płytki ścienne z prawdziwych cegieł, na przykład pozyskiwanych z rozbiórki domu, są niepowtarzalne, a wykonana z nich dekoracja będzie jedyna w swoim rodzaju. Każdy z elementów ma nieco inny kolor – przy układaniu ich na ścianie zwróć uwagę na to, żeby nie powstawały jasne lub ciemne skupiska. Ten typ dekoracji wymaga kleju o małym lub zerowym spływie, a także przygotowania podłoża, na którym nie mogą występować nierówności. Niezbędne są fugi, dlatego do położenia płytek ciętych z prawdziwej cegły zatrudnij fachowca – zadba on nie tylko o spoinowanie, lecz także impregnację.

  • Płytki pozyskiwane z rozbiórki domu mają niepowtarzalną kolorystykę i tworzą oryginalną dekorację ścienną. Pamiętaj jednak o trudnościach przy ich nakładaniu – wymagają odpowiedniego kleju oraz spoinowania.

Czym zastąpić prawdziwą cegłę w kuchni?

Uzyskanie pięknego efektu dekoracyjnego jest możliwe nie tylko przy użyciu prawdziwej cegły, lecz także jej doskonałych zamienników. Jednym z nich są płytki ceramiczne, których zaletą jest odporność na wilgoć. Są też łatwe w utrzymaniu czystości, a dodatkowo nie wymagają impregnacji.

Zbliżone wizualnie do prawdziwej cegły będą płytki gipsowe z fugą – ich położenie jest znacznie łatwiejsze, więc jeśli lubisz samodzielnie wykonywać prace remontowe i masz nieco doświadczenia, uda Ci się to zrobić. Jeszcze mniej trudności sprawi Ci przyklejenie tapety winylowej z motywem cegły. Dostępne na rynku modele nie tylko świetnie naśladują ten materiał, lecz także są niewrażliwe na wilgoć oraz zmywalne.

Zamienniki cegieł to:

  • Płytki ceramiczne w kształcie cegły,
  • Płytki gipsowe z fugą,
  • Tapeta winylowa.

Kuchnia – cegła rozwiązaniem tylko na ścianę?

Wykorzystanie cegły na ścianie to najpopularniejszy sposób na udekorowanie nią wnętrza. Materiał zastosujesz tuż nad blatami – przestrzeń między szafkami wiszącymi a stojącymi jest jednak narażona na zabrudzenia, dlatego zadbaj o zabezpieczenie płytek specjalnym preparatem. Ta ścienna ozdoba sprawdzi się przy strefie jadalnianej – cegła za stołem z krzesłami optycznie wydzieli przestrzeń przeznaczoną do spożywania posiłków.

Jeśli marzy Ci się oryginalna kuchnia, cegła powinna znaleźć się we wnętrzu w innej formie niż okładzina ścienna. Dobrym pomysłem jest zastosowanie jej do obudowania wyspy kuchennej. Dzięki temu przestrzeń służąca przede wszystkim do przygotowywania posiłków spełni także funkcję dekoracyjną.

  • Cegłę wykorzystasz tuż nad blatem lub na ścianie w strefie jadalnianej. Sprawdzi się także jako ozdoba wyspy kuchennej.

Biała cegła w kuchni – rozświetl nią wnętrze!

Jeśli w Twoim mieszkaniu jest niewielka kuchnia, cegła w białym kolorze pomoże Ci ją optycznie powiększyć i rozświetlić. Ta barwa jest idealnym rozwiązaniem do aneksu połączonego z salonem, w którym zastosowano skandynawski lub nowoczesny styl i jasny odcień przewodni. Jeśli obawiasz się trudnych do usunięcia zabrudzeń, zdecyduj się na płytki ceramiczne imitujące kształt cegły. Modele o połyskującym wykończeniu dodatkowo rozjaśnią wnętrze, a poza tym będą łatwe w utrzymaniu czystości.

  • Jeśli masz niewielkie mieszkanie, zdecyduj się na białą cegłę. Nie przytłoczy pomieszczenia, a dodatkowo optycznie je powiększy.

Industrialna kuchnia z czerwoną cegłą – jak ją urządzić?

Styl loftowy cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, a początki jego popularności sięgają lat 60. XX wieku. To wtedy amerykańscy artyści zaczęli zajmować upadłe fabryki, które stały się dla nich mieszkaniami i miejscem na organizację wystaw. Do Polski industrialne mieszkania dotarły po 2000 roku, kiedy zaczęto budować soft lofty – są one odpowiednikiem pofabrycznych lokali, ale w nowych budynkach. Jeśli marzy Ci się nawiązująca do surowych wnętrz kuchnia, cegła w czerwonym kolorze powinna Cię zainteresować.

Ceglana dekoracja ścienna dobrze zaprezentuje się pośród pozostałych elementów charakterystycznych dla stylu industrialnego, na przykład drewna, szkła i betonu. Intensywny odcień surowca połącz z bielą, czernią i szarościami. W ten sposób kuchnia z czerwoną cegłą zyska prawdziwie industrialny charakter.

  • Kuchnia z czerwoną cegłą świetnie oddaje industrialny styl. Dobierz do niej szklane i drewniane dodatki, żeby cieszyć się własnym loftem.

Biała kuchnia z cegłą – postaw na skandynawski styl!

Wywodzący się z północy Europy styl jest popularny od lat także w Polsce. Główną cechą skandynawskiej aranżacji jest stosowanie zarówno białych mebli, jak i ścian. Jasnym odcieniom towarzyszy naturalny materiał w postaci drewnianych elementów, na przykład posadzki. Czy w takiej aranżacji odnajdzie się miejsce na cegłę?

Oczywiście, że tak! Pomalowane na biało płytki gipsowe skomponują się z szafkami z jasnym blatem drewnianym. Dzięki zastosowaniu cegły wnętrze urządzone w skandynawskim stylu będzie przytulne, rozjaśnione i optycznie powiększone.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 09 marzec 2022 15:07
komentarz /( 1 )
  • Olga
    Olga

    wtorek, 19 lipiec 2022 08:46

    jakoś te cegły mi się "przejadły". Wszędzie ich pełno

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.