Na jakiej wysokości lustro w łazience? Podpowiadamy! - dekoportal.pl

Na jakiej wysokości lustro w łazience? Podpowiadamy!

03 Lut 2021 / Napisał  / Porady
 Na jakiej wysokości lustro w łazience
Duże lustro zaczynające się tuż nad umywalką prezentuje się efektownie.

Lustro jest jednym z najważniejszych akcesoriów w łazience. Powinno być odpowiednio duże, dobrze oświetlone, ale też zamontowane na właściwej wysokości. Dzięki temu korzystanie z akcesorium będzie komfortowe dla wszystkich domowników. Podpowiadamy, na jakiej wysokości zawiesić lustro w łazience.

O czym przeczytasz w artykule?

Na jakiej wysokości zawiesić lustro w łazience?

Lustro jest ozdobą łazienki, ale powinno przede wszystkim stanowić funkcjonalny element wyposażenia. Żeby tak się stało, musi być zamontowane w odpowiednim miejscu. Oczywiście w żadnej łazience nie może zabraknąć lustra nad umywalką.

Lustro w łazience powinno być zamontowane w taki sposób, żeby zapewniało komfort wszystkim domownikom. Jeśli mieszkańcy znacznie różnią się wzrostem, rozwiązaniem jest tafla zajmująca większą część ściany zamiast okrągłego, niewielkiego modelu. Zasady mówią, że dolna krawędź lustra powinna znajdować się w odległości 1,2 m od podłogi, natomiast górna około 2 m od podłogi. Jeśli nie możesz zastosować się do tych zasad, zadbaj o to, żeby na ¾ wysokości lustra znajdowała się linia wzroku użytkownika.

Dobrym rozwiązaniem może być też lustro na wysięgniku. Takie akcesorium sprawdzi się świetnie, jeśli domownicy znacznie różnią się od siebie wzrostem. Lustro z ruchomym wysięgnikiem zapewni każdemu wygodę podczas golenia się czy wykonywania makijażu.

Warto również zwrócić uwagę na to, na jakiej wysokości zawiesić lustro nad umywalką. Chcesz uniknąć uciążliwych zabrudzeń na tafli? Zamontuj lustro przynajmniej 20 cm nad umywalką. Taka odległość powinna być wystarczająca, żeby podczas mycia rąk nie chlapać na taflę.

Na jakiej wysokości zamontować lustro w łazience?

 • Lustro w łazience zamontuj w taki sposób, żeby jego dolna krawędź znajdowała się 1,2 m nad podłogą,
 • Jeśli domownicy znacznie różnią się wzrostem, zdecyduj się na lustro na wysięgniku, żeby zadbać o komfort każdego,
 • Ważna jest również odległość od umywalki, która powinna wynosić 20 centymetrów, jeśli chcesz uniknąć zachlapania tafli.
 Lustro w łazience
Lustro jest ozdobą łazienki, ale powinno przede wszystkim stanowić funkcjonalny element wyposażenia.

Lustro zaczynające się tuż nad umywalką – poznaj wady i zalety rozwiązania

Lustra są świetnym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni. Jeśli łazienka jest niewielka, warto zdecydować się na taflę, która będzie zaczynała się tuż nad umywalką. Umieszczenie lustra na wysokości baterii nie jest niestety pozbawione wad. Na taflę nieustannie będzie chlapać woda, co doprowadzi do nieestetycznych zacieków.

Duże lustro zaczynające się tuż nad umywalką prezentuje się efektownie. Tafla optycznie powiększy pomieszczenie. Ogromne lustro spełni też potrzeby większości domowników bez względu na ich wzrost.

Jedynie dziecko może mieć problem ze skorzystaniem nawet z dużej tafli. Warto zapewnić maluchowi podest, który sprawi, że wysokość lustra nie będzie problemem. Akcesorium pozwoli dziecku w komfortowy sposób skorzystać z umywalki, a dodatkowo przejrzeć się w lustrze. Wybierając podest, zwróć uwagę na to, żeby miał antypoślizgową podstawę. Część przeznaczona do stania powinna być wykonana z gumowej maty, która również zapobiegnie upadkom.

Czy warto zawiesić lustro tuż nad umywalką?

 • Lustro zawieszone tuż nad umywalką, za baterią i sięgające prawie do sufitu zapewni komfort zarówno wysokim, jak i niskim domownikom,
 • Ogromna tafla powiększy optycznie przestrzeń,
 • Niestety lustro będzie nieustannie narażone na zachlapanie, co przysporzy Ci dodatkowej pracy podczas sprzątania,
 • Nawet tak duże lustro nie spełni oczekiwań dziecka, które będzie potrzebowało podestu. Wybierając to akcesorium, zwróć uwagę na antypoślizgowe elementy chroniące przed upadkiem.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany środa, 03 luty 2021 16:27
komentarz /( 1 )
 • Alicja
  Alicja

  czwartek, 04 luty 2021 09:00

  Podoba mi się pomysł na tafle lustra w łazience!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.