Rodzaje stelaży do materacy - dekoportal.pl

Rodzaje stelaży do materacy

08 Lis 2022 / Napisał  / Porady

Choć rzadko myślimy o tym, że nasze zwyczaje związane ze snem zmieniały się w toku dziejów bardzo intensywnie, warto mieć na uwadze fakt, że te, które uznajemy za oczywiste i obecne w naszym życiu „od zawsze”, np. spanie w podwójnym łóżku z partnerem i bez dzieci, pojawiły się dopiero w XIX wieku. Dziś łóżko o współczesnej formie konstrukcyjnej – rama plus stelaż – jest standardem, a na naszych oczach rewolucyjne zmiany przechodzi właśnie segment stelaży. Warto się dowiedzieć, w czym można wybierać.

Im więcej czasu spędzasz w łóżku, tym lepszy stelaż do materaca powinieneś wybrać

Od drewnianej platformy do stelaża sterowanego pilotem

Już od około 3100 roku p.n.e. Egipcjanie sypiali na drewnianych platformach umieszczonych kilka centymetrów nad podłogą. Dzięki temu unikali brudu i przeciągu, chronili się również przed insektami, wężami czy gryzoniami. Wysokość łóżka świadczyła też o statusie społecznym – im ktoś był ważniejszy, tym spał wyżej nad podłogą. Najwyżej sypiał oczywiście faraon. Tutenchamon kazał sobie wykonać łoże ze złota i bardzo ekskluzywnego drewna hebanowego.

Przez wiele stuleci sienniki – prototypy współczesnych materacy – układano na drewnianych platformach, można więc powiedzieć, że łóżko składało się z samego stelaża. Wiek XVIII przyniósł kolejne zmiany. Zaczęto produkować metalowe ramy łóżek, które w miejscu dzisiejszego stelaża miały wmontowane sprężyny. Ot, takie 2w1.

Powstanie stelaża pod materac jako samodzielnego elementu konstrukcji łóżka, zawdzięczamy rozwojowi segmentu materacy. W latach dwudziestych XX wieku powstały pierwsze materace sprężynowe, czyli ze sprężynami umieszczonymi wewnątrz nich samych. Ich upowszechnienie się po II wojnie światowej, a potem powstanie materacy piankowych sprawiło, że zaistniała potrzeba układania ich na czymś więcej niż „drewnienia platforma”. I tak narodził się pomysł na łóżka z osobnymi stelażami.


Dlaczego stelaż do łóżka jest taki ważny?

Można powiedzieć, że stelaż trzyma materac w ryzach – sprawia, że jego właściwości (stopień twardości i elastyczności) odczuwamy tak jak należy. Dowód? Jeśli wypróbowaliście materac w sklepie, w którym na ekspozycji ułożony był na łóżku ze stelażem, a potem przynieśliście go do domu i położyliście wprost na podłodze, bo tak zamierzacie spać, może się okazać, że materac wydaje wam twardszy i mniej komfortowy. Poza tym takie ułożenie ogranicza cyrkulację powietrza, co może prowadzić do kumulowania się wilgoci w materacu.

Współpraca stelaża i materaca jest bardzo ważna. Stelaż gwarantuje nie tylko dobre podparcie materaca, ale i daje możliwość dostosowania się jego wypełnienia do potrzeb użytkownika. To dzięki stelażowi udaje się wydobyć wszystkie cechy materaca:

 • pożądany stopień twardości,
 • zdolność dopasowania się krzywizn ciała i pozycji, w której śpimy,
 • usztywnienie/elastyczność w konkretnych miejscach nacisku,
 • zdolność reagowania na obciążenia.

Stelaż gwarantuje także odpowiednią wentylację materaca, a co a za tym idzie – zapobiega zawilgoceniu, które może skutkować pojawieniem się roztoczy, pleśni czy grzybów. Przyspiesza też suszenie, kiedy zajdzie potrzeba doraźnego wyczyszczenia materaca.


Z czego produkowane są stelaże pod materace

Tradycyjne stelaże pod materace robi się z drewna brzozowego, bukowego i sosnowego. To ostatnie używane jest do produkcji najtańszych stelaży twardych stosowanych w połączeniu z najtańszymi materacami bonelowymi (to wychodząca już z użycia odmiana materacy sprężynowych – w ich wnętrzu znajdują się sprężyny o kształcie klepsydry, przyłączone od góry i od dołu do specjalnej podstawy z metalu).

Trzeba wiedzieć, że zbyt twardy stelaż może powodować nawet trwałe odkształcenie się materaca, ponieważ nie jest on elastyczny i nie współpracuje z materacem (jedynie go podpiera). Średnią elastycznością charakteryzują się stelaże brzozowe, a wysoką – bukowe. Stelaże, o których mowa są nieruchome – to współczesna wersja wspomnianych wyżej drewnianych platform.

Jak zbudowane są klasyczne stelaże pod materac?

 • Najtańsze i najprostsze stelaże składają się z listewek, które są ze sobą połączone mocną taśmą. Wciąż jeszcze spotkać też można stelaże w postaci sztywnych listew zamocowanych na stałe w ramie łóżka, jak wspomniane wyżej sprężyny w osiemnastowiecznych łóżkach metalowych.
 • Dobrej jakości stelaże składają się z pojedynczych listew, z których każda osadzana jest w uchwytach elastycznych zamocowanych na ramie stelaża. Dodatkowo listwy mogą być łączone tzw. pasem środkowym, czyli mocną taśmą. Stelaże z elastycznych listew miewają również regulację ich twardości w odcinku lędźwiowym: tych miejscach zastosowane są podwójne listwy spięte mocowaniami, które można przesuwać (kiedy zsuwamy mocowania do środka, stelaż staje się bardziej elastyczny, a kiedy je rozsuwamy – listwy się usztywniają).
Wysokiej jakości stelaż do materaca Tempur

Stelaże z regulacją

Im nowocześniejszy materac, a co za tym idzie – im bardziej wyrafinowane potrzeby użytkownika – tym bardziej skomplikowanego stelaża wymaga.

Stelaże z regulacją polecane są przede wszystkim osobom, które:

 • muszą (np. z powodu choroby) spędzać sporo czasu w łóżku,
 • dopasowanie pozycji, w której śpią wiąże się u nich np. z przeciążeniami albo zwyrodnieniami kręgosłupa bądź bezdechem sennym i chrapaniem

Taki stelaż powinni też wybrać ci z nas, którzy lubią w łóżku czytać, oglądać seriale i po prostu spędzać czas w długie leniwe weekendy.

W stelażu z regulacją manualną zmiana położenia jest możliwa dzięki klasycznym zapadkom. Stelaż z regulacją elektryczną wykorzystuje pracę silnika wbudowanego w ramę – silnik nie wystaje poza ramę stelaża, dzięki czemu można stosować go w wielu rodzajach łóżek.

Zarówno stelaże z regulacją manualną, jak i stelaże z regulacją elektryczną umożliwiają podnoszenie i opuszczanie strefy pleców oraz nóg, aby uzyskać idealną pozycję odpoczynku.

Co ważne, nowoczesne stelaże z regulacją elektryczną bądź manualną doskonale współpracują z równie nowoczesnymi materacami.

Stelaże regulowane TEMPUR®

Doskonałym przykładem nowoczesnych rozwiązań technicznych są stelaże z linii TEMPUR® Premium Flex, które dzięki lekkiej, elastycznej i wytrzymałej konstrukcji oraz indywidualnej reakcji elementów sprężynowych, pozwalają stworzyć ergonomiczne i zdrowe miejsce do spania oraz wypoczynku. Napęd elektryczny (dwa lub cztery silniki, w zależności od modelu) zapewnia płynną regulację w górę i w dół, w strefie pleców oraz nóg. Do sterowania stelażem wykorzystuje się pilota albo aplikację na smartfony i tablety. Mechanizm wyposażono w funkcję awaryjnego opuszczania. Można również skorzystać z wielu opcjonalnych akcesoriów, jak chociażby oświetlenie LED w czy jednostka masująca. Niektóre modele pozwalają nawet na zapisanie ulubionych pozycji stelaża w pamięci pilota!

 Stelaż do łóżka Tempur flex

Stelaże z linii TEMPUR® Premium Flex to tzw. stelaże talerzowe – ich cechą charakterystyczną są specjalne talerze zamiast listewek, przy czym każdy element sprężynujący pracuje niezależnie od pozostałych. Wyróżniają się one również indywidualną regulacją twardości każdego z elementów i umożliwiają łatwą cyrkulację powietrza przez materac.

Prawidłowy dobór stelaża do materaca gwarantuje komfortowy sen i wypoczynek oraz znacząco przedłuża żywotność samego materaca.

Materiał sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 16 kwiecień 2024 09:59
komentarz /( 1 )
 • Inga
  Inga

  sobota, 12 listopad 2022 11:08

  jestem na etapie zakupu łóżka. Ta ilość informacji które trzeba przeanalizować przed zakupem jest ogromna!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.