Półka na przyprawy – jak zrobić? Jaką wybrać? - dekoportal.pl

Półka na przyprawy – jak zrobić? Jaką wybrać?

24 Sie 2019 / Napisała  / Porady
przechowywanie przypraw, przyprawianie potraw, przyprawy
Otwarte przyprawy wietrzeją tracąc swój aromat, dlatego warto znać sposoby na ich przechowywanie

Funkcjonalna i poręczna, półka na przyprawy to prawdziwy skarb w kuchni. Mając wszystko na wyciągnięcie ręki, chętniej zabieramy się za przygotowywanie skomplikowanych potraw, a samo gotowanie staje się łatwiejsze – koniec z szukaniem odpowiedniej saszetki w czeluściach szafki! Jak samodzielnie zrobić półkę na przyprawy, a także który model wybrać z dostępnych na rynku opcji?

O czym przeczytasz w artykule?

Półka na przyprawy – porządek w kuchni na wyciągnięcie ręki!

Każda wolna przestrzeń w kuchni jest na wagę złota, szczególnie ta na blacie – a jednak kusi, by zawsze mieć pod ręką wszelkie niezbędne do gotowania przyprawy, zioła, korzenie czy nawet kasze, ziarna i makarony. Prostym, a zarazem bardzo estetycznym rozwiązaniem jest półka czy też regały na przyprawy. Wyeksponowane na takim meblu różne ingrediencje w szklanych lub metalowych pojemnikach nie tylko sprawią, że łatwiej będzie nam pamiętać ile czego mamy, ale również dodadzą naszej kuchni ciepłego, domowego charakteru.

  • Nawet niewielka półeczka na przyprawy w znacznym stopniu ułatwi nam gotowanie i utrzymywanie w kuchni porządku, a także zorientowanie się w porę, że nasza ulubiona przyprawa jest na wyczerpaniu,
  • Zamiast w papierowych torebkach, przyprawy na półce doskonale będą prezentować się w szklanych bądź metalowych pojemnikach – a do tego, szczelnie zamknięte, na dłużej zachowają swój smak i aromat.
słoiki na przyprawy, pojemniki na przyprawy, jak przechowywać przyprawy
Ozdobne słoiki na przyprawy ochronią je przed wietrzeniem i będą elegancką ozdobą kuchni

Półki do kuchni na przyprawy – jakie wybrać?

Niezależnie od tego, czy marzy nam się tylko niewielka półeczka na przyprawy, czy może cały szereg półek, to, jaki model wybrać, zależeć będzie w dużej mierze od tego, jakie są nasze rzeczywiste potrzeby. Chodzi w końcu o to, by półka z przyprawami pomogła nam w utrzymaniu porządku w kuchni, a nie przyczyniła się do jeszcze większego w niej rozgardiaszu. Jeżeli zatem naprawdę dużo gotujemy, a nasza kolekcja ziół i przypraw jest pokaźna, mogą spodobać nam się takie systemy przechowywania jak, np. długa półka umożliwiająca ustawienie koło siebie nawet kilkunastu słoiczków, czy też metalowy, kilku rzędowy wieszak. Jednak w przypadku, gdy regularnie korzystamy tylko z paru ulubionych przypraw, w zupełności wystarczy nam niewielki stojak na przyprawy, tradycyjna, drewniana półeczka czy po prostu kilka słoiczków, przyczepianych na magnes do lodówki.

Półki do kuchni na przyprawy – różne rodzaje:

  • Klasyczna, drewniana półka – mocowana do ściany bądź szafki,
  • Długa, wąska metalowa półka – mocowana do ściany, pomieści nawet kilkanaście słoiczków,
  • Metalowy wieszak na przyprawy – mocowany do ściany albo wewnątrz szafki,
  • Metalowy wieszak na donice – rozwiązanie dla miłośników świeżych ziół,
  • Regały na przyprawy – wiszący lub stojący, patent dla prawdziwych pasjonatów przyprawiania,
  • Listwa magnetyczna – mocowana do lodówki, wiszące na niej metalowe słoiczki zajmują naprawdę mało miejsca!
słoiczki na przyprawy, półki na przyprawy, półki kuchenne na przyprawy
Kuchenne półki na przyprawy dostępne są w wielu wzorach i kolorach oraz rodzajach materiałów z jakich zostały wykonane

A może regał na przyprawy?

Regał na przyprawy z pewnością przypadnie do gustu zwolennikom klasycznych kuchni – szczególnie tych, gdzie nie ma możliwości zamontowania czegoś na ścianie. Wykonany zwykle z drewna, elegancko wpasuje się w aranżację kuchni – może stać na blacie, gładko przylegając do ściany, ale bez problemu zmieści się również na parapecie czy wewnątrz szafki. Na rynku bez problemu znajdziemy szereg różnego rodzaju regałów i segregatorów na przyprawy – poczynając od okrągłych, przez prostokątne, po te w kształcie piramidy.

  • Tradycyjny regał na przyprawy będzie doskonałym uzupełnieniem kuchni klasycznej czy też rustykalnej,
  • Jego największą zaletą jest brak konieczności montowanie go do ściany – co w przypadku braku przestrzeni roboczej na blacie może to jednak stanowić wadę.
regał na przyprawy, przyprawy w słoikach, regał z przyprawami
Regał z przyprawami to idealne rozwiązanie do tradycyjnej kuchni w stylu rustykalnym

Półka na przyprawy – jak zrobić?

Aby cieszyć się porządkiem w kuchni, wcale nie trzeba inwestować krocie w nowy mebel – krok po kroku, jak samodzielnie wykonać prostą i stylową półkę na wszelkie kuchenne niezbędniki? W pierwszej kolejności potrzebne będą nam drewniane listwy lub deski szerokości pojemników, które planujemy przechowywać na półce. Takie listwy należy wstępnie obrobić, czyli przyciąć – podstawę na długość ok. 50 cm, boki na wysokość ok. 10 cm, a następnie wszystkie elementy oszlifować papierem ściernym.

Kolejny krok to połączenie ze sobą podstawy i boków półki – w tym celu przydadzą nam się drewniane kołki. Przy pomocy wiertarki wykonujemy otwory o średnicy kołków w dolnych rogach bocznych części półki – ok. 1 cm od każdego brzegu. Teraz, aby połączyć obie części ze sobą, wlewamy do otworów nieco kleju do drewna i mocujemy w nich kołki do połowy ich długości. Wystającą część kołków wciskamy w identyczne otwory nawiercone tym razem na brzegach naszej podstawy.

Tak oto pojawia się przed nami prawie gotowa półka na przyprawy – jak zrobić efektowne wykończenie? Możemy pomalować ją w zgodzie z kolorystyką panującą w naszej kuchni, np. farbą akrylową na biało lub zostawić w naturalnym odcieniu drewna. Aby słoiczki z przyprawami przypadkiem nie pospadały, przyda się również podłużna, drewniana listwa zabezpieczająca na całej długości półki, przymocowana do jej boków za pomocą kleju. Chociaż w teorii może brzmieć to skomplikowanie, kiedy zrobimy już naszą pierwszą półkę, może okazać się, że przyda nam się nie jedna, a nawet kilka takich dodatkowych przestrzeni w kuchni – a może nawet pokusimy się o regał na przyprawy z kilkoma półkami?

Półeczka na przyprawy DIY – co będzie potrzebne?

  • Sosnowe listwy lub deski na podstawę i boki półki,
  • Piła lub wyrzynarka do drewna,
  • Wiertarka,
  • Kołki ryflowane,
  • Klej do drewna,
  • Drewniana listwa zabezpieczająca,
  • Farba akrylowa i pędzel – opcjonalnie.
półka z przyprawami diy, jak zrobić półkę na przyprawy, przyprawy na półce
Półkę na przyprawy można wykonać samodzielnie

Uniwersalne półki na przyprawy – drewniane

Nie każdemu po drodze z własnoręczną obróbką drewna – w takim przypadku, gdy w naszej szufladzie z ingrediencjami do gotowania zapanował istny chaos, najprostszym rozwiązaniem może okazać się wyprawa do sklepu meblarskiego po klasyczne półki na przyprawy – drewniane. Zaletą tego typu półek jest ich uniwersalny charakter – będą pasować do kuchni o różnych stylach, bez problemu możemy zmienić również ich kolor za pomocą farby akrylowej. Nie zapomnijmy także o stylowym wypełnieniu – jednakowych pojemniczkach na przyprawy, np. szklanych słoiczkach lub metalowych pudełeczkach.

Proste, drewniane półki na przyprawy możemy dopasować do kuchni o różnych stylach:

  • Skandynawskim – półki pozostawiamy w naturalnym odcieniu sosnowego drewna, dla zabezpieczenia przed wodą należy je jednak polakierować,
  • Rustykalnym lub prowansalskim – malujemy je farbą akrylową na biało, a następnie wykańczamy za pomocą przecierki papierem ściernym. Możemy pokusić się również o kwiatowe i roślinne akcenty wykonane metodą decoupage,
  • Industrialnym – tutaj mamy wybór – albo pozostawiamy półkę taką, jaka jest, albo malujemy na kolor kojarzony z poprzemysłowym lookiem, np. czarny lub szary,
  • Klasycznym – staramy się dopasować półeczkę odcieniem do reszty zabudowy kuchennej – jeżeli mamy ciemne, drewniane szafki, sosnowe drewno traktujemy bejcą lub lakierem do drewna w zbliżonym odcieniu.
klasyczna półka na przyprawy, półka z przyprawami w pojemnikach, drewniana półka z przyprawami
Klasyczna drewniana półka na przyprawy w pojemnikach to poręczne rozwiązanie do kuchni w stylu prowansalskim

Estetycznie i praktycznie: półka na przyprawy metalowa

Metal to cenny materiał w przestrzeni kuchennej – łatwy do utrzymania w czystości i odporny na uszkodzenia czy upływ czasu, jednocześnie niewiele różni się ceną od drewna. Jeśli kuszą nas półki metalowe do kuchni, wybierzmy te ze stali nierdzewnej, lub też pokryte specjalną emalią zabezpieczającą przed rdzewieniem. Wąska, długa metalowa półka z przyprawami doskonale będzie pasować do kuchni nowoczesnej i minimalistycznej – jej gładka, nierzucająca się w oczy powierzchnia wtopi się w tło i nie wprowadzi do aranżacji bałaganu – szczególnie gdy wybierzemy ją w takim samym kolorze, co baterię zlewową i uchwyty szafek, np. czarnym czy chromowanym.

  • Półka na przyprawy metalowa, o prostej sylwetce, wzorowo sprawdzi się w kuchni stawiającej na nowoczesność i minimalizm,
  • Na rynku znajdziemy także ozdobne półki metalowe do kuchni stylizowanej na prowansalską, rustykalną czy też nawiązującą do estetyki shabby chic – np. białą lub czarną z fantazyjnie powyginanymi prętami.
metalowa półka na przyprawy, wieszak na przyprawy z metalu, metalowy koszyk na przyprawy
Ozdobna metalowa półka na przyprawy pozwala zachować porządek w kuchni

Nie tylko design się liczy!

Często zdarza się, że półka z przyprawami w kuchni ma wiele funkcji – oprócz samych przypraw przechowujemy na niej przybory kuchenne, naczynia, akcesoria czy nawet książki kulinarne. Z tego powodu półka na przyprawy – wisząca – musi być nie tylko stylowa, ale również wytrzymała. Upewnijmy się zatem, że materiał, z którego została wykonana, (np. bambus, drewno tekowa, stal nierdzewna), lub którym jest pokryta, (np. bejca, olej, emalia lub lakier), jest odporny na wilgoć. Nie mniej ważny będzie także sposób, w jaki zamontujemy ją na ścianie.

Półka na przyprawy – wisząca – na kilka sposobów:

  • Zamocowana przy pomocy wiertła, wkrętów i kołków uniwersalnych – bezpiecznie i na stałe,
  • Zamontowana przy wykorzystaniu niewidocznego ramienia wpuszczanego w drewnianą półkę – estetyczne rozwiązanie do nowoczesnej kuchni (nie widać żadnych wsporników ani mocowań),
  • Przyklejona za pomocą taśmy montażowej samoprzylepnej – ta metoda nie wymaga wiercenia w ścianie, sprawdzi się więc szczególnie gdy nie chcemy uszkodzić glazury w kuchni. W zależności od rodzaju, taśma może znieść nawet duże obciążenia (ponad 10 kg), jednak koniecznie należy sprawdzić, by była wodoodporna. Mankamentem jest fakt, że niektóre taśmy mogą też pozostawić na ścianie czy płytkach ciężkie do usunięcia ślady po kleju.
półka ścienna w kuchni, wisząca półka na przyprawy, jak przymocować półkę na przyprawy
Ścienne półki na przyprawy można także wykorzystać do przechowywania innych przedmiotów
diy

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany niedziela, 25 sierpień 2019 12:17
komentarz /( 1 )
  • Justyna44
    Justyna44

    środa, 06 lipiec 2022 10:21

    Też sobie sama taką zrobiłam. Wystarczyły deseczki i kilka rzeczy ze sklepu budowlanego. To super proste!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.