Jak urządzić małą sypialnię? - dekoportal.pl

Jak urządzić małą sypialnię?

23 Lut 2023 / Napisał  / Porady
aranżacja małej sypialni

Mała sypialnia bywa wyzwaniem w aranżacji wnętrz. Na niewielkiej przestrzeni zwykle trzeba zmieścić nie tylko łóżko, ale także przestrzeń do przechowywania. Bez względu na to, czy ma być to sypialnia dla jednej, czy też dwóch osób, warto znać kilka zasad ułatwiających jej urządzenie. W jaki sposób to zrobić, na co zwrócić uwagę? Jakie rozwiązania sprawdzają się w sypialniach o niewielkiej powierzchni?


Dobry plan to podstawa działania

Dobra aranżacja właściwie każdego wnętrza wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto wykonać plan pomieszczenia i w jego ramach zaprojektować poszczególne elementy wyposażenia czy dekoracji. Pomocne w tym będą specjalne programy z opcją wizualizacji, choć oczywiście działania można wykonywać odręcznie. Warto zadbać o:

  • 1.Zebranie wymiarów sypialni, rozmieszczenia okien, drzwi, gniazdek elektrycznych czy punktów świetlnych.
  • 2.Określenie potrzeb i budżetu.
  • 3.Sprawdzenie dostępnych rozwiązań - zastanych, a także na przykład mebli mieszczących się w budżecie.
  • 4.Sprecyzowanie stylu, głównych założeń projektu.

Oczywiście wykonanie projektu aranżacji wnętrza można powierzyć specjalistom, jednak wiąże się to zwykle ze sporymi kosztami. Urządzanie małej sypialni nie musi być trudne, jeżeli trzyma się kilku podstawowych zasad.


Wybór łóżka i materaca do niewielkiej sypialni

Dobrym początkiem dla doboru elementów wyposażenia sypialni jest wybór łóżka oraz materaca. Meble należy dopasować do potrzeb użytkowych oraz niewielkiej przestrzeni do dyspozycji. Dla jednej osoby komfortowe będą łóżka z materacem 80 x 200 cm lub 90 x 200 cm. Z kolei dwie osoby powinny dysponować materacem o szerokości przynajmniej 140 cm, choć w przypadku niewielkiego pomieszczenia może być konieczność użycia mniejszego. Z tego względu warto postawić na łóżka o prostej konstrukcji, zajmujące jak najmniejszą przestrzeń. Świetną propozycją może być minimalistyczne, loftowe łóżko z podnoszonym stelażem i pojemnikiem do przechowywania, dostępne w ofercie sklepu Dr Materac. Optymalnym rozwiązaniem tworzącym wielofunkcyjną przestrzeń będzie z kolei nowoczesny półkotapczan, który umożliwia złożenie w pionie lub poziomie. Pozwala to na użytkowanie sypialni w ciągu dnia w innej roli, na przykład gabinetu.


Funkcjonalność i komfort przede wszystkim

Urządzanie małej sypialni wymaga wyważenia priorytetów. Czy ważniejsze będzie duże łóżko, czy wrażenie większej przestrzeni? Jak z dojściem do łóżka dla dwojga, czy jedynie jednostronne będzie wystarczające? Warto postawić na komfort wypoczynku - w sypialni to on powinien stać na pierwszym miejscu. Z tego względu, choć dobry materac na paletach zajmuje niewiele miejsca, nie da on takiej wygody jak ten sam model na dopasowanym do potrzeb stelażu nawet najprostszego łóżka. Jeżeli w pomieszczeniu potrzebne jest miejsce do przechowywania, można rozważyć montaż półek wiszących na ścianach czy funkcjonalnych, kompaktowych szafek nocnych.


Kolorystyka i dekoracje w małej sypialni

Niewielka sypialnia może być urządzona właściwie w dowolnym stylu, jednak najlepiej, gdy w jej wnętrzu dominują jasne kolory. Zaplanowanie w aranżacji dużego lustra i ograniczenie ilości dekoracji pozwoli na optyczne powiększenie przestrzeni, tak ważne przy niewielkim metrażu. Warto również zadbać o minimalistyczny wystrój okien, by nie przeciążał wizualnie wnętrza. Dopełnieniem aranżacji będzie natomiast odpowiednia pościel, która może współgrać z dekoracjami w pomieszczeniu.

Planujesz zakup materaca? Zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego Dr materac


Artykuł sponsorowany



Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 02 kwiecień 2024 13:44
komentarz /( 1 )
  • Niania
    Niania

    piątek, 24 luty 2023 12:24

    jasne kolory przede wszystkim. Kiedyś zrobiłam ten błąd i wybrałam ciemną zieleń. Może i była piękna, ale pokój stał się jakiś taki jeszcze mniejszy

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.