Jaki żwirek dla kota? Poznaj rodzaje żwirków dla kota i wybierz najlepszy! - dekoportal.pl

Jaki żwirek dla kota? Poznaj rodzaje żwirków dla kota i wybierz najlepszy!

29 Mar 2022 / Napisała  / Porady
kot w kuwecie, kuweta dla kota, czystość kota
Odpowiedni żwirek dla kota pozwoli uniknąć kłopotów ze sprzątaniem i nieprzyjemnym zapachem

Żwirek dla kota – to od niego zależy, czy łatwo będzie Ci doczyścić kuwetę, a pupil zawsze chętnie z niej skorzysta. Wybór granulatów jest ogromny, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Przeczytaj nasz artykuł, żeby poznać rodzaje żwirków dla kota. Podpowiadamy, od czego powinien zależeć wybór wypełnienia do kociej kuwety. Sprawdź, jaki żwirek dla kota będzie idealny.

O czym przeczytasz w artykule?

Piasek dla kota – idealny na początek

Zamierzasz przygarnąć kociaka, który urodził się na dworze? Chcesz zabrać do siebie bezdomnego kotka? Nauka czystości może okazać się nieco trudna, ale są triki, które znacząco ją ułatwią. Przede wszystkim zrezygnuj z twardego żwirku, na przykład silikonowego. Zwierzę, które wiele dni życia spędziło na dworze, może nie zrozumieć, do czego służy taki granulat.

Na kilka pierwszych dni Waszej przygody zdecyduj się na piasek dla kota. Najzwyklejszy, przyniesiony z dworu będzie przypominał mruczkowi warunki, do których był dotąd przyzwyczajony. Kiedy zauważysz, że czas już, żeby piasek dla kota zastąpić żwirkiem, rób to powoli – mieszaj dwa rodzaje wypełnienia kuwety. Stopniowo zastępuj piasek granulatem, aż w końcu zniknie zupełnie. Dzięki temu zwierzę przekona się do kuwety!

  • Piasek dla kota dobrze sprawdzi się na początku przygody kociaka w nowym domu, zwłaszcza jeśli zwierzę nigdy wcześniej nie korzystało z kuwety. Po jakimś czasie możesz stopniowo wymieniać piach na żwirek, mieszając je ze sobą.
piasek dla kota, piasek do kuwety, piasek zamiast żwirku w kuwecie
Piasek w kuwecie dla kota może być dobrym rozwiązaniem na początku nauki czystości

Jaki żwirek dla kota kilkumiesięcznego sprawdzi się najlepiej?

Doskonałym rozwiązaniem dla malucha będzie żwirek bentonitowy, który przypomina piasek, jednak jego ziarenka są nieco większe. Musisz jednak sprawdzić, czy maluch nie interesuje się wypełnieniem kuwety na tyle, żeby je zjadać – to wyjątkowo niebezpieczne dla układu trawiennego. Żwirek bentonitowy dobrze zbryla się wskutek kontaktu z moczem – utworzoną grudkę będzie Ci łatwo usunąć przy pomocy łopatki. Zaletą tego rodzaju produktów jest duża dostępność – granulat znajdziesz bez trudu nie tylko w zoologicznym, lecz także każdym supermarkecie.

Żwirek bentonitowy wyróżnia się również atrakcyjną ceną – za opakowanie 25 L wysokiej jakości granulatu zapłacisz około 50 złotych. Takie wypełnienie dobrze pochłonie zapachy, co jest szczególnie ważne, jeśli nie ma Cię w domu przez wiele godzin, a nikt nie opróżnia w tym czasie kuwety. Niestety żwirek bentonitowy nie jest pozbawiony wad – tańsze produkty tego typu mocno się pylą, a dodatkowo kociak rozniesie granulat na łapkach po całym domu. Pamiętaj, że nie możesz spuszczać produktu w toalecie – po zetknięciu z wodą mógłby zatkać kanalizację.

Niektóre firmy produkują zapachowy żwirek bentonitowy – możesz znaleźć między innymi granulat lawendowy. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych zapachów w domu. Jest jednak jedno ALE. Niestety nie każdy kot będzie chętnie korzystał z kuwety wypełnionej aromatycznym piaskiem. Żwirek bentonitowy to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla kocich maluchów, lecz także dorosłych kotów, które nigdy wcześniej nie korzystały z kuwety, a właśnie odnalazły dom i muszą się tego nauczyć. Taki delikatny granulat będzie przypominał im piasek, co znacznie przyspieszy naukę czystości.

Najlepszy żwirek dla kota kilkumiesięcznego – bentonitowy:

  • Wygląda niczym piach z większymi ziarenkami,
  • Doskonale się zbryla,
  • Świetnie absorbuje przykry zapach,
  • Jest atrakcyjny cenowo,
  • Tańszy granulat może się intensywnie pylić,
  • Nie wolno wyrzucać go do toalety,
  • Ma wersje zapachowe, ale nie każdy kot je zaakceptuje.
żwirek dla kociaka, nauka czystości kota, mały kot a żwirek
Przy kilkumiesięcznym kociaku najlepiej wybrać żwirek betonitowy

Żwirek drewniany dla kota – postaw na ekologiczne rozwiązanie!

Żwirek drewniany dla kota również wyróżnia się atrakcyjną ceną i dobrą wydajnością. Niektórym kotom może nie odpowiadać, ponieważ jest dość twardy. Po kontakcie z moczem rozpada się, co czasem utrudnia usunięcie go – w tym celu lepiej zastosuj łopatkę bez dziurek. Zaletą żwirku drewnianego jest to, że nie przykleja się do dna kuwety, co sprawia, że jej wyczyszczenie nie sprawi Ci trudności. Tym sposobem znacząco ułatwisz sobie życie.

Ładny aromat żywicy powoduje, że przykre zapachy są mniej wyczuwalne. Ekologiczny żwirek drewniany dla kota jest dość lekki – zwłaszcza po kontakcie z moczem, kiedy zamienia się w pyłek. To sprawia, że pupil może roznieść pellet po całym mieszkaniu. Zdarza się również, że zwierzę chętnie bawi się granulatem, wyjmując go z kuwety i tocząc po podłodze niczym ulubioną piłeczkę.

  • Żwirek drewniany dla kota to ekologiczne wypełnienie, które jest wydajne, atrakcyjne cenowo, ale nieco trudne w regularnym sprzątaniu, ponieważ rozpada się w kontakcie z moczem. Może się nosić po mieszkaniu, a niektóre koty potraktują pellet jako zabawkę i będą specjalnie wyjmować go z toalety, żeby toczyć po podłodze.
pellet dla kota, drewniany żwirek, pellet do kuwety kota
Żwirek drewniany dla kota to ekologiczne rozwiązanie, jednak jego minusem jest roznoszenie pyłu po mieszkaniu

Żwirek silikonowy – wady i zalety

Silikonowy żwirek dla kota to kolejna propozycja, którą warto przemyśleć. Granulat się nie zbryla, ale rewelacyjnie chłonie mocz oraz nieprzyjemne zapachy. Nie musisz regularnie usuwać zanieczyszczonego moczem żwirku – wystarczy, że raz na jakiś czas pozbędziesz się całej zawartości kuwety.

Silikonowy żwirek dla kota jest dość kosztowny – za 6 kilogramów zapłacisz około 50 złotych. Niestety takie wypełnienie kuwety może nie przypaść do gustu Twojemu pupilowi – granulat jest dość ostry, co czasem doprowadza do poranienia łap zwierzaka. Z pewnością zastanawiasz się, czy żwirek silikonowy można wrzucać do toalety? Zdecydowanie nie, ponieważ istnieje ryzyko zatkania kanalizacji.

  • Granulat – potocznie określany jako silikatowy – bardzo dobrze absorbuje nieprzyjemny zapach moczu i zapewnia łatwe czyszczenie kuwety. Jeśli zastanawiasz się, czy żwirek silikonowy można wrzucać do toalety, to z pewnością odpowiedź Cię rozczaruje, ponieważ nie ma takiej możliwości.
silikonowy żwirek dla kota, porządek przy kocie, sprzątanie po kocie
Żwirek silikonowy to fajna opcja dla osób lubiących porządek - jest prosty w sprzątaniu i absorbuje zapach

Żwirek do zadań specjalnych

Zastanawiasz się, jaki żwirek dla kota będzie najlepszy? Masz pupila z problemami związanymi z układem moczowym? Zdecyduj się na żwirek diagnostyczny. To specjalistyczne rozwiązanie, dzięki któemu odpowiednio zadbasz o swoje zwierze.

To najlepszy żwirek dla kota, który jest w trakcie leczenia i musisz obserwować, w jaki sposób zmienia się pH jego moczu. Granulat zabarwi się na zielono przy normalnym wyniku, natomiast zbyt wysokie pH wskaże fioletowym kolorem, a za niskie zaalarmuje żółcieniami. Diagnostyczny żwirek dla kota dobrze spełnia również swoją podstawową funkcję, dlatego rewelacyjnie się zbryla, ułatwiając sprzątanie kuwety, a dodatkowo fantastycznie pochłania zapachy.

  • Na rynku znajdziesz żwirek dla kota pomagający podczas walki z chorobami pęcherza. Granulat zabarwi się na różne kolory w zależności od tego, czy pH moczu jest odpowiednie, niskie lub zbyt wysokie.
żwirek ph, żwirek zmieniający kolor, żwirek dla chorego kota
Przy chorobach pęcherza warto znaleźć żwirek, który zabarwia się w zależności od pH moczu

Jaki żwirek dla kota, żeby nie śmierdziało?

To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli, którzy chcą ograniczyć przykry zapach z kuwety. Warto wziąć pod lupę dietę pupila, ponieważ w dużej mierze to ona decyduje o woni dochodzącej z toalety zwierzaka. Jeśli karmisz mruczka suchą, niezdrową karmą lub słabej jakości puszkami z 4% mięsa w składzie, kocie odchody będą miały intensywny zapach. Przy zdrowym żywieniu – puszkach o dużej zawartości mięsa oraz diecie BARF – problem jest znacznie mniejszy.

Intensywny i nieprzyjemny zapach moczu dotyczy niekastrowanych kocurów. Warto poddać je zabiegowi, który wpłynie pozytywnie na woń dochodzącą z kuwety, a dodatkowo ochroni przed rozwojem niebezpiecznych chorób. Przykry zapach moczu może również świadczyć o problemach z układem moczowym.

Twój kot jest odpowiednio żywiony, kastrowany i zdrowy, a mimo to zapach dochodzący z kuwety Ci przeszkadza? Zastanawiasz się, jaki żwirek dla kota, żeby nie śmierdziało, sprawdzi się najlepiej? Wiele bentonitowych, silikonowych oraz drewnianych granulatów świetnie pochłania zapachy, jednak może się okazać, że żaden z nich nie zniweluje w pełni problemu.

Rozmaite rodzaje żwirków dla kota możesz w kuwecie uzupełnić specjalnym neutralizatorem zapachu, który kosztuje kilkanaście złotych. Taki produkt jest przeznaczony do nasypania na samo dno toalety Twojego pupila. Po wypełnieniu kuwety możesz jeszcze wstrząsnąć całością. Neutralizator będzie absorbował przykry zapach, ale jednocześnie zapobiegnie przyklejaniu się granulatu do dna.

Dobrym pomysłem na ograniczenie zapachów z kociej toalety jest zastosowanie krytej kuwety. Model z drzwiczkami i filtrem zniweluje przykrą woń, ale nie każde zwierzę go polubi. Może się okazać, że kot będzie bał się wejść do środka toalety. Spróbuj usunąć drzwiczki – kuweta nadal będzie ograniczała brzydkie zapachy, a pupil z pewnością chętniej z niej skorzysta.

Co zrobić, żeby z kociej kuwety nie śmierdziało?

  • Karm pupila mokrą karmą z dużą zawartością mięsa lub wybierz dietę BARF,
  • Wykastruj kocura, który ma bardzo intensywny zapach moczu,
  • Jeśli woń jest wyjątkowo nieprzyjemna, skonsultuj się z weterynarzem, ponieważ problem może być zdrowotny,
  • Na dno kociej toalety wysyp neutralizator zapachu,
  • Wybierz krytą kuwetę.
smród z kuwety, jak pozbyć się smrodu kota, śmierdząca kuweta
Jednym ze sposobów zmniejszenia nieprzyjemnego zapachu kuwety jest wysypywanie na dno neutralizatora zapachów

Wycieraczka pod kuwetę – czy warto?

Chcąc mieć najlepszy żwirek dla kota, z pewnością bierzesz pod uwagę również swoje preferencje. Wielu opiekunów chce, żeby wypełnienie kuwety nie nosiło się po domu – niestety do kocich łapek wszystko potrafi się przykleić. Czy problem zniweluje wycieraczka ułożona pod kuwetą?

Bez trudu znajdziesz specjalne wykładziny dopasowane pod kocią toaletę. Dobrze wyłapują różne rodzaje żwirków dla kota z łap. Wyczyszczenie dywaniku nie sprawi Ci trudności – wystarczy go potrząsnąć i odkurzyć. Niektóre koty potrafią wyskakiwać z kuwety w taki sposób, że nawet nie dotkną wycieraczki, dlatego warto dopasować rozmiar elementu do potrzeb Twojego zwierzaka.

Wycieraczkę pod kuwetę możesz zastąpić matą łazienkową – jest do kupienia na metry, co ułatwi Ci dostosowanie jej rozmiaru do kota. Takie rozwiązanie sprawdzi się lepiej przy drobnym żwirku, na przykład bentonitowym, który wejdzie w rowki okładziny. Możesz również zastosować mały dywan typu shaggy. Przyczepią się do niego różne rodzaje żwirku, a odkurzenie elementu pozwoli Ci szybko pozbyć się zabrudzeń.

  • Nawet najlepszy żwirek dla kota będzie nosił się po mieszkaniu, co możesz ograniczyć, decydując się na wycieraczkę pod kuwetę. Zastąpisz ją również matą łazienkową lub dywanem shaggy, które będą proste do wyczyszczenia odkurzaczem.
kuweta z wycieraczką, wycieraczka przy kuwecie, wycieraczka do kuwety kota
Wycieraczka położona przy kuwecie dla kota pozwoli zmniejszyć ilość żwirku roznoszonego na łapkach


Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 28 kwiecień 2022 12:25
komentarz /( 1 )
  • Kociara
    Kociara

    poniedziałek, 23 maj 2022 14:30

    Moja kicia ma drewniany żwirek. Sprawdza się super.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.