Malowanie płytek ceramicznych, podłogowych i ściennych jest łatwe! Sprawdź, jak przemalować kafelki - dekoportal.pl

Malowanie płytek ceramicznych, podłogowych i ściennych jest łatwe! Sprawdź, jak przemalować kafelki

03 Lut 2020 / Napisała  / Porady
czym malować płytki, jak malować płytki, jaką farbą malować płytki
Pomalowanie płytek w łazience lub kuchni to tani sposób na odświeżenie wnętrza

Malowanie płytek to świetny sposób na odnowienie aranżacji bez dużego nakładu kosztów. Brak konieczności skuwania starej okładziny stanowi też oszczędność czasu. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, jak pomalować płytki. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze farby oraz na co uważać podczas renowacji kafli.

O czym przeczytasz w artykule?

Malowanie płytek – jakie ma wady i zalety?

Malowanie płytek ma zarówno wady, jak i zalety. Niezaprzeczalną korzyścią jest możliwość szybkiej zmiany wystroju, nawet jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia w pracach remontowych. Skuwanie starych płytek i układanie nowych najczęściej nie jest pracą dla amatorów. Malowanie płytek pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze oraz czas – prace nie trwają bowiem zbyt długo.

Malowanie płytek nie wiąże się również z takim chaosem jak ich skuwanie. Twój dom zdobią płytki z motywem delfina, a w kuchni kafle straszą dawno niemodnym kolorem? Nie obawiaj się samodzielnego zadbania o przestrzeń, która nie spełnia Twoich oczekiwań pod względem estetyki.

Czy malowanie płytek ma wady? Oczywiście podczas prac mogą pojawić się problemy, zwłaszcza jeśli wybierzesz niewłaściwą farbę lub nieprawidłowo przygotujesz powierzchnię. Wtedy może się okazać, że preparat nie trzyma się kafli albo nowa powłoka szybko ulega zniszczeniu. Wadą jest konieczność odczekania kilkunastu dni na możliwość czyszczenia płytek.

 • Malowanie płytek pozwoli Ci szybko odświeżyć aranżację wnętrza. Sposób jest mniej kosztowny i łatwiejszy niż skuwanie starej okładziny i układanie nowej, ale musisz dobrać odpowiednią farbę, żeby na długo cieszyć się estetycznym efektem.
czy warto malować płytki, jak długo trzyma się farba na płytkach, czy malowanie płytek jest dobre
Zaletą malowania płytek jest możliwość uzyskania szybkiego efektu metamorfozy pomieszczenia

Jakie akcesoria przygotować?

Nim rozpoczniesz malowanie płytek ceramicznych, odpowiednio się przygotuj. Zadbaj przede wszystkim o akcesoria, które umożliwią Ci sprawne przeprowadzenie prac. Zabezpiecz powierzchnię, której nie planujesz malować. Jeśli chcesz odnowić płytki ścienne, rozłóż na podłodze folię lub papier, a brzegi zabezpiecz taśmą.

Przygotuj również szpachelkę, ponieważ konieczne może okazać się wypełnienie ubytków w fugach. Pamiętaj też o papierze ściernym, który wykorzystasz przed renowacją płytek. Pod ręką musisz mieć również odkurzacz i szmatkę. Na listę zakupową wpisz wałek – przyda Ci się między innymi do rozprowadzania farby gruntującej.

 • Nim rozpoczniesz malowanie płytek w łazience lub kuchni, przygotuj odpowiednie akcesoria, na przykład folię do zabezpieczenia urządzeń czy podłogi. Zapewnij sobie również szpachelkę, papier ścierny, odkurzacz, szmatkę i wałek.
pędzel do malowania płytek, malowanie płytek wałkiem, malowanie płytek pędzlem
Poza farbą do malowania płytek zaopatrz się w narzędzia i folię

Farba do płytek – jak wybrać?

Zastanawiasz się, czy malowanie płytek może odbyć się przy pomocy standardowej farby do ścian? Zdecydowanie nie! Tynk oraz kafle różnią się od siebie strukturą. Ściana jest porowata, co ułatwia preparatowi utrzymanie się na niej, natomiast płytki są gładkie, co sprawia, że farba ześlizgnęłaby się z ich powierzchni.

Przeprowadzając malowanie kafelek w kuchni czy łazience, musisz pamiętać o warunkach, jakie panują w tych pomieszczeniach. Zwiększona wilgoć oraz zagrożenie występowaniem grzybów czy pleśni wymusza na Tobie użycie specjalistycznego produktu. Farba do płytek musi być niewrażliwa na kontakt z wodą, ale także na szorowanie. W kuchni kafle będą bowiem narażone na rozmaite zabrudzenia, na przykład z pryskającego tłuszczu, dlatego możliwość zmywania plam jest tak ważna.

Przed zakupem produktu zapoznaj się z obietnicami producenta. Farba do płytek w kuchni powinna być odporna na domowe środki myjące. Dzięki temu bez obaw wyczyścisz powłokę, jeśli pojawi się na niej kolorowy sos czy krople tłuszczu.

Farba do malowania glazury w łazience musi być szczególnie odporna na działanie wilgoci. Szukaj produktów z wodoszczelną ochroną. Bez obaw nałożysz je w pobliżu kabiny prysznicowej lub wanny.

Malowanie płytek możesz przeprowadzić farbą akrylową, która jest dobrze dostępna. Produkty tego rodzaju często występują w formie dwa w jednym. Oznacza to, że mają jednocześnie właściwości produktu gruntującego oraz farby. Przy pomocy preparatu stworzysz powierzchnię odporną na wilgoć oraz zarysowania.

Epoksydowa farba do malowania glazury pozwoli Ci stworzyć powłokę odporną na szorowanie i mycie nie tylko wodą, lecz także detergentami. Problematyczne może być jej nakładanie, ponieważ jest gęsta. Szukaj farb epoksydowych na bazie wody, które są prawie bezzapachowe oraz bezpieczne ze względu na zerową zawartość lotnych związków organicznych. Farby do płytek z żywicą epoksydowa możesz aplikować przy pomocy gąbkowego wałka lub natryskowo.

Farba do malowania glazury – jak wybrać?

 • Możesz zdecydować się na farbę akrylową dwa w jednym – do jej stosowania nie potrzeba podkładu gruntującego, a powłoka będzie odporna na wilgoć i zarysowania,
 • Odporną na szorowanie i trwałą powłokę pozwoli Ci stworzyć epoksydowa farba do malowania,
 • Wybierając produkt do renowacji płytek, zwróć uwagę na wodoszczelność oraz odporność na detergenty,
 • Użycie zwykłej farby do ścian nie sprawdzi się, ponieważ preparat ześlizgnąłby się z gładkich kafli.
farby do płytek, farby do renowacji płytek, odnawianie płytek
Najlepsze do malowania płytek są farby epoksydowe

Jak przygotować powierzchnię?

Malowanie płytek w łazience czy kuchni musisz poprzedzić właściwym przygotowaniem powierzchni. Rozpocznij od wyniesienia urządzeń, a te których nie możesz zdemontować, zabezpiecz folią lub papierem. Na krawędziach przyklej taśmę – to da Ci pewność, że farba nie zabrudzi sprzętów.

Rozpocznij przygotowywanie płytek od usunięcia z nich wszelkich zacieków i zabrudzeń, które mogłyby spowodować, że farba będzie się gorzej utrzymywać. Malowanie kafelek w kuchni czy łazience poprzedź również ich dokładnym odtłuszczeniem. Pamiętaj o fugach, na które także zaaplikujesz farbę do płytek. Zwróć szczególną uwagę, czy nie ma na nich śladów pleśni – jeśli tak, usuń je specjalnym środkiem.

Jeśli okładzina ma jakiekolwiek pęknięcia czy rysy, możesz uzupełnić je specjalną wodoodporną masą. Dzięki temu nie będą widoczne spod farby. Jeśli fugi są wykruszone, również wymagają naprawy. Po wyschnięciu masy naprawczej użyj papieru ściernego, a następnie odkurzaczem usuń pył.

W przypadku niektórych farb konieczne będzie nałożenie środka gruntującego. Preparat zaaplikujesz wałkiem z krótkim włosiem. Środek gruntujący zwiększy przyczepność farby do płytek. Jego nałożenie nie będzie jednak konieczne, jeśli zdecydujesz się na farbę dwa w jednym.

Jak przygotować płytki do malowania?

 • Usuń zabrudzenia,
 • Odtłuść płytki,
 • Pozbądź się pleśni,
 • Uzupełnij wykruszone fugi,
 • Po zaschnięciu masy naprawczej wyrównaj powierzchnię papierem ściernym i usuń pył odkurzaczem,
 • Nałóż podkład gruntujący, jeśli to konieczne według producenta.
jak przygotować płytki do malowania, malowanie płytek ceramicznych, co zrobić przed malowanie płytek
Przed malowaniem płytek trzeba uzupełnić wszystkie ubytki w fugach

Malowanie płytek ceramicznych – jak to zrobić?

Malowanie kafelek łazienkowych lub kuchennych poprzedź przeczytaniem instrukcji na wybranym preparacie. Dowiesz się z niej, jaka temperatura powinna panować w pomieszczeniu. Jeśli będzie zbyt duża, farba do płytek może wyschnąć za szybko, a to przełoży się na jej trwałość. Ważny jest również poziom wilgotności.

Farbę wylej z opakowania do kuwety malarskiej. Dzięki temu bez trudu nałożysz ją na wałek. Zadbaj o równomierne rozprowadzenie preparatu na ścianie. Zwróć szczególną uwagę na fugi, które można łatwo pominąć, jeśli siła nacisku wałka nie będzie odpowiednia.

Jeśli musisz dotrzeć w trudno dostępne miejsca, pamiętaj o użyciu mniejszego wałka. Dzięki niemu malowanie kafelek łazienkowych lub kuchennych przeprowadzisz precyzyjnie. Jeśli konieczne będzie nałożenie drugiej warstwy, dowiedz się z instrukcji, po jakim czasie należy to zrobić.

Pamiętaj również, żeby po upływie kilkunastu minut pozbyć się taśmy malarskiej. Jeśli zrobisz to zbyt późno, możesz uszkodzić pomalowaną wcześniej powłokę. Choć farba do płytek wyschnie dość szybko, to nie znaczy, że od razu uzyska pełnię swoich właściwości. W ciągu kilkunastu dni uważaj na to, żeby nie zabrudzić płytek i w miarę możliwości nie zachlapać ich wodą.

 • Przed pomalowaniem płytek zapoznaj się z instrukcją producenta, żeby zadbać o właściwą temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu. Równomiernie rozprowadź farbę na ścianie, uważając szczególnie na fugi, a po kilkunastu minutach pozbądź się taśmy malarskiej, żeby nie uszkodzić pomalowanej powłoki.
jak pomalować płytki w łazience, malowanie płytek w łazience, odnawianie płytek w łazience
Podczas malowania płytek warto wykorzystać taśmę malarską

Malowanie kafelek podłogowych – czy warto?

Malowanie płytek ściennych jest stosunkowo łatwe, a efekt zazwyczaj zadowalający. Co z renowacją podłogi? Posadzka jest bardziej narażona na zniszczenie, dlatego warto stosować na niej tylko najwyższej jakości produkty. Dobrze sprawdzi się epoksydowa farba do płytek na rozpuszczalnikowej bazie – niestety ma ona intensywny, nieprzyjemny zapach.

Przygotowanie podłoża powinno wyglądać tak samo jak w przypadku renowacji płytek ściennych. Musisz dokładnie umyć posadzkę i odtłuścić ją. Pamiętaj także o zagruntowaniu kafli, co zwiększy przyczepność farby. Podczas malowania postępuj zgodnie z instrukcją producenta.

Malowanie kafelek podłogowych to podobnie jak renowacja płytek ściennych doskonały sposób na odświeżenie wnętrza. Jeśli nie chcesz martwić się koniecznością zatrudnienia fachowców, ogromnym bałaganem oraz kosztami związanymi ze skuwaniem okładziny, wybierz farbę. Odpowiednio przygotowane podłoże i właściwie nałożony preparat to gwarancja, że odnowiona okładzina na wiele lat zachowa swój estetyczny wygląd.

 • Farba do płytek sprawdzi się również do okładziny podłogowej. Najlepszy będzie wytrzymały środek epoksydowy na bazie rozpuszczalnikowej, który niestety ma intensywny i drażniący zapach.
malowanie podłogi, farby do podłóg, jak pomalować podłogę
Malować można nie tylko płytki ścienne, w ten sposób można także odnowić podłogi

Malowanie płytek – przed i po

Malowanie płytek w łazience czy kuchni może dać rozmaite efekty. Wszystko zależy od tego, jaką farbę wybierzesz. Dostępne są zarówno matowe, jak i satynowe czy błyszczące wykończenia.

Matowe wykończenie pasuje zarówno do klasycznie, jak i nowocześnie urządzonego pomieszczenia. Błyszczące dobrze sprawdzi się w małych wnętrzach. Połyskujące powierzchnie sprawiają bowiem, że przestrzeń wydaje się optycznie powiększona.

Różnorodność kolorystyczna farb do płytek sprawia, że osiągniesz efekt dopasowany do oczekiwań. Możesz zdecydować się na biel, która jest uniwersalnym rozwiązaniem – wygląda dobrze w każdej stylistyce. Jeśli chcesz uzyskać oryginalny efekt, wybierz pastelowy odcień. W przestronnym pomieszczeniu sprawdzi się farba do płytek w kolorze granatowym lub ciemnej zieleni.

 • Farba do malowania glazury może dać różne efekty, na przykład błyszczący lub matowy. Wybierzesz spośród rozmaitych barw – dostępne są uniwersalna biel, ale także pastelowe i intensywne kolory.
matowe farby do płytek, farby do płytek w połysku, dobra farba do płytek
Na rynku dostępne są matowe i błyszczące farby do płytek


Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 14 luty 2020 17:09
komentarz /( 1 )
 • Anita@LO
  Anita@LO

  środa, 29 czerwiec 2022 09:50

  nigdy nie próbowałam, ale chyba mnie przekonaliście że to szybki i tani sposób na metamorfozę!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.