Styl eklektyczny w mieszkaniu – sprawdź, jak stworzyć wymarzoną przestrzeń! - dekoportal.pl

Styl eklektyczny w mieszkaniu – sprawdź, jak stworzyć wymarzoną przestrzeń!

20 Sie 2021 / Napisała  / Pozostałe
pomieszczenie w stylu eklektycznym, jakie dekoracje do stylu eklektycznego, styl eklektyczny w domu
Aranżacja mieszkania w stylu eklektycznym

Podobają Ci się rozmaite style urządzania wnętrz? Wciąż nie wiesz, na jaką aranżację się zdecydować? Styl eklektyczny może okazać się strzałem w dziesiątkę! Dowiedz się, jak łączyć ze sobą elementy z różnych stylów, żeby osiągnąć spektakularny efekt.

O czym przeczytasz w artykule?

Eklektyczny – co to znaczy?

Styl eklektyczny można inaczej określić jako mieszany. To połączenie kolorów, elementów czy faktur, które pozornie do siebie nie pasują. Styl eklektyczny w mieszkaniu pozwoli Ci korzystać z zalet rozmaitych stylistyk.

Połączenie industrializmu z barokowymi meblami wydaje Ci się niemożliwe? Nic bardziej mylnego! Odpowiednie zestawienie tak różnych od siebie elementów może dać imponujący efekt.

Chcąc urządzić eklektyczne wnętrze, nie musisz trzymać się żadnych reguł. Wytyczne dotyczące kolorów czy okładzin po prostu nie istnieją, co daje Ci duże pole do popisu. Jednocześnie musisz uważać na to, żeby nie przesadzić i nie przytłoczyć wnętrza. Uważaj również, żeby pokój nie stracił swojej funkcji ze względu na zagracenie.

Chcąc urządzić eklektyczne wnętrze, nie musisz przeprowadzać gruntownego remontu. Przestrzeń urozmaicisz dzięki różnorodnym dodatkom. Tkanina o ciekawym wzorze, nowa rama do lustra, orientalne pamiątki z podróży – te elementy pozwolą Ci uzyskać styl eklektyczny bez dużych nakładów finansowych.

Eklektyzm – styl, który polega na:

 • Łączeniu kontrastowych kolorów,
 • Korzystaniu z rozmaitych stylów urządzania wnętrz jednocześnie,
 • Rezygnacji z reguł na rzecz własnej intuicji.
pomieszczenie eklektyczne, eklektyzm w mieszkaniu, eklektyzm we wnętrzach
Aranżacje eklektyczne łączą w sobie wiele styli wnętrzarskich

Eklektyczne wnętrze – jakie kolory zastosować?

Chcąc wprowadzić styl eklektyczny do wnętrza, nie możesz kierować się żadnymi regułami, a musisz korzystać z własnej intuicji. Mieszkanie w stylu eklektycznym powinno łączyć w aranżacji rozmaite barwy, a także wzory. Uważaj na wrażenie chaosu. Żeby go uniknąć, wybierz dwie lub trzy barwy bazowe i uzupełnij je kontrastowym odcieniem lub motywem.

Jeśli planujesz minimalistyczną aranżację w odcieniach bieli i szarości, wzbogacisz ją przy pomocy dodatków w krzykliwych odcieniach żółtego i różowego. Poduszki na kanapie, zasłony, podkładki na stolik kawowy – te elementy w intensywnych barwach przełamią spokojny wystrój, a jednocześnie nie wprowadzą chaosu. Jeśli chcesz, żeby mieszkanie w stylu eklektycznym było spójne, te same kolory zastosuj w innych pomieszczeniach.

Minimalistyczne wnętrze możesz również przełamać przy pomocy wzorów. Efektowny uszak w łowickie kwiaty to doskonałe rozwiązanie. Dywan stylizowany na PRL-owski również odświeży wnętrze.

Żyjesz w mieszkaniu stylizowanym na loft, a podoba Ci się styl eklektyczny? Wnętrza o industrialnym charakterze przełamiesz, stosując w nich jasne barwy. Dobrze sprawdzą się kanapa i krzesła w klasycznym stylu i obiciach w odcieniu złamanej bieli. Kącik relaksu uzupełnij ciemnobrązowym stolikiem o finezyjnym kształcie – modele warte uwagi możesz znaleźć na targach staroci.

 • Chcąc zastosować styl eklektyczny w mieszkaniu, musisz wybrać kolory stanowiące bazę oraz kontrastowe barwy. Jasne tło uzupełnij krzykliwymi kolorami, ale możesz również zastosować intensywne wzory, na przykład łowickie.
barwy w aranżacji eklektycznej, kolory w stylu eklektycznym, styl eklektyczny kolory
W stylu eklektycznym świetnie komponują się stonowane barwy wyposażenia w połączeniu z krzykliwą tapetą lub farbą na ścianie

Eklektyczny salon – czym go wykończyć?

Styl eklektyczny w salonie będzie zależał między innymi od okładziny ściennej. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybór spokojnej bazy aranżacji. Sztukateria, elegancka tapeta czy jednobarwna powłoka wykonana jasną farbą pozwolą Ci co jakiś czas zmieniać wystrój i dostosowywać eklektyczny salon do swoich potrzeb.

Na ścianie możesz zastosować czerwoną cegłę, która jest charakterystyczna dla stylu industrialnego. Pozostałą powierzchnię wykończ przy pomocy sztukaterii. Zrezygnuj jednak z białej, a postaw na granatową, jeśli wielkość pomieszczenia pozwala na zastosowanie ciemnych barw. Do tak urządzonej przestrzeni wprowadź nieco śródziemnomorskiego lub prowansalskiego klimatu, decydując się na wykorzystanie lnu czy wiklinowych dodatków.

Szare ściany i drewniany parkiet to cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego. Jeśli zdecydujesz się na takie okładziny, stworzysz doskonałą bazę do urozmaicenia przestrzeni dodatkami w angielskim stylu. Koronkowe poszewki poduszek, kwieciste tkaniny czy zdobiona porcelana dobrze zaprezentują się na tle spokojnych ścian.

Ściany i podłogi wykończone w stylu skandynawskim będą również rewelacyjnym tłem dla orientalnych dodatków. Białe ściany i drewniane deski ułożone w jodełkę zestaw z tkaninami w mocnych barwach, na przykład czerwonej lub purpurowej. Styl eklektyczny podkreślisz również dzięki materiałom, które połyskują. Na białym stoliku kawowym ustaw misę na owoce charakteryzującą się orientalnym stylem.

Wolisz zastosować szalony styl eklektyczny? Wnętrza wyłóż tapetą w małe kwiaty. Eklektyczny salon będzie prezentował się dzięki niej romantycznie. Zamiast bielonych, drewnianych mebli dobierzesz do niej nowoczesne modele, na przykład ciemnozieloną kanapę z welurowym obiciem.

Pierwsze skrzypce w każdym pomieszczeniu odgrywa również podłoga. Bezpieczną bazę stworzysz dzięki drewnianym deskom – zarówno w jasnym, jak i ciemnym kolorze. Okładzina z naturalnego surowca zaprezentuje się ciekawie w połączeniu z kanapą z obiciem we wzór kwiatów, a jednocześnie będzie współgrała z metalowym stolikiem. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do takiego niebanalnego zestawienia dopasować również fotel uszak w szarym kolorze – to częsty element skandynawskich aranżacji.

Styl eklektyczny – jakie okładziny zastosować?

 • Czerwoną cegłę w połączeniu z ciemną sztukaterią i prowansalskimi dodatkami,
 • Szare ściany i drewniany parkiet z akcesoriami w angielskim stylu,
 • Ściany i podłogi w prowansalskim stylu wraz z orientalnymi dodatkami,
 • Tapetę w kwiaty wraz z nowoczesną, ciemnozieloną kanapą z welurowym obiciem,
 • Drewno na podłodze w zestawieniu z kanapą z motywem kwiatów i metalowym stolikiem.
salon w stylu eklektycznym aranżacja, salon w stylu eklektycznym zdjęcia, salon w stylu eklektycznym projekt
Połączenie kolorów i dodatków w aranżacji salonu w stylu eklektycznym

Eklektyzm – meble, które go podkreślą

Jak już wiesz, styl eklektyczny w mieszkaniu polega na umiejętnym łączeniu elementów z różnych epok czy miejsc. Wybór mebli, które pozwolą Ci odświeżyć wygląd pomieszczenia, zależy więc od tła. Ściany są ozdobione sztukateriami, a na podłodze znajdują się drewniane deski? Tak klasyczną przestrzeń urozmaicisz futurystycznymi meblami – wystarczą dwa siedziska o oryginalnym kształcie, żeby przełamać tradycyjny wystrój.

Twój dom jest nowoczesny? Przeważają w nim jasne barwy i proste meble, ale chcesz wprowadzić styl eklektyczny? Zdecyduj się na ludwikowskie krzesło z ramą w kolorze postarzanego złota oraz obiciem w eleganckie pasy. Finezyjna forma siedziska będzie współgrała z prostymi liniami pozostałych mebli.

W Twoim mieszkaniu przeważa styl rustykalny? Ściany w pokoju dziennym zdobi bielona boazeria, a w dodatkach pojawia się motyw kwiatów? Eklektyczny salon uda Ci się uzyskać dzięki kilku meblom w industrialnym stylu. Wyobraź sobie nietuzinkowe połączenie babcinej okładziny ściennej z metalowym stolikiem lub skórzaną, jasnobrązową kanapą na wąskich nóżkach.

Eklektyczny salon będzie również pełnił funkcję jadalni? To świetna okazja do urozmaicenia przestrzeni pozornie niepasującym elementem. Nowoczesną przestrzeń wypełnij zestawem zabytkowych mebli, a nad nim zawieś industrialne lampy, które eksponują oryginalną żarówkę. Jeśli wnętrze ma klasyczną bazę, przełam je transparentnymi krzesłami oraz stołem ze szklanym blatem.

Eklektyzm – meble, które pozwolą Ci wprowadzić ten styl do wnętrza:

 • Futurystyczne meble w przypadku ścian pokrytych sztukaterią i drewnianych podłóg,
 • Ludwikowskie krzesło z obiciem w eleganckie pasy do jasnego, nowoczesnego pomieszczenia,
 • Industrialne meble do bielonej boazerii,
 • Zabytkowe wyposażenie do nowoczesnego wnętrza z industrialnym oświetleniem,
 • Transparentne krzesła i stół ze szklanym blatem do klasycznie urządzonej przestrzeni.
fotel eklektyczny, fotel do salonu eklektycznego, meble w stylu eklektycznym
Połączenie nowoczesnego stylu wnętrza z fotelem ludwikowskim stworzy niezapomnianą aranżację

Styl eklektyczny w salonie – podkreśl go dodatkami!

Remont już dawno za Tobą, a podobają Ci się możliwości, jakie daje eklektyzm? Styl ten wprowadzisz do salonu również dzięki dodatkom. Jeśli Twój dom jest urządzony w skandynawski sposób, nie obawiaj się urozmaicić go pamiątkami z egzotycznych podróży. Wielobarwna makatka na tle okładziny z białych cegiełek zaprezentuje się niebanalnie.

Stonowany wystrój pomieszczenia wzbogacisz również frędzlami. Postaw na ozdobione nimi poszewki na poduszki czy zasłony, a wydobędziesz styl eklektyczny w mieszkaniu. Nie rezygnuj z dywanu w strefie relaksu. Wielobarwny model w etno wzory to doskonały sposób, żeby wykorzystać styl eklektyczny.

Okazją do zmian będzie także wymiana lamp. Jeśli w Twoim domu rządzi elegancki styl, na podłodze jest drewno, a sztukaterie zdobią ściany, wykorzystaj industrialne oświetlenie. Umieść wieloramienną lampę z reflektorami w centralnym punkcie pomieszczenia. Możesz również wykorzystać rustykalny model z rattanu.

Szukasz nietuzinkowego oświetlenia do nowoczesnego wnętrza? Jeśli podoba Ci się eklektyzm, styl lampy powinien znacząco odbiegać od minimalistycznego. Zdecyduj się na bogato zdobiony żyrandol z kryształkami. Na nowoczesnym stoliku ze szklanym blatem ustaw pięcioramienne, eleganckie świeczniki.

Styl eklektyczny – jakie dodatki wybrać?

 • Pamiątki z wakacji, na przykład kolorową makatkę w połączeniu z białymi cegłami na ścianie,
 • Frędzle – na poszewkach i zasłonach w stonowanej aranżacji,
 • Dywan w etno wzory w nowoczesnym wnętrzu,
 • Industrialne oświetlenie do eleganckiego wystroju,
 • Zdobiony kryształkami żyrandol do minimalistycznego wnętrza.
styl eklektyczny dodatki, styl eklektyczny dekoracje, styl eklektyczny dywan
Wzorzyste obicia, dywan albo dodatki z frędzlami to idealne uzupełnienie aranżacji salonu w stylu eklektycznym


Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 02 luty 2022 13:57
komentarz /( 1 )
 • Raz23
  Raz23

  wtorek, 07 czerwiec 2022 08:10

  to zdecydowanie mój faworyt jeśli chodzi o style wnętrzarskie. Kocham ten miszmasz, możliwość dowolnych połączeń i kontrolowany chaos. Takie wnętrza mają "to coś"!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.