Cottage core – styl pełen natury! - dekoportal.pl

Cottage core – styl pełen natury!

26 Maj 2023 / Napisał  / Pozostałe
cottage core
Dzikie kwiaty zerwane w przydrożnym rowie to doskonała ozdoba mieszkania w stylu cottage core.

Dziewicze łąki lub łany dojrzewających zbóż, kobiety w kwiecistych sukniach i z rozwianymi włosami, dzieci w wiankach na głowach, zakochani podczas beztroskich pikników w cieniu drzew. Kojarzysz te sielskie obrazki, którymi bombardują nas media społecznościowe? To nowy i niesamowicie popularny trend, znany jako cottage core. Czy ta fascynacja wiejskimi klimatami i naturą stanie się nową ideologią życiową?

O czym przeczytasz w artykule?

Czym jest cottage core?

Wirtualny świat influencerów wciąż szuka intrygujących motywów i chwytliwych tematów. Followersi muszą się zachwycać, a najlepiej naśladować tendencje narzucone przez grupkę trendsetterów. Dokładnie tak się stało w przypadku cottagecore. W gruncie rzeczy jesteśmy świadkami rozwoju (a może nawet współtwórcami) stylu, który powoli staje się jednym z głównych nurtów zarówno w branży modowej, jak i wnętrzarskiej.

Koncepcja zapoczątkowana została około dekady temu, ale młodzi ludzie, zafascynowani wyidealizowaną i nierealistyczną ludowością, wypromowali ją w czasach covidowej izolacji. Styl cottage czerpie inspiracje z wiejskości, przez co jest bardzo podobny do estetyki rustykalnej.

Głównym założeniem tego trendu jest powrót do dziewiczej natury i swobodne, powolne życie wolne od stresów i cywilizacyjnego pędu. Kto z nas nie tęskni czasem do beztroskich chwil spędzonych u krewnych na wsi? Styl cottagecore ma więc piękne i wymarzone założenia. Często są one jednak krytykowane, jako oderwane od brutalnej rzeczywistości.

Powrót na łono natury z cottage core:

 • Trend zwany cottagecore powstał około 2000 roku, ale na popularności zyskał w czasie pandemicznej izolacji.
 • U podstaw koncepcji leży wyidealizowane piękno wiejskiego życia, wolnego od trosk i stresów.
 • Styl cottage bywa oderwany od rzeczywistości, przez co spotyka się z krytyką.
cottagecore
Styl cottage bywa oderwany od rzeczywistości, przez co spotyka się z krytyką.

Znaki szczególne stylu cottagecore

Pomimo niewątpliwego podobieństwa do stylu rustykalnego, cottage core jest pod wieloma względami oryginalną koncepcją. Co prawda czerpie inspiracje z innych trendów, ale finalnie jest niezwykle charakterystyczna i pełna unikalnego uroku. Jakie są główne wyznaczniki wpływające na wyjątkowość tej konwencji?

Bliskość przyrody

W domu koniecznie muszą znaleźć się rośliny doniczkowe i bukiety, najlepiej polnych kwiatów. W ogrodzie natomiast nie może zabraknąć warzyw oraz swobody: nie ma mowy o przycinaniu krzewów!

Powrót do przeszłości

W cottagecore często spotyka się klasyczne wzory i tekstury, które przywołują na myśl czasy minionych epok. Kwiatowe motywy, kratki, koronki i hafty są popularnymi elementami stylu.

Naturalność

Drewno, wiklina, ceramika i porcelana w stylu wiejskim są charakterystycznymi elementami wystroju wnętrz cottagecore. Dodatki takie jak plecione kosze, stare książki czy antyczne bibeloty również wkomponowują się w ten klimat.

Drugie życie

Styl cottage chętnie sięga po wszystko, co stare i niezwykle sprawnie nadaje przedmiotom nowe życie. Sukienka po babci, przedwojenny kredens czy zdekompletowana zastawa stołowa to prawdziwe rarytasy!

Sztuka DIY

Cottagecore to także umiłowanie rękodzieła i sztuki DIY. Samodzielnie wykonane ozdoby i ubrania pozwalają wyrazić swoją kreatywność i nadać kompozycjom cottage niepowtarzalnego wyrazu.

Czym wyróżnia się cottage core?

 • Natura – bliskość przyrody oraz wykorzystanie naturalnych materiałów, tj. drewna, wikliny, lnu, bawełny.
 • Reusing – nadawanie drugiego życia starym ubraniom, meblom i przedmiotom codziennego użytku.
 • Klasyka – ponadczasowe wzory i tekstury, które nigdy nie wychodzą z mody.
 • Rękodzieło – własnoręcznie zrobione meble, samodzielnie uszyte ubrania lub wydziergane serwety.
styl cottagecore
Styl cottagecore ma więc piękne i wymarzone założenia.

Styl cottagecore – swobodna elegancja

Koronki, bufki, hafty, falbany – nie brzmi to tak swobodnie, jak legginsy czy dresy. A jednak hołdujący swobodzie styl cottagecore chętnie sięga po tego typu zdobnictwo. Zmienia natomiast przypisaną do nich sztywną elegancję w pełną wdzięku lekkość. W praktyce wygląda to trochę tak, jakby księżniczka w pięknej sukni wieczorowej uciekła z sali balowej, aby pobiegać boso po łące. Bajka, prawda?

Właśnie to odrealnienie świata jest głównym zamysłem cottagecore. Styl wprowadza do bezwzględnie szarej codzienności odrobinę romantyzmu i fantazji. Stąd też w aranżacjach i stylizacjach w duchu cottage core tak często pojawia się połączenie praktycznego i komfortowego wyposażenia z eterycznymi i sensualnymi dodatkami.

 • Dążenie do odrealnienia szarej codzienności jest głównym celem cottagecore. Styl łączy w sobie komfort z nonszalancją, a także elegancję z romantyzmem i eterycznością.
cottagecore styl
U podstaw koncepcji leży wyidealizowane piękno wiejskiego życia, wolnego od trosk i stresów.

Cottagecore – styl szlacheckich dworków

Urocze, nieco tajemnicze szlacheckie dworki otoczone wiekowymi parkami oraz wiejskie chaty w sąsiedztwie bujnych ogrodów odznaczają się wyjątkową architekturą i reprezentują harmonię z naturą. Właśnie taki jest cottagecore. Styl ma przywodzić na myśl czasy, gdy życie było spokojne, a ludzie czerpali radość z prostych przyjemności.

Wnętrza w tej estetyce mają być przytulne, ale elegancki, a nawet okazałe. Dominować powinny naturalne materiały oraz stonowane i delikatne kolory. Śmiało sięgaj po kwiatowe wzornictwo i barwy przyrody. Solidne, drewniane meble będą doskonale się komponować w połączeniu ze zwiewnymi dodatkami. Świetnym wyborem będą żakardowe firany, dziergane narzuty, poduchy z falbanami i haftowane serwety. Nieodłącznym elementem cottage core są też porcelana, ceramika i żywe kwiaty.

 • Cottage core to koncepcja, która inspiruje się wiejskością, dlatego też w aranżacjach pożądane są „wiejskie” elementy, takie jak solidne drewniane meble, hafty, falbany i motywy roślinne oraz żywe, najlepiej polne, kwiaty.
styl cottage
Dążenie do odrealnienia szarej codzienności jest głównym celem cottagecore.

Wiejska idylla w miejskiej dżungli

Styl szlacheckich dworków jest nie tylko modnym trendem, lecz także odzwierciedla potrzebę powrotu do korzeni, bliskości natury i prostoty życia. Jeśli pragniesz na chwilę zanurzyć się w sielskiej atmosferze wiejskiej idylli, gdzie czas płynie wolniej, a harmonia z naturą jest kluczem do szczęścia, ta koncepcja będzie spełnieniem marzeń!

Jak stworzyć sobie prywatny raj w centrum miejskiej dżungli? Przede wszystkim zadbaj o obecność roślin. Idealne będą choćby kwiaty własnoręcznie zerwane w… przydrożnym rowie! Nakryj kuchenny stół koronkowym bieżnikiem i ustaw na nim swój bukiet w porcelanowym imbryczku. Twoja maleńka wiejska idylla w środku miasta gotowa!

Pamiętaj, że styl cottage core to bajkowość. Pozwól więc sobie przez chwilę pobujać w obłokach. Jak? A co powiesz na zamontowanie w salonie lub na balkonie romantycznej, dzierganej huśtawki lub podwieszanego, pełnego poduch, falban i frędzli fotela?

Miejska odsłona stylu cottagecore:

 • Wiejski charakter w domu możesz wyczarować nadając drugie życie starym przedmiotom, takim jak stara kredens, fotele, czy porcelana.
 • Dzikie kwiaty zerwane w przydrożnym rowie to doskonała ozdoba mieszkania w stylu cottage core.
 • Hafty, falbany, domowe huśtawki i bujane fotele wprowadzą do wnętrza romantyczny, nieco bajkowy klimat.
wiejska idylla
Rośliny wokół tarasu będą ozdobą, ale musisz dobrać je do warunków.

Styl cottage to stan ducha

Zwolennicy cottage core tęsknią za prostym, spokojnym życiem i ciepłymi, życzliwymi relacjami z drugim człowiekiem i… samym sobą. Dlatego tak chętnie wracają do natury, uprawiają własne warzywa, pieką chleb i zajmują się rękodziełem.

Inspirując się wiejską codziennością, architekturą i tradycyjnym rzemiosłem, cottagecore wprowadza romantyczny, nostalgiczny i urokliwy element do współczesnego świata. Trzeba co prawda uczciwie podkreślić, że ta wiejska idylla jest mocno wyidealizowana. Ale przecież szczypta marzycielstwa jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a w naszej codziennej bieganinie może być wręcz koniecznością, by zachować higienę umysłu.

 • Brak pośpiechu, czas dla siebie i innych ludzi, praca na świeżym powietrzu oraz bliskość natury to, według koncepcji cottage core, najlepsze sposoby na odnalezienie wewnętrznej harmonii.


Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 30 maj 2023 17:33

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.