Styl kawaii – wnętrza pełne słodkości! - dekoportal.pl

Styl kawaii – wnętrza pełne słodkości!

03 Mar 2023 / Napisał  / Pozostałe
styl kawaii
Styl ten lubuje się w odcieniach pudrowego różu, cukierkowych błękitach i zieleniach.

Czasami marzymy o powrocie do beztroskich lat dzieciństwa. Pragniemy, żeby życie było prostsze, przyjemniejsze i słodsze. A gdyby samodzielnie wykreować taki właśnie świat? Świat, w którym wszystko jest urocze i miłe, a otoczenie zaprasza do błogiego relaksu. To jest możliwe! Przedstawiamy kawaii: styl, który doda domowym aranżacjom pastelowej słodyczy i nieodpartego wdzięku.

O czym przeczytasz w artykule?

Słodki trend: styl kawaii

Uroczy, słodki i nieco frywolny, a zarazem dokładnie przemyślany i idealnie harmonijny: taki w dużym skrócie jest styl kawaii. To stosunkowo nowy trend w świecie designu, który zapoczątkowany został w Japonii i, jak to z japońskimi wynalazkami bywa, błyskawicznie zdobył uznanie oraz wierne grono wielbicieli na całym świecie.

Istotne jest, że styl kawaii szybko stał się nie tylko inspiracją dla projektantów i designerów z dziedziny mody i architektury wnętrz. Dla wielu ludzi jest on również ideologią życiową i sposobem postrzegania świata. W założeniu miało to być odpowiedzią na szarą, nudną i przyziemną egzystencję, a także metodą na stworzenie lepszej, bardziej uroczej i przyjaznej rzeczywistości.

kawaii styl
To stosunkowo nowy trend w świecie designu, który zapoczątkowany został w Japonii.

Cechy stylu kawaii

Zacznijmy od tego, czym wyróżnia się kawaii. Styl przedstawiania elementów otoczenia, jako słodkich i uroczych jest nieco infantylny, ale w gruncie rzeczy ma w sobie wiele kokieterii. Kusi pastelowymi odcieniami, zaokrąglonymi kształtami i puszyście miękkimi obiciami. Jest jak ozdobny słój wypełniony po brzegi łakociami: prędzej, czy później każdy ulegnie!

Co takiego się stało, że Japończycy, znani raczej z zamiłowania do harmonii i porządku, stworzyli coś takiego jak kawaii? Styl zapoczątkowany na początku XX wieku, na dobre rozwinął się dopiero w latach osiemdziesiątych. Był to czas względnego dobrobytu, dzięki czemu konsumenci zaczęli większą uwagę zwracać na estetykę, niż jakość i praktyczne zastosowanie kupowanych przedmiotów.

Praktyczny świat potrzebował osłody. Rzeczy były już trwałe, skuteczne i użyteczne. Teraz miały być piękne. Miały być przede wszystkim ozdobą. Efekt? Słodki i uroczy styl kawaii, pełen produktów urzekających designem, choć… nie do końca praktycznych. Wszystko można jednak wyważyć i znaleźć złoty środek.

Jaki jest styl kawaii?

 • Słodki, uroczy, pełen pastelowych barw, zaokrąglonych kształtów i miękkich materiałów.
 • Kładzie nacisk na walory estetyczne. Przedmioty mają być przede wszystkim ozdobą.
 • Jest słodką, choć nie zawsze użyteczną odpowiedzią na skuteczny, praktyczny i pozbawiony finezji świat.
styl kawaii wnętrza
Styl zapoczątkowany na początku XX wieku, na dobre rozwinął się dopiero w latach osiemdziesiątych.

Kawaii – styl, który wymaga ostrożności

Czas zatem na próbę wyważonego wprowadzenia do domu elementów kawaii. Style aranżacyjne mają to do siebie, że można się nimi inspirować w stopniu dostosowanym do własnych preferencji. Jak w takim razie wprowadzić do własnych aranżacji styl kawaii? Wnętrza zaprojektowane w tej konwencji muszą być słodkie: to podstawowy wymóg.

Na szczęście nie oznacza to, że aby urządzić pokój w stylu anime, trzeba pokryć dom i jego wyposażenie wszystkimi kolorami tęczy i posypać brokatem. Pokój kawaii powinien być kolorowy, ale w stonowany sposób. Bazą aranżacji może być uniwersalna biel, która świetnie połączy się z pastelami. Całość można ożywić mocniejszymi akcentami.

kawaii style
Biel jest zawsze doskonałą bazą, którą możesz połączyć z pastelami.

Styl kawaii – jakie kolory wybrać?

Jakie dokładnie barwy są typowe dla kawaii? Styl ten lubuje się w odcieniach pudrowego różu, cukierkowych błękitach i zieleniach, a także przełamanych bielą żółcieniach, pomarańczach i fioletach. Kolory te śmiało możesz wprowadzić nie tylko na ścianach i podłogach, ale również jako wykończenie mebli.

Jest jedna istotna sprawa, o której nie możesz zapomnieć, wprowadzając do domu styl kawai. Wnętrza nie mogą łączyć zbyt wielu kolorów! Przyjęło się, że optymalne będzie połączenie maksymalnie trzech barw. Jeden kolor bazowy i dwa w formie dodatków – to gwarancja gustownej i wyważonej aranżacji kawaii. Style takie jak ten balansują na granicy dobrego smaku i tandety. Pamiętaj więc o umiarze, bo nadmiar słodyczy może zemdlić…

Nadmiar słodyczy nie jest dobry:

 • Pokój kawaii powinien być kolorowy i słodki, a zarazem wyważony.
 • Biel jest zawsze doskonałą bazą, którą możesz połączyć z pastelami, np. pudrowym różem, błękitem, czy zabieloną zielenią.
 • Gdy wprowadzasz styl kawaii, wnętrza wypełnij maksymalnie trzema kolorami. Będzie zgodnie z konwencją, ale gustownie.
pokój kawaii
Pokój kawaii powinien być kolorowy, ale w stonowany sposób.

Pokój kawaii: nie tylko dla dzieci

Dzieci zazwyczaj uwielbiają słodycze i z przyjemnością zamieszkałyby w gigantycznym pudełku pudrowych cukierków lub opakowaniu puszyście delikatnych pianek Marshmallow. A najlepiej w wypełnionej po brzegi cukierni. My, dorośli, również szukamy sposobów na osłodzenie sobie życia. Pokój w stylu anime może okazać się świetną metodą na to, by świat stał się przyjemniejszy.

Jak można zaaranżować pokój kawaii? Oprócz typowych dla tego stylu pastelowych barw istotne będą również wybrane materiały oraz kształt mebli i dodatków. Zgodnie z założeniami kawaii, pokój i elementy jego wyposażenia powinny zapraszać do błogiego relaksu. Doskonale sprawdzą się więc puszyste dywany oraz miękkie obicia. Śmiało sięgaj po takie tworzywa, jak plusz, welur, polar i bouclé.

Wybierając meble i pozostałe elementy, pamiętaj, że obłe, zaokrąglone kształty to jeden z wyznaczników stylu kawaii. Pokój wyposaż więc w owalne stoliki, zaoblone fotele i miękkie siedziska, np. pufy typu bouclé, czy worki sako. Tradycyjne regały zastąp designerskimi półkami w kształcie koła lub ślimaka.

Zaokrąglone kształty wprowadzić możesz nie tylko w postaci mebli. Doskonałym pomysłem są też pastelowe łuki i owale namalowane na ścianach. Posługując się kolistymi malowidłami, możesz wyznaczyć poszczególne strefy w pomieszczeniu. W ten prosty sposób zaaranżujesz wnętrza typowe dla kawaii formy geometryczne, a równocześnie zyskasz naprawdę oryginalne i efektowne wykończenie ścian.

Jak zaaranżować pokój kawaii?

 • Zgodnie z duchem kawaii, pokój ma być wizualnie przytulny. Doskonałym wyborem będą puszyste obicia mebli i dywany z długim włosiem.
 • Kompletując elementy wyposażenia i dodatki, wybieraj zaokrąglone kształty i miękkie materiały, np. plusz, welur, polar i bouclé.
 • Pokój w stylu anime możesz oryginalnie ozdobić, malując pastelowe łuki i obłe kształty na ścianach.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 03 marzec 2023 11:52
komentarz /( 1 )
 • Nowatutaj
  Nowatutaj

  wtorek, 04 kwiecień 2023 09:36

  wow! jakie to piękne. Klimatyczne są te wnętrza, takie inne od wszystkich

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.