Łazienka 3m2? To nie problem! Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę 3m2 - dekoportal.pl

Łazienka 3m2? To nie problem! Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę 3m2

29 Cze 2020 / Napisane przez  / Porady

Łazienka 3m2 projekty dekoportal.pl

Zastosuj kilka sztuczek w małej łazience i nadaj jej niepowtarzalny look.

Łazienka 3m2 wydaje się bardzo mała, jednak dzięki nowoczesnym materiałom i funkcjonalnym, często kompaktowym (choć nie zawsze!) rozwiązaniom można urządzić ją tak, by spełniała wymagania praktyczne, ale także estetyczne. Wbrew pozorom aranżacja łazienki 3m2, choć z pewnością stanowiąca wyzwanie, nie jest wcale taka trudna. Co więcej, nie musimy rezygnować z wanny, a nawet z pralki. Optymalny dobór urządzeń i akcesoriów, maksymalne wykorzystanie przestrzeni i zastosowanie kilku aranżacyjnych sztuczek to tylko niektóre ze sposobów na to, by mała łazienka cieszyła oko, a przy tym zapewniała wygodę użytkowania.

O czym przeczytasz w artykule?

Jak urządzić łazienkę 3m2 z zastosowaniem kilku aranżacyjnych sztuczek?

Łazienka w bloku 3m2 to pomieszczenie, w którym przede wszystkim należy wykorzystać wszelkie wnęki, zarówno te istniejące przed remontem, jak i stworzone, na przykład nad zabudową elementów podtynkowych. Wnęki wykorzystane na półki można zostawić otwarte lub też zamknąć meblowym frontem.

Jakie jeszcze aranżacyjne sztuczki warto wykorzystać w małej łazience? Dobrym pomysłem jest zastosowanie dużych luster, a nawet całych ścian pokrytych lustrami. Taki zabieg znacznie poszerza optycznie i rozjaśnia całe wnętrze, a do tego dodaje mu głębi i charakteru. Jeśli zdecydujemy się na prysznic warto, zamiast brodzika, wybrać odpływ liniowy, dzięki któremu podłoga może zachować jednolity kolor i wzór, a do tego łazienka będzie wydawała się większa.

Jedną z zasad urządzania małej łazienki jest unikanie ustawiania dużych elementów wyposażenia naprzeciwko wejścia do łazienki. Mowa tu o kabinie prysznicowej, dużym grzejniku, wysokiej szafce czy też termie do podgrzewania wody. W tym miejscu lepiej jest zaplanować na przykład umywalkę z lustrem, które zapewni już od progu wrażenie głębi.

W małym wnętrzu warto zadbać o to, by jak największa powierzchnia podłogi była „wolna”. Im mniej zaplanujemy w niej stojących sprzętów, tym większe zyskamy wrażenie porządku, a ponadto takie wnętrze łatwiej będzie nam utrzymać w czystości. Jak tego dokonać? Tu niezawodne będą wiszące, montowane do ściany szafki, podwieszana miska ustępowa oraz umywalka bez postumentu.

Jak urządzić łazienkę 3m2?

 • Wykorzystać wszystkie wnęki,
 • Zaplanować duże lustro lub nawet ścianę z luster,
 • Naprzeciwko wejścia zaprojektować umywalkę z dużym lustrem,
 • Decydując się na prysznic, dobrze jest wybrać odpływ liniowy i zrezygnować z brodzika,
 • Zastosować meble i wyposażenie niezabierające miejsca na podłodze: podwieszane szafki, umywalki bez postumentu, kompaktowe miski WC.

Łazienka w bloku dekoportal.pl

Mała łazienka zyska sporo przestrzeni dzięki zastosowaniu umywalki z dużym lustrem.

Łazienka 3m2 projekty Dekoportal.pl

Warto zamiast dodatkowych dekoracji wykorzystać fototapetę

Łazienka 3m2 projekty Dekoportal.pl

Decydując się na prysznic, dobrze jest wybrać odpływ liniowy i zrezygnować z brodzika

Mała łazienka 3m2. Kolory i wykończenia

Jednym z doskonałych sposobów na urządzenie małej łazienki jest wykorzystanie odpowiednich kolorów, wzorów i struktur materiałów. W większości poradników znaleźć można informacje mówiące o tym, iż jasne kolory optycznie powiększają wnętrze. I jest to oczywiście prawda, jednak warto wiedzieć, że powiększają je nie tylko kolory, ale także zabiegi nadające pomieszczeniu głębi.

Co to oznacza w praktyce? Na przykład stosowanie kontrastów. Część toaletową zaaranżujmy na biało i postarajmy się ją dodatkowo doświetlić. Okolice prysznica z kolei wyłóżmy ciemnymi, na przykład czarnymi, płytkami ceramicznymi. Taki zabieg sprawi, że wąska łazienka z prysznicem nabierze odpowiednich proporcji i głębi.

Niezwykle odważnym, a przy tym bardzo efektownym rozwiązaniem, będzie zastosowanie w małej łazience 3m2 czarnej glazury i terakoty. Tu jednak musimy pamiętać o tym, by wykorzystać kilka różnych rodzajów płytek o różnych fakturach i rodzajach wykończeń. Na przykład wnękę z półką nad wanną można wyłożyć błyszczącą, czarną mozaiką. Ścianę nad wanną mogą pokrywać większe kafle o nierównej fakturze, natomiast podłogę wyłożymy matowymi kaflami o dużym formacie.

A skoro już wspomnieliśmy o formacie płytek w małej łazience. Poleca się tu zwykle duże kafle, które mają tę właściwość, że powiększają optycznie pomieszczenie. Jednocześnie jednak, jeśli nie uda nam się idealnie ustawić ich położenia, będą wprowadzać niepotrzebne „zamieszanie” swoimi przecięciami. Najlepiej będzie tu więc znaleźć „złoty środek”.

Mała dostępna powierzchnia w łazience 3m2 wymusza na nas często takie ustawienie elementów wyposażenia, że właściwie na nic więcej nie ma miejsca. W takim wypadku trudno zdecydować się na dodanie ozdób. Jest to zatem idealne miejsce do zastosowania oryginalnej fototapety (która przecież nie zabierze w ogóle miejsca!) czy też płytek ceramicznych o ciekawej fakturze lub intrygującym kolorze.

Jakie kolory i wykończenia sprawdzą się w łazience 3m2?

 • Kontrastowe kolory w łazience (jak biel i czerń) sprawią, że wnętrze nabierze głębi, a także wyrównają jego proporcje.
 • Zarówno biała, jak i czarna łazienka total look, to doskonałe rozwiązanie do małych pomieszczeń. Pamiętamy tu jednak o tym, by stosować różne faktury i wielkości płytek.
 • Chociaż wykończenie ścian czy podłogi dużymi kaflami powiększa optycznie wnętrze, to jednak na tak małej powierzchni lepiej nie stosować płytek wielkoformatowych, które zaburzą proporcje pomieszczenia.
 • Jeśli w naszej małej łazience o powierzchni 3m2 po wstawieniu armatury i mebli nie ma już na nic innego miejsca, to warto zamiast dodatkowych dekoracji wykorzystać fototapetę albo płytki o intrygujących kolorach, wzorach lub fakturach.

Aranżacja łazienki 3m2 dekoportal.pl

Wyrównaj proporcje łazienki, stosując kontrastowe kolory - czerń i biel.

Łazienka 3m2 projekty Dekoportal.pl

Bateria Oras idealna do małej łazienki

Łazienka w bloku dekoportal.pl

Aranżacja małej łazienki z Roca.

Łazienka 3m2 z wanną

Jak już wspomnieliśmy, mała łazienka w bloku nie musi oznaczać rezygnowania z wanny (o której przecież wielu z nas marzy). Do wyboru mamy w sklepach tradycyjne wanny prostokątne, a także okrągłe, owalne i narożne. Wanna w naszej łazience może być wolnostojąca lub zabudowana. Przy małym metrażu nie może ona być oczywiście duża, ponieważ nie tylko zajmie nam cenne miejsce, ale także zaburzy proporcje małego pomieszczenia. Najlepiej zdecydować się tu na wannę prostokątną lub narożną (która, nawiasem mówiąc, często jest równie pojemna, co duża wanna prostokątna).

Jeśli wybrana przez nas wanna będzie odpowiednio wysoka, to miejsce pod nią będzie można wykorzystać na szufladę służącą do przechowywania środków czystości.

Jeśli to możliwe, zastosujmy na ścianie nad wanną półkę wnękową. To doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu zyskamy miejsce na potrzebne kosmetyki. Ta ściana jest zwykle niewykorzystana, a w ten sposób możemy dodatkowo sprawić, że łazienka nabierze głębi (zwłaszcza jeśli wnękę wyłożymy płytkami o takim samym kolorze, co płytki na ścianie, ale o innej fakturze).

Co warto wiedzieć na temat aranżacji łazienki 3m2 z wanną?

 • Do małej łazienki najlepiej będzie pasować wanna prostokątna lub narożna.
 • Jeśli wanna będzie odpowiednio wysoka, przestrzeń pod nią będzie można wykorzystać na szufladę, która pomieści na przykład środki czyszczące.
 • Nad wanną, jeśli to możliwe, warto zaplanować półkę wnękową.

Łazienka 3m2 z wanną dekoportal.pl

Wanna prostokątna stanowi praktyczne rozwiązanie w małej łazience.

Łazienka w bloku dekoportal.pl

Mała łazienka w arnżacji Laufen.

Łazienka 3m2 z prysznicem

Jednym z dobrych sposobów na funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni w małej łazience z prysznicem jest zaplanowanie natrysku w otwartej wnęce prysznicowej z odpływem w posadzce. Od reszty pomieszczenia może go oddzielać przezroczysta tafla szkła. W przyapdku takiej scenerii warto pamiętać, aby wysokość baterii prysznicowej w odpływie liniowym zapewniała ergonomię.

Rezygnacja z typowej kabiny prysznicowej i zastąpienie jej płaskim brodzikiem zrównanym z poziomem podłogi (o ile pozwala na to konstrukcja podłogi) nie tylko optycznie powiększa przestrzeń. To idealne rozwiązanie także wtedy, gdy w domu mieszkają osoby starsze lub też mające trudności z poruszaniem się. Prysznic można wydzielić innym kolorem lub rodzajem płytek, jednak jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu większej ilości dostępnej przestrzeni, wykorzystajmy w tym miejscu te same płytki, co w całej łazience.

Mimo że wiele osób ceni sobie wygodę i możliwość szybkiej kąpieli pod prysznicem, wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez relaksującej kąpieli w wannie. Proponujemy więc wykorzystanie rozwiązania 2 w 1, czyli wanny z parawanem prysznicowym. Dzięki temu można nie tylko wziąć szybki natrysk, ale także długą kąpiel w wannie pełnej piany.

Mała i wąska łazienka z prysznicem zwykle nie pozostawia nam dużo pola do popisu w zakresie aranżacji. Najczęściej natrysk montujemy tu w najdalszym kącie, a pozostałe miejsce wykorzystujemy na toaletę, umywalkę i ewentualnie inne sprzęty i akcesoria. To właśnie ta sytuacja, w której chcąc wprowadzić nieco dekoracji do prosto urządzonego wnętrza, warto postawić na płytki w oryginalnym kolorze lub z nietypową, ozdobną fakturą.

Jak urządzić łazienkę 3m2 z prysznicem?

 • Dobrym pomysłem jest rezygnacja z klasycznej kabiny prysznicowej na rzecz natrysku z odpływem liniowym.
 • Prysznic można wydzielić optycznie innym kolorem płytek, ale jeśli chcemy uzyskać lepszy efekt optycznego powiększenia przestrzeni, lepiej zastosować takie same płytki jak w całej łazience.
 • Wanna z parawanem prysznicowym to doskonałe rozwiązanie odwiecznego problemu: wanna czy prysznic?
 • W małej i wąskiej łazience 3m2 warto wykorzystać ozdobne płytki, zwłaszcza jeśli jej kształt wymusza standardowe ustawienie sprzętów.

Łazienka 3m2 z prysznicem dekoportal.pl

W małej łazience w bloku, idealnie sprawdzi się natrysk oddzielony przezroczystą taflą szkła.

Łazienka 3m2 projekty Dekoportal.pl

Niezwykle odważnym, będzie zastosowanie w małej łazience 3m2 czarnej glazury i terakoty.

Łazienka w bloku dekoportal.pl

Mała łazienka w arnżacji Laufen.

Łazienka 3m2 z pralką

Właściciele małych łazienek często rezygnują z ustawienia w nich pralki (i zwykle przenoszą ją do przedpokoju lub do kuchni). Nie jest to jednak konieczne! Na pralkę ładowaną od frontu potrzebujemy od 40 x 60 cm do 60 x 60 cm. Doliczamy także miejsce na otwarcie drzwiczek. Pełnogabarytowe pralki mają najczęściej wysokość od 85 do 90 cm, dlatego też w małych łazienkach dobrze sprawdzą się pralki typu slim.

Świetną metodą na ustawienie pralki w małej łazience jest jej zabudowanie. W ten sposób zyskujemy dodatkową powierzchnię nad pralką. Można na przykład zabudować ją pod blatem umywalki lub też we wnęce. W ostatnim czasie chętnie zabudowuje się także pralkę szafką pod sufit, dzięki czemu na górnych półkach możemy ustawić środki czystości i małe urządzenia AGD czy też ułożyć ręczniki.

Jak ustawić pralkę w małej łazience?

 • Planując ustawienie pralki w łazience 3m2, warto rozważyć jej zabudowę, na przykład pod blatem umywalkowym lub też we wnęce czy w szafce sięgającej sufitu.
 • Dzięki zabudowie zyskujemy dodatkowe miejsce na półki lub szuflady, w których pomieścimy potrzebne akcesoria, detergenty czy ręczniki.

Łazienka 3m2 z pralką dekoportal.pl

W małej łazience warto postawić pralkę we wnęce.

Łazienka 3m2 projekty Dekoportal.pl

Jeśli zdecydujemy się na prysznic warto, zamiast brodzika, wybrać odpływ liniowy

Łazienka w bloku dekoportal.pl

Umywalka nablatowa Roca.

Łazienka 3m2. Projekty płytek

Wspominaliśmy już nieco o kolorach, wielkości i fakturach płytek. Jest to jednak temat na tyle istotny, że zasługuje na osobny rozdział. Dzięki odpowiednio dobranym kaflom możemy znacznie powiększyć optycznie pomieszczenie, nadać mu niespotykanego charakteru, a także wydzielić strefy użytkowe. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka informacji na temat zastosowania płytek w małej łazience.

Jeśli chcemy spotęgować wrażenie czystości w swojej łazience, zastosujmy błyszczące, jasne kafle. Linie styku zbyt dużych płytek będą wprowadzały wyraźne podziały, które nie mogą być przypadkowe, jeśli chcemy zachować odpowiednie proporcje całego wnętrza.

Szerokość i kolor fugi powinny być dobrane do rodzaju płytek. W małej łazience lepiej nie przesadzać z dekoracyjnymi listwami i rozetami. Postawmy na piękny kolor, wzór lub fakturę płytek, zwłaszcza jeśli brak miejsca nie pozwala nam na dużą swobodę aranżacyjną.

Wyszukany wzór płytki lub też nietypowy sposób ułożenia płytek można zastosować w miejscach, które chcemy wyeksponować. Niezwykle efektowne jest na przykład ułożenie kafli na podłodze w taki sposób, aby naprowadzały od drzwi do prysznica albo umywalki.

Do płytek z wyraźnym wzorem nie stosujemy ozdobnych dekorów, lepiej zestawiać je z neutralnymi elementami. Pamiętajmy też, że kafli nie trzeba układać na całej powierzchni ścian. Świetnie będą wyglądać w połączeniu z tynkiem lub farbą. Jeżeli na podłogę w łazience wybierzemy ciemne drewno, to świetnie będą się z nim komponować płytki w jasnym kolorze bez wyraźnego rysunku, polerowane lub matowe. Takie zestawienie jest już samo w sobie dekoracyjne, dlatego lepiej nie dodawać już do niego żadnych ozdób.

O czym warto pamiętać, projektując płytki do łazienki 3m2?

 • Błyszczące, jasne płytki potęgują wrażenie czystości w pomieszczeniu.
 • Zbyt duże kafle w małej łazience mogą stworzyć niepożądane, przypadkowe podziały.
 • W miejscach, które chcemy wyeksponować, można zastosować inny kolor lub inny układ płytek.
 • Kafle z wyraźnym deseniem zestawiamy z neutralnymi barwami.
 • Ciemne drewno na podłodze i jasne płytki na ścianie to zestawienie na tyle dekoracyjne, że można już zrezygnować z innych ozdób w łazience.

Jak urządzić łazienkę? dekoportal.pl

Błyszczące, jasne płytki nadają wnętrzu elegancji oraz stwarzają efekt czystości.

Łazienka 3m2 projekty Dekoportal.pl

Dobrym pomysłem jest rezygnacja z klasycznej kabiny prysznicowej na rzecz natrysku z odpływem liniowym


Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 kwiecień 2024 13:21
komentarz /( 1 )
 • Zośka
  Zośka

  piątek, 24 czerwiec 2022 15:21

  właśnie taką małą łazienkę mam. Jej urządzenie było drogą przez mękę! Ale udało się. Mamy mały prysznic, wc wiszące i umywalkę z szafką.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.