15 pomysłów: co posadzić przy tarasie! Podpowiadamy, czym obsadzić taras? - dekoportal.pl

15 pomysłów: co posadzić przy tarasie! Podpowiadamy, czym obsadzić taras?

24 Wrz 2020 / Napisał  / Porady
 rośliny przy tarasie
Aranżując taras, nie zapomnij o odpowiedniej roślinności

Pięknie urządzony taras sprzyja odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Płytki podłogowe, meble, zadaszenie – każdy z tych elementów jest ważny, jednak urządzając przestrzeń do relaksu, nie zapomnij o odpowiedniej roślinności. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co posadzić przy tarasie. Podpowiadamy, jakie kwiaty i krzewy warto wybrać.

O czym przeczytasz w artykule?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru roślin na taras?

Od tego, jakie rośliny na taras wybierzesz, zależał będzie Twój komfort podczas odpoczynku. Zbyt silne zapachy mogą po kilku godzinach zacząć Cię irytować, a silnie rozrastające się pnącza sprawią nieco kłopotu w dbaniu o przestrzeń do relaksu. Rośliny wokół tarasu będą ozdobą, ale musisz dobrać je do warunków. W innym przypadku szybko zaczną tracić urok.

Zwróć szczególną uwagę na nasłonecznienie. Dla niektórych roślin zbyt silne promienie będą wyniszczające, a inne nie rozwiną się dostatecznie, rosnąc na cienistym stanowisku. Nie bez znaczenia jest także gleba, jednak ją możesz łatwo zmienić, zwłaszcza jeśli planujesz część roślin uprawiać w donicach, które staną na tarasie lub tuż przy nim.

Zwróć również uwagę na to, czy taras jest osłonięty od wiatru, czy narażony na silne podmuchy. Niektóre rośliny mogą być na tyle wrażliwe, że silny powiew doprowadzi do ich złamania. Osłonięcie części tarasu krzewami jest jednym z rozwiązań, które warto wykorzystać, żeby pozbyć się problemu.

Zastanawiając się, co posadzić przy tarasie, weź pod uwagę wygląd ogrodu przez cały rok. Większość roślin będzie zdobiła posesję w ciepłe miesiące. Warto jednak wybrać również kilka zimnolubnych gatunków, które sprawią, że przestrzeń wokół domu będzie pięknie wyglądała nawet w mroźny dzień.

 • Myśląc o tym, czym obsadzić taras, weź pod uwagę warunki, na przykład nasłonecznienie czy rodzaj gleby. Nie bez znaczenia pozostaje zapach kwiatów, ponieważ niektóre aromaty mogą po dłuższym czasie drażnić.
 czym obsadzić taras
Rośliny wokół tarasu będą ozdobą, ale musisz dobrać je do warunków.

Kwiaty wokół tarasu – jakie wybrać?

Myśląc o tym, co posadzić przy tarasie, nie zapomnij o kwiatach. Kolorowe rośliny sprawią, że miejsce do odpoczynku będzie wyglądało jeszcze piękniej, a aromat to dodatkowa korzyść. Zastanawiając się, jakie kwiaty wokół tarasu sprawdzą się najlepiej, weź pod uwagę ich spójność kolorystyczną z roślinnością porastającą pozostałą część posesji.

Konwalie sprawdzą się doskonale jako nasadzenia wokół tarasu. Dzwonkowate, drobne kwiaty wydzielają piękny zapach, który pozwoli Ci się zrelaksować. Konwalie nie mają zbyt wielu wymagań, ale zapewnij im żyzną glebę oraz półcieniste stanowisko. Sadząc konwalię, pamiętaj o tym, że po kilku latach może rozrosnąć się na tyle, że zaszkodzi innym nasadzeniom – ekspansywności zapobiegniesz dzięki uprawianiu konwalii w donicach. Zwróć uwagę na toksyczne właściwości rośliny, nim zdecydujesz się na wykorzystanie jej przy tarasie.

Kwiaty wokół tarasu powinny umilać Ci chwile tam spędzane dzięki pięknej woni. Jeśli zależy Ci na aromatycznych nasadzeniach, zdecyduj się na maciejkę, czyli lewkonię długopłatkową. Jednoroczna roślina ma drobne liliowe kwiaty, które wieczorem otwierają się i wydzielają piękną woń. Maciejka potrzebuje słonecznego stanowiska, regularnego nawadniania oraz żyznej gleby.

Możesz zdecydować się również na kwiaty na tarasie, na przykład wiszące w donicach przymocowanych do zadaszenia. Idealnie sprawdzi się okazała petunia, która potrzebuje słonecznego stanowiska, częstego podlewania oraz specjalnego podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Petunie występują w tak wielu wersjach kolorystycznych, że bez trudu wkomponujesz je w swój ogród.

Kwiaty wokół tarasu – jakie wybrać?

 • Konwalie – pięknie pachną i są łatwe w uprawie, jednak uważaj na ich silną ekspansywność i toksyczność,
 • Maciejkę – ma liliowe kwiaty, które pachną wieczorem,
 • Petunie – możesz umieścić je w wiszących donicach, które zamontujesz na zadaszeniu.
 co posadzić w słonecznym miejscu
Petunie występują w tak wielu wersjach kolorystycznych, że bez trudu wkomponujesz je w swój ogród.

Krzewy przy tarasie – czy to dobry pomysł?

Kwiaty na tarasie i wokół niego sprawdzą się znakomicie, ale nie zapomnij o krzewach. Efektowną aranżację przestrzeni pozwoli Ci stworzyć hortensja, która występuje w wielu wariantach kolorystycznych, na przykład niebieskim czy fioletowym. Samodzielnie możesz decydować o kolorze jej kwiatów – wystarczy, że wybierzesz ziemię o odpowiednim odczynie. Kwaśna gleba pozwoli Ci cieszyć się wyjątkową hortensją w niebieskim kolorze.

Hortensja potrzebuje słonecznego lub półcienistego stanowiska. Ozdobny krzew należy nawozić. Ważne jest też regularne podlewanie, ponieważ niedobór wody może prowadzić do usychania kwiatostanów. Podczas nawadniania rośliny nie kieruj wody na kwiaty.

Myśląc o tym, co posadzić przy tarasie, weź pod uwagę róże. Te popularne krzewy ozdobne występują w wielu kolorach, dlatego z łatwością wkomponujesz je w aranżację posesji. Róże najlepiej radzą sobie w słonecznym miejscu, gdzie są też osłonięte od wiatru.

Zastanawiając się, jakie rośliny na taras warto wykorzystać, weź pod uwagę krzewuszkę cudowną. Liściasty krzew o dekoracyjnych kwiatach potrzebuje próchniczej, żyznej i delikatnie wilgotnej ziemi oraz osłoniętego od wiatru i słonecznego stanowiska. Krzewuszka określana inaczej wajgelą cudowną wymaga regularnego podcinania, które zagwarantuje obfite kwitnienie.

Nasadzenia wokół tarasu – jakie krzewy sprawdzą się najlepiej?

 • Hortensja – okazały krzew może mieć różne kolory kwiatów, na przykład niebieskie, jeśli zadbasz o kwaśny odczyn gleby,
 • Róża – powinna być osłonięta od wiatru,
 • Krzewuszka cudowna – wymaga ciepłego stanowiska, podcinania oraz żyznej gleby.
 Krzewy przy tarasie
Dobierając rośliny na taras, warto wziąć pod uwagę krzewuszkę cudowną.

Lawenda przy tarasie – odstrasza komary i pięknie pachnie

Fioletowe rośliny przy tarasie będą jego ozdobą, ale dodatkowo uprzyjemnią czas spędzony na dworze dzięki charakterystycznej woni. Lawenda sprawi też, że uciążliwe komary będą trzymały się z daleka od przestrzeni do relaksu. Uprawa urodziwej rośliny wiąże się z pewnym trudem – wymaga między innymi podcinania.

Lawenda przy tarasie potrzebuje ciepła, dlatego zasadź ją w słonecznym miejscu. Ziemia nie może być zbyt kwaśna ani za mokra. W pierwszym roku wzrostu skróć roślinę o połowę – przycięcie jej pozwoli cieszyć się większą liczbą nowych pędów.

Zastanawiając się, co posadzić obok lawendy, weź pod uwagę nagietki. Jednoroczna roślina nie sprawi Ci trudności w uprawie. Nagietki dobrze czują się w słonecznym miejscu, podlewane podczas suszy. Pomarańczowe kwiaty stworzą ciekawy kontrast z fioletową lawendą.

Myśląc o tym, co posadzić obok lawendy, weź pod uwagę liliowce, które są długowieczne i łatwe w uprawie. Rośliny wymagają słonecznego lub lekko cienistego stanowiska oraz umiarkowanie wilgotnej gleby. Liliowce występują w różnych wariantach kolorystycznych, ale najlepiej w zestawieniu z lawendą zaprezentują się pomarańczowe kwiaty.

Lawenda przy tarasie – czy warto?

 • Fioletowe kwiaty lawendy będą piękną ozdobą przestrzeni do relaksu,
 • Aromat rośliny dodatkowo uatrakcyjni miejsce do odpoczynku,
 • Lawenda odstrasza komary, co jest jej dodatkową zaletą,
 • Roślina wymaga słonecznego stanowiska,
 • Obok lawendy możesz posadzić nagietki oraz liliowce.
 lawenda przy tarasie
Lawenda przy tarasie potrzebuje ciepła, dlatego zasadź ją w słonecznym miejscu.

Jakie rośliny na słoneczny taras wybrać?

Masz taras wychodzący na południe? Słońce będzie na nim przez wiele godzin, dlatego warto rozważnie dobrać gatunki roślin. Zieleń wokół tarasu urozmaicisz przy pomocy kwiatów określanych jako afrykańskie stokrotki. Mowa o osteospermum, czyli roślinie, która wytrzyma nawet największe upały i silne promienie słoneczne. Dekoracyjne kwiaty nocą zamykają się, a w dzień otwierają, żeby korzystać ze słońca.

Zastanawiając się, co posadzić w słonecznym miejscu, weź pod uwagę begonię stale kwitnącą, która również poradzi sobie wystawiona na wielogodzinny kontakt ze słońcem. Roślina występuje w wersji białej, czerwonej i różowej, więc z łatwością wkomponujesz ją w przestrzeń. Oprócz słońca begonia potrzebuje żyznej gleby. Pamiętaj o jej regularnym podlewaniu, ponieważ źle znosi suszę.

Oprócz kwiatów skup się na warzywach! Rzodkiwewka, szczypiorek czy ogórki w zasięgu ręki to doskonały pomysł. Urozmaicą sałatkę na grilla czy będą dodatkiem do obiadu. Pamiętaj jednak, że warunkiem obfitego plonu jest terminowy wysiew. To, kiedy siać ogórki, uzależnione jest od tego, czy wysadzasz sadzonki do gruntu czy doniczek. Rzodkiewka wsadzona w marcu lub kwietniu już po kilunastu dniach będzie gotowa do spożycia, a szczypior najlepiej wysadzać wczesną wiosną,

Co posadzić w słonecznym miejscu?

 • Osteospermum – roślina jest bardzo odporna na upały; jej kwiaty zamykają się nocą, a w dzień otwierają,
 • Begonia stale kwitnąca – potrzebuje wielogodzinnego kontaktu z promieniami słońca oraz żyznej gleby i regularnego podlewania.
 kwiaty wokół tarasu
Oprócz słońca begonia potrzebuje żyznej gleby oraz wilgoci.

Co posadzić przy tarasie w donicach?

Przy tarasie możesz stworzyć piękne rabaty, ale świetnie sprawdzą się też rośliny w donicach. To dobry pomysł, jeśli masz dużą przestrzeń do zagospodarowania. Zastanawiając się, jakie rośliny przy tarasie ustawić w donicach, weź pod uwagę żurawki. Byliny o ozdobnych liściach dobrze radzą sobie w delikatnie nasłonecznionym miejscu i średnio wilgotnej glebie. Brak regularnego podlewania doprowadzi do szybkiego zwiędnięcia liści.

Zastanawiając się, czym obsadzić taras, weź pod uwagę rozchodniki. Sukulenty można uprawiać bezpośrednio w ziemi, a także w donicy – wszystko zależy od wybranej odmiany. Większość rozchodników potrzebuje do prawidłowego wzrostu dużej ilości słońca. Radzą sobie z suszą, ale uważaj na zbyt obfite podlewanie, które nie jest dla nich bezpieczne.

Piękną zieleń wokół tarasu uzyskasz dzięki trawom ozdobnym, które rewelacyjnie prezentują się w donicach – zwłaszcza wysokich i szarych. Dekoracja sprawdzi się przede wszystkim w ogrodzie urządzonym w nowoczesnym stylu. Hakonechloa smukła to jeden z efektownych gatunków, który potrzebuje słonecznego stanowiska oraz przepuszczalnej gleby. Na tarasie świetnie zaprezentuje się też kostrzewa popielata, która jest zimozielona, więc będzie zdobiła przestrzeń także w mroźne miesiące.

Rośliny wokół tarasu – jakie sadzić w donicach?

 • Żurawki – ich zaletą są ozdobne liście; potrzebują lekko nasłonecznionego miejsca, żyznej gleby oraz regularnego podlewania, które zapobiegnie więdnięciu liści,
 • Rozchodniki – sukulenty, które potrzebują słońca; świetnie radzą sobie z suszą, a niebezpieczne jest dla nich zbyt intensywne podlewanie,
 • Trawy ozdobne – pięknie wyglądają w wysokich, masywnych donicach, z którymi stworzą idealną dekorację tarasu urządzonego w nowoczesnym stylu. Świetnie sprawdzą się dwa gatunki traw – hakonechloa smukła oraz kostrzewa popielata, która jest zimozielona.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 17 kwiecień 2024 16:15
komentarzy /( 2 )
 • Jagoda
  Jagoda

  czwartek, 10 grudzień 2020 15:56

  Dziękuję za cenne rady. Właśnie takiego artykułu szukałam.
 • Maria
  Maria

  poniedziałek, 05 październik 2020 13:25

  Mam krzewuszkę w swoim ogrodzie, cudowna roślina. Jeśli ma odpowiednie warunki potrafi kwitnąć kilka razy do roku.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.