Jak zrobić zabawkę dla kota? Najlepsze zabawki dla kota DIY! - dekoportal.pl

Jak zrobić zabawkę dla kota? Najlepsze zabawki dla kota DIY!

29 Wrz 2019 / Napisała  / Porady
zabawy z kotem, jak bawić się z kotem, jak zrobić zabawki dla kota
W naturalnych warunkach koty potrzebują polować, zabawki pozwalają im zaspokoić instynkty

Aktywne spędzanie czasu z kotem jest bardzo ważne – nuda może doprowadzić do problemów behawioralnych u mruczka. Pamiętaj o zaspokajaniu cyklu łowieckiego, który odwzorowuje naturalne zachowania zwierzęcia. Ważne są również zabawki umilające pupilowi czas, kiedy nie ma Cię w domu. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, jak zrobić domowe zabawki dla kota.

O czym przeczytasz w artykule?

Dlaczego warto bawić się z kotem?

Każdy Twój dzień ma pewien rytm, w którym znajduje się miejsce na wypełnienie podstawowych obowiązków i potrzeb, ale także rozrywkę i relaks. Kot też potrzebuje rytuałów, a napełnienie mu miseczki i pozostawienie na kilka godzin to zbyt mało, żeby był szczęśliwym zwierzęciem. W dniu pełnym zajęć musisz znaleźć czas na zabawę z mruczkiem, ponieważ przepełniony energią, która nie ma ujścia, stanie się sfrustrowany, a to może doprowadzić do problemów behawioralnych.

W kocim dniu ważną rolę odgrywa stały rytm, który jest istotny nie tylko dla mruczków wolno żyjących, lecz także domowych. Polowanie, złapanie, zabicie i zjedzenie ofiary to cykl łowiecki, po którym przepełnione energią zwierzę może umyć się i pójść spać, żeby znów nabrać sił na kolejną gonitwę za jedzeniem. Samo podanie miski wypełnionej karmą nie zaspokoi wszystkich potrzeb kota, który choć najedzony, pozostanie wciąż pełen energii i nie spożytkuje jej samodzielnie.

Najważniejszą zabawką w domu każdego kociarza powinna być wędka, która pomoże Ci wprowadzić cykl łowiecki w życie mruczka. Każdemu zwierzęciu może spodobać się inny rodzaj akcesorium dystansowego – z piórkiem, myszką, wydające dźwięki. Niektórym kotom wystarczy sam sznurek na patyku, który skutecznie zachęci je do zabawy.

Jeśli dopiero zaczynasz odkrywać, czym jest cykl łowiecki, nie kupuj wędki, ale wykonaj ją samodzielnie. Wykorzystaj elementy, które masz już w domu. Mogą sprawdzić się akcesoria, które znudziły się już mruczkowi. O tym, jak zrobić domowe zabawki dla kota, dowiesz się z dalszej części tekstu.

Zabawa z kotem, w którą angażujesz się Ty, jest najważniejsza. Zadbaj jednak również o te momenty, kiedy nie możesz poświęcić mruczkowi tyle uwagi, ile wymaga. Zabawki do turlania, tunele, maty węchowe – każde z tych akcesoriów to sposób na urozmaicenie przestrzeni pupila. Rozmaite elementy kociego środowiska pozwolą mruczkowi rozwijać inteligencję i częściej używać zmysłu węchu.

Zabawa z kotem – dlaczego jest ważna?

  • Pozwala kotu poznać rytm dnia,
  • Ułatwia pupilowi rozładowanie energii,
  • Umożliwia zwierzęciu odtworzenie cyklu łowieckiego i zaspokojenie instynktów,
  • Rozwija kocią inteligencję.
zabawki dla kotów diy, jak zrobić zabawkę dla kota, pomysły na zabawki dla kota
Zabawa z kotem pomoże pupilowi rozładować energię a Tobie odprężyć się

Dystansowe zabawki dla kota – zrób to sam!

Jak już wiesz, najważniejsze dla kota są wędki, czyli zabawki, w których używanie angażujesz się zarówno Ty, jak i Twój mruczek. Wyjmuj je tylko na czas zabawy – dzięki temu będą bardziej atrakcyjne dla zwierzęcia. Nie powinny pozostawać w zasięgu mruczka, kiedy nie ma Cię w domu. Składają się bowiem głównie ze sznurka – jego przegryzienie, a następnie połknięcie mogłoby okazać się fatalne w skutkach.

Wędka DIY dla kota potrzebuje bazy w formie patyka – powinien mieć około 30 centymetrów długości. Kolejnym ważnym elementem jest sznurek – możesz wykorzystać jutowy. Przymocuj go, obwiązując patyk kilkanaście razy i kończąc to pętelką, lub używając kleju na gorąco. Jeśli drewniany element jest dość gruby, zrób w nim otwór, dzięki któremu mocniej przytwierdzisz sznurek.

Ważny jest także koniec dystansowej zabawki dla kota. Zrób to sam, biorąc pod uwagę preferencje swojego mruczka. Jeśli lubi piłeczki, wykorzystaj watę lub folię aluminiową – sprawdzą się doskonale w roli wypełnienia. Materiał do obszycia może znajdować się w Twojej szafie – być może od dawna nie nosisz już swetra, który będzie idealny na piłkę do wędki DIY dla kota.

Do końcówki jutowego sznurka możesz przymocować również myszkę, którą kociak przestał się bawić. Wystarczy, że ją przyszyjesz, ale jeśli masz niewiele czasu, wykorzystaj ogonek myszki i zawiąż mocny supeł wokół sznurka od wędki. Zabawka już zrobiona? Czas na zainteresowanie nią mruczka!

Wędką DIY dla kota musisz poruszać w taki sposób, żeby jej końcówka naśladowała ruchy ofiary, na przykład myszy lub ptaka. Powolne, długie ruchy łącz z szybkimi i krótkimi, od czasu do czasu urozmaicaj zabawę, kierując końcówkę wędki na parapet czy inne miejsce, na które zwierzę musi wskoczyć. Cykl łowiecki możesz nazwać udanym, jeśli w jego trakcie mruczek koncentrował wzrok na zdobyczy, delikatnie poruszał ogonem, poszukiwał najlepszej pozycji do ataku, jego źrenice się powiększały, a po złapaniu końcówki wędki gryzł ją. Pamiętaj, żeby zabawę zakończyć posiłkiem, który dopełni cykl łowiecki.

Jak zrobić zabawkę dla kota do odtwarzania cyklu łowieckiego?

  • Do odtwarzania cyklu łowieckiego najlepiej sprawdzi się wędka.
  • Do zrobienia akcesorium potrzebujesz patyka o długości 30 centymetrów oraz sznurka.
  • Jutowy sznurek przymocuj klejem na gorąco.
  • Zakończenie wędki powinna stanowić piłeczka lub myszka.
  • Jako wypełnienia piłki użyj waty i obszyj ją przyjemnym w dotyku materiałem.
  • Wędkę możesz również zakończyć myszką, którą kot już się nie bawi – wystarczy, że połączysz ją ze sznurkiem.
wędka dla kota, zabawka na sznurku dla kota, dystansowa zabawka dla kota
Zabawka ze sznurkiem rozbudzi w kocie instynkt łowiecki

Rozwijające inteligencję zabawki dla kota DIY

Twój mruczek uwielbia smakołyki? Podawaj mu je, jednak z umiarem i zawsze wybieraj zdrowe przekąski, które w składzie mają wyłącznie mięso. Przysmaki mogą być doskonałym elementem zabawy – posłużą jako nagroda za wytężoną pracę umysłu i rewelacyjny węch.

Zabawka dla kota DIY, która będzie idealna do połączenia ze smakołykami, to mata węchowa. Jej wykonanie jest banalnie proste, a ten element pozwoli mruczkowi wytężyć zmysł tak istotny podczas polowania. Do wykonania DIY dla kota potrzebujesz gumowej wycieraczki z otworami – znajdziesz ją za kilkanaście złotych w każdym markecie z asortymentem remontowo-budowlanym. Niezbędny element to również stary sweter, koc czy nienoszone koszulki bawełniane – wybrany materiał musisz pociąć na paski.

Kolejny etap pracy to zawiązywanie pasków na wycieraczce. Kawałków materiału powinno być kilka razy więcej niż otworów w bazie zabawki DIY dla kota – dzięki temu poszukiwanie smaczków będzie dla mruczka trudniejsze i nie będą one wypadały pod matę. Teraz czas na ukrycie przysmaków – koniecznie wybierz te, które Twój kot zna i bardzo lubi.

Pamiętaj, żeby mata węchowa DIY była wyjmowana wyłącznie na czas zabawy. Dzięki temu mruczek za każdym razem się nią zainteresuje. Jeśli mata będzie stałym elementem wyposażenia, może szybko zamienić się w legowisko lub stać się dla kota zupełnie nieatrakcyjna.

Zabawki dla kota DIY mogą również powstać z pudełek po butach. To tańsze rozwiązanie niż mata węchowa, a zrobienie takiego akcesorium zajmie Ci mniej czasu. Wystarczy, że w pudełku po butach wytniesz różnych rozmiarów otwory – zrób to zarówno na bocznych ściankach, jak i wieczku. Dziury powinny mieć taką wielkość, żeby kot mógł przełożyć przez nie swobodnie łapę.

Do środka zabawki DIY dla kota wsyp nieco jego ulubionych smakołyków i obserwuj, jak zaczyna próbować je wyciągnąć. Pudełko sprawi, że mruczek nie będzie się nudził, a za swoje starania otrzyma oczekiwaną nagrodę. Zamiast opakowania po butach możesz również wykorzystać karton po chusteczkach higienicznych.

Domowe zabawki dla kota, które rozwiną inteligencję – jak zrobić?

  • Mata węchowa – jako bazę zabawki wykorzystaj gumową wycieraczkę z otworami. Przywiąż do nich paski wycięte ze starego koca, swetra czy koszulek. Powinno być ich na tyle dużo, żeby smakołyki ukryte w macie nie wypadały i były dość trudne do znalezienia dla pupila. Matę chowaj po skończonej zabawie – dzięki temu mruczek będzie nią dłużej zainteresowany.
  • Pudełko ze smakołykami – możesz zrobić je z kartonu po butach lub chusteczkach higienicznych. Wykonaj otwory po bokach oraz na wieczku tektury – muszą mieć taką wielkość, żeby zmieściła się w nich łapa zwierzęcia. Do środka wrzuć ulubione smakołyki pupila i czekaj, aż sam je wyciągnie.
kula smakula dla kota, zabawka ze smaczkami dla kota, zabawka edukacyjna dla kota
Własnoręcznie zrobione zabawki dla kota mogą mieć formę zabawy w szukanie smakołyków

Zabawka dla kota z rolek po papierze

Zabawki dla kota DIY mogą być wyjątkowo atrakcyjne cenowo i zrobione z tego, co masz pod ręką. Jeśli chcesz, żeby Twój zwierzak musiał nieco się wysilić przed zdobyciem smakołyka, nie wyrzucaj rolek po papierze. Można zrobić z nich rozmaite zabawki DIY dla kota przy niewielkim nakładzie czasu. Dobrze sprawdzą się również rolki po folii śniadaniowej, które są nieco dłuższe i twardsze, dlatego posłużą nieco dłużej.

Domowe zabawki dla kota zrobisz już przy użyciu jednej rolki. Wystarczy, że zagniesz do środka jej boki, żeby nie pozostały otwory – zabezpiecz to taśmą. W rolce wytnij otwory – muszą być takiej wielkości, żeby smaczek przez nie wyleciał, ale nie powinny być zbyt duże, ponieważ kot za szybko sobie poradzi. Turlanie zabawki po podłodze sprawi, że przysmaki zaczną wylatywać, dlatego mruczek będzie to robił chętnie.

Zabawka dla kota z rolek po papierze może być również bardziej skomplikowana. Jeśli masz do wykorzystania aż kilkanaście sztuk, zrób z nich wieżę. Rolki przykleisz do siebie, używając kleju na gorąco. W kilku z nich schowaj smakołyki, które kociak będzie próbował wyciągnąć.

Zabawka dla kota z rolek po papierze może być również pionowa. Wykorzystaj wieczko od pudełka po butach i do niego przyklej stojące rolki. Pokaż mruczkowi, jak wrzucasz do nich smakołyki i czekaj, aż wyciągnie wszystkie.

Zabawka dla kota z rolek po papierze – jak zrobić?

  • Wykorzystaj jedną rolkę, zagnij ją do środka w taki sposób, żeby nie pozostały otwory. Wytnij w tekturze niewielkie dziurki – muszą zmieścić się w nich smakołyki. Kot podczas turlania rolki będzie w nagrodę otrzymywał ulubione przysmaki.
  • Z kilku rolek połączonych klejem na gorąco wykonaj wieżę – kot będzie musiał łapą wyciągać z niej smakołyki.
  • Kilka rolek przyklej pionowo do kawałka tektury. Wrzucone tam smakołyki kot będzie musiał samodzielnie wyciągnąć, co da mu wiele minut zabawy.
zabawka dla kota z rolki, zabawki z rolki z papieru, zabawka z rolki dla kota diy
Z rolek po papierze toaletowym można wyczarować wiele zajmujących zabawek dla kota

Idealne do turlania po podłodze – zabawki dla kota DIY

Często nie ma Cię w domu i chcesz zapewnić mruczkowi ciekawą zabawę? Kociak lubi aportować, a używane myszki i piłeczki szybko się niszczą? Zrób kilka sztuk oryginalnych akcesoriów samodzielnie.

Twój pupil lubi piórka? Kup kilka sztuk w pasmanterii i przymocuj je do zatyczek po winie. Wystarczy, że zrobisz po obydwu stronach korka niewielkie otwory, a na końcówkę piórka zaaplikujesz nieco kleju na gorąco. Taka zabawka DIY dla kota sprawdzi się znakomicie do turlania po podłodze, gdy nie będzie Cię w domu.

Twój mruczek woli szeleszczące zabawki? Ich wykonanie również nie sprawi Ci trudności! Wykorzystaj papier – dobrze sprawdzą się niepotrzebne rachunki. Zwiń je w kulkę i obszyj materiałem – możesz wykorzystać stary koc.

Zastanawiając się, jak zrobić zabawkę dla kota, która szeleści, weź pod uwagę wykorzystanie folii aluminiowej. Ona także sprawdzi się jako wypełnienie myszki – wystarczy, że zrobisz z niej kulkę, jednak nie ściskaj zbyt mocno, żeby wciąż wydawała dźwięk, kiedy kociak będzie się nią bawił. Po obszyciu materiałem możesz przymocować do zabawki ogonek i wąsy ze sznurka jutowego.

Do środka każdej zabawki możesz nasypać kocimiętkę, w której znajduje się nepetalakton. Ten związek chemiczny oddziałuje na zwierzęta w różnorodny sposób – niektóre koty stają się dzięki niemu bardziej aktywne, inne się relaksują i tarzają po podłodze, a część w ogóle na nią nie reaguje. Jeśli kocimiętka sprawia, że koty zaczynają się między sobą kłócić o zabawkę, zrezygnuj z tego dodatku.

  • Domowe zabawki dla kota mogą również służyć do turlania – w tym celu świetnie sprawdzi się korek po winie, do którego klejem na gorąco przymocujesz piórka. Możesz również wykorzystać rachunek lub folię zgniecione w kulkę, obszyte materiałem i urozmaicone sznurkiem – przymocowany jako ogonek i wąsy sprawi, że akcesorium będzie przypominało myszkę.
kocie zabawki z folii, zabawka dla kota z folii, jak zrobić zabawkę dla kota z folii
Szeleszczące zabawki dla kota można napełnić suszoną kocimiętką, która pobudzi zwierzaki do zabawy

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 03 październik 2019 23:46
komentarz /( 1 )
  • Anusia
    Anusia

    poniedziałek, 04 lipiec 2022 14:10

    jeju!!!! ile tu pomysłów. mój kociak będzie zachwycony nowymi zabawkami!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.