Styl loftowy – cechy, pomysły i materiały, których musisz użyć! - dekoportal.pl

Styl loftowy – cechy, pomysły i materiały, których musisz użyć!

19 Lis 2020 / Napisał  / Industrialny
styl loftowy
Chłodne materiały wykończeniowe, otwarta przestrzeń, surowy charakter to główne cechy wnętrz industrialnych.

Chłodne materiały wykończeniowe, otwarta przestrzeń, surowy charakter to główne cechy wnętrz industrialnych. Styl loftowy sprawdzi się nie tylko w starym mieszkaniu w kamienicy, lecz także domu. Podpowiadamy, jak zaaranżować wnętrza industrialne. Dowiedz się, w jaki sposób uzyskać styl loftowy we wnętrzach dzięki meblom i dodatkom.

O czym przeczytasz w artykule?

Poznaj historię stylu industrialnego

Styl industrialny narodził się w Ameryce w latach 60. XX wieku po tym, jak przemysłowe budynki zaczęły pustoszeć. Miejsce do życia znaleźli w nich artyści. Wnętrza upadłych fabryk zaczęły pełnić funkcję mieszkań, które wyróżniały się niebanalnym charakterem, ale przede wszystkim niską ceną.

Nietypowe przestrzenie zaczęły interesować nie tylko bohemę artystyczną, lecz także osoby z innych środowisk, na przykład świata show-biznesu czy finansów. Już w latach 80. pofabryczne mieszkania stały się drogimi nieruchomościami.

Moda na industrialne mieszkania pojawiła się w nowojorskich dzielnicach, a stamtąd powędrowała do europejskich stolic, na przykład Paryża czy Berlina. Zainteresowanie surowymi przestrzeniami dotarło też do Polski, gdzie coraz częściej podejmuje się działania rewitalizacyjne, a stare budynki odzyskują życie. Istnieją też lofty nowo powstałe, które imitują pofabryczne przestrzenie.

Co warto wiedzieć o stylu industrialnym?

  • Styl loftowy narodził się w Ameryce, kiedy to artyści zaczęli zajmować opustoszałe fabryki,
  • Mieszkaniem w pofabrycznych budynkach zaczęły interesować się grupy z innych środowisk,
  • Doprowadziło to do znacznego wzrostu cen loftów w latach 80.,
  • Mieszkania są obecnie popularne nie tylko w nowojorskich dzielnicach, ale też stolicach europejskich,
  • W Polsce również powstaje coraz więcej loftów.
 styl industrialny
Istnieją też lofty nowo powstałe, które imitują pofabryczne przestrzenie.

Co to jest loft?

Słowo loft pochodzi z języka angielskiego i oznacza strych lub poddasze. Jako loft określa się obecnie mieszkanie znajdujące się w budynku pofabrycznym. Coraz częściej pojawia się pojęcie soft loft, które oznacza lokal w stylu industrialnym znajdujący się w nowo wybudowanym obiekcie.

Soft lofty pozwalają na zastosowanie rozmaitych udogodnień. Znajdują się najczęściej na obrzeżach miasta. Ich zaletą jest wykorzystanie do budowy nowoczesnych materiałów, które są bezpieczne czy ekologiczne. Hard lofty to natomiast mieszkania powstałe w obiektach pofabrycznych. Są bardzo wysokie i wyróżniają się ogromnymi oknami.

Loft – co to znaczy?

  • Słowo pochodzi z języka angielskiego i oznacza poddasze lub strych,
  • Obecnie określa się tym pojęciem mieszkanie w budynku pofabrycznym,
  • Wyróżnia się też określenie soft loft, które oznacza lokal industrialny w nowo wybudowanym obiekcie,
  • Hard loft to natomiast mieszkanie w budynku pofabrycznym.
 styl loftowy cechy
Mieszkanie w stylu soft loft.

Styl loftowy – cechy, które warto znać

Nim rozpoczniesz planowanie aranżacji loftowego wnętrza, poznaj kilka najważniejszych cech industrialnego stylu. Ważna jest duża przestrzeń. W industrialnych mieszkaniach kuchnia jest zawsze połączona z salonem, a czasem nawet z sypialnią. Dzięki temu wnętrze – choć urządzone w ciemnych barwach – sprawia wrażenie przestronnego.

Dużą rolę odgrywają okna, które powinny być duże i ozdobione szprosami. Nie należy zakrywać ich ciężkimi zasłonami lub delikatnymi firanami, ponieważ pełnią funkcję ozdoby przestrzeni. Jeśli nie masz możliwości pozostawić okien odkrytych, zdecyduj się na czarne rolety, które w ciągu dnia pozostaną zwinięte.

Styl loftowy w domu podkreślisz przy pomocy odpowiedniej kolorystyki. We wnętrzach industrialnych przeważają czerń i szarość, ale pojawiają się też beżowe czy czerwone akcenty. Kolory do loftu wprowadzają charakterystyczne dla surowego stylu materiały, czyli cegła, beton, metal czy drewno. Na próżno szukać w loftowej przestrzeni wielobarwnych bibelotów przywiezionych z wakacji. Do takiego wnętrza bardziej pasuje retro lampa czy stary aparat fotograficzny, które nie pełnią już swoich funkcji praktycznych, ale są świetną dekoracją.

Loftowe wnętrza – czym się charakteryzują?

  • Przestrzeń jest w nich otwarta – salon łączy się z kuchnią, a czasem nawet z sypialnią,
  • Okna są duże, ozdobione szprosami i nie zakrywa się ich firanami lub zasłonami,
  • Kolorystyka wnętrz jest stonowana – przeważa czerń, szarość, a także czerwone akcenty,
  • Dodatków nie ma wiele, a jeśli się pojawiają, to wyróżniają się stylistyką vintage.
 styl loftowy we wnetrzach
Kolory do loftu wprowadzają charakterystyczne dla surowego stylu materiały, czyli cegła, beton, metal czy drewno.

Styl loftowy – co na ściany?

Styl industrialny uzyskasz nie tylko w pofabrycznych budynkach czy soft loftach, lecz także kawalerce w bloku z wielkiej płyty czy przestronnym mieszkaniu w apartamentowcu. Wystarczy, że zastosujesz odpowiednie materiały wykończeniowe, które podkreślą surowy styl. Loft uda Ci się zaaranżować dzięki czerwonej cegle.

Czerwona cegła jest jednym z najważniejszych materiałów wykorzystywanych w industrialnych aranżacjach. Efektownie zaprezentuje się okładzina uzyskana z rozbiórki budynku, jednak jej pozyskanie nie zawsze jest możliwe. Jeśli zależy Ci na ceglanej ścianie, zdecyduj się na płytki cementowe, które potrafią fantastycznie imitować ciemnoczerwony materiał, dlatego świetnie podkreślą styl loftowy.

Na rynku znajdziesz też atrakcyjne cenowo rozwiązanie, którym jest tapeta z motywem cegły. Nie pozwoli ona jednak uzyskać surowego efektu. Warto bowiem szukać produktów, które cechują się nieregularnością kształtów oraz zróżnicowaną kolorystyką powierzchni. Dzięki temu okładzina będzie prezentowała się naturalnie.

Cegła nie jest jedynym materiałem, który warto wprowadzić we wnętrza loftowe. Świetnie sprawdzi się też beton w formie przypominającej tynk. Preparat jest wykonany na bazie spoiw cementowych oraz kwarcu. Przy pomocy produktu samodzielnie wykonasz niepowtarzalną ścianę z efektem betonu. Możesz również zdecydować się na wykorzystanie płyt betonowych, jednak ze względu na ich wagę montaż okładziny okaże się trudniejszy.

Jeśli wnętrze jest niewielkie, zastosuj cegłę lub beton na jednej ścianie, a pozostałe pozostaw białe. Takie rozwiązanie sprawdzi się w salonie, gdzie barwną okładzinę wykorzystasz za kanapą. Cegłę możesz zastosować nawet w kuchni tuż nad blatami. Wystarczy, że zabezpieczysz ją impregnatem silikonowym lub akrylowym. Nad płytą grzewczą możesz też zamontować szklany panel.

Styl industrialny – co zastosować na ścianach?

  • Doskonale sprawdzi się cegła, na przykład z rozbiórki, ale idealne będą też imitujące ją płytki cementowe,
  • Zrezygnuj z tapety z motywem cegły – okładzina nie podkreśli surowego charakteru wystroju,
  • W loftowym wnętrzu sprawdzi się beton, na przykład w formie tynku, ale dobre będą też płyty betonowe,
  • Cegłę lub beton możesz zastosować na jednej ścianie, a pozostałe pomalować na biało – to dobre rozwiązanie, jeśli wnętrze jest małe.
 styl surowy
We wnętrzach loftowych świetnie sprawdzi się też beton w formie przypominającej tynk.

Wnętrza industrialne – czym wykończyć podłogi?

Urządzając dom w stylu loftowym, zwróć też szczególną uwagę na wykończenie podłogi. W roli okładziny sprawdzą się drewniane deski. Naturalny surowiec pozwoli nieco ocieplić wnętrze, ale nie sprawi, że surowy styl zniknie. Na okładzinę podłogową wybierz trwały gatunek – idealny będzie dąb, ale sprawdzi się też egzotyczne drewno.

Styl loftowy podkreślisz również, stosując na podłodze płytki gresowe, które imitują beton. Nie łącz jednak tych samych kafli na ścianach i podłodze, żeby nie uzyskać zbyt chłodnego lub po prostu nudnego efektu. Lepiej zaprezentuje się zestawienie cegły z popielatą okładziną podłogową.

  • Podłogę w domu urządzonym w stylu loftowym możesz wykończyć przy pomocy drewna – świetnie sprawdzą się egzotyczne gatunki, ale odpowiedni będzie też rodzimy dąb. W roli okładziny odpowiednie będą również kafle gresowe, które naśladują beton.
styl loftowy w domu
Drewniana podłoga pozwoli nieco ocieplić wnętrze, ale nie sprawi, że surowy styl zniknie.

Loftowy styl a meble

Dom w stylu loftowym warto wyposażyć wyjątkowymi meblami. Szukaj ich na internetowych aukcjach, gdzie często za bezcen znaleźć można krzesła wymagające odświeżenia. Wybierz się na pchli targ. Tam także znajdziesz meble, które pozwolą Ci stworzyć jedyną w swoim rodzaju przestrzeń.

Styl loftowy w mieszkaniu podkreślisz dzięki meblom wykonanym z drewna i metalu. Wyobraź sobie stół z dębowym blatem na metalowej, czarnej podstawie, a przy nim krzesła o geometrycznej formie i z siedziskami wykończonymi ciemną skórą ekologiczną. Właśnie takie zestawienia pozwolą Ci zaaranżować industrialne wnętrze. Loft wyposażysz też w narożnik na drewnianych nóżkach, obity antracytową tkaniną oraz metalową komodę stylizowaną na vintage.

Szukając mebli industrialnych do kuchni, skoncentruj się na zabudowach, które łączą fronty drewniane z czarnymi, matowymi. Możesz wybrać wszystkie dolne szafki ciemne, a naturalny surowiec wykorzystać na blatach i meblach wiszących. Wybierz urządzenia do zabudowy, ewentualnie czarne. Biała lodówka przy ciemnych elementach wyposażenia nie będzie podkreślała industrialnego charakteru wnętrza.

Podobną kolorystykę mebli możesz wykorzystać również w łazience. Jeśli pomieszczenie jest jednak szczególnie małe, a dodatkowo nie ma okien, zrezygnuj z czarnych szafek i wybierz wyłącznie drewniane. Planujesz prysznic zamiast wanny? Zdecyduj się na model walk-in z przeszkleniem, które jest ozdobione czarnymi profilami oraz szprosami.

Jakie meble wybrać do industrialnego wnętrza?

  • Szukaj niebanalnych elementów wyposażenia, na przykład na targach staroci lub aukcjach internetowych,
  • Wybieraj spośród mebli wykonanych z drewna i metalu – świetnie sprawdzi się stół z dębowym blatem oraz metalową, czarną podstawą,
  • Loftowy styl podkreślisz dzięki metalowej komodzie stylizowanej na vintage,
  • Do kuchni dobierz zabudowę, w której dolne szafki są czarne o matowym wykończeniu, a wiszące meble i blaty są drewniane,
  • W łazience zastosuj drewniane szafki, a czerń wprowadź do wnętrza dzięki profilom i szprosom na przeszkleniu od prysznica.
styl surowy
Dom w stylu loftowym warto wyposażyć wyjątkowymi meblami, szukaj ich na internetowych aukcjach czy pchlim targu.

Dodatki, które podkreślą styl loftowy w mieszkaniu

Wnętrza loftowe są pozbawione kolorowych dekoracji, na przykład ciekawie pomalowanej porcelany ustawionej w witrynie. Rolę ozdób odgrywają przede wszystkim efektowne lampy, na przykład z kloszem, który z zewnątrz jest czarny, a wewnątrz miedziany. Możesz postawić również na surowe rozwiązanie w postaci żarówek wiszących na kablu – kilka sztuk obok siebie będzie wyglądało nietuzinkowo, na przykład nad wyspą kuchenną. Doskonale zaprezentuje się też ażurowy klosz, który umożliwi wyeksponowanie oryginalnej żarówki.

Szukając lamp, które podkreślą styl industrialny, zwróć uwagę na modele przywodzące na myśl reflektory. Wybierz spośród elementów dekoracyjnych w kolorach czerni, miedzi, ale też bieli. Nie zapominaj o drewnie – ono także jest charakterystyczne dla przestrzeni loftowej. Warto wprowadzić naturalny surowiec przy pomocy lampy, która składa się z drewnianej belki, na której owinięte są kable zakończone żarówkami.

Jeśli chcesz podkreślić styl loftowy we wnętrzach, wykorzystaj materiały, które są charakterystyczne dla industrialnych mebli. Doskonale sprawdzi się lustro w nieregularnej, drewnianej ramie, ale świetny będzie też model ze szprosami przy krawędziach. Styl industrialny wyeksponujesz przy pomocy gadżetów takich jak naścienny, metalowy zegar, gramofon oraz retro maszyna do szycia.

Styl loftowy w domu – jakie dodatki go podkreślą?

  • Zrezygnuj z kolorowych bibelotów, a w roli dekoracji zastosuj niebanalne oświetlenie, na przykład lampy, które przypominają reflektory, są utrzymane w czarnym i miedzianym kolorze lub mają ażurowy klosz eksponujący nietypową żarówkę,
  • Wnętrze urozmaicisz przy pomocy lustra w drewnianej ramie o nieregularnej formie,
  • W lofcie świetnie sprawdzą się też vintage maszyna do szycia, metalowy zegar ścienny oraz gramofon.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 08 styczeń 2021 13:07
komentarz /( 1 )
  • Teresa
    Teresa

    poniedziałek, 23 listopad 2020 17:22

    Uwielbiam ten klimat, wnętrza cud.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.