Pralka w kuchni – gdzie ją umieścić i jak zabudować? Podpowiadamy! - dekoportal.pl

Pralka w kuchni

– gdzie ją umieścić i jak zabudować? Podpowiadamy!
22 Sty 2021 / Napisał  / Porady
pralka w kuchni
Pralka w kuchni to rozwiązanie, które ma zarówno fanów, jak i przeciwników.

Pralka jest jednym z najpotrzebniejszych urządzeń, a często zdarza się, że trudno wygospodarować na nią miejsce w łazience. Popularnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest pralka w kuchni. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy warto ustawić urządzenie właśnie w tym pomieszczeniu. Poznaj wady, zalety oraz prawne aspekty tego rozwiązania.

O czym przeczytasz w artykule?

Pralka w kuchni – jakie ma zalety?

Pralka w kuchni to rozwiązanie, które ma zarówno fanów, jak i przeciwników. Zwolennicy pomysłu podkreślają, że wyniesienie urządzenia z łazienki pozwoli zaaranżować wymarzony pokój kąpielowy. Zdarza się, że ustawienie pralki w łazience wymusza konieczność rezygnacji z wanny. Jeśli lubisz gorące kąpiele, zastanów się nad zaaranżowaniem kącika do prania w kuchni.

Pralka w kuchni nie wpłynie negatywnie na aranżację pomieszczenia. Na rynku znajdziesz wiele modeli do zabudowy. Dzięki nim urządzenie będzie wyglądało jak pozostałe szafki.

Pralka w zabudowie w kuchni pozwoli Ci też wykonywać więcej obowiązków jednocześnie. Podczas wkładania ubrań do urządzenia nie stracisz z oczu smażących się na patelni placków czy gotującej się zupy.

Zalety pralki w kuchni:

  • Jeśli masz niewielką łazienkę, a wyniesiesz z niej pralkę, możesz zyskać miejsce na wannę,
  • Będziesz wykonywać niektóre obowiązki jednocześnie, na przykład wkładać ubrania do urządzenia, a jednocześnie doglądać gotującego się obiadu,
  • Zabudowa pralki w kuchni pozwoli Ci uniknąć nieestetycznego efektu – urządzenie będzie bowiem ukryte za frontem takim samym jak pozostałe szafki.
 pralka w zabudowie w kuchni
Pralka w zabudowie w kuchni pozwoli Ci też wykonywać więcej obowiązków jednocześnie.

Kuchnia z pralką – wady

Jeśli marzy Ci się pralka w kuchni, opinie negatywne również poznaj przed podjęciem decyzji. To rozwiązanie – jak każde inne – ma swoje wady. Wiele osób obawia się przede wszystkim hałasu. Oczywiście dźwięk każdej pralki może okazać się uciążliwy, zwłaszcza jeśli kuchnia jest połączona z salonem. Na rynku znajdziesz jednak maty wytłumiające hałas oraz stabilizuje urządzenie, dzięki czemu odgłosy nie będą aż tak męczące.

Jeśli pralka w kuchni nie będzie przeznaczona do zabudowy, może wpłynąć negatywnie na aranżację. Jak wiesz, ten problem da się jednak rozwiązać. Większym kłopotem może okazać się konieczność przenoszenia ubrań z kosza na pranie znajdującego się w łazience do pralki stojącej w kuchni. Po zakończeniu prania odzież trzeba znów wynieść do łazienki, gdzie często, zwłaszcza w zimne miesiące, znajduje się suszarka.

Pralka w małej kuchni może też wiązać się z problemem znalezienia miejsca na preparaty do prania – zwłaszcza jeśli w grę wchodzi aranżacja małej kuchni 4m2. Jeśli chcesz mieć je pod ręką, konieczne będzie wygospodarowanie przestrzeni w jednej z szafek. W małej kuchni może być to trudne, a przynoszenie preparatów za każdym razem z łazienki okaże się niewygodne. Pamiętaj, że detergenty nie powinny znajdować się w jednej szafce z produktami spożywczymi.

Dla niektórych problematyczne może okazać się mieszanie aromatów. Po zakończeniu prania i wyjęciu ubrań z pralki w pomieszczeniu będzie unosił się przyjemny zapach. Może jednak okazać się uciążliwy, kiedy wymiesza się z wonią przygotowywanego obiadu.

Kuchnia z pralką – jakie ma wady?

  • Jeśli urządzenie stanie w kuchni połączonej z salonem, jego dźwięk może się okazać uciążliwy dla domowników,
  • Jeśli nie będzie to pralka do zabudowy, urządzenie negatywnie wpłynie na aranżację,
  • Konieczne będzie częste przenoszenie do kuchni ubrań z kosza na bieliznę mieszczącego się w łazience,
  • Jeśli w kuchni nie ma zbyt wiele szafek, problematyczne może okazać się znalezienie miejsca na proszek do prania, płyn do płukania i inne preparaty,
  • Pralka w kuchni opinie ma negatywne również ze względu na mieszające się zapachy, które mogą być dla niektórych uciążliwe.
 pralka i zmywarka w kuchni
Jeśli pralka w kuchni nie będzie przeznaczona do zabudowy, może wpłynąć negatywnie na aranżację.

Pralka w małej kuchni – czy to dobry pomysł?

Pralka w kuchni o dużym rozmiarze nie wpłynie negatywnie na komfort domowników. Nie utrudni też przechowywania przedmiotów. W przypadku małego pomieszczenia zagospodarowanie przestrzeni na pralkę okaże się jednak znacznie trudniejsze. 

Pralka w małej kuchni to tylko jedno z wielu urządzeń, które się tam znajdzie. Piekarnik, lodówka i zmywarka – na nie również musisz znaleźć przestrzeń. Jeśli kuchnia jest mała, a zabudowa jednostronna, może się okazać, że wkomponowanie w nią pralki będzie niemożliwe. Mogłoby się bowiem wiązać ze zbyt małą ilością miejsca w szafkach stojących lub koniecznością ustawienia jednego z urządzeń przy ścianie, co nie jest polecane. Pralka i zmywarka w kuchni to więc duży dylemat!

  • Pralka w zabudowie w kuchni o niewielkich rozmiarach może okazać się nietrafionym pomysłem, zwłaszcza jeśli pomieszczenie ma jednostronny układ. Problematyczne będzie rozmieszczenie pralki, zmywarki, lodówki, piekarnika, a dodatkowo znalezienie miejsca do przechowywania w dolnych szafkach.
 pralka w kuchni opinie
Pralka w zabudowie w kuchni o niewielkich rozmiarach może okazać się nietrafionym pomysłem.

Pralka do zabudowy w kuchni – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Pralka pod blatem w kuchni musi być ładowana od frontu. Wybierz dla niej miejsce, w którym możliwe będzie swobodne otworzenie drzwiczek. Pralka do zabudowy w kuchni musi mieć odpowiednie wymiary. Modele, jakie stosuje się do zabudowy, to te o głębokości 55 cm, a wysokości około 82 cm. Szerokość pralek to 60 cm.

Zwróć uwagę na parametry, które są ważne podczas używania pralki niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu stoi. Jeśli urządzenie będzie w kuchni połączonej z salonem, konieczne jest dobranie modelu z zabezpieczeniem przed dziećmi. Dzięki blokadzie pociecha nie będzie mogła nagle uruchomić urządzenia lub zmienić ustawień.

Zwróć również uwagę na klasę efektywności energetycznej – modele oznaczone jako A lub A pozwolą Ci cieszyć się niskimi opłatami za prąd. Sprawdź też, czy pralka do zabudowy w kuchni jest cicha. Porównaj kilka modeli, zapoznając się z poziomem emitowanego hałasu. Pralka i zmywarka w kuchni powinny być urządzeniami energooszczędnymi.

Jaką wybrać pralkę do zabudowy w kuchni?

  • Zdecyduj się na urządzenie ładowane od frontu,
  • Wybierz model z parametrami, które są ważne niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu stanie pralka,
  • Warte uwagi są modele z blokadą chroniącą przed uruchomieniem urządzenia przez dzieci,
  • Zwróć uwagę na klasę efektywności energetycznej,
  • Przed zakupem sprawdź też poziom emitowanego hałasu.
 kuchnia z pralką
Sprawdź też, czy pralka do zabudowy w kuchni jest cicha.

Jak zabudować pralkę w kuchni?

Pralka i zmywarka w kuchni to często stosowane rozwiązanie, jednak pamiętaj, żeby nie stawiać ich bezpośrednio obok siebie. Podczas prania urządzenie intensywnie drga, co mogłoby doprowadzić do porysowania drugiego sprzętu, a nawet poważniejszych uszkodzeń. Zabudowa pralki w kuchni musi być tak przemyślana, żeby za urządzeniem znalazło się 10 cm wolnej przestrzeni. Po bokach sprzętu muszą być natomiast po 2 cm wolnej przestrzeni.

Zastanawiając się, jak zabudować pralkę w kuchni, weź pod uwagę konieczność wybrania odpowiedniego miejsca. W pobliżu muszą znaleźć się gniazdko elektryczne oraz instalacja wodna. Odległość od gniazdka nie może przekraczać 1,5 m, ponieważ tyle zazwyczaj ma przewód. Pamiętaj, że nie wolno podłączać urządzenia do przedłużacza lub gniazdka, do którego jest już podłączone inne urządzenie. Może to bowiem powodować przeciążenie instalacji.

Pralka pod blatem w kuchni – jak zabudować?

  • Pralka i zmywarka w kuchni nie powinny się ze sobą stykać, ponieważ może dojść do zarysowania urządzeń,
  • Za pralką musi znaleźć się 10 cm wolnej przestrzeni, a po bokach – 2 cm,
  • Urządzenie musi znaleźć się w pobliżu gniazdka elektrycznego – odległość od niego nie może być większa niż 1,5 m, bo tyle najczęściej ma przewód,
  • Nie podłączaj pralki do przedłużacza lub gniazda, do którego podłączone jest już inne urządzenie, ponieważ grozi to przeciążeniem instalacji.
 jak zabudować pralkę w kuchni
Zastanawiając się, jak zabudować pralkę w kuchni, weź pod uwagę konieczność wybrania odpowiedniego miejsca.

Pralka w kuchni – prawo

Jeszcze do niedawna uznawano, że pralka w kuchni jest nielegalna. Nie istniał zapis mówiący o tym wprost, jednak jedno z rozporządzeń traktowano jako sugestię, że jedynym miejscem na pralkę jest łazienka. Przestarzałe prawo uległo jednak zmianie. Dzięki temu zarówno pralka w kuchni, jak i przedpokoju czy osobnym pomieszczeniu nie wiąże się z łamaniem przepisów.

  • Prawo pozwala na umieszczenie pralki w kuchni. Jeszcze w 2017 roku było to nielegalne, jednak postanowiono unowocześnić przepisy.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 10 kwiecień 2024 10:54
komentarzy /( 2 )
  • Fela
    Fela

    środa, 03 luty 2021 15:45

    Miałam i nie polecam.
  • Waleria
    Waleria

    wtorek, 26 styczeń 2021 16:11

    Też zastanawiałam się nad wariantem pralki w kuchni, ale finalnie udało się zmieścić w łazience. Cieszę się, bo jednak głośność produktu jaki mamy zdecydowanie przeszkadzałby w kuchni.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.