Jak pozbyć się moli ubraniowych? Te domowe sposoby na mole ubraniowe działają! - dekoportal.pl

Jak pozbyć się moli ubraniowych? Te domowe sposoby na mole ubraniowe działają!

08 Gru 2022 / Napisał  / Porady
mole w szafie
Mianem moli ubraniowych określa się mola włosienniczka, czyli niewielkiego motyla, który atakuje ubrania.

Masz wrażenie, że po otwarciu drzwi od szafy coś z niej wyleciało? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to mole ubraniowe. Drobny owad uwielbia tkaniny pochodzenia zwierzęcego, dlatego może ukryć się między innymi w Twoich wełnianych swetrach. Niestety, jeśli zamieszka tam ten nieproszony gość, zrobi w nich dziury. Podpowiadamy, jak pozbyć się moli.

O czym przeczytasz w artykule?

Mole odzieżowe – czym są?

Mianem moli ubraniowych określa się mola włosienniczka, czyli niewielkiego motyla, który atakuje ubrania. Istnieje również kożusznik – możesz spotkać go w futrach, wełnie i pierzu. Larwy moli to gąsienice, które najczęściej są białe lub szarawe, a ich główka jest brązowa. W dorosłej postaci uciążliwe owady mają żółtawe skrzydła.

Dorosłe mole ubraniowe żyją mniej więcej miesiąc. W tym czasie nie jedzą, ale się rozmnażają. Już po kilku dniach od złożenia jaj pojawiają się larwy. Białe gąsienice pozostają w takiej formie od kilkudziesięciu dni do nawet dwóch lat, a to właśnie wtedy żywią się tkaninami. Dorosłe mole odzieżowe wydają się więc bezpieczne, jeśli nie jedzą ubrań. Trzeba jednak skoncentrować się na wyeliminowaniu ich – w innym przypadku będą stale się rozmnażać, a problem nigdy nie zostanie rozwiązany.

Mole w ubraniach nie są związane z zaniedbaniem porządków. Mogą wlecieć do domu przez otwarte okna lub dostać się do niego na wnoszonym meblu.

Czym są mole odzieżowe?

  • To niewielkie owady, które w dorosłej formie mają żółtawy odcień i przypominają małego motyla,
  • W postaci larwy pozostają nawet do dwóch lat, a właśnie w tym czasie żywią się tkaninami,
  • Mole mogą wlecieć do domu przez otwarte okno.

Gdzie można zauważyć mole ubraniowe?

Możesz spotkać te uciążliwe mole w szafie. To właśnie tam mają szansę znaleźć pokarm. Larwy żywią się naturalnymi tkaninami pochodzenia zwierzęcego – wełną czy jedwabiem. Znajdziesz je więc na swetrach, płaszczach, apaszkach. Nie przepadają za sztucznymi materiałami, jednak jeśli w ubraniu z poliestru będzie też domieszka naturalnej tkaniny, to stanie się ono dla nich atrakcyjnym pokarmem.

Mole w ubraniach nie szukają raczej naturalnych tkanin pochodzenia roślinnego. Nie będą chętnie żywić się lnianą bluzką. Musisz jednak wiedzieć, że pojawią się na zabrudzonej odzieży – przyciągnie je między innymi sok.

  • Mole ubraniowe znajdziesz w szafie, szczególnie w swetrach, apaszkach czy płaszczach, jeśli zostały wykonane z naturalnych materiałów pochodzenia zwierzęcego. Przyciągająca dla owadów jest też zabrudzona odzież.
mole ubraniowe
Mole w ubraniach nie są związane z zaniedbaniem porządków.

Jak się pozbyć moli ubraniowych?

Zauważasz drobne dziurki w ubraniach? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w Twoim domu wystąpiły mole ubraniowe. Larwa jest odpowiedzialna za zniszczenie odzieży, jednak zająć musisz się wytępieniem również dorosłej postaci nieproszonego gościa. Walka będzie trudna, ale mimo to masz szansę na wygraną.

Zastanawiasz się, jak się pozbyć moli ubraniowych? Rozpocznij od przejrzenia zawartości szafy oraz pozostałych mebli, w których przechowujesz odzież. Pozbądź się tych ubrań, które zostały silnie zniszczone przez owady. Jeśli jakieś zostały zaatakowane, ale nie ma na nich dużych uszkodzeń, możesz je zachować. Będzie to jednak wymagało pracy. Po wypraniu i wysuszeniu odzieży włóż ją do foliowej torebki, a następnie umieść w zamrażarce na około dziesięć dni. Po rozmrożeniu czas na ponowne wypranie ubrań.

Do umycia mebli, w których znajdują się ubrania, wykorzystaj wodę i delikatny detergent. Dobrze sprawdzi się również ocet. Trudno dostępne miejsca w szafie możesz potraktować gorącym powietrzem z suszarki do włosów – w ten sposób zniszczysz jaja moli. Uważaj jednak, jeśli meble są lakierowane. Gorące powietrze może je uszkodzić.

Pamiętaj, że konieczne są gruntowne porządki nie tylko w szafie, lecz także całym pomieszczeniu. Mole odzieżowe mogą chować się w różnych zakamarkach, na przykład dywanie czy kanapie. Koniecznie od razu wyrzuć worek z odkurzacza – mogą się tam znajdować jaja moli.

Jak się pozbyć moli odzieżowych?

  • Przejrzyj zawartość szafy i wyrzuć zniszczone przez mole ubrania,
  • Jeśli zaatakowaną, ale w dobrym stanie odzież chcesz zachować, upierz ją, wysusz, a następnie włóż w reklamówce do zamrażarki na dziesięć dni,
  • Umyj wnętrze szaf wodą z detergentem,
  • Możesz też wykorzystać gorące powietrze z suszarki do włosów,
  • Wysprzątaj dokładnie całe pomieszczenie – zwróć uwagę na tapicerowane siedziska i dywany.
jak pozbyć się moli forum
Do umycia mebli, w których znajdują się ubrania, wykorzystaj wodę i delikatny detergent.

Domowe sposoby na mole ubraniowe

Wiesz już, od czego zacząć, żeby nieproszeni goście zniknęli z szafy. Czas poznać domowe sposoby na mole ubraniowe. Tym, co przede wszystkim je odstrasza, są zapachy. Co na mole w szafie zastosować? Doskonale sprawdzi się między innymi mydło o intensywnym aromacie. Możesz podzielić je na drobne części i poukładać w szafie.

Domowy sposób na mole ubraniowe polega na wykorzystaniu cytrusów. Mole nie znoszą zapachu cytryny. Rozpocznij od starcia skórki. Umieścisz ją w woreczku, który zawiesisz w szafie.

Zastanawiając się, jak wytępić mole ubraniowe, weź pod uwagę przyprawy. Goździki, mięta, ziele angielskie – tych aromatów nie lubią uciążliwe szkodniki. Możesz schować je w starej skarpetce lub kawałku rajstop.

Jak pozbyć się moli? Przy pomocy octu! Ten składnik z pewnością znajdziesz w swojej kuchni. Przygotujesz z niego roztwór, który odstraszy irytujących gości z Twojej szafy. Do garnka wlej ocet oraz kilka kropli olejku lawendowego. Po zagotowaniu przelej miksturę do miski, a następnie włóż do szafy.

Domowe sposoby na mole ubraniowe:

  • Podziel mydło o intensywnej woni na drobne kawałki i ułóż w szafie,
  • Zetrzyj skórkę cytryny i schowaną do woreczka umieść na półkach,
  • Wykorzystaj przyprawy, na przykład goździki,
  • Wykonaj miksturę z octu i olejku lawendowego – po zagotowaniu przelej ją do miski, którą włożysz do szafy.
jak pozbyć się moli
Goździki, mięta, ziele angielskie – tych aromatów nie lubią uciążliwe szkodniki.

Jak wytępić mole ubraniowe gotowymi produktami?

Masz wrażenie, że domowe sposoby na mole nie przynoszą efektów? Czas na spróbowanie gotowych produktów. Takie środki na mole ubraniowe z pewnością pozwolą Ci się z nimi rozprawić raz na zawsze.

Jak pozbyć się moli? Forum internetowe to miejsce, w którym z pewnością spotkasz się z radami dotyczącymi wykorzystania pułapek feromonowych. I nic w tym dziwnego. Są to skuteczne środki na mole ubraniowe. Znajdujący się w pułapce feromon wabi mole i uniemożliwia im rozmnażanie się, co prowadzi do zmniejszenia liczebności szkodników. Produkt może działać nawet przez trzy miesiące.

Do walki z trudnym przeciwnikiem posłużą Ci również zawieszki lub kulki. Pamiętaj, żeby przed wykorzystaniem tego typu preparatów zapoznać się ze wskazówkami producenta. Przeczytanie instrukcji pozwoli Ci zastosować środki na mole ubraniowe w bezpieczny i skuteczny sposób.

Warto zrobić wszystko, żeby mole w ubraniach w ogóle się nie pojawiły. Jak zapobiegać tym szkodnikom? Przede wszystkim regularnie wietrz szafę – w mroźny lub upalny dzień, ponieważ mole nie lubią skrajnych temperatur. Nigdy nie układaj na półce brudnych ubrań, które tworzą sprzyjające środowisko do rozwoju owada. Profilaktycznie możesz ułożyć w szafie woreczki z lawendą.

Gotowe środki na mole ubraniowe – jakie wybrać?

  • Dobrze sprawdzi się pułapka feromonowa,
  • Możesz też zastosować zawieszkę lub kulki,
  • Przed wykorzystaniem gotowego preparatu zapoznaj się z instrukcją od producenta,
  • Na co dzień stosuj środki zapobiegawcze – wietrz szafę, a na półkach układaj tylko czyste ubrania.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 08 grudzień 2022 12:08
komentarz /( 1 )
  • Modnisia
    Modnisia

    środa, 01 luty 2023 14:26

    zawieszki lub kulki dają radę

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.