Tablica manipulacyjna DIY – jak ją zrobić krok po kroku? - dekoportal.pl

Tablica manipulacyjna DIY – jak ją zrobić krok po kroku?

12 Mar 2021 / Napisał  / Pokój dziecięcy
 jak zrobić tablicę manipulacyjną
Aby umożliwić dziecku korzystanie z pomalowanej części tablicy, w schowku ukryj kredę.

Wiele spośród zabawek dla dzieci możesz wykonać samodzielnie. Dzięki temu będą idealnie dopasowane do potrzeb i upodobań maluszka. Podpowiadamy, jak zrobić tablicę manipulacyjną. Dowiedz się, jak wykonać zabawkę z przedmiotów codziennego użytku.

O czym przeczytasz w artykule?

Manipulacyjna tablica dla dzieci – dlaczego warto zrobić?

Tablica sensoryczna to spory wydatek. Tego typu zabawki znajdziesz w sklepach online za około 500-600 zł. Samodzielnie wykonasz ją za o wiele mniej, a spełni te same funkcje. Może się zdarzyć, że wszystko, co będzie potrzebne, masz już w szafkach i nie poniesiesz żadnych kosztów.

Własnoręcznie robiona tablica dla dzieci to gwarancja, że skorzystasz z tych przedmiotów, którymi maluchy są najbardziej zainteresowane. Dostępne na rynku tablice sensoryczne są coraz częściej stonowane kolorystycznie. Owszem, pięknie prezentują się w mieszkaniach, jednak nie są tak atrakcyjne dla dziecka jak wielobarwne zabawki.

Warto wiedzieć, czym tak właściwie jest manipulacyjna tablica dla dzieci. To zabawka, dzięki której maluch może bawić się tymi przedmiotami, które raczej ukrywamy przed pociechami. Ciekawe świata dzieci stale coś odkręcają, włączają, pociągają za sznurki. Te aktywności w bezpiecznych warunkach umożliwi im tablica sensoryczna.

Działanie zabawki jest zależne od tego, jakie przedmioty na niej umieścisz. Możliwość przesuwania, naciskania, poznawania nowych faktur materiałów – to wszystko rozwija motorykę maluszka. Korzystanie z tablicy manipulacyjnej poprawia precyzję i oddziałuje na wszystkie zmysły, jeśli zadbasz o skomponowanie odpowiednich przedmiotów.

Zabawa z elementami, które dziecko widzi na co dzień, ale nie są dla niego dostępne, rozwija koordynację ręka-oko. Maluch ma również szansę ćwiczyć logiczne myślenie.

Dlaczego warto samodzielnie wykonać tablicę manipulacyjną?

 • Koszt gotowej zabawki jest bardzo wysoki – sięga nawet 600 zł,
 • Do samodzielnie wykonanej tablicy wykorzystasz przedmioty, którymi Twoje dziecko interesuje się najbardziej,
 • Zastosujesz dużą liczbę barw, które przyciągają wzrok dziecka – gotowe produkty często są stonowane kolorystycznie, przez co ładnie się prezentują, ale mogą być mniej atrakcyjne dla malucha,
 • Zadbasz o to, żeby na tablicy znajdowały się elementy rozwijające różne umiejętności pociechy, na przykład precyzję, logiczne myślenie czy koordynację ręka-oko.
tablica dla dzieci
Zastanawiając się, jak zrobić tablicę manipulacyjną, weź pod uwagę aspekt bezpieczeństwa.

Tablica sensoryczna – o co zadbać przy tworzeniu?

Zabawki, które znajdujesz w sklepach, mają odpowiednie certyfikaty. Dzięki temu masz pewność, że są to przedmioty bezpieczne dla dziecka. Zastanawiając się, jak zrobić tablicę manipulacyjną, weź pod uwagę aspekt bezpieczeństwa.

Elementy tworzące zabawkę muszą być przytwierdzone w taki sposób, żeby nie istniało ryzyko skaleczenia się przez malucha. Zadbaj również o to, żeby przedmioty były przymocowane trwale. Wielu z nich dziecko nie powinno móc oderwać, ponieważ są niewielkie. Możesz również zdecydować się na zaokrąglone rogi.

Tablica manipulacyjna DIY powinna być atrakcyjna dla dziecka. Ważne, żeby oddziaływała na różne zmysły. Zadbaj o zastosowanie na niej wielu kolorów i materiałów różniących się fakturami. Oprócz wizualnych aspektów warto też umieścić na tablicy sensorycznej przedmioty, które wydają dźwięki oraz świecą.

Ważne jest też miejsce, w którym ustawisz tablicę manipulacyjną. Warto wykonać model ze wspornikami. Dzięki temu zabawkę ustawisz w dowolnym miejscu, a dziecko będzie mogło skorzystać z niej, siedząc na podłodze.

Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu tablicy sensorycznej?

 • Zadbaj o bezpieczeństwo zabawki,
 • Elementy powinny być przymocowanie nie tylko trwale, lecz także w taki sposób, żeby nie istniało ryzyko skaleczenia się przez dziecko,
 • Możesz zaokrąglić rogi tablicy dla zwiększonego bezpieczeństwa,
 • Zadbaj o to, żeby tablica dla dzieci oddziaływała na różne zmysły,
 • Wykorzystaj różne faktury, kolory oraz elementy, które wydają dźwięki i świecą,
 • Tablica powinna mieć wsporniki – dzięki temu ustawisz ją w dowolnym pomieszczeniu.
tablica manipulacyjna DIY
Zadbaj o to, żeby tablica dla dzieci oddziaływała na różne zmysły.

Tablica manipulacyjna DIY – co przygotować do wykonania?

Do przygotowania tablicy sensorycznej DIY potrzebujesz kilku przedmiotów i narzędzi. Bazę zabawki wykonasz z drewnianej, twardej płyty. Podstawa powinna być bezpieczna – drzazgi czy ostre krawędzie są niedopuszczalne. Możesz kupić samą tablicę – to koszt około 80 zł za model o wielkości 60x60 cm. Nie jest to jednak konieczne – wystarczy, że zdecydujesz się na front starej szafki.

Chcesz, żeby tablica manipulacyjna DIY miała inny niż prostokątny kształt? Przygotuj również wyrzynarkę. Możesz odrysować wzór od szablonu i wyciąć go. Doskonale sprawdzą się podstawowe formy, na przykład okrągłe, ale idealne będą też kształty zwierząt.

Oprócz bazy w postaci tablicy potrzebne są produkty, dzięki którymi przymocujesz wszystkie przedmioty. W tym celu możesz wykorzystać między innymi wkręty i wkrętarkę, tacker (zszywacz), ale także klej.

Planujesz pomalować tablicę? Najlepsze rozwiązanie to pokrycie farbą tylko części powierzchni zabawki. Warto wykorzystać farbę tablicową i pokryć nią tablicę w jakiś wzór, na przykład serca, strzałki czy gwiazdki. Aby umożliwić dziecku korzystanie z pomalowanej części tablicy, w schowku ukryj kredę.

Doskonale sprawdzi się też farba magnetyczna. Można przyczepić do niej magnesy o zróżnicowanych kształtach, na przykład zwierząt.

Co przygotować do wykonania tablicy manipulacyjnej DIY?

 • Drewnianą płytę – możesz ją kupić lub wykorzystać coś, co masz już w domu, na przykład front od starej szafki,
 • Jeśli chcesz, żeby tablica dla dzieci miała inny niż prostokątny kształt, zdecyduj się na wykorzystanie wyrzynarki oraz szablonu, od którego odrysujesz formę,
 • Potrzebne są też narzędzia, dzięki którym przytwierdzisz przedmioty do tablicy, na przykład wkrętarka z zestawem wkrętów oraz zszywacz,
 • Warto też przygotować farbę, na przykład magnetyczną lub tablicową, i pokryć nią część tablicy, malując dowolny wzór; w przypadku preparatu tablicowego przyda się też schowek na kredę.
 tablica sensoryczna
Świetnym pomysłem jest też przyczepienie do tablicy liczydła.

Tablica manipulacyjna – jak zrobić? Poznaj ciekawe pomysły

Czas dowiedzieć się, jak zrobić tablicę manipulacyjną. Przede wszystkim dokładnie wyszlifuj drewnianą powierzchnię, odpyl ją i wyczyść. Rozpocznij przyczepianie elementów. Niektóre z nich, na przykład materiałowe, możesz przymocować tackerem. Do drewnianych rzeczy sprawdzą się wkręty.

Co przyczepić do tablicy manipulacyjnej? Możliwości jest mnóstwo. Świetnym pomysłem jest wykonanie tablicy składającej się z elementów związanych z umiejętnością samodzielnego ubierania się, na przykład wiązania sznurówek. Do takiej tablicy możesz przyczepić pasek z klamrą czy rzepy. Doskonale sprawdzi się też element z zapięciem na zatrzask – przykładowo niewielka saszetka.

Tablicę urozmaicisz przy pomocy materiału z wyciętymi dziurkami. Warto umieścić w nich oczka kaletnicze – dzięki temu otwory nie będą się rozpruwały. W takich dziurkach wystarczy umieścić sznurówki. Możesz też zdecydować się na zakup gotowego elementu, czyli atrapy buta – koszt takiego przedmiotu to około 10-20 złotych.

Chcesz, żeby tablica dla dzieci miała więcej zastosowań niż przygotowywanie do samodzielnego ubierania się przez malucha? Zadbaj o urozmaicenie powierzchni przedmiotami, które wydają dźwięki. Świetnie sprawdzi się klakson do roweru przypominający trąbkę. Ściśnięcie elementu nie sprawi maluchowi trudności, a wydobywający się dźwięk z pewnością go zaciekawi.

Do tablicy warto przyczepić metalowy dzwonek ze sznurkiem w środku – może być to zawieszka na choinkę. Oprócz przedmiotów wydających dźwięki warto też zadbać o te, które świecą. Doskonale sprawdzi się okrągła lampka na baterię. Wystarczy ją wcisnąć, żeby zaświeciła. Tego typu lampkę bez trudu znajdziesz w wersji z bardzo mocną taśmą dwustronną. Wystarczy docisnąć ją do tablicy sensorycznej, żeby się przyczepiła.

Tablica manipulacyjna DIY musi być też wyposażona w elementy, które można przesuwać i wciskać. Doskonale sprawdzi się niepotrzebna już klawiatura od komputera lub nieużywany pilot. Odpowiednie będzie również kalkulator – wybierz model z dużymi przyciskami. Nie musi nawet działać – wystarczy, że można przyciskać klawisze.

Świetnym pomysłem jest też przyczepienie do tablicy liczydła. Sprawdzi się ono nawet dla najmniejszych – nie musi bowiem służyć do nauki liczenia, a po prostu do przesuwania wielobarwnych koralików po pręcikach.

Tablicę sensoryczną urozmaicisz przy pomocy klamki. Doskonale sprawdzi się łańcuch do drzwi, a także kołatka. Pociechy zainteresują się też kłódką z kluczykiem.

Odpowiednie są również stare mechanizmy, które nie znajdą już zastosowania w domu. Korbka, kółka zębate, cyferblat niedziałającego zegarka – każdy z tych przedmiotów z pewnością zainteresuje malucha.

Ważne, że tablicę można co jakiś czas urozmaicać nowymi elementami. Dzięki temu zabawka będzie rozwijała się wraz z zainteresowaniami Twojej pociechy.

Zastanawiasz się, w jaki sposób ozdobić tablicę dla dziecka? Dekoracja powinna spełniać zarówno estetyczne, jak i praktyczne funkcje. Do tablicy możesz przyczepić drewniane literki układające się w imię pociechy. Każdą z nich pomaluj na inny kolor. Ciekawszym rozwiązaniem będzie jednak przyczepienie do drewnianych liter kawałków materiałów o zróżnicowanej fakturze. Możesz wykorzystać filc, plusz, welur.

Tablica manipulacyjna – jak zrobić?

 • Przygotuj drewnianą powierzchnię – wyszlifuj ją, żeby była pozbawiona drzazg, odpyl i wyczyść,
 • Rozpocznij przyczepianie elementów,
 • Doskonale sprawdzą się przedmioty związane z nauką samodzielnego ubierania się, na przykład atrapy butów ze sznurówkami, rzepy czy suwaki,
 • Powierzchnię tablicy urozmaicisz też przy pomocy przedmiotów wydających dźwięki, na przykład klaksonu do roweru,
 • Pamiętaj też o wzbogaceniu zabawki świecącymi elementami, na przykład okrągłą, małą lampką na baterię, która uruchamia się po wciśnięciu,
 • Wybierz przedmioty, które można naciskać – sprawdzi się kalkulator, który nie musi działać,
 • Urozmaiceniem będzie liczydło z kolorowymi koralikami,
 • Dziecko zainteresuje się z pewnością klamką czy kołatką do drzwi,
 • Jeśli chcesz ozdobić tablicę, zdecyduj się na wykorzystanie drewnianych liter, z których ułożysz imię dziecka – możesz pokryć je dodatkowo materiałami, które będą różnić się fakturą.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 12 marzec 2021 16:52
komentarz /( 1 )
 • Tina
  Tina

  poniedziałek, 13 czerwiec 2022 14:59

  zrobiłam taką. Szkoda że nie mam zdjęć, ale wyszła genialna. Dziecko szczęśliwe, a ja dumna :D Taka tablica gotowa jest bardzo droga, a za cześci na DIY zapłaciłam może 60 zł...

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.