Jak zrobić lampion na taras? DIY – ciekawe pomysły - dekoportal.pl

Jak zrobić lampion na taras? DIY – ciekawe pomysły

23 Cze 2022 / Napisał  / Porady
 jak zrobić lampion na taras
Rośliny wokół tarasu będą ozdobą, ale musisz dobrać je do warunków.

Lampion to świetna ozdoba, którą wykorzystasz w ogrodzie. Postawiony na tarasie będzie subtelnie oświetlał przestrzeń i urozmaicał aranżację. Nie musisz szukać perfekcyjnego modelu w sklepach. Wykonaj go samodzielnie! Podpowiadamy, jak zrobić lampion na taras.

O czym przeczytasz w artykule?

Lampiony z drewna – jak zrobić krok po kroku?

Żeby wykonać lampion na taras, potrzebujesz cienkich kantówek. Przygotuj osiem sztuk takiej samej długości – z nich przygotujesz podstawę oraz zwieńczenie elementu dekoracyjnego. Kolejne cztery, dłuższe sztuki pozwolą Ci stworzyć boki lampionu. Potrzebujesz też płaskiego elementu, który zamontujesz w dolnej części ozdoby. Dzięki temu możliwe stanie się postawienie w lampionie świecy. Do tego celu wykorzystaj formatkę sklejkową. Wystarczy cienka – możesz wybrać model o grubości 6 mm.

Do wykonania dekoracji potrzebujesz również narzędzi. Są Ci potrzebne między innymi do docięcia kantówek na potrzebny wymiar. Do tego celu możesz wykorzystać piłę. Praca przebiegnie sprawniej, jeśli masz wyrzynarkę. Po docięciu kantówek drewno może mieć nierówne krawędzie, dlatego miej pod ręką papier ścierny. Warto go wykorzystać jeszcze przed łączeniem elementów, żeby powierzchnia lampionu była gładka.

Dekoracja jest przeznaczona na zewnątrz. Warto więc zabezpieczyć ją w odpowiedni sposób przed czynnikami atmosferycznymi. Do tego celu możesz wykorzystać lakierobejcę. Wybierając ją, zwróć uwagę na kolor – może być między innymi kasztanowy. Lakierobejca podkreśli rysunek drewna, stworzy powłokę odporną na zarysowania, a przede wszystkim sprawi, że lampion na taras będzie zabezpieczony przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Lakierobejcę należy nakładać na drewno suche i czyste. Stosuj się do wskazówek producenta, z których dowiesz się, ile warstw trzeba nałożyć oraz ile czasu odczekać przed zaaplikowaniem kolejnej. Najczęściej wystarczające są dwie warstwy preparatu.

Żeby zrobić lampion drewniany DIY, potrzebujesz też elementów łączących kantówki. Jest na to kilka sposobów. Możesz łączyć drewniane elementy przy pomocy kleju do drewna. Dobrze sprawdzą się też kątowniki lub metalowe, płaskie łączniki. Możesz wykorzystać je w taki sposób, żeby były widoczne. W ten sposób nadasz elementowi industrialny charakter.

Po połączeniu wszystkich elementów czas na wypełnienie lampionu. Możesz ustawić w nim świeczkę znajdującą się w wysokim szkle.

Lampion drewniany DIY:

 • Przygotuj osiem kawałków kantówek o takiej samej długości – powstanie z nich podstawa i zwieńczenie dekoracji,
 • Potrzebne są też cztery dłuższe kawałki, które stworzą ścianki,
 • Przyda Ci się formatka sklejkowa do zrobienia podstawy, na której stanie świeca,
 • Do docięcia kantówek wykorzystasz piłę lub wyrzynarkę,
 • Papier ścierny posłuży do wyrównania krawędzi,
 • Zabezpiecz drewno lakierobejcą, która chroni przed działaniem różnych czynników atmosferycznych,
 • Elementy lampionu możesz połączyć klejem do drewna,
 • Sprawdzą się też płaskie łączniki i kątowniki.
 lampion na taras
Duży lampion drewniany DIY wypełniony szklanym, wysokim naczyniem ze świecą sprawdzi się w przytulnej aranżacji tarasu.

Industrialny, duży lampion drewniany – jak zrobić?

Zastanawiając się, jak samemu zrobić duży lampion w industrialnym stylu, wykorzystaj podany wcześniej pomysł z kantówkami. Powinny mieć większe wymiary. Najlepiej, jeśli połączysz drewniane elementy metalowymi łącznikami, co podkreśli industrialny charakter dekoracji. To jednak nie wszystko!

Industrialny lampion drewniany DIY urozmaicisz przy pomocy ścianek wykonanych z siatki. Zdecyduj się na wykorzystanie siatki heksagonalnej, metalowej. Takiej, jaką stosuje się do wykonania zabezpieczenia balkonu dla kotów.

Siatkę możesz dociąć szczypcami, a nawet większymi, ostrymi nożyczkami. Jak przymocować siatkę do kantówek? Do tego celu wykorzystaj płaskie łączniki, które dobrze utrzymają ją we właściwym miejscu.

Industrialny lampion drewniany – jak zrobić?

 • Wykorzystaj poprzedni sposób na wykonanie lampionu, a dodatkowo zastosuj siatkę heksagonalną, metalową,
 • Z niej stworzysz ścianki elementu dekoracyjnego,
 • Siatkę dotniesz szczypcami,
 • Przy pomocy płaskich łączników przymocujesz siatkę do drewnianych elementów.
 jak samemu zrobić duzy lampion
Industrialny lampion na taras sprawdzi się w nowoczesnej aranżacji przestrzeni do relaksu.

Lampion na taras – wykonaj go ze słoika

Szukasz sposobu na błyskawiczne wykonanie lampionu na taras? Zdecyduj się na wykorzystanie słoika – najlepszy będzie pękaty i duży. W jego wnętrzu umieścisz świecę. Co zrobić, żeby taki lampion na taras prezentował się ciekawie? Wystarczy, że udekorujesz zewnętrzną część szklanego naczynia!

Możesz zdecydować się na minimalistyczne rozwiązanie w postaci wstążki. Przewiążesz ją w miejscu po nakrętce. Możesz wybrać czerwoną, błękitną czy białą – wszystko zależy od planowanej aranżacji przestrzeni do odpoczynku.

Dobrym sposobem jest wykorzystanie jutowego sznurka. Opleciesz nim część słoika, na przykład górną. Dzięki temu światło świecy nie będzie zakryte, a jednocześnie element dekoracyjny będzie ciekawiej wyglądał. Do sznurka możesz też dokleić kilka muszelek – wykorzystaj do tego celu klej na gorąco. W ten sposób nadasz ozdobie wakacyjny styl. Ciekawym sposobem na urozmaicenie wyglądu lampionu jest zastosowanie kamyków, najlepiej białych, którymi wypełnisz dolną część naczynia.

Kolejny sposób na ozdobienie słoika to namalowanie na nim czegoś. Możesz też wyciąć wzory z papieru samoprzylepnego, nakleić je na naczynie, a następnie potraktować lampion farbą w sprayu. Później odkleisz papier i w ten sposób uzyskasz ciekawie wyglądający słoik.

Zastanawiając się, jak zrobić lampion na taras urządzony w botanicznym stylu, weź pod uwagę wykorzystanie sztucznej, zielonej gałązki. Możesz przewiązać ją wstążką, najlepiej beżową w boho stylu. Dobrym sposobem jest też przymocowanie do słoika gałązek drzewa. Wykorzystaj takie o różnej grubości oraz nieco różniące się długością, co da naturalny efekt.

Jak zrobić lampion na taras przy pomocy słoika?

 • Wykorzystaj duży, pękaty słoik,
 • Umieścisz w nim świeczkę lub inne źródło światła,
 • Możesz przewiązać w górnej części wstążkę w dowolnym kolorze,
 • Dobrze sprawdzi się też wykorzystanie jutowego sznurka, do którego dokleisz kilka muszelek,
 • Dno słoika wypełnisz kamykami,
 • Możesz pomalować naczynie farbą w sprayu,
 • Słoik udekorujesz też gałązkami.
 lampion drewniany jak zrobić
Zdecyduj się na wykorzystanie słoika.

Jak zrobić lampion na taras z butelki?

Nie zależy Ci na silnym świetle z lampionu? Zdecyduj się na wykorzystanie wąskiej, dość wysokiej, zielonej butelki. Czym wypełnić taki lampion na taras?

Możesz zdecydować się na specjalny korek z drutem miedzianym LED. Taki elastyczny sznurek z łatwością ułożysz w wybrany kształt, a następnie umieścisz w naczyniu. Wystarczy, że wetkniesz korek w butelkę. Pamiętaj, że taki drut miedziany ze światełkami potrzebuje baterii. Miejsce na nie znajduje się właśnie w korku.

 • Wykorzystaj wąską, zieloną butelkę oraz specjalny korek z miedzianym drutem ze światełkami. Umieść w nim baterię, włóż drucik do butelki i uruchom.
 lampion drewniany diy
Zdecyduj się na ustawienie lampionu na parapecie.

Do jakiej aranżacji tarasu pasuje lampion drewniany i szklany?

Wiesz już, jak samemu zrobić duży lampion z drewna, jak wykonać model ze słoika oraz jak błyskawicznie zmienić butelkę w świecącą ozdobę. Czas dowiedzieć się, jak dopasować te elementy do aranżacji i gdzie je ustawić.

Duży lampion drewniany DIY wypełniony szklanym, wysokim naczyniem ze świecą sprawdzi się w przytulnej aranżacji tarasu. Możesz wykonać trzy sztuki nieco różniące się wysokością i ustawić je obok siebie na białym, przyjemnym w dotyku dywaniku. Oprócz tego dekoracyjnego kącika zaplanuj też miejsce do odpoczynku. Doskonale sprawdzi się zestaw drewnianych mebli.

Industrialny lampion na taras sprawdzi się w nowoczesnej aranżacji przestrzeni do relaksu. Będzie dobrze wyglądał pośród mebli wykonanych z technorattanu, które są nie tylko estetyczne, lecz także praktyczne. Do nowoczesnego wystroju tarasu sprawdzi się również lampion wykonany z butelki wypełnionej światełkami na drucianym sznurku.

Szklany lampion na taras może zdobić zarówno klasyczną, jak i nowoczesną przestrzeń. Istnieje bowiem mnóstwo możliwości ozdobienia takiego naczynia. Z łatwością dopasujesz więc kolor wstążki, kamyków czy farby do wystroju przestrzeni.

Zastanawiasz się, gdzie postawić szklaną ozdobę lub drewniany lampion DIY? Większy model dobrze zaprezentuje się na podłodze. Mniejszy natomiast może zdobić stolik. Jeśli jednak nie ma na nim zbyt wiele miejsca, zdecyduj się na ustawienie lampionu na parapecie.

Jak dopasować lampion do aranżacji tarasu?

 • Drewniany lampion z białą świecą będzie pasował do przytulnej aranżacji – możesz ustawić na białym dywaniku trzy sztuki różnych rozmiarów,
 • W nowoczesnej aranżacji dobrze zaprezentuje się lampion z butelki,
 • Model ze słoika pasuje do różnych stylów, ponieważ możesz ozdobić go na wiele sposobów,
 • Lampion ustawisz na podłodze, parapecie lub stoliku.
 lampiony z drewna jak zrobić
W nowoczesnej aranżacji dobrze zaprezentuje się lampion z butelki.

Lampion na taras – co do niego włożyć?

Wiesz, jak zrobić lampion na taras. Żeby pięknie świecił, musisz go odpowiednio wypełnić. Pierwszym, co przychodzi na myśl, jest klasyczna, gruba, biała świeca. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie.

Jak już wiesz, lampion na taras możesz wypełnić lampkami na sznurku drucianym. Doskonale sprawdzi się też sznur solarny. Jest on w pełni bezpieczny do stosowania na zewnątrz. Co ważne, musisz zadbać o to, żeby panel słoneczny był jak najmniej widoczny. Możesz przyczepić go w tylnej części słoika. Jeśli wnętrze dekoracji będzie czymś dodatkowo wypełnione, ten element nie będzie rzucał się w oczy.

Czym można wypełnić lampion? Wiele zależy od stylistyki, którą chcesz uzyskać. Sprawdzą się zebrane na spacerze kamyki czy przywiezione z wakacji muszelki. W jesiennej odsłonie elementu dekoracyjnego idealne będą szyszki. Do lampionu włożysz też sztuczne rośliny. Zwróć uwagę na sztuczne kwiaty – możesz odciąć łodygi, a samą kolorową część umieścić w elemencie dekoracyjnym.

Co włożyć do lampionu na tarasie?

 • Świecę lub korek ze światełkami,
 • Sznur solarny, którego panel musisz ukryć za lampionem,
 • Dno lampionu wypełnisz kamykami lub muszelkami,
 • Możesz też wykorzystać szyszki lub sztuczne rośliny we wnętrzu elementu dekoracyjnego.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 23 czerwiec 2022 11:50
komentarz /( 1 )
 • Ulcia
  Ulcia

  czwartek, 23 czerwiec 2022 13:45

  wykorzystam ten sposób ze starymi słoikami. Mam ich pełno, więc sprawdzą się na lampiony DIY. :)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.