Jakie lustro do małej łazienki? Wybieramy lustro łazienkowe! - dekoportal.pl

Jakie lustro do małej łazienki? Wybieramy lustro łazienkowe!

12 Lip 2020 / Napisane przez  / Porady
lustro do łazienki, jakie lustro do łazienki, duże lustro w łazience
Podpowiemy jakie lustro do łazienki warto wybrać.

Mała łazienka będzie wydawała się przestronniejsza, jeśli wybierzesz do niej odpowiednie lustro. Tafla jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia pokoju kąpielowego. Jakie lustro do małej łazienki wybrać? Sprawdź w naszym artykule!

O czym przeczytasz w artykule?

Lustro nad umywalką – jakie wybrać do małej łazienki?

Lustro nad umywalką jest najważniejsze w łazience ze względów praktycznych. Dobrze oświetlone zwierciadło zapewni Ci wygodne warunki do wykonania czynności pielęgnacyjnych. Umieszczone nad umywalką lustro do łazienki może spełnić też ozdobną funkcję, a dodatkowo powiększyć przestrzeń.

Wybierając lustro do łazienki, zwróć uwagę na wielkość pomieszczenia oraz jego aranżację. Jeśli masz do dyspozycji niewielką przestrzeń, postaw na dużą taflę nad umywalką. Może mieć dowolny kształt – zarówno okrągły, jak i kwadratowy czy prostokątny.

Zastanów się także, czy chcesz wykorzystać ramę. Duże lustro w łazience może być jej pozbawione, zwłaszcza jeśli zajmuje większą część ściany. Tafla bez ramy prezentuje się nowocześnie, a w połączeniu z jasnymi kaflami będzie tworzyła otwartą kompozycję, co może dodatkowo powiększyć przestrzeń optycznie.

Wybierając duże lustro łazienkowe, możesz też skoncentrować się na modelach z ramą. Dzięki nim podkreślisz stylistykę wnętrza. W klasycznej, rustykalnej aranżacji sprawdzi się lustro do łazienki w ramie z drewna. Jeśli wnętrze jest szczególnie małe, postaw na wąską ramę w jednolitym kolorze i z delikatnym rysunkiem naturalnego surowca.

Lustro do łazienki w ramie sprawdzi się też we wnętrzach industrialnych. Doskonale zaprezentuje się okrągły model wieszany na pasku – to hit ostatnich sezonów. Lustro na pasku może mieć metalową, czarną ramę, która dopełni surowy wystrój. Okrągły model sprawdzi się też w nowoczesnej i skandynawskiej aranżacji.

Jakie lustro do małej łazienki nad umywalkę wybrać?

 • Sprawdzi się zarówno okrągły, jak i kwadratowy i prostokątny model,
 • Możesz zdecydować się na lustro do łazienki w ramie – dzięki niej podkreślisz styl wykorzystany w aranżacji,
 • We wnętrzach rustykalnych i klasycznych dobrze zaprezentuje się lustro do łazienki w ramie drewnianej, ale wąskiej i z delikatnym rysunkiem naturalnego materiału,
 • W industrialnej, skandynawskiej lub nowoczesnej aranżacji wykorzystaj modne, wieszane na pasku lustro łazienkowe o okrągłym kształcie i metalowej ramie,
 • W małej łazience możesz też zastosować lustro bez ramy – będzie świetnie wyglądało w nowoczesnym wnętrzu w połączeniu z białymi kaflami.
lustro do łazienki, jakie lustro do łazienki, duże lustro w łazience
Nad umywalką świetnie sprawdzi się zarówno okrągłe, kwadratowe jak i prostokątne lustro.

Jakie lustro do małej łazienki optycznie powiększy przestrzeń?

Lustro łazienkowe musi znaleźć się nad umywalką, ale to nie jedyna tafla, jaką warto wykorzystać we wnętrzu. Dodatkowe lustro może zdobić część ściany – od podłogi aż do sufitu. To rozwiązanie okaże się szczególnie dobre, jeśli taflę umieścisz naprzeciwko drzwi. W ten sposób uzyskasz iluzję przejścia do kolejnego pomieszczenia.

Lustro łazienkowe sięgające od podłogi do sufitu możesz dodatkowo ozdobić światłem. Znakomicie sprawdzi się taśma LED – zastosuj ją tylko na górnej krawędzi tafli lub otocz całe zwierciadło. Jeśli to dla Ciebie zbyt nowoczesne rozwiązanie, wykorzystaj kinkiety. Zamontuj je po obydwu stronach lustra.

Chłodne oświetlenie taśm LED czy kinkietów sprawi, że dobrze zobaczysz każdy szczegół swojego odbicia, a wnętrze będzie wydawało się przestronniejsze. Niestety zimna barwa światła stworzy nieprzytulny efekt. Chłodne oświetlenie nie pasuje także do typowo ciepłych wnętrz, w których królują beże, brązy i drewno. Musisz więc umiejętnie połączyć praktyczne oświetlenie o zimnej barwie z przytłumionym światłem lampy sufitowej.

Jakie lustro do łazienki umożliwi powiększenie przestrzeni?

 • Świetnie sprawdzi się model sięgający od podłogi do sufitu – warto umieścić go naprzeciwko drzwi, żeby tworzył iluzję przejścia do innego pomieszczenia,
 • Duże lustro w łazience warto podkreślić oświetleniem – w tym celu wykorzystaj taśmę LED lub kinkiety o chłodnym odcieniu światła,
 • Jeśli obawiasz się, że wnętrze stanie się zbyt chłodne, zastosuj lampę sufitową emitującą ciepłe oświetlenie – dzięki temu w razie potrzeby stworzysz w łazience warunki do relaksującej kąpieli.
lustro do łazienki, jakie lustro do łazienki, duże lustro w łazience
Małą łazienkę warto powiększyć optycznie poprzez zastosowanie wysokiego lustra.

Lustro do łazienki – gdzie umieścić, żeby powiększyć przestrzeń?

Dodatkowe lustro do łazienki może znaleźć się na całej ścianie, ale też zdobić jej część. Świetnie sprawdzi się tafla nad wanną. Zdecyduj się na lustro łazienkowe takiej samej szerokości co wanna i zamontuj je nieco nad miejscem do kąpieli. Dzięki temu unikniesz konieczności częstego czyszczenia tafli z zacieków.

Jeśli masz problem z miejscem do przechowywania i nie chcesz przeznaczać na ścianie miejsca na dodatkowe zwierciadło, zdecyduj się na lustrzane drzwi. To rozwiązanie podkreśli styl nowoczesny, ale sprawdzi się też w łazience urządzonej w stylu glamour. Drzwi o lustrzanej powierzchni pozwolą Ci nad umywalką wykorzystać dowolną taflę, ponieważ dodatkowe powiększanie przestrzeni nie będzie konieczne.

Zastanawiając się, jakie lustro do łazienki wybrać, weź pod uwagę połączenie lustrzanych drzwi ze zwierciadłem znajdującym się naprzeciwko wejścia do pomieszczenia. Dwie duże tafle dadzą podwójny efekt powiększenia. Jeśli nie podobają Ci się lustrzane drzwi, zdecyduj się na oklejenie skrzydła fototapetą, na przykład z urokliwą uliczką. W ten sposób uzyskasz interesujący efekt głębi.

Duże lustro w łazience możesz też umieścić nad umywalką. Zdecyduj się jednak na taflę bez ramy. Wybierz lustro takiej samej szerokości jak ściana. Aranżacja, w której uzyskasz efekt kranu niejako wychodzącego ze zwierciadła, nie jest pozbawiona wad. Musisz przygotować się na konieczność częstego mycia lustra, na które nieustannie będzie chlapać woda, na przykład podczas mycia rąk.

Lustro w małej łazience – gdzie umieścić, żeby powiększało przestrzeń?

 • Zamontuj lustro nad wanną – zdecyduj się na model o takiej samej szerokości jak wanna; tafla nie powinna być zbyt nisko, ponieważ będzie nieustannie zachlapana,
 • Lustrzane drzwi – dzięki nim nie musisz tracić miejsca na ścianie, jeśli wolisz tam zamontować szafkę zamiast lustra,
 • Jeśli masz miejsce, zdecyduj się na zestawienie lustrzanego skrzydła z taflą naprzeciwko – w ten sposób uzyskasz podwójny efekt powiększenia przestrzeni.
lustro do łazienki, jakie lustro do łazienki, duże lustro w łazience
Zamontowanie lustra nad wanną sprawi, że mała łazienka nabierze przestrzeni.

Lustro łazienkowe na szafce – idealne połączenie różnych funkcji

Komplet ściennych luster łazienkowych pozbawi Cię cennego miejsca do przechowywania. Możesz jednak połączyć dwie funkcje w jedną, decydując się na szafkę z lustrzanymi frontami. Dzięki elementowi wyposażenia zyskasz idealne miejsce na kosmetyki lub środki chemiczne, a także optycznie powiększysz przestrzeń.

Połączone z szafką lustro do łazienki możesz zastosować nad umywalką. Jeśli pomieszczenie jest wyjątkowo niewielkie, zdecyduj się na płytki element wyposażenia. Odpowiednia będzie głębokość około 20 centymetrów – pozwoli bowiem na ustawienie potrzebnych butelek z kosmetykami.

Szafkę z lustrzanymi frontami możesz też zawiesić tuż nad zabudową stelaża toalety. Dzięki temu zyskasz miejsce do przechowania środków chemicznych. Lustro łazienkowe na szafce nad toaletą pozwoli Ci wykorzystać zwierciadło dowolnej wielkości nad umywalką. Tafla tam zawieszona nie będzie już bowiem musiała spełniać funkcji powiększania wnętrza.

 • Jeśli brakuje Ci miejsca do przechowywania, zdecyduj się na szafkę z lustrzanym frontem. Model o głębokości około 20 cm możesz zastosować nad umywalką lub zabudową stelaża WC.
lustro do łazienki, jakie lustro do łazienki, duże lustro w łazience
Szafka z lustrem w łazience to bardzo praktyczne rozwiązanie.

Na jakiej wysokości lustro w łazience zamontować?

Wiesz już, jakie wybierzesz lustro? Łazienka będzie dzięki niemu z pewnością większa, ale nie zapomnij o funkcjonalności pomieszczenia. Wpływ na to, czy będzie Ci wygodnie podczas przeglądania się w zwierciadle, ma wysokość, na jakiej powiesisz lustro w łazience.

Zamontuj taflę mniej więcej na wysokości 120 centymetrów od podłogi, a 20 cm nad umywalką. Dzięki temu woda nie będzie chlapała na lustro. Łazienka o niewielkim wymiarze będzie jednak lepiej prezentowała się, jeśli lustro będzie zaczynało się już na wysokości umywalki.

Zwróć również uwagę na potrzeby domowników. Jeśli członkowie rodziny znacząco różnią się wzrostem, zdecyduj się na lustro nad umywalką sięgające aż do sufitu. Dzięki takiemu rozwiązaniu znikną problemy ze zbyt nisko zawieszonym zwierciadłem, a wnętrze będzie wyraźnie powiększone.

Na jakiej wysokości lustro w łazience zamontować?

 • Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie lustra 20 cm nad umywalką, około 120 cm od podłogi,
 • W niewielkim pomieszczeniu lepiej sprawdzi się jednak lustro zaczynające się tuż za umywalką – powiększy przestrzeń, jednak może okazać się trudne do utrzymania w czystości.
lustro do łazienki, jakie lustro do łazienki, duże lustro w łazience
Dopasuj wysokość lustra w łazience do potrzeb domowników.

Duże lustro w łazience to nie jedyne rozwiązanie

Zastanawiając się, jakie lustro do małej łazienki wybrać, nie zapomnij o oryginalnych rozwiązaniach. Lustrzana powierzchnia może pełnić tylko ozdobną funkcję. Tak jest w przypadku kafli, które zniekształcają obraz, ale odbijają światło, rozświetlają przestrzeń i optycznie ją powiększają.

Płytki wykonane z lustrzanego szkła mogą być płaskie i fazowane – te pierwsze wydają się lepszym rozwiązaniem do małego wnętrza, ponieważ pozwolą Ci uzyskać jednolitą powierzchnię. Lustrzane kafelki wykorzystaj na ścianie nad umywalką lub nad wanną.

Lustrzane płytki w łazience rewelacyjnie sprawdzą się we wnętrzu nowoczesnym oraz glamour. Jeśli zależy Ci na eleganckim efekcie, wybierz szklaną mozaikę zamiast kafli w kształcie cegiełek. Możesz zdecydować się też na dekoracyjne płytki w formie heksagonów, z których stworzysz efektowną kompozycję.

Lustrzane płytki są nie tylko piękne, lecz także łatwe do wyczyszczenia. Wszelkie zacieki usuniesz bez trudu dzięki gładkiej powierzchni dekoracji. Do czyszczenia lustrzanych płytek wykorzystaj preparaty do szkła i delikatną ściereczkę lub ręcznik papierowy.

 • Łazienkę powiększysz optycznie dzięki lustrzanym kaflom, które zamontujesz na ścianie nad umywalką lub nad wanną. Szklane płytki odbijające światło są łatwe w utrzymaniu czystości i świetnie sprawdzą się we wnętrzu urządzonym w stylu glamour lub nowoczesnym.
lustro do łazienki, jakie lustro do łazienki, duże lustro w łazience
Lustro z kafelków w łazience.


Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany niedziela, 12 lipiec 2020 15:40
komentarz /( 1 )
 • Edyta
  Edyta

  czwartek, 23 czerwiec 2022 08:37

  jeśli łazienka jest mała to najlepiej dać duże lustro, nawet na całą ścianę. Taki trik świetnie otworzy wnętrze. Robiliśmy tak w WC dla gości i efekt wyszedł znakomity!!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.