Jakie są najzdrowsze kwiaty do sypialni? Poznaj propozycje NASA! - dekoportal.pl

Jakie są najzdrowsze kwiaty do sypialni? Poznaj propozycje NASA!

07 Lis 2022 / Napisał  / Porady
czym obsadzić taras
Najlepsze właściwości oczyszczające powietrze wykazują chryzantema, skrzydłokwiat i epipremnum złociste.

Żyjesz w stresie? Nie masz czasu na wypoczynek? Mało śpisz? Budzisz się zmęczony? To częste problemy dzisiejszego zabieganego świata. Na szczęście są sposoby, by poprawić komfort snu i podnieść jakość domowego relaksu. Jednym z nich są zdrowe kwiaty doniczkowe do sypialni. Podpowiadamy, jakie są najzdrowsze kwiaty do sypialni i ostrzegamy, które kwiaty nie powinny być w sypialni.

O czym przeczytasz w artykule?

Kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze

Nasza rzeczywistość to nie tylko nadmiar obowiązków, ale też galopujący rozwój technologiczny. Otaczając się ułatwiającymi życie wynalazkami, zapominamy o ich niekorzystnym wpływie na nasz organizm i środowisko naturalne. Trudno już byłoby nam zrezygnować z wielu rozwiązań i gadżetów, które niepostrzeżenie stały się integralną częścią naszej codzienności.

Dlatego tak ważny jest kontakt z przyrodą, choćby w wersji domowej. Zadbaj o to, by przestrzeń, w której przebywasz wypełniały zielone rośliny. Ich wyjątkowe właściwości – nie tylko estetyczne, ale i prozdrowotne – znane są od wieków.

Bliskość natury szczególnie istotna jest w miejscach, w których spędzasz najwięcej czasu. Jednym z nich jest z pewnością sypialnia. Istotne jest, że śpiąc w zamkniętym pomieszczeniu, chronisz się przed zanieczyszczeniami z zewnątrz, takimi jak smog, ale narażasz samego siebie na szkodliwe działanie sprzętów i urządzeń domowych.

Tu pojawia się dylemat: gorszy smog, czy zanieczyszczenie wewnątrz domu? Trudno to ocenić. Wiemy natomiast, że wprowadzając żywe kwiaty do sypialni, zadbasz o piękną i ponadczasową dekorację pasującą do każdego stylu, a przy okazji zatroszczysz się o własne zdrowie i poprawisz jakość snu.

Zastanawiasz się, jakie kwiaty do sypialni wybrać? Najlepszym i dającym najwięcej korzyści rozwiązaniem będą kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze. Wszystkie żywe rośliny uczestniczą w procesie fotosyntezy, czyli wymiany wydychanego przez nas dwutlenku węgla, na niezbędny do życia tlen. Jednak niektóre gatunki dodatkowo absorbują zanieczyszczenia oraz toksyny – i to właśnie są najzdrowsze kwiaty do sypialni.

Trzeba uczciwie przyznać, że kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze nie są tak skuteczne, jak elektryczne oczyszczacze. Mają jednak wiele dodatkowych zalet: są tańsze, naturalne, a ponadto działają terapeutycznie, obniżając stres, podnosząc poziom koncentracji i poprawiając samopoczucie.

Oczyść atmosferę – wprowadź zdrowe kwiaty do sypialni:

  • Żywe rośliny pochłaniają wydychany przez ludzi dwutlenek węgla i produkują tlen.
  • Najlepsze kwiaty do sypialni to te, które pochłaniają zanieczyszczenia.
  • Wprowadzając żywe kwiaty do sypialni, zatroszczysz się o zdrowie, samopoczucie i poprawisz jakość snu.
czym obsadzić taras
Jest wiele odmian, które nie wymagają wielkiej troski i potrzebują minimalnej uwagi, by dobrze rosnąć.

Najzdrowsze kwiaty do sypialni

Już nasze babcie nieświadomie wprowadzały zdrowe kwiaty do sypialni i innych pomieszczeń w domu. Ich lecznicze i oczyszczające właściwości są już teraz potwierdzone i powszechnie znane.

Na uwagę zasługuje przekazana do wiadomości publicznej lista stworzona przez NASA (amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej), wymieniająca najzdrowsze kwiaty do sypialni. Według tej listy, kwiaty dobre do sypialni, dostępne i możliwe do uprawy w naszej strefie klimatycznej, to m.in.:

Chryzantema, skrzydłokwiat i epipremnum złociste – wykazujące najsilniejsze właściwości filtrujące. Skutecznie pochłaniają najczęściej występujące w polskich domach toksyny, w tym również amoniak.

Bluszcz pospolity, fikus benjamina, dracena, skrzydłokwiat, sansewieria gwinejska (tzw. język teściowej) – te niezwykle popularne rośliny to idealne kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze z toksyn.

Palma koralowa, palma areka, aglaonema – to zdrowe kwiaty doniczkowe do sypialni, które jednocześnie w wyjątkowy sposób ozdobią przestrzeń.

Jakie kwiaty do sypialni wybrać?

  • Najlepsze właściwości oczyszczające powietrze wykazują chryzantema, skrzydłokwiat i epipremnum złociste.
  • Popularne i niepozorne rośliny, np. bluszcz pospolity, fikus benjamina, czy dracena, to zaskakująco zdrowe kwiaty do sypialni.
  • Palma koralowa, palma areka czy aglaonema to bardzo dekoracyjne, zdrowe kwiaty doniczkowe do sypialni.
czym obsadzić taras
Palma koralowa, palma areka czy aglaonema to bardzo dekoracyjne, zdrowe kwiaty doniczkowe do sypialni.

Kwiaty do sypialni – dla początkujących

Chcesz wybrać kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze, ale uprawa roślin to czarna magia? Nie zniechęcaj się! Jest wiele odmian, które nie wymagają wielkiej troski i potrzebują minimalnej uwagi, by dobrze rosnąć.

Kwiaty dobre do sypialni, z którymi poradzi sobie nawet najmniej wprawiony, początkujący hodowca, to np. bluszcz, aloes i kaktusy. Te rośliny potrzebują jedynie odrobinę wody (raz w tygodniu, a zimą zaledwie raz na dwa tygodnie), by rosnąć i skutecznie absorbować szkodliwe substancje z otoczenia.

Jeśli nie czujesz się pewnie w roli hodowcy kwiatów, ale pragniesz wprowadzić zdrowe kwiaty doniczkowe do sypialni, godnym uwagi będzie zamiokulkas. To roślina bardzo ozdobna i niewymagająca wiele uwagi – odrobina wody raz w tygodniu i przesadzanie raz na kilka lat. Kwiat osiąga imponujące rozmiary i stanowi wyjątkową, a zarazem zdrową dekorację.

Wszystkie te rośliny stworzą wspaniałą, intensywnie zieloną dekorację w sypialni. Ponadto, maja one właściwości higroskopijne, świetnie nawilżają powietrze, tworząc w pomieszczeniu zdrowy mikroklimat.

  • Najzdrowsze kwiaty do sypialni dla początkujących to te, które nie tylko oczyszczają powietrze z toksyn, ale i… nie niszczą nerwów! Niemal nieśmiertelne gatunki, np. aloes, bluszcz, kaktus, czy zamiokulkas, to najmniej wymagające, najlepsze kwiaty do sypialni.
czym obsadzić taras
Faktem jest, że wszystkie żywe rośliny produkują życiodajny tlen.

Które kwiaty nie powinny być w sypialni?

Faktem jest, że wszystkie żywe rośliny produkują życiodajny tlen. Jednak trzeba pamiętać, że niektóre z nich wyposażone są w mechanizmy obronne, które nie sprzyjają hodowaniu ich w domu, zwłaszcza takim zamieszkanym przez dzieci i zwierzęta. Które kwiaty nie powinny być w sypialni? Odpowiedź jest zaskakująco oczywista: śmierdzące, kłujące i trujące.

Rośliny, które wydzielają duszący zapach to zdecydowanie nie są kwiaty dobre do sypialni. Śpiąc w zamkniętym pomieszczeniu w obecności tego typu roślin (np. hoya, stefanotis, tuberoza, hiacynt, lilia), łatwo nabawić się nudności i bólu głowy. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do utraty przytomności.

Również rośliny, które mają ostre kolce lub niepozorne, wyglądające jak miękki puszek, haczyki (kaktusy), a także trujące soki (fikus, zamiokulkas) to nie zawsze najlepsze kwiaty do sypialni. Na te gatunki szczególnie powinni uważać rodzice małych dzieci oraz właściciele zwierząt domowych.

Jeśli zastanawiasz się, czy zamiokulkas może stać w sypialni, odpowiedź jest twierdząca. Podobnie jest z kaktusami oraz roślinami trującymi. Trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Postaw niebezpieczne kwiaty w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt, np. na szafie. Od najwcześniejszych lat ucz swoje dzieci, że nie wszystko można dotykać i brać do ust.

Decydując się na kwiaty do sypialni, które mają niebezpieczne właściwości, pamiętaj również o rękawiczkach ochronnych podczas przesadzania i przycinania tych roślin. W razie dostania się drażniącego soku rośliny do ust albo oka, lub w przypadku połknięcia fragmentu trującej rośliny, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem!

  • Czy zamiokulkas może stać w sypialni? Które kwiaty nie powinny być w sypialni? Uważaj na rośliny o intensywnym zapachu, a także wyposażone w kolce i gatunki wydzielające trujące soki. Zamiokulkas, fikus i kaktus to w dalszym ciągu zdrowe kwiaty doniczkowe do sypialni – pod warunkiem, że ustawisz je w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 listopad 2022 18:09
komentarz /( 1 )
  • Unsi
    Unsi

    wtorek, 08 listopad 2022 09:05

    moja babcia zawsze trzymała skrzydłokwiat. U mamy w sumie też jest. Ciekawe czy to z uwagi na piękno kwiatów czy zdrowie

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.