Jak zrobić legowisko dla kota? 7 najciekawszych pomysłów - dekoportal.pl

Jak zrobić legowisko dla kota? 7 najciekawszych pomysłów

28 Wrz 2019 / Napisała  / Porady
legowisko dla kota diy, kocie legowisko, jakie legowisko dla kota
Legowisko dla kota to nie tylko miejsce odpoczynku

Kocie legowisko to miejsce obserwacji, odpoczynku, a także pozostawiania zapachu, który jest znakiem dla pozostałych zwierząt. Nawet jeśli pupil uwielbia spać na Twoim łóżku, zapewnij mu jego własne. Przyda mu się, gdy kiedyś będziecie się przeprowadzać – posłanie pachnące zwierzęciem pomoże mu się zaaklimatyzować w nowym domu. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić legowisko dla kota spełniające wszystkie potrzeby mruczka, przeczytaj nasz artykuł.

O czym przeczytasz w artykule?

Gdzie powinno znajdować się legowisko?

Koty uwielbiają spędzać czas wyżej od pozostałych domowników, dlatego chętnie wspinają się na szafki czy przesiadują na najwyższym punkcie drapaka, ale oczywiście nie jest to zasada – są również mruczki, które chętnie kładą się na dywanie. Twój pupil powinien mieć swoje posłanie, a tym samym miejsce, gdzie pozostawia zapach, w każdym pomieszczeniu – dzięki temu będzie czuł się pewnie w całym domu. Niektóre zwierzaki lubią przesiadywać w łazience, gdzie mają kuwetę, ale terytorium znaczą również, ostrząc pazury na łazienkowym dywaniku, które stanowi niejako ich legowisko.

Jeśli chcesz, żeby posłanie dla kota było dla niego interesujące, musisz położyć je w odpowiednim miejscu. Zastanów się, gdzie mruczek spędza większą część dnia, potrafi przespać wiele godzin i przyjmuje zrelaksowaną pozycję. Wisząca szafka w kuchni, komoda w przedpokoju, a może parapet w salonie? Każde z tych miejsc warto wyłożyć czymś miękkim, żeby zwierzęciu było tam jeszcze przyjemniej.

Zwróć również uwagę na to, gdzie domownicy spędzają wspólnie najwięcej czasu. Jeśli Twój kot jest bardzo towarzyski i lubi obecność ludzi, pozwól mu ich obserwować podczas codziennych czynności. Spędzasz wraz z rodziną najwięcej czasu w salonie, spożywając wspólnie posiłki czy odrabiając zadania domowe z dziećmi? Ułóż spanie dla kota właśnie w tym pokoju, na przykład na szafie lub parapecie.

Przed Tobą przeprowadzka? Nim zabierzesz kota do nowego miejsca zamieszkania, ułóż tam jego posłanie – wybierz to, w którym spędza najwięcej czasu, a co za tym idzie, intensywnie nim pachnie. W nowym domu ogranicz kotu przestrzeń tylko do jednego pomieszczenia. Miejsce wyda mu się bezpieczne, jeśli rozpozna w nim zapach, który pozostawiał na swoim posłaniu.

Gdzie położyć posłanie dla kota?

 • W miejscu, gdzie pupil najbardziej lubi przebywać.
 • Wysoko, żeby zwierzę mogło obserwować pozostałych domowników.
 • Tam, gdzie rodzina spędza najwięcej czasu.
miejsce na legowisko dla kota, gdzie dać spanie dla kota, gdzie dać legowisko kota

 


Legowisko dla kota – jak zrobić je ze skrzynki?

Myśląc o tym, jak zrobić legowisko dla kota, weź pod uwagę rzeczy, które masz już w domu. W piwnicy zalegają skrzynki po warzywach? Wykorzystaj jedną! Wystarczy, że wytniesz deski w taki sposób, żeby legowisko nie było zbyt wysokie, a wchodzenie do niego nie sprawiło pupilowi trudności.

Skrzynkę wygładź przy pomocy papieru ściernego – dzięki temu będzie bezpieczna dla zwierzęcia. Pomaluj deski, żeby pasowały do aranżacji wnętrza. Kolejnym krokiem jest wypełnienie skrzynki czymś miękkim – w tym celu możesz wykorzystać duży koc lub poduszkę.

Takie posłanie dla kota jest łatwe do zrobienia – z zadaniem poradzisz sobie samodzielnie, nie mając żadnego doświadczenia w pracach DIY. Możliwość wybrania kolorystyki skrzynki oraz wypełnienia sprawia, że element będzie urozmaicał nie tylko kocie życie, lecz także wystrój pomieszczenia. Legowisko dla kota własnej roboty to również atrakcyjne cenowo rozwiązanie – do wykonania go wykorzystasz elementy, które masz już w domu.

Jak zrobić legowisko dla kota ze skrzynki na warzywa?

 • Obetnij kilka desek, żeby posłanie dla kota miało właściwą wysokość.
 • Wykorzystaj papier ścierny – dzięki temu skrzynka nie będzie miała ostrych krawędzi.
 • Pomaluj deski, żeby pasowały do aranżacji wnętrza.
 • Wypełnij skrzynkę miękkim kocem lub poduszką.
skrzynka na legowisko dla kota, legowisko dla kota w skrzynce, posłanie kota w skrzynce
Starą skrzynkę na jabłka możesz przeobrazić w niesamowicie wyglądające legowisko dla kota

Legowisko dla kota na kaloryfer – jak zrobić?

Koty uwielbiają ciepło, a w zimowe miesiące wiele czasu spędzają przy kominku lub kaloryferze. Warto zapewnić im obok grzejnika legowisko, które uprzyjemni spędzane tam chwile. Takie posłanie dla kota wykonasz samodzielnie. W tym celu wykorzystaj suszarkę na kaloryfer – najlepiej sprawdzi się model o długości około 35 centymetrów i szerokości 50.

Taki stelaż będzie jednak wymagał pewnej modyfikacji. Pręty służące do zawieszenia ubrań musisz wyciąć – w ten sposób stworzysz miejsce na tkaninę. Czas na przygotowanie posłania, które wykonasz z materiału, na przykład koca. Wytnij kawałek o długości 65 centymetrów i szerokości 45.

Wycięty kawałek materiału złóż wzdłuż krótszego boku, a dłuższe boki zaszyj. W ten sposób powstanie posłanie dla kota w formie worka. Po zawieszeniu stelaża na grzejnik naciągnij na niego materiał. Legowisko dla kota na kaloryfer gotowe! Z pewnością pupil spędzi tam wiele zimowych dni.

Nie masz narzędzi do wycięcia prętów z suszarki? Wykonaj prostsze legowisko dla kota na kaloryfer! Wystarczy, że na zawieszoną na grzejniku suszarkę położysz poduszkę lub miękki koc, a takie posłanie z pewnością zainteresuje zwierzaka.

Legowisko dla kota na kaloryfer – jak zrobić samodzielnie?

 • Wykorzystaj suszarkę na grzejnik o długości 35 centymetrów i szerokości 50.
 • Wytnij pręty.
 • Legowisko dla kota przygotuj z materiału o długości 65 centymetrów i szerokości 45.
 • Po złożeniu wzdłuż krótszego boku, zszyj ze sobą dłuższe boki, a następnie naciągnij element na stelaż.
 • Jeśli nie chcesz wycinać prętów, na suszarkę połóż wygodny koc lub miękką poduszkę.
legowisko na kaloryfer, jak zrobić legowisko na kaloryfer, legowisko dla kota na kaloryferze
Koty uwielbiają ciepło grzejników, więc legowisko na kaloryferze może być strzałem w dziesiątkę!

Legowisko dla kota z kartonu – Twój pupil je pokocha!

Koty uwielbiają kartony! Z pewnością pamiętasz sytuację, w której Twój pupil wybrał tekturowe pudełko zamiast legowiska, które zostało w nim wysłane. Spraw zwierzakowi przyjemność i zrób legowisko dla kota z kartonu!

Takie posłanie dla kota może mieć formę wieży – wystarczy, że połączysz ze sobą trzy kartony. W pudełku, które znajdzie się najniżej, wytnij dość duży otwór w bocznej ściance – posłuży jako wejście do legowiska. W kartonie stanowiącym ostatni poziom musi znaleźć się dziura do wyjścia z domku. Pomiędzy pudełkami koty powinny mieć możliwość swobodnego poruszania się, dlatego konieczne jest wycięcie otworów, przez które będą przechodzić między poziomami.

Karton, który posłuży jako środkowy poziom, możesz urozmaicić. Wystarczy, że wytniesz w nim niewielkie otwory. Mogą posłużyć jako okna w kocim domku. Jeśli chcesz dopasować element do aranżacji wnętrza, pomaluj go kolorowymi flamastrami i udekoruj naklejkami.

Tekturowe pudełka połączysz przy pomocy opasek zaciskowych. Wystarczy, że w kartonach wytniesz niewielkie otwory, przez które przełożysz trytytki. Wnętrze domku wyłóż kocami na każdym poziomie – dzięki temu legowisko dla kota z kartonu posłuży kilku zwierzętom.

Kartonowe legowisko dla kota własnej roboty – jak je wykonać?

 • Wykorzystaj trzy kartony podobnej wielkości.
 • W pudełkach wytnij otwory, które pozwolą pupilowi wejść do domku i poruszać się pomiędzy poziomami.
 • W rogach kartonów wytnij małe dziurki – przez nie przełożysz opaski zaciskowe, które przymocują do siebie wszystkie pudełka.
 • W środkowym kartonie wytnij okienka, które urozmaicą konstrukcję.
 • Pomaluj domek flamastrami i udekoruj naklejkami, żeby wyglądał ciekawiej.
 • Wnętrze pudełek wyłóż kocami, a posłanie dla kota stanie się wyjątkowo wygodne.
kartonowe legowisko dla kota, kot w kartonowym legowisku, karton na legowisko dla kota
Karton to bardzo wdzięczny materiał - odrobina fantazji i zdolności manualnych pozwoli stworzyć stylowe legowisko z kartonów

Posłanie dla kota w formie tipi – wykonaj je samodzielnie!

Twój pupil lubi spędzać czas na podłodze? Zastanawiasz się, jak uszyć legowisko dla kota, które będzie jednocześnie stanowiło świetną kryjówkę? Zdecyduj na tipi! Taki namiot jest znany głównie jako element pokoju dziecięcego, ale rewelacyjnie posłuży również zwierzakowi.

Jak zrobić legowisko dla kota w formie tipi? To wyjątkowo proste! Zacznij od konstrukcji namiotu, czyli kijków drewnianych, które kupisz w markecie budowlanym. Jeśli są ostre, wygładź je papierem ściernym.

Oryginalne legowisko dla kota własnej roboty będzie stabilne, jeśli wykonasz je z pięciu kijków. W każdym z nich wykonaj otwór na wysokości mniej więcej 15 centymetrów, a następnie przewlecz gruby sznur. Po rozstawieniu konstrukcji owiń ją w miejscu dziurek kilkanaście razy – będzie to ładnie wyglądało, a dodatkowo wzmocni namiot.

Kolejnym etapem jest nałożenie na konstrukcję materiału. Najprostszym sposobem będzie wycięcie w kocu dziury, przez którą przejdzie górna część połączonych ze sobą kijków – tkaninę możesz dodatkowo przymocować, na przykład klejem na gorąco lub elektrycznym zszywaczem. Materiał rozetnij wzdłuż kijków, żeby zwierzę bez trudu mogło wejść do namiotu. W środku tipi ułóż kocyk oraz kilka poduszek – dzięki temu spanie dla kota będzie wyjątkowo wygodne.

Jak uszyć legowisko dla kota w formie tipi?

 • Zbuduj stelaż z pięciu drewnianych kijków.
 • W każdym z nich wytnij otwór na takiej samej wysokości.
 • Przez dziurki przełóż gruby sznur.
 • Rozstaw konstrukcję, a następnie kilka razy obwiąż słupki na wysokości otworu – dzięki temu namiot będzie stabilny.
 • W dużym kocu wytnij na środku otwór – musi mieć taką wielkość, żeby przeszedł przez górną część połączonych ze sobą kijków.
 • Możesz dodatkowo przymocować materiał klejem na gorąco lub elektrycznym zszywaczem.
 • Rozetnij koc, żeby pupil mógł wejść do namiotu.
 • Spanie dla kota będzie wygodniejsze, jeśli wyłożysz je kocem i poduszkami.
kot tipi, tipi dla kota, legowisko tipi
Tipi dla kota to ciekawy i prosty do wykonania pomysł na posłanie dla pupila
diy

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2023 10:15
komentarz /( 1 )
 • Paweł
  Paweł

  poniedziałek, 04 lipiec 2022 14:12

  wykorzystałem stare kartony - Mongo (mój kot) się ucieszył

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.